Šta je novo?

Cene nekretnina

To je već kugla. Može da se desi neka unazadna kriza pa za 10god ostanemo bez 2m ljudi, može da se desi da promenimo unutrašnju politiku pa za 20god imamo 6m ljudi... Ne zna se. Ljudi se uglavnom plaše da imaju više od jednog deteta, s razlogom ali ko zna, možda se i to promeni u budućnosti. Mene više plaši ovo što je BataDz napisao, da će većinsko stanovništvo živeti u Beogradskom okrugu, a ostalo će zvrjati prazno ili u gorem slučaju pasti pod uticaj Albanaca.
Zašto kugla? Samo pratiš trend poslednjih 50 godina. Starosna struktura ti pokazuje trend mortaliteta narednih 25 godina. Sto se tice fertiliteta evo ti najrelevantniji podatak. Broj djaka prvaka.
2000- 85.000
2012- 70.000
2023- 64.000
Inace tokom 80-tih je bilo oko 130k djaka prvaka.
 
U malom brdsko-planinskom selu u kome sam odrastao je 1990. godine u prodavnici sedmično kupovano 5000 flaša piva. Godišnje se tovilo 1000 junadi. Danas se nedeljno popije do 20 piva, a tov junadi je sveden na 10 grla. Deo sela u kome je porodična kuća ima 21 domaćinstvo. Te 1990. je u našoj kući bilo nas sedmoro, a danas u celom zaseoku ukupno sedmoro, od kojih najmlađi ima 50 godina. Od kraja Drugog svetskog rata su ljudi iz sela odlazili u Čačak, a iz Čačka u Beograd. Već 20 godina se niko iz mog i okolnih sela nije preselio u Čačak, jer niko nije ostao osim malog broja starih. Čačak se još koliko toliko drži samo zahvaljujući pridošlicama iz Ivanjice, Nove Varoši i drugih mesta, ali i broj tih ljudi je sve manji. Mislim da smo već došli do tačke kada će po principu spojenih sudova Beograd koji je do sada bio neto dobitnik početi da oseća posledice demografskog sunovrata. Videćemo kako će se to odraziti na cenu stanova.
 
Ti tvoji neki rasipnici :D Ljudi kupuju novogradnju pre nego sto se zabode asov jer je tada najjeftinije, kako napreduje izgradnja tako dizu cene a i izbor stanova se smanjuje.
Ljudi neki kupuju sigurno, ali ja lično nisam upoznao nikog. Više sam stekao utisak da su ljudi nepoverljivi, i da hoće da vide kako će to zaista da izgleda kad se sagradi. Ali dobro, očigledno je tad najjeftnije pa to odluči.
 
Nema veze sto nisi upoznao nikog. Tvoj uzorak kupaca novogradnje koje si upoznao, je sigurno mnogo manji od celog skupa kupaca novogradnje. Ne samo sto je tada najjeftinije, nego je i izbor tada najveci, a cesto samo tada i moze da se kupi. Zato i imas po netu one snimke redova ispred BW kad puste u prodaju neku zgradu koja nije od onih najgorih soc.
 
Nema veze sto nisi upoznao nikog. Tvoj uzorak kupaca novogradnje koje si upoznao, je sigurno mnogo manji od celog skupa kupaca novogradnje. Ne samo sto je tada najjeftinije, nego je i izbor tada najveci, a cesto samo tada i moze da se kupi. Zato i imas po netu one snimke redova ispred BW kad puste u prodaju neku zgradu koja nije od onih najgorih soc.
Jasno. Šta ćeš, moj uzorak kupaca je sitna raja.
 
Mislim da smo već došli do tačke kada će po principu spojenih sudova Beograd koji je do sada bio neto dobitnik početi da oseća posledice demografskog sunovrata

Šansa da Beograd doživi demografski sunovrat je u rangu naučne fantastike.

Beograd se nalazi u središtu levka koji sliva čitavu zemlju u centar, institucionalno, ekonomski i demografski.

Ja bih prvi voleo da ovaj grad krene da se prazni malo od ovolikog naroda jer je kvalitet života izuzetno opao zbog prenatrpanosti, ali ne verujem da ću to videti za života.
 
Nema veze sto nisi upoznao nikog. Tvoj uzorak kupaca novogradnje koje si upoznao, je sigurno mnogo manji od celog skupa kupaca novogradnje. Ne samo sto je tada najjeftinije, nego je i izbor tada najveci, a cesto samo tada i moze da se kupi. Zato i imas po netu one snimke redova ispred BW kad puste u prodaju neku zgradu koja nije od onih najgorih soc.
A ima znaci i losih socijalnih zgrada u BW?
 
Šansa da Beograd doživi demografski sunovrat je u rangu naučne fantastike.

Beograd se nalazi u središtu levka koji sliva čitavu zemlju u centar, institucionalno, ekonomski i demografski.

Ja bih prvi voleo da ovaj grad krene da se prazni malo od ovolikog naroda jer je kvalitet života izuzetno opao zbog prenatrpanosti, ali ne verujem da ću to videti za života.
Beograd nece doziveti demografski sunovrat, ali poenta price jeste da je sve prazniji bazen odakle se on puni. Ako ignorises migraciju (a kod nas mogu migrirati samo Azijati i Afrikanci), Beograd ce biti poslednji koji ce osetiti da se bazen ispraznio, i to tek za X decenija, ali mislim da je ovo trenutno demografki pik koji ce Beograd imati. Beogradu stanovnistvo moze da raste samo ako budu poceli da dolaze masovnije Azijati i Afrikanci.
 
Beograd nece doziveti demografski sunovrat, ali poenta price jeste da je sve prazniji bazen odakle se on puni. Ako ignorises migraciju (a kod nas mogu migrirati samo Azijati i Afrikanci), Beograd ce biti poslednji koji ce osetiti da se bazen ispraznio, i to tek za X decenija, ali mislim da je ovo trenutno demografki pik koji ce Beograd imati. Beogradu stanovnistvo moze da raste samo ako budu poceli da dolaze masovnije Azijati i Afrikanci.
Kakav bazen u Albaniji? Evo prica se vec da kupuju masovno po Nisu, mozda sutra i po BG budu kupovali kad Rusi i Ukrajinci otkriju njihovo primorje ko sto su onomad crnogorsko pa crnogorci navalili na vracar?
 
Da je izmisljotina moze samo da kaze neko ko nije skoro izasao iz svog “kruga dvojke” u kom god grdau bio. Kupuju dole samo tako. Pa i kopaonik smatraju njihovim. Idite malo van sezone tamo.
 
Sve sto se ne uklapa u "cene only go down" je izmisljotina ili prizivanje/radovanje nesreci.
 
Što se tiče šiptara, njihove kupovine i kretanja po Srbiji, tužno je to. U SFRJ su Srbi bili obespravljeni, danas bi vlast mogla da uradi nešto, ako bi želela. Ima 3 objašnjenja za nečinjenje: nemar, nemogućnost, ili politika zarad nekog većeg uspeha u budućnosti.

Ako bi se pustilo previše, ne bi me čudilo da na primer počnu da se dešavaju zlostavljanja Srba, na primer po srpskim autoputevima od Kosova do EU.
 
auuu sta je ovo???

Otvaraj temu!
 
auuu sta je ovo???

Otvaraj temu!
Zar nije onda stopa realnog rasta negativna? Mislim, ako je rast ispod nivoa inflacije?

Evo gde će biti:
 
Poslednja izmena:
Ja mislim na kupovinu u novogradnji u takozvanoj sivoj zoni. I ja bi kupio bez problema novogradnju, ali kada je već većinski izgrađena. Ne znam ni dvoje ljudi koji su kupili dok još zgrada nije dobila ni svoje osnovne konture. Nekako mi je ta vrsta kupovine kao rezervisana za ljude kojima preliva, pa na taj način investiraju. Ili za nekog ko baš ima lufta da planira stambeno pitanje unapred, što su retki slučajevi.
Ja sam uzeo u sivoj fazi, treba mi za zivot i nije bilo razmisljanja
 
Građevinski radnici će se ubrzo naći na listi deficitiranih zanimanja. Evo u Blicu kaže: "Ako nemaš radnika, ti pozovi stranca". A mi ih očigledno nemamo u brojnim oblastima.
A postaće deficitarni naravno zato što ih preko bolje plaćaju za veoma težak posao koji obavljaju. 1500€ da malterišeš 25 dana u nedelji. Za siromahe koji dolaze kod nas će to biti dovoljno.
 
Da li ce mozda uvozenje stranaca za radnu snagu u brojnim oblastima uticati na potraznju za nekretninama ili ce svi ziveti u kontejnerima?
 
Vrh