Šta je novo?

Cene nekretnina

Pad cena je u stvari stagnacija cene realestate-a, spram inflacije koja je od početka stagnacije bila možda i 10%
 
Pitanje je kada, i sta je trenutno "ravnoteža"?
Ravnoteza mi je da ne moze kod nas hrana da kosta isto ili vise nego u EU. Gorivo skuplje od vecine EU zemalja, medju najskupljim u Evropi. Tehnika i ostalo isto ili skuplje, al ajde to vecina uvozi. Na sve to uporedi kvalitet te robe u odnosu na EU, kod nas zavrsava smece, uvaljuju nam djubre. Zastita kupca nikakva.
Sto se cena kvadrata tice, u sustini se nista nije promenilo, i dalje smatram da je suludo davati ove cifre za kvadrat. Srecom postoje i drugi lepi gradovi gde ljudi zive i gde moze da se kupi nekretnina, cak i investiciono pa u odnosu na to Beograd ne samo da je van ravnoteze nego je iskrivio kantar.
Zbog toliko visokog troska zivota kod nas ce prvo da presuse pare. Pisao sam nedavno da je mesecni trosak jednoj osobi za opusten zivot oko 1600e u Stokholmu, u to sam uracunao i iznajmljivanje garsonjere u delu grada poput Konjarnika. Koliko mesecno za isti takav zivot treba samcu sa iznajmljenom garsonjerom u Beogradu? Neka optimisticna slobodna procena oko 1100e. Lekar bez specijalizacije tamo moze da ustedi 1700e mesecno, a ovde ne moze ni da zaradi dovoljno za mesecni trosak. Eto to je meni neravnoteza, a sad nekom ko se umuvao u "sistem" pa mu kaplje njemu sigurno ovo kod nas vise odgovara.
A kada ce da se vrati u ravnotezu, pa to ne znaju ni pravi strucnjaci. Samo da podsetim koliko je njih pricalo da nece biti povecanja kamatnih stopa. Al ajde to su forumski strucnjaci, ali i oni iz vrha centralnih banaka su trubili u pocetku da je inflacija prolazna., Sad dal su lagali kao ovi agenti prodaje magle kod nas ili su se samo zbunili.
 
Ravnoteza mi je da ne moze kod nas hrana da kosta isto ili vise nego u EU. Gorivo skuplje od vecine EU zemalja, medju najskupljim u Evropi. Tehnika i ostalo isto ili skuplje, al ajde to vecina uvozi. Na sve to uporedi kvalitet te robe u odnosu na EU, kod nas zavrsava smece, uvaljuju nam djubre. Zastita kupca nikakva.
Sto se cena kvadrata tice, u sustini se nista nije promenilo, i dalje smatram da je suludo davati ove cifre za kvadrat. Srecom postoje i drugi lepi gradovi gde ljudi zive i gde moze da se kupi nekretnina, cak i investiciono pa u odnosu na to Beograd ne samo da je van ravnoteze nego je iskrivio kantar.
Zbog toliko visokog troska zivota kod nas ce prvo da presuse pare. Pisao sam nedavno da je mesecni trosak jednoj osobi za opusten zivot oko 1600e u Stokholmu, u to sam uracunao i iznajmljivanje garsonjere u delu grada poput Konjarnika. Koliko mesecno za isti takav zivot treba samcu sa iznajmljenom garsonjerom u Beogradu? Neka optimisticna slobodna procena oko 1100e. Lekar bez specijalizacije tamo moze da ustedi 1700e mesecno, a ovde ne moze ni da zaradi dovoljno za mesecni trosak. Eto to je meni neravnoteza, a sad nekom ko se umuvao u "sistem" pa mu kaplje njemu sigurno ovo kod nas vise odgovara.
A kada ce da se vrati u ravnotezu, pa to ne znaju ni pravi strucnjaci. Samo da podsetim koliko je njih pricalo da nece biti povecanja kamatnih stopa. Al ajde to su forumski strucnjaci, ali i oni iz vrha centralnih banaka su trubili u pocetku da je inflacija prolazna., Sad dal su lagali kao ovi agenti prodaje magle kod nas ili su se samo zbunili.
LOL, kakvo gađanje ciframa. Samo infostan za stan of 50 m2 je 300 EUR. Pisao je ovde jedan član koji živi na periferiji Stokholma. Gde su još struja, telefon, internet, itd. Dok platiš račune za stan u Stokolmu, možeš takav isti stan da rentaš negde van centra Beograda. Gde su ostali troškovi, koliko košta šišanje u Stokholmu, koliko košta pedikir i manikir za žene? Ili možda treba biti ekonomičan pa kupiti mašinicu i šišati sebe i ženu na nulu? Da li ići nekad u restoran, ili jesti samo ono što je na sniženju u Lidl-u? Ako neko misli da se može rentati stan i živeti "opuštneno" za 1600 eur u Stochlomu, može ako si došao iz Sirije ili Afganistana, ali i oni više troše od navedenog.
 
Malo po malo i većina dodje do onoga što sam pisao pre pola godine, a optužbe su bile da sam bot i te fore..
Stagnacija prva 2 kvartala, možda i 3 i lagan rast cena od poslednjeg kvartala do kraja 2025. (3-5%).
Ako udjemo u inflatornu spiralu, što je dosta realna opcija, pošto je moderan čovek kompletan id*** (čast izuzecima), neka je bog u pomoći zakupcima i novozaduzenima..
Na osnovu cega ocekujes inflatornu spiralu kad najavljuju cak i potencijalni rast kamatnih stopa jer inflacija od 3% nije dovoljno niska?
 
Malo po malo i većina dodje do onoga što sam pisao pre pola godine, a optužbe su bile da sam bot i te fore..
Stagnacija prva 2 kvartala, možda i 3 i lagan rast cena od poslednjeg kvartala do kraja 2025. (3-5%).
Ako udjemo u inflatornu spiralu, što je dosta realna opcija, pošto je moderan čovek kompletan id*** (čast izuzecima), neka je bog u pomoći zakupcima i novozaduzenima..
Zlato raste i to nije bezveze
 
I kamate ostaju iste i ECB i NBS odlučile!
Ok, to smo znali. Ali Lagard je definitivno nagovestila ja u junu ide cut 0.25%.

 
Ok, to smo znali. Ali Lagard je definitivno nagovestila ja u junu ide cut 0.25%.

Znali jesmo ali i FED je najavio 3 spuštanja pa sad se dvoume... Tako da ne verujem im baš mnogo. ECB više zavisi od toga koliko će trebati keša Zelenom. A i Makron najavljuje ratnu privredu, tako da tu obično ide štampanje... No videćemo.
 
Na osnovu cega ocekujes inflatornu spiralu kad najavljuju cak i potencijalni rast kamatnih stopa jer inflacija od 3% nije dovoljno niska?
Ako krene potrošnja u USA, a rekao bih da kreće, ulazimo u sezonu odmora kad je potrošnja još veća, skoči inflacija. Ovi odlože spuštanje kamata i ne dignu preventivno još jednom da iseku niske kamate banaka i potrošnju, plate se nivelisu sa potrošačkim indeksima i eto spirale.. ukratko
Moderno doba, što da sedim kad imam pare, a ako nemam daće mi banka
 
Ok, to smo znali. Ali Lagard je definitivno nagovestila ja u junu ide cut 0.25%.

1000004769.jpg

Evo kako se promenilo ocekivanje trzisnih ucesnika u roku od samo 3 meseca...
 
Čim banke daju fix u EU 3,5-4% oni računaju da će se spuštati ref.kamate pa dugoročno računaju na rast svoje marže tokom narednih godina.
Ako inflacija iznenadi, može da bude zaj****
 
Solidna cifra u odnosu na sta? Za vreme kovida 2020 je Q1 bio 3565. Ovo je najgori prvi kvartal od 2016, ako se nesto drasticno ne izmeni do sledeceg cetvrtka.
Za vreme kovida su sve brojke vrtoglavo rasle, tako da to nije previše merodavno. Poenta je da je bez obzira na ovakvu inflaciju i enorman rast kamatnih stopi broj prometa i dalje sasvim prihvatljiv za prodavce. Bio je 3565 za vreme kovid ludnice, sad je 3081. Što znači da se mašina i dalje stabilno vrti, samo u nešto sporijim obrtajima. Ili se varam?
 
Za vreme kovida su sve brojke vrtoglavo rasle, tako da to nije previše merodavno. Poenta je da je bez obzira na ovakvu inflaciju i enorman rast kamatnih stopi broj prometa i dalje sasvim prihvatljiv za prodavce. Bio je 3565 za vreme kovid ludnice, sad je 3081. Što znači da se mašina i dalje stabilno vrti, samo u nešto sporijim obrtajima. Ili se varam?
2022. smo imali prosecno 4.827 prodaja kvartalno, a 2023. 3.545 prodaja kvartalno, a u ovom kvartalu 3.081. Q1 2022. smo imali 4.425 (prvi kvartal je uvek slabiji od ostalih), sto znaci da sad imamo pad od 30%, ili drugim recima u Q1 2022. smo imali 43% vecu traznju nego sada. To znaci da sad imamo cene nekretnina formirane na osnovu nekadasnje privremeno uvecane traznje koja vise ne postoji. Promet stanova je najmanji u poslednjih 5-6 godina i ima tendenciju pada. To sto mozda ucesnici na trzistu smatraju da i pri trenutnim obima prodaje solidno zaradjuju samo potvrdjuje cinjenicu da su cene prenaduvane. To sto je trenutni promet njima i dalje prihvatljiv ne negira cinjenicu da je znacajno pao. Ono sto je poenta price, barem ja teko vidim, jeste da trziste na ove cene reaguje smanjenjem traznje, a da li ce cene padati ili rasti, da li ce se masine i dalje vrteti ali sporijom, istom ili vecom brzinom to je druga prica u domenu nagadjanja. Promet od 1000 stanova mesecno jeste solidna brojka, ali je manja ne samo od perioda korone, nego i od perioda pre korone, tako da ne uporedjujemo ovo samo sa periodom hajpa, nego i sa periodom pre hajpa.
 
Poslednja izmena:
Vrh