Šta je novo?

Cene nekretnina

LOL, kakvo gađanje ciframa. Samo infostan za stan of 50 m2 je 300 EUR. Pisao je ovde jedan član koji živi na periferiji Stokholma. Gde su još struja, telefon, internet, itd. Dok platiš račune za stan u Stokolmu, možeš takav isti stan da rentaš negde van centra Beograda. Gde su ostali troškovi, koliko košta šišanje u Stokholmu, koliko košta pedikir i manikir za žene? Ili možda treba biti ekonomičan pa kupiti mašinicu i šišati sebe i ženu na nulu? Da li ići nekad u restoran, ili jesti samo ono što je na sniženju u Lidl-u? Ako neko misli da se može rentati stan i živeti "opuštneno" za 1600 eur u Stochlomu, može ako si došao iz Sirije ili Afganistana, ali i oni više troše od navedenog.
Pozivas se na nesto, a ne znas o cemu pricas. Kada iznajmljujes stan ne placas infostan vec samo struju i internet koji slicno kostaju kao kod nas. Rucak u udarnim terminima je oko 11-15 eura u vecini restorana pa zato mnogi zaposleni cesto rucaju van. A ostale cene u restoranima ne odudaraju mnogo od nasih, imaju prave strane kuhinje za svaciji dzep. Kod nas je Lidl pojam za kvalitet robe u odnosu na ostale, a tamo je nesto poput Amana kod nas, drugorazredni prehrambeni lanac.
Sem toga kad smo kod restorana, i sestre koje zaradjuju 2600eur i lekari 3300, specijalisti 5300 eura, svi uglavnom nose rucak od kuce.
Ja sam naveo odokativne troskove jedne osobe za lagan zivot iz prve ruke, kao i od drugara, a sad ti tu nesto pokusavas da me demantujes dizanjem galame bez ikakvih argumenata.
 
Pozivas se na nesto, a ne znas o cemu pricas. Kada iznajmljujes stan ne placas infostan vec samo struju i internet koji slicno kostaju kao kod nas. Rucak u udarnim terminima je oko 11-15 eura u vecini restorana pa zato mnogi zaposleni cesto rucaju van. A ostale cene u restoranima ne odudaraju mnogo od nasih, imaju prave strane kuhinje za svaciji dzep. Kod nas je Lidl pojam za kvalitet robe u odnosu na ostale, a tamo je nesto poput Amana kod nas, drugorazredni prehrambeni lanac.
Sem toga kad smo kod restorana, i sestre koje zaradjuju 2600eur i lekari 3300, specijalisti 5300 eura, svi uglavnom nose rucak od kuce.
Ja sam naveo odokativne troskove jedne osobe za lagan zivot iz prve ruke, kao i od drugara, a sad ti tu nesto pokusavas da me demantujes dizanjem galame bez ikakvih argumenata.
Realno sve ono sto mi dozivljavamo kao lulsuz je tamo potpuno normalna stvar. Jednostavno drugaciji je standard i to je to. Stvarno ne razumem ljude koji krenu onako nonsalantno da porede nelu zapadnu zemlju i ovo ovde kod nas. I to uglavnom kao primer uzimaju Beograd nikako neki drugi grad, pa uzmi poredi neki nas manji grad sa bilo kojim evropskim gradom pa vidi dokle ces da stignes
Ovde se kao luksuz dozivljavaju kola stara 10 godina nemamo o cemu dalje da pricamo. S obzirom na nase okolnosti dobro smo i pregurali sta je sve bilo. Imamo i mi svoje prednosti ali to svakako nisu materijalne stvari i uredjenje drzave.
 
Pozivas se na nesto, a ne znas o cemu pricas. Kada iznajmljujes stan ne placas infostan vec samo struju i internet koji slicno kostaju kao kod nas. Rucak u udarnim terminima je oko 11-15 eura u vecini restorana pa zato mnogi zaposleni cesto rucaju van. A ostale cene u restoranima ne odudaraju mnogo od nasih, imaju prave strane kuhinje za svaciji dzep. Kod nas je Lidl pojam za kvalitet robe u odnosu na ostale, a tamo je nesto poput Amana kod nas, drugorazredni prehrambeni lanac.
Sem toga kad smo kod restorana, i sestre koje zaradjuju 2600eur i lekari 3300, specijalisti 5300 eura, svi uglavnom nose rucak od kuce.
Ja sam naveo odokativne troskove jedne osobe za lagan zivot iz prve ruke, kao i od drugara, a sad ti tu nesto pokusavas da me demantujes dizanjem galame bez ikakvih argumenata.
Dečko, živimo u doba interneta, ne trebaju nam tvoje "insajderske" infomacije iz prve ruke o cenama namrinica kojima ističe rok u Lidlu i Willys, ili cene socijalnih stanova gde se čekaš sa tražiocima azila kao dokaz da je Stockholm povoljan. Dovoljan ti je letimičan pogled na numbeo pa ćeš videti koje su po svim kategorijama- restorani skuplji 60%, nego u Beogradu, prehrambene namirnice su skuplje 65% a renta 78%.
U prethodnom postu su naveo da ručak košta 11-15 eur i da većina zaposlenih ruča napolju. Pa samo za taj ručak na poslu ti na mesečnom nivou treba 300 eur po toj računici. Toliko o opuštenosti. Pridodaj tome rentu i račune od 1000-1100 eur mesečno, pa vidi gde ćeš stići sa tvojim budžetom.
 
Za vreme kovida su sve brojke vrtoglavo rasle, tako da to nije previše merodavno. Poenta je da je bez obzira na ovakvu inflaciju i enorman rast kamatnih stopi broj prometa i dalje sasvim prihvatljiv za prodavce. Bio je 3565 za vreme kovid ludnice, sad je 3081. Što znači da se mašina i dalje stabilno vrti, samo u nešto sporijim obrtajima. Ili se varam?
Ne, ne kontas, za vreme kovida nije radio katastar. :) A moja je greska jer se to videlo teki u Q2 2020, al mart je bio jedan od slabijih. Na kraju krajeva uporedi ovaj prvi kvartal sa ostalim i sve ce ti se kasti samo...

Q1 2017 - 3183
Q1 2018 - 3911
Q1 2019 - 3651
Q1 2020 - 3565
Q1 2021 - 4130
Q1 2022 - 4425
Q1 2023 - 3654
Q1 2024 - 3081

Mislim da je lako uociti minimum.

Dečko, živimo u doba interneta, ne trebaju nam tvoje "insajderske" infomacije iz prve ruke o cenama namrinica kojima ističe rok u Lidlu i Willys, ili cene socijalnih stanova gde se čekaš sa tražiocima azila kao dokaz da je Stockholm povoljan. Dovoljan ti je letimičan pogled na numbeo pa ćeš videti koje su po svim kategorijama- restorani skuplji 60%, nego u Beogradu, prehrambene namirnice su skuplje 65% a renta 78%.
U prethodnom postu su naveo da ručak košta 11-15 eur i da većina zaposlenih ruča napolju. Pa samo za taj ručak na poslu ti na mesečnom nivou treba 300 eur po toj računici. Toliko o opuštenosti. Pridodaj tome rentu i račune od 1000-1100 eur mesečno, pa vidi gde ćeš stići sa tvojim budžetom.
Ok Analiticaru, jesi li ti ono bese rekao da gradjani Floride imaju manje love nego Srbi, pa na kraju izracunasmo da u najvecoj selendri imaju $2800 posle poreza. Je l treba podsecanje? Kako bi smo to uporedili sa 800 evra u Bg? Plus ako imamo u vidu da je medijana jos manja. Mani nas poredjenja sa Swedskom, Kanadom i USA...
 
Poslednja izmena:
Ne, ne kontas, za vreme kovida nije radio katastar. :) A moja je greska jer se to videlo teki u Q2 2020, al mart je bio jedan od slabijih. Na kraju krajeva uporedi ovaj prvi kvartal sa ostalim i sve ce ti se kasti samo...

Q1 2017 - 3183
Q1 2018 - 3911
Q1 2019 - 3651
Q1 2020 - 3565
Q1 2021 - 4130
Q1 2022 - 4425
Q1 2023 - 3654
Q1 2024 - 3081

Mislim da je lako uociti minimum.

Mislim da nije poenta u ovome već da i pored ludačkih cena za naše tržište, i dalje ima dobar broj onih koji hoće to da kupe. Spekulisalo se da svi koji imaju pare su se ispucali u korona vremenu i da posle 2022. nema ko da kupi. U tom smisli 3081 uopšte nije loše iako je minimum u poslednjih 7 godina.

Mislim da sve to znači da tržište nije u krizi, barem ne za sada.
 
2022. smo imali prosecno 4.827 prodaja kvartalno, a 2023. 3.545 prodaja kvartalno, a u ovom kvartalu 3.081. Q1 2022. smo imali 4.425 (prvi kvartal je uvek slabiji od ostalih), sto znaci da sad imamo pad od 30%, ili drugim recima u Q1 2022. smo imali 43% vecu traznju nego sada. To znaci da sad imamo cene nekretnina formirane na osnovu nekadasnje privremeno uvecane traznje koja vise ne postoji. Promet stanova je najmanji u poslednjih 5-6 godina i ima tendenciju pada. To sto mozda ucesnici na trzistu smatraju da i pri trenutnim obima prodaje solidno zaradjuju samo potvrdjuje cinjenicu da su cene prenaduvane. To sto je trenutni promet njima i dalje prihvatljiv ne negira cinjenicu da je znacajno pao. Ono sto je poenta price, barem ja teko vidim, jeste da trziste na ove cene reaguje smanjenjem traznje, a da li ce cene padati ili rasti, da li ce se masine i dalje vrteti ali sporijom, istom ili vecom brzinom to je druga prica u domenu nagadjanja. Promet od 1000 stanova mesecno jeste solidna brojka, ali je manja ne samo od perioda korone, nego i od perioda pre korone, tako da ne uporedjujemo ovo samo sa periodom hajpa, nego i sa periodom pre hajpa.
Slažem se, činjenično stanje jeste pad tražnje. Samo, na pad tražnje može da se odgovori i smanjenom, kontrolisanom ponudom, a ne, kako se očekuje, padom cena. Onda tako možemo lagano narednih ko zna koliko godina.
 
Slažem se, činjenično stanje jeste pad tražnje. Samo, na pad tražnje može da se odgovori i smanjenom, kontrolisanom ponudom, a ne, kako se očekuje, padom cena. Onda tako možemo lagano narednih ko zna koliko godina.
Ko je direktor borda koji ce da odluci o tome kada ce neki Boro iz MML-a ili iz Zemuna da proda stan? Ko ce kontrolisati ponudu u slucaju starogradnje? Sto se novogradnje tice, vidimo da ovi iz BG na vodi ne gube entuzijazam.

I ok, sto se 3081 prodatih stanova tice, mozemo da se slozimo - nije malo, al je najmanje u zadnjih 7 god. :) Ako vise volite tako.
 
Ko je direktor borda koji ce da odluci o tome kada ce neki Boro iz MML-a ili iz Zemuna da proda stan? Ko ce kontrolisati ponudu u slucaju starogradnje? Sto se novogradnje tice, vidimo da ovi iz BG na vodi ne gube entuzijazam.

I ok, sto se 3081 prodatih stanova tice, mozemo da se slozimo - nije malo, al je najmanje u zadnjih 7 god. :) Ako vise volite tako.
Pa, uzevši u obzir cene koje sa tržišta izbacuju čak i ljude sa 3, 4k mesečno, navedena cifra je čak i visoka dosta.

Taj Boro iz MML-a, (nadam se da nije prava ličnost) će pre da drži stan na oglasu pet godina, nego da ga proda za manje nego komšija. Kontrolisaće je sami prodavci, jednostavno rečeno. Pa, to izmedju ostalog gledamo upravo sada. Da ne pričam da će se, ako novogradnja održi tempo, starogradnja samo šlepati uz to lagano.
Idemo u period kontrolisane ponude i relativno niske tražnje, koja će se u nekom trenutku povećati. Ljudi hoće da se skuće što pre moguće, i pre će izgubiti strpljenje nego većina prodavaca koja ne žuri nikud.
 
Q1 2017 - 3183
Q1 2018 - 3911
Q1 2019 - 3651
Q1 2020 - 3565
Q1 2021 - 4130
Q1 2022 - 4425
Q1 2023 - 3654
Q1 2024 - 3081

Jos kada se uzme u obzir sledeci podatak:

1712904629717.png


Postaje jasno zbog cega ne moze da se zivi od reklama novogradnje na YT ;)
 
Pa, uzevši u obzir cene koje sa tržišta izbacuju čak i ljude sa 3, 4k mesečno, navedena cifra je čak i visoka dosta.

Taj Boro iz MML-a, (nadam se da nije prava ličnost) će pre da drži stan na oglasu pet godina, nego da ga proda za manje nego komšija. Kontrolisaće je sami prodavci, jednostavno rečeno. Pa, to izmedju ostalog gledamo upravo sada. Da ne pričam da će se, ako novogradnja održi tempo, starogradnja samo šlepati uz to lagano.
Idemo u period kontrolisane ponude i relativno niske tražnje, koja će se u nekom trenutku povećati. Ljudi hoće da se skuće što pre moguće, i pre će izgubiti strpljenje nego većina prodavaca koja ne žuri nikud.
Da li si ikad trgovao bilo cime, bitkoinima, beleksom, nebitno? Sta se desava kad cene i potraznja rastu - hajp, svi bi da kupe, daju evro vise, veruje se sledi beskonacan rast, daj sad bices bogat sutra. Sta se desava kad krene pad - panika, svi bi da prodaju, krecu price o demografskom slomu koji se nece lako resiti, o nasima koji odlaze iz zemlje, o starosti nacije, prodaj sad jer nikad neces moci da izvuces ovoliko para... Ne znam koliko si godina imao npr. 2008? :grand:

A opet, sva ova prica drzi vodu, ako je Boro iz MML-a investitor i ako gleda da zaradi. A mozda je Boro samo otiso u penziju i hoce sa zenom da se vrati u vikendicu u Sopotu, dosta mu je buke i guzve sa vrelog MML asfalta, mozda mora da se seli zbog posla, mozda mora da vrati dugove. Da li mislis da su svi ucesnici na trzistu Bg nekretnina investitori, da li mislis da obavezno razmisljaju kao investitori? Prodji ulicom i pitaj random ljude koliko je danas kvadrat, koliko je bilo pre 5 god, 80% nece pogoditi.
 
Jos kada se uzme u obzir sledeci podatak:

Pogledajte prilog 195273

Postaje jasno zbog cega ne moze da se zivi od reklama novogradnje na YT ;)
To sam i ja hteo napisati. Ako poredimo sa 2016 ovaj Q1, imamo razlike. Vise ljudi zivi sada u vecim gradovima, vise stanova je napravljeno tako da je podatak gde je za BG prodato 3000 stanova za Q1 zapravo jako slab i ako se gradnja nastavi ovim tempom a nama su kamate vece na duze staze, onda dolazimo do toga da cemo imati vise stanova za prodaju sto bi znacilo da cistom logikom cene moraju da idu dole.
 
Da li si ikad trgovao bilo cime, bitkoinima, beleksom, nebitno? Sta se desava kad cene i potraznja rastu - hajp, svi bi da kupe, daju evro vise, veruje se sledi beskonacan rast, daj sad bices bogat sutra. Sta se desava kad krene pad - panika, svi bi da prodaju, krecu price o demografskom slomu koji se nece lako resiti, o nasima koji odlaze iz zemlje, o starosti nacije, prodaj sad jer nikad neces moci da izvuces ovoliko para... Ne znam koliko si godina imao npr. 2008? :grand:

A opet, sva ova prica drzi vodu, ako je Boro iz MML-a investitor i ako gleda da zaradi. A mozda je Boro samo otiso u penziju i hoce sa zenom da se vrati u vikendicu u Sopotu, dosta mu je buke i guzve sa vrelog MML asfalta, mozda mora da se seli zbog posla, mozda mora da vrati dugove. Da li mislis da su svi ucesnici na trzistu Bg nekretnina investitori, da li mislis da obavezno razmisljaju kao investitori? Prodji ulicom i pitaj random ljude koliko je danas kvadrat, koliko je bilo pre 5 god, 80% nece pogoditi.
2008 sam imao 16 godina.
Voleo bih da je vaše iskustvo tačno, i da sve to ukazuje na značajan pad cena. Ali mi se sve više čini da tih Bora u penziji gotovo da više nema. Ponuda nikakva, ljudi koji žele da kupe stan na dobroj lokaciji puna tuca. Koliko bi ovde nas kupilo stan u ovom trenutku da cene padnu recimo 20%? Koliko hoćeš. Je l' ima dobre ponuda među starogradnjom za sve nas? Ne bih rekao...
 
2008 sam imao 16 godina.
Voleo bih da je vaše iskustvo tačno, i da sve to ukazuje na značajan pad cena. Ali mi se sve više čini da tih Bora u penziji gotovo da više nema. Ponuda nikakva, ljudi koji žele da kupe stan na dobroj lokaciji puna tuca. Koliko bi ovde nas kupilo stan u ovom trenutku da cene padnu recimo 20%? Koliko hoćeš. Je l' ima dobre ponuda među starogradnjom za sve nas? Ne bih rekao...
Realan komentar.

Uzgred možda bi bilo bolje gledati obim prometa (u milionima) nego broj prodaja. I tu ima pada, ali mnogo manjeg.
 
Za vreme kovida su sve brojke vrtoglavo rasle, tako da to nije previše merodavno. Poenta je da je bez obzira na ovakvu inflaciju i enorman rast kamatnih stopi broj prometa i dalje sasvim prihvatljiv za prodavce. Bio je 3565 za vreme kovid ludnice, sad je 3081. Što znači da se mašina i dalje stabilno vrti, samo u nešto sporijim obrtajima. Ili se varam?
Ja mislim da si skroz u pravu. Jer tih 20% pada prometa znači u stvarnosti po meni ovako. Umesto da se zgrada proda za 2 godine, sada će se prodavati 2,5 godine. Da li im to remeti šta planove. Po meni ne. Evo vidi samo da si ti investitor, da li bi prodavao stanove 2,5 godine po punoj ceni ili bi smanjivao cenu da bi prodao za 1,5-2 godine? Mislim da će se opredeliti za prvu opciju.
A ujedno pogledajte šta se dešavalo prošle godine s Lastavicama. Mislim da je to jako dobar primer. Za Black Friday su pustili 4 ili 6 stanova s 10% popusta (ne znam tačno koliko stanova je bilo iako sam ja uslikao screen shots, ali da se ne vraćam na to). Ti stanovi su planuli kao pilići iz Lidla. Šta je to pokazalo? Da je taj popust od 10% toliko uticao da su ljudi sve odmah kupili bez razmišljanja. To opet govori investitoru ili prodavcu da je cena preniska.
Šta su posle Lastavice uradile, (oko Nove Godine) - nisu spustili cenu stana već su dali bukvalno "simboličan popust" od 1000e na cenu parking mesta na -3 nivou. Ali 1000e na celokupan iznos parkinga a ne po kvm. To je ustvari popust da se odlučiš za njih umesto za neki drugi projekat kao da ti nešto daju, a u realnosti ništa. Jer ako računate da je prosečan stan i parking oko 200k to znači dobio si 0,5% popusta ili čak i manje na veće stanove. Ali nisi imao onu ludnicu kao za Black Friday i da svi stanovi planu u roku par sati. Investitori imaju NEKVARLJIVU robu! Neće stan da propadne ako "stoji" 6-12 meseci na "lageru". A ispitali su tržište i znaju da spuštanje kvm ispod 3k s PDVom je magična granica za ludu prodaju (tzv "Lidl pilići").
Promet jeste pao i čak je možda ispod pred-korona perioda ali prodaja ide. I to je njima važno. Promet stanova pre Korone su svi smatrali normalnim i promet nikad nije bio predmet diskusije. Onda je došla Korona i ludnica i sad kad je palo u odnosu na ludnicu onda kao potop. Nije. Nije ništa stalo da ih zabrine. Zaposlenost je skoro maksimalna, pare se vrte, ljudi se navikli na nove cene i na kredite i to je to. Eto mart je već jači od januara i februara, a sledeći meseci će biti još jači.
 
Neće stan da propadne ali sve zavisi koliko je investitor likvidan. Svakome ko je u biznisu ne ide mu u prilog da mu roba stoji neprodana dugo vremena jer to znači sporiji obrt sredstava i tekući troškovi, iako i Ja mislim da je 1000+ stanova mesečno i dalje solidna cifra i da to mora dosta manje za neki primetan pad. Dok ova tema ne utihne kao 2010te ili kad svi sa ove teme kupe stan tada ide pad :) Što znači kada interesovanje bude značajno palo, a to se trenutno ne vidi.
 
Tako to ide kad si vidovit, i kad ti stan stoji 2 godine na oglasima, al ti kao vidoviti Milan vidis da ce otici za cirka 6 meseci :)

Btw, to sto je mart jaci od januara i februara nije nikakvo cudo. Januar ima vise praznika nego rada, svi su na odmorima, februar se samo nadoveze kao najkraci mesec. Stanovi idu na prolece. Opet kazem, treba sacekati da podaci budu konacni, mozda bude nekog iznenadjenja i jos 1000 unosa :) Sad trenutno stoje stvari tako da je u martu prodaja 25% manja, a cena 4% manja nego lane.
 
Moja teza je da promet nije pao ravnomerno, već da skuplji projekti i dalje lako nalaze kupce, dok manje ekskluzivne novogradnje po gradu sad imaju problem da privuku svoj segment kupaca. To negde i praksa pokazuje, ljudi pišu po forumu o fajtu na prodajnim danima BNV, ali kad pozovem bilo koju "jeftiniju" novogradnju, prodavci mi kažu biraj stan ima svega. Tako da ekskluzivni projekti su verovatno i dobro cenjeni, ali ove zgrade za "mase" su (verovatno) precenjene i tu je prodaja verovatno pala više, ako je neko spreman da radi matematiku.

Starogradnja no comment, bukvalno je nemoguće izvesti zaključak, ljudi su u nekim svojim tripovima koliko njima treba para i kraj priče. To ne verujem da će išta mrdnuti. Svakako ovaj deo tržišta promet ne tangira.
 
Moja teza je da promet nije pao ravnomerno, već da skuplji projekti i dalje lako nalaze kupce, dok manje ekskluzivne novogradnje po gradu sad imaju problem da privuku svoj segment kupaca. To negde i praksa pokazuje, ljudi pišu po forumu o fajtu na prodajnim danima BNV, ali kad pozovem bilo koju "jeftiniju" novogradnju, prodavci mi kažu biraj stan ima svega. Tako da ekskluzivni projekti su verovatno i dobro cenjeni, ali ove zgrade za "mase" su (verovatno) precenjene i tu je prodaja verovatno pala više, ako je neko spreman da radi matematiku.

Starogradnja no comment, bukvalno je nemoguće izvesti zaključak, ljudi su u nekim svojim tripovima koliko njima treba para i kraj priče. To ne verujem da će išta mrdnuti. Svakako ovaj deo tržišta promet ne tangira.
Tačno za premium segment nema zime. Tamo nikad nije ni bilo.
A koje to "jeftinije" novogradnje kažu biraj ima svega (jel ima i jedan veliki projekat na NBG da to priča)?? Pošto ja taj utisak nisam imao za NBG projekte niti za BW standardnu gradnju (ne govorim o premium segmentu BWa). Otimanje u BW je i za normalne kvadrate od 3500-4000 e po kvm sa PDV-om.
 
Moja teza je da promet nije pao ravnomerno, već da skuplji projekti i dalje lako nalaze kupce, dok manje ekskluzivne novogradnje po gradu sad imaju problem da privuku svoj segment kupaca. To negde i praksa pokazuje, ljudi pišu po forumu o fajtu na prodajnim danima BNV, ali kad pozovem bilo koju "jeftiniju" novogradnju, prodavci mi kažu biraj stan ima svega. Tako da ekskluzivni projekti su verovatno i dobro cenjeni, ali ove zgrade za "mase" su (verovatno) precenjene i tu je prodaja verovatno pala više, ako je neko spreman da radi matematiku.

Starogradnja no comment, bukvalno je nemoguće izvesti zaključak, ljudi su u nekim svojim tripovima koliko njima treba para i kraj priče. To ne verujem da će išta mrdnuti. Svakako ovaj deo tržišta promet ne tangira.
Pa Boga mi ja kad sam otisao da vidim za stan, nije bio ni jedan sa dve spavace sa strane koja gleda na restoran Pink, a otisao sam vrlo brzo od pocetka projekta, prodali su 20 od 30 stanova dok sam ja dosao, tako da nije bas da su u fazonu biraj stan
 
Tačno za premium segment nema zime. Tamo nikad nije ni bilo.
A koje to "jeftinije" novogradnje kažu biraj ima svega (jel ima i jedan veliki projekat na NBG da to priča)?? Pošto ja taj utisak nisam imao za NBG projekte niti za BW standardnu gradnju (ne govorim o premium segmentu BWa). Otimanje u BW je i za normalne kvadrate od 3500-4000 e po kvm sa PDV-om.

Govorim o novogradnjama po Zemunu, Paliluli, Čukarici, Rakovici, Voždovcu, Zvezdari itd. koje se kreću od npr. 2400-3100 EUR/m2. Tu u principu, hajde neke zgrade su rasprodale male stanove (to prvo ode), sve ostalo je manje-više biraj.

NBG i centar su manje-više isto, konstantna tražnja bez obzira na cene. To više nisu opštine za raju.
 
Svestan sam da se svuda desio poremecaj, imam investiranu gomilu novca u razne stvari ukljucujuci i nekretninu van BG, i sve je otislo bar 40% u zadnjih pet godina. Ali BG je sampion sa skokom cena stanova. Starogradnja za isti stan na novom BG sa 1300 na 2500, Zelena Avenija sa 1650 na 3100?
U mom kraju (Paviljoni) se sada oglašavaju starogradnje na 2.500 evra, a pre pet godina sigurno nisu bile 1.300 evra. Možda su bile 1.700-1.800 evra.

Bila i pavlaka 40 dinara, sada je 90. Meni je ona šampion.

Kupio moj prijatelj novu Škodu Superb pre 3-4godine za 24,000 evra, a sada je slična nova 37.000 evra. I to ne ovaj novi model što izlazi na leto. Štampanje evra i dolara ima posledice.
 
U mom kraju (Paviljoni) se sada oglašavaju starogradnje na 2.500 evra, a pre pet godina sigurno nisu bile 1.300 evra. Možda su bile 1.700-1.800 evra.

Bila i pavlaka 40 dinara, sada je 90. Meni je ona šampion.

Kupio moj prijatelj novu Škodu Superb pre 3-4godine za 24,000 evra, a sada je slična nova 37.000 evra. I to ne ovaj novi model što izlazi na leto. Štampanje evra i dolara ima posledice.
Mislim da će, ako govorimo o naseljima kao što su Paviljoni, tu cene manje više ostati iste. Dotakle su plafon, i više od toga ljudi nisu trenutno spremni da plate, ma šta bilo. A ako u sličnim naseljima cene budu stagnirale na par godina, znači da će gubiti nad inflacijom. Štednja za kupovinu sličnih stanova će imati više smisla. Naravno, ako. cene zaista budu stagnirale.
 
Do jeseni para sigurno ima u amerikama, zapadima. Ne verujem da će kamate pre toga nigde. Posle toga, videćemo. Ako su dovoljno ludi da ponovo štampaju, ništa onda.....dešavale su se revolucije i ranije 😂😂😂. Najrealnije je blag ekonomski pad sl godine bez neke veće recesije (-1% npr) i onda deflacija pa tek onda obaranje kamata (USA). Kažem revolucije, pa u USA stalno pričaju kako je porastao broj poslova po kvartalima itd. Fora je što su to part time poslovi koji su ljudi primorani da rade zbog porasta tekućih troškova. EU ce biti u gorem položaju svakako. Kako bude posle toga u USA, tako će biti svuda.
 
dešavale su se revolucije i ranije 😂😂😂

Daleko smo od revolucije, ovo je više pitanje da li će dozvoliti da se malo smanji ovaj mahniti konzumerizam i potrošnja... Neću da se pravim da razumem celu stvar, sa strane mi deluje kao još jedan sukob politike i ekonomskih principa... Nas u Srbiji je samo pokupio cunami i izbaciće nas u verovatno dosta gorem stanju kad se sve normalizuje.
 
Vrh