Šta je novo?

Cene nekretnina

U mom kraju (Paviljoni) se sada oglašavaju starogradnje na 2.500 evra, a pre pet godina sigurno nisu bile 1.300 evra. Možda su bile 1.700-1.800 evra.

Bila i pavlaka 40 dinara, sada je 90. Meni je ona šampion.

Kupio moj prijatelj novu Škodu Superb pre 3-4godine za 24,000 evra, a sada je slična nova 37.000 evra. I to ne ovaj novi model što izlazi na leto. Štampanje evra i dolara ima posledice.
Mozda pre pet godina cene nisu bile 1300, ali pre sedam godina su bile i nize, da sad ne lupetamo ko je sta zapamtio, postoji web sajt koji snima izgled web stranica kroz istoriju, ne snima puno ali evo kako su izgledali oglasi pre 7 godina:

Zvezdara, Lion - Bulevar kralja Aleksandra, 74m2, Bulevar kralja Aleksandra

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Lion
74 m2, 91.000 EUR

Palilula, Centar - Cvijićeva, 97m2, Cvijićeva

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Centar (uži)
97 m2, 139.000 EUR

Blok 61, 77kvm(T), sa bočnim prozorom ID#2477

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 61
77 m2, 65.000 EUR

Blok 23 (Vero), 2.5, 70(L), sa garažnim mestom ID#2610

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 23
70 m2, 89.900 EUR
 
Dečko, živimo u doba interneta, ne trebaju nam tvoje "insajderske" infomacije iz prve ruke o cenama namrinica kojima ističe rok u Lidlu i Willys, ili cene socijalnih stanova gde se čekaš sa tražiocima azila kao dokaz da je Stockholm povoljan. Dovoljan ti je letimičan pogled na numbeo pa ćeš videti koje su po svim kategorijama- restorani skuplji 60%, nego u Beogradu, prehrambene namirnice su skuplje 65% a renta 78%.
U prethodnom postu su naveo da ručak košta 11-15 eur i da većina zaposlenih ruča napolju. Pa samo za taj ručak na poslu ti na mesečnom nivou treba 300 eur po toj računici. Toliko o opuštenosti. Pridodaj tome rentu i račune od 1000-1100 eur mesečno, pa vidi gde ćeš stići sa tvojim budžetom.
Klasicni analjitićar, mozes i svakog dana da se sisas i narucujes hranu pa ce ti i trosak u Beogradu biti 2000e mesecno 😄
Ova poredjenja mi sluze da bolje sagledam besmislenost cena kod nas, narocito u Beogradu, a i pomaze mi da cenim svoje pare. Da nije toga, slusajuci ove agente prodaje magle pomislio bih da je kod nas sve dzabe, da je 3000e/m2 cak i jeftino za periferiju Beograda.
 
Poslednja izmena:
Ovaj grafik je interesantan. Pokazuje da broj stanova u ponudi ne utiče uvek na cenu. 2015 smo imali mimum novih projekata novogradnji i cena je bila niža nego 2009.

Pa u tom periodu do 2015. tražnja je bila u rupi. Medijski članci su se bavili pitanjem da li će država da pomogne sektoru da nađe poslove van države, jer u Srbiji nema tražnje.

Ovo samo znači da je tražnja podivljala i da ovoliki fond stanova koji se gradi zadnjih godina i dalje nije dovoljan da je podmiri.
 
Ovaj grafik je interesantan. Pokazuje da broj stanova u ponudi ne utiče uvek na cenu. 2015 smo imali mimum novih projekata novogradnji i cena je bila niža nego 2009.
Ovaj grafikon samo govori koliko para se pere kroz beton i koliko sve vise ljudi dolazi u Bg zbog satro boljeg zivota jer sve van Bg je visedecenijski devastirano.
 
Mozda pre pet godina cene nisu bile 1300, ali pre sedam godina su bile i nize, da sad ne lupetamo ko je sta zapamtio, postoji web sajt koji snima izgled web stranica kroz istoriju, ne snima puno ali evo kako su izgledali oglasi pre 7 godina:

Zvezdara, Lion - Bulevar kralja Aleksandra, 74m2, Bulevar kralja Aleksandra

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Lion
74 m2, 91.000 EUR

Palilula, Centar - Cvijićeva, 97m2, Cvijićeva

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Centar (uži)
97 m2, 139.000 EUR

Blok 61, 77kvm(T), sa bočnim prozorom ID#2477

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 61
77 m2, 65.000 EUR

Blok 23 (Vero), 2.5, 70(L), sa garažnim mestom ID#2610

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 23
70 m2, 89.900 EUR
Cinjenicno stanje je da je Savada 2 rasprodata po ceni od 2000 eur/m2 (skok sa 1800), da je Zelena avenija skocila sa 1650 na 1750, da je Central garden skocio sa 1800 na 2500 u rasponu od 2 i po godine, e sada koliko to ima uporista u realnosti i kada ce taj balon glasno da pukne, to je druga stvar.
Da, to gore su cene stanova oglašenih pre 7 godina, ali veruj mi da je i tada (iako ovaj forum nije bio ni blizu tako aktivan kao danas), neki konsenzus bio da su cene prenaduvane, kako je novogradnja skočila 20-40% u odnosu ne par godina ranije i kako balon samo što nije pukao. To se zove naknadna pamet.
 
Da, to gore su cene stanova oglašenih pre 7 godina, ali veruj mi da je i tada (iako ovaj forum nije bio ni blizu tako aktivan kao danas), neki konsenzus bio da su cene prenaduvane, kako je novogradnja skočila 20-40% u odnosu ne par godina ranije i kako balon samo što nije pukao. To se zove naknadna pamet.

Na toj strani teme ljudi pričaju kako je 1300 preskupo za Mirijevo novogradnju, da je cena od 1000 realna... Dokle smo stigli :D
 
Pa više puta sam napisao da ljudi od 2016te pričaju balon i da evo sad će da pukne i da su mene prozivali 2017te što sam kupio stan da sam bot jer sam zagovarao kupovinu za život (kao što i sada zagovaram) jer sam preplatio stan koji će za godinu dana da izgubi 50% vrednosti. Kada raste uvek raste previše, kada pada uvek pada premalo tako da će neko uvek čekati "pravu cenu" i nikad je dočekati.
 
Sta se lozite na pricu o tome da nema stanova, da je sve rasprodato itd...
Koliko vidim na cityexpertu ima hrpa zgrada koja nudi stanove u Bg na vodi.

U marketingu postoji nesto sto se zove scarcity principle ili kako god.
Sustina je da se stvara iluzija kako nekog proizvoda nema dovoljno, da bi ljudi potrcali da kupe taj proizvod itd...
Pa nece vam sigurno neko reci nije nista prodato, spustam koliko god zelis.

 
Mozda pre pet godina cene nisu bile 1300, ali pre sedam godina su bile i nize, da sad ne lupetamo ko je sta zapamtio, postoji web sajt koji snima izgled web stranica kroz istoriju, ne snima puno ali evo kako su izgledali oglasi pre 7 godina:

Zvezdara, Lion - Bulevar kralja Aleksandra, 74m2, Bulevar kralja Aleksandra

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Lion
74 m2, 91.000 EUR

Palilula, Centar - Cvijićeva, 97m2, Cvijićeva

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Centar (uži)
97 m2, 139.000 EUR

Blok 61, 77kvm(T), sa bočnim prozorom ID#2477

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 61
77 m2, 65.000 EUR

Blok 23 (Vero), 2.5, 70(L), sa garažnim mestom ID#2610

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 23
70 m2, 89.900 EUR
Voimja oca....neki su sada skoro 3.5x skuplji, bar po proceni prodavaca.
 
Da li neko zna šta se dešava sa projektom iz Bul Despota Stefana?
 
Koji je izvor ove informacije?
Parking oko zgrade gde sam nekada mogao da parkiram kad god gde god a sada se plasim da upalim auto. Trust me bro.
Pa valjda se vidi i oseca kako godine prolaze.

Ako trazis graficki prikaz kao izvor istine, evo ti, mada ne znam da li ce ti ista znaciti jer pitaj Boga koji sve faktori se tu racunaju.
 
2008 sam imao 16 godina.
Voleo bih da je vaše iskustvo tačno, i da sve to ukazuje na značajan pad cena. Ali mi se sve više čini da tih Bora u penziji gotovo da više nema. Ponuda nikakva, ljudi koji žele da kupe stan na dobroj lokaciji puna tuca. Koliko bi ovde nas kupilo stan u ovom trenutku da cene padnu recimo 20%? Koliko hoćeš. Je l' ima dobre ponuda među starogradnjom za sve nas? Ne bih rekao...

Pa ti si mlad decko, tvoje vreme tek dolazi :D
Svi zele da kupe stan na dobroj lokaciji, imas 100k ljudi u Bg koji bi pazarili stan u roku od 24h kad bi cena bila 20% manja.

Da li si ti svestan koliki je pad 20%? Sa visu na manju cenu..
Prosecan profit investitora je 20%, mozda i manje.

>Market će se nivelisati, to je sigurno, ali 20% jeftinije.. to je utopija.
 
Mozda pre pet godina cene nisu bile 1300, ali pre sedam godina su bile i nize, da sad ne lupetamo ko je sta zapamtio, postoji web sajt koji snima izgled web stranica kroz istoriju, ne snima puno ali evo kako su izgledali oglasi pre 7 godina:

Zvezdara, Lion - Bulevar kralja Aleksandra, 74m2, Bulevar kralja Aleksandra

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Lion
74 m2, 91.000 EUR

Palilula, Centar - Cvijićeva, 97m2, Cvijićeva

01.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Centar (uži)
97 m2, 139.000 EUR

Blok 61, 77kvm(T), sa bočnim prozorom ID#2477

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 61
77 m2, 65.000 EUR

Blok 23 (Vero), 2.5, 70(L), sa garažnim mestom ID#2610

07.08.2017 | Prodaja | Stanovi | Zastupnik
Beograd, Novi Beograd Blok 23
70 m2, 89.900 EUR
Bear Market lutkice:love:
 
Pa ti si mlad decko, tvoje vreme tek dolazi :D
Svi zele da kupe stan na dobroj lokaciji, imas 100k ljudi u Bg koji bi pazarili stan u roku od 24h kad bi cena bila 20% manja.

Da li si ti svestan koliki je pad 20%? Sa visu na manju cenu..
Prosecan profit investitora je 20%, mozda i manje.

>Market će se nivelisati, to je sigurno, ali 20% jeftinije.. to je utopija.
Nekako se ne osećam tako mladim kao što jesam 😂
Bio bih zadovoljan i sa 10%, ako može nekako preko veze.
 
Prosecan profit investitora je 20%, mozda i manje.
U Majdanpeku, Surdulici i Bosilegradu. U Beogradu je duplo više trenutno, naravno uz neke ekstreme gde je i mnogo više od toga. Realan profit naravno treba umanjiti za inflaciju koja nije mala na 2 god koliki je otprilike ciklus za izgradnju zgrade ako sve ide kako treba.
 
Drma se i tamo gde smo svi mislili da je nedodirljivo!

Ne znam koliko naših ima u švici i kako će reagovati...
 
Sigurno u kontekstu slabe prodaje pa će da se spuštaju cene, ili nivelisati u smislu da će da stagnira par godina dok inflacija ne pojede vrednost?
From case to case.

BNW je prevelik da bi stagnirao u prodaji, mada oni imaju i jeftinije i skuplje pa tu balansiraju.
Galens ima nekoliko lokacija, oni su se diverzifikovali i nemaju problem sa cenama, a ni sa prodajom.
Novi Bg, dosta oštra konkurencija, tu će biti akcija i spuštanja cena posebno za veće stanove. ( AIrport Garden, Ozone, Pupin, velika Gradina kod Bele Reke itd.)
Svi jaki investitori ( Merin, Victory, Milenijum, Afi, Česi..) imaju po nekoliko lokacija, sve je fazna gradnja, neće forsirati sa puno kvadrata, a gledaće da maksimizuju cene. To bih i ja radio da sam na njihovom mestu. Svi manje vise u portfoliu lokacija imaju i premium i jeftinije lokacije, imaju znanje i znaju kad šta da izbace na tržište.
Mali investitori.. Ko god ima dobru lokaciju za zgradu do 4.000-5.000 m2 a nije pretplatio zemlju, nema problem.

Problem imaju ovi koji su pretplatili zemlju, loše isprojektovali, skupa infrastruktura, pravni problemi... Takvih je verovatno manje od 15% na tržištu, ali taj broj trenutno raste. Skupe su lokacije, a dosta ima da se čisti pravno.

Office i retail su u peak-u, tu nema frke za sada nikakve, naprotiv.. Grmi već 3 godine, ove mozda i još jači demand.

Sve u svemu, ako ostane ovakva politička situacija i globalno i lokalno, stagnacija i korekcija starogradnje i ovih 15% pomenutih plus od ovih jakih ko se zaleteo malo jače pa kad zaškripi cash flow.

Ovako jak market ima dobru implikaciju na ekonomiju, na koju smo svi zakačeni ( većina ). Srbija je hot market u Evropi trenutno i ogroman broj ljudi je vezan za real estate..
Bedak je što nemamo domaće banke i razvojnu banku da se razviju i ostali real estate potencijali, ali to je već neka druga priča..Tužna
 
Pa više puta sam napisao da ljudi od 2016te pričaju balon i da evo sad će da pukne i da su mene prozivali 2017te što sam kupio stan da sam bot jer sam zagovarao kupovinu za život (kao što i sada zagovaram) jer sam preplatio stan koji će za godinu dana da izgubi 50% vrednosti. Kada raste uvek raste previše, kada pada uvek pada premalo tako da će neko uvek čekati "pravu cenu" i nikad je dočekati.

Svako vreme ima svoje Hristijane i Perice/Ivice...
 
Vrh