Šta je novo?

Cene nekretnina

Ono što se već dešava je dovoljan razlog da odnos dolara i zlata bude poremećen, ali samo kratkoročno. Takva situacija može da traje par meseci, ali ne verujem duže od toga. U vreme ekstremnih situacija na tržištu, kao što je ova, i ranije se javljala nelineralana, pozitivna korelacija izmedju zlata i dolara, ali, ponavljam, na kraći period. Pa. takva situacija je, izmedju ostalog, bila i tokom ratova na našim prostorima, sve do bombardovanja 1999. To je samo odstupanje od dugoročne ravnoteže koja će se ubrzo vratiti. A gde ćeš veće nestabilnosti od one koja već jeste...
Evo kako ja ovo vidim na duze staze.

M2 negativan, po definiciji kada nema novca u sistemu to vodi ka deflaciji (ono sto sam pisao ranije sto mislim da ce da se desi a i dalje mislim da hoce samo podaci to jos ne pokazuju).
1712841386535.png


Ako je to tacno onda nafta ne bi trebala da ide gore nego smo imali mali spike zbog ove vesti oko Irana.
1712841780247.png


Onda dolar koji skace i krenuo u bullish trend, sto se uklapa u ovaj gornji narativ
1712841868799.png


I onda S&P 500 koji sta, treba da ide parabolicno zauvek? Cim probije taj trend ja to vidim kao visegodisnji bear market a sa time sve pada.
1712842122956.png
 
Evo kako ja ovo vidim na duze staze.

M2 negativan, po definiciji kada nema novca u sistemu to vodi ka deflaciji (ono sto sam pisao ranije sto mislim da ce da se desi a i dalje mislim da hoce samo podaci to jos ne pokazuju).
Pogledajte prilog 195225

Ako je to tacno onda nafta ne bi trebala da ide gore nego smo imali mali spike zbog ove vesti oko Irana.Pogledajte prilog 195227

Onda dolar koji skace i krenuo u bullish trend, sto se uklapa u ovaj gornji narativ
Pogledajte prilog 195228

I onda S&P 500 koji sta, treba da ide parabolicno zauvek? Cim probije taj trend ja to vidim kao visegodisnji bear market a sa time sve pada.
Pogledajte prilog 195229
I da uzmemo ovaj zadnji grafik. Vidi se da je bilo kriza i padova (što smo i sami bili svedoci) i opet na period od 20 godina (koliko mislim da će bilo ko od nas da živi u nekom stanu), opet je daleko više profitirao nego da je držao novce u banci ili da je rentirao stan.
Ali taj profit od stana je opet daleko manji nego da je uložio u S&P 500 index ETF. Na kratki rok možda i dođe do korekcije na dole, jer slažem se da je tržište pregrejano barem s akcijama. Ali na period od 20-30 godina koliko traje hipoteka ili koliko ćeš prosečno da živiš u stanu, opet si u debelom plusu.
 
Evo kako ja ovo vidim na duze staze.

M2 negativan, po definiciji kada nema novca u sistemu to vodi ka deflaciji (ono sto sam pisao ranije sto mislim da ce da se desi a i dalje mislim da hoce samo podaci to jos ne pokazuju).
Pogledajte prilog 195225

Ako je to tacno onda nafta ne bi trebala da ide gore nego smo imali mali spike zbog ove vesti oko Irana.Pogledajte prilog 195227

Onda dolar koji skace i krenuo u bullish trend, sto se uklapa u ovaj gornji narativ
Pogledajte prilog 195228

I onda S&P 500 koji sta, treba da ide parabolicno zauvek? Cim probije taj trend ja to vidim kao visegodisnji bear market a sa time sve pada.
Pogledajte prilog 195229
Nije sve tako jednostavno. Kao što vidimo, većina centralnih banaka je prilagodila monetarnu politiku tako da promovišu konstantno povećanje ponude novca, bez obzira na hroničnu inflaciju i prevelika zaduženja. Sa deflacijom će lako izaći na kraj; malo smanje rezerve, smanje kamatne i poreske stope, rešen problem. Pogledaj koja je stopa inflacije., i dalje ne vidim da se narod buni. Očigledno će držati ovako dokle god može, posle će malo po malo popuštati, dovoljno da raja misli da je sve super.
 
I da uzmemo ovaj zadnji grafik. Vidi se da je bilo kriza i padova (što smo i sami bili svedoci) i opet na period od 20 godina (koliko mislim da će bilo ko od nas da živi u nekom stanu), opet je daleko više profitirao nego da je držao novce u banci ili da je rentirao stan.
Ali taj profit od stana je opet daleko manji nego da je uložio u S&P 500 index ETF. Na kratki rok možda i dođe do korekcije na dole, jer slažem se da je tržište pregrejano barem s akcijama. Ali na period od 20-30 godina koliko traje hipoteka ili koliko ćeš prosečno da živiš u stanu, opet si u debelom plusu.

Da imaš 200k evra u džepu i hoćeš da zaradiš, da li bi kupio stan u tu svrhu? Pošto mi to deluje kao najmanje efikasan način da spucaš 200k.
 
I da uzmemo ovaj zadnji grafik. Vidi se da je bilo kriza i padova (što smo i sami bili svedoci) i opet na period od 20 godina (koliko mislim da će bilo ko od nas da živi u nekom stanu), opet je daleko više profitirao nego da je držao novce u banci ili da je rentirao stan.
Ali taj profit od stana je opet daleko manji nego da je uložio u S&P 500 index ETF. Na kratki rok možda i dođe do korekcije na dole, jer slažem se da je tržište pregrejano barem s akcijama. Ali na period od 20-30 godina koliko traje hipoteka ili koliko ćeš prosečno da živiš u stanu, opet si u debelom plusu.
Uzmi zadnji grafik i zamisli da si kupio na kredit stan 2011 npr. Cenama iz tog perioda je trebalo mnogo mnogo godina da se vrate. I to samo nominalno. Realno pitanje da li i danas. E tad je cena stana po m2 bila ista kao danas. 6 minimalca
 
Nije sve tako jednostavno. Kao što vidimo, većina centralnih banaka je prilagodila monetarnu politiku tako da promovišu konstantno povećanje ponude novca, bez obzira na hroničnu inflaciju i prevelika zaduženja. Sa deflacijom će lako izaći na kraj; malo smanje rezerve, smanje kamatne i poreske stope, rešen problem. Pogledaj koja je stopa inflacije., i dalje ne vidim da se narod buni. Očigledno će držati ovako dokle god može, posle će malo po malo popuštati, dovoljno da raja misli da je sve super.
Zato sam i poslao M2 koji obicno laguje i zato smaram sa narativom da novca nece biti u nekom kratkom periodu i da nisam siguran da li ce moci da urade isto sto i ranije jer onda idemo parabolicno sa cenama gore, nema kraja. Znam da mozda ne deluje sada tako ali gledajuci trend po chart-ovima, nemoguce mi je da samo ide gore, ne vidim kako necemo dobiti zestoko hladjenje.

Pogledaj Dow Jones recimo, kad god udari resistance, cena pada a sada smo jako blizu da je udarimo opet.
1712844243220.png
 
Uzmi zadnji grafik i zamisli da si kupio na kredit stan 2011 npr. Cenama iz tog perioda je trebalo mnogo mnogo godina da se vrate. I to samo nominalno. Realno pitanje da li i danas. E tad je cena stana po m2 bila ista kao danas. 6 minimalca
Dosta ljudi koristi nekretnine da parkira kapital, nije poenta u profitu.

Sam si rekao, vrednost tog stana se vratila, da je samo drzao pare u banci one bi vredele dosta manje.
 
Cemu neprekidno lupetanje svakih nedelju-dve dana na istu temu bez ijedne provere sa "realnim zivotom".

Cene su padale od 2008. do 2016. i to za ukupno 20-30%. Cene iz 2008. su dostignute tek 2021.

Svekupno od 2016. do 2023. cene su porasle za 80-90%, od toga 40-50% od 2019. do 2022, dakle nikako se nisu "skoro duplirale" za godinu i po dana od druge polovine 2021. do kraja 2022. Cene su stagnirale tokom 2023.

Pogledajte prilog 195221
Tako je, cene padaju ali niko to nije registrovao na ovom forumu . I sada u 2024. su cene usled inflacije pale 10% u oddnosu na peak u Q4 '22, ali nema ko to registruje, nego se opet čekaju neka "bolja vremena", a realnost je da u narednih X godina teško da može da bude povoljnije nego što je sada. Drugim rečima, najbolje vreme za kupovinu stana je bilo pre 5 godina. Drugo najbolje vreme je danas.
 
Tako je, cene padaju ali niko to nije registrovao na ovom forumu . I sada u 2024. su cene usled inflacije pale 10% u oddnosu na peak u Q4 '22, ali nema ko to registruje, nego se opet čekaju neka "bolja vremena", a realnost je da u narednih X godina teško da može da bude povoljnije nego što je sada.

Cene su tada padale nominalno i pored inflacije
 
Kao neko ko se isto bavio akcijama i tehnickom analizom, market je jednostavno odvojen od realnosti u nekim periodima, TA pomaze u minimiziranju rizika ne u predvidjanju kako ce da se krece trziste.
Slazem se i ne pratim totalno slepo i uvek sam otvoren da mozda i gresim samo se nekako sve namesta, kako i TA tako i nestabilnost koju imamo u svetu.
Ja cu naravno prvi da reagujem cim nesto nije po mom narativu, ne postoji ovde u pravu sam / nisam u pravu.
 
Moje veoma prosto misljenje je da do kraha nekretnina nece u srbiji doci pre 2027 nikako (expo) a i tada je pod znakom pitanja.

Vlasti ne ide u prilog i jednostavno se nece desiti. Em sto se peru pare em je dobar deo BDP u nekretninama.

Mora se imati u vidu da nasa drzava ne operise striktno pod uticajem svetske ekonomije ipak zbog same vlasti.
U najboljem slucaju ocekujem stagnaciju sto sa vecom inflacijom jeste relativan pad cene.

Sto se tice finansijske situacije generalno mislim da to je druga tema, ocekujem recesiju donekle i visoke kreditne stope sledece 2 godine minimum.
 
Moje veoma prosto misljenje je da do kraha nekretnina nece u srbiji doci pre 2027 nikako (expo) a i tada je pod znakom pitanja.

Vlasti ne ide u prilog i jednostavno se nece desiti.

Zasto mislis da samo do 2027 se to nece desiti? BW sada uveliko prodaje zgrade koje ce se 2027. useliti. Ostatak "starog bw" kao i "novog bw" ce se zavrsavati tek nekoliko godina nakon 2027. Lupam, tamo neke 2034. mozda bude izgradjeno sve u BW. Po tvojoj logici, vlast nece sve do tada dozvoliti "krah nekretnina" (pri cemu mislis na pad cena u 3-4 centralne opstine glavnog grada) ?
 
Dosta ljudi koristi nekretnine da parkira kapital, nije poenta u profitu.

Sam si rekao, vrednost tog stana se vratila, da je samo drzao pare u banci one bi vredele dosta manje.
Paušalan pogled i pojednostavnjenje situacije. Činjenica je da postoje bolja i loša vremena za kupovinu. Tada je isto bilo loše kao i danas tj. maltene su svi bili izbaceni sa tržišta kao i danas. Trenutno se svi gade keša i žure da ga potroše jer gubi vrednost a on je svoju vrednost izgubio 2021 i većim delom 2022 ali tada niko nije pričao kao danas. Sada kada i frizerke i taksisti to pricaju, znamo sta to obično znaci 🙂. Trenutno je najmanji rizik po meni keš. Sve ostalo je na ath. Spx, zlato, nekretnine, btc, Nasdaq itd. Ako ga već nisi parkirao nigde od 21.
 
Paušalan pogled i pojednostavnjenje situacije. Činjenica je da postoje bolja i loša vremena za kupovinu. Tada je isto bilo loše kao i danas tj. maltene su svi bili izbaceni sa tržišta kao i danas. Trenutno se svi gade keša i žure da ga potroše jer gubi vrednost a on je svoju vrednost izgubio 2021 i većim delom 2022 ali tada niko nije pričao kao danas. Sada kada i frizerke i taksisti to pricaju, znamo sta to obično znaci 🙂. Trenutno je najmanji rizik po meni keš. Sve ostalo je na ath. Spx, zlato, nekretnine, btc, Nasdaq itd. Ako ga već nisi parkirao nigde od 21.
Postoje naravno, ali ljudi koji samo zele da prezerviraju vrednost od inflacije na duze staze ne pogadja da li su izgubili 10% potencijalnog profita vec da im inflacija kroz 10 godina nije pojela 30% vrednosti kesa.
Za neupucene parkiranje kapitala u nekretnine je dosta laksa opcija od trgovine berzom i dosta sigurnije od spekulativnog ulaganja u neki biznis.

Zasto mislis da samo do 2027 se to nece desiti? BW sada uveliko prodaje zgrade koje ce se 2027. useliti. Ostatak "starog bw" kao i "novog bw" ce se zavrsavati tek nekoliko godina nakon 2027. Lupam, tamo neke 2034. mozda bude izgradjeno sve u BW. Po tvojoj logici, vlast nece sve do tada dozvoliti "krah nekretnina" (pri cemu mislis na pad cena u 3-4 centralne opstine glavnog grada) ?
Postoji dobra sansa da pada nece ni biti posle 2027, posebno u opstinama gde se gradi BW, ali jednostavno prevelike su pare u igri oko EXPO-a da vlast dozvoljava velike oscilacije u nekretninama po meni.
Ako bih gledao skroz pesimisticno, pada cena nece biti uopste, vec samo stagnacije i to je najbolje cemu mozemo da se nadamo.
 
Nominalna stagnacija je opet realni pad u periodu od 5 godina. Verovatnije je da će biti blagi rast da amortizuje inflaciju, pod pretpostavkom da se ništa drugo ne desi.
 
Ima tu dosta ako... Realno ovo je trusno podrucje da bi se predvidjalo bilo sta na duze staze. Sve ovo je pod pretpostavkom da nema velikih kriza, ratova, inflacija, ekonomskih krahova trzista iostalih faktora koji mogu znatno da uticu na celokupan zivot, cene nekretnina bi tu bile najmanji problem
 
Paušalan pogled i pojednostavnjenje situacije. Činjenica je da postoje bolja i loša vremena za kupovinu. Tada je isto bilo loše kao i danas tj. maltene su svi bili izbaceni sa tržišta kao i danas. Trenutno se svi gade keša i žure da ga potroše jer gubi vrednost a on je svoju vrednost izgubio 2021 i većim delom 2022 ali tada niko nije pričao kao danas. Sada kada i frizerke i taksisti to pricaju, znamo sta to obično znaci 🙂. Trenutno je najmanji rizik po meni keš. Sve ostalo je na ath. Spx, zlato, nekretnine, btc, Nasdaq itd. Ako ga već nisi parkirao nigde od 21.
Mi smo u periodu inflacije, naravno da je sve ostalo na ATH, to je sama sustina inflacije... pare vrede manje u smislu da je sve ostalo skuplje.
Zlato vredi vise jer pare vrede manje, nekretnine isto itd itd.

Da inflacija krece da pada a rates ostaju onda bi kes dobijao na vrednosti a sekundarne opcije cuvanja vrednosti i investiranja opadale. Sa obzirom da inflacija u USA je bila iznad ocekivane + FED je odlucio da ne snizava kamatnu stopu znaci da inflacija se nastavlja u narednom periodu.
Tek kad budemo imali pad inflacije bez pada kamatnih stopa znacice da kes dobija na vrednosti.
 
Malo je offtipic i mozda nije tema za ovu grupu ali kad je najpovoljnije rentati stan u Beogradu (koji deo godine)? Kakva su vasa iskustva?
 
Malo po malo i većina dodje do onoga što sam pisao pre pola godine, a optužbe su bile da sam bot i te fore..
Stagnacija prva 2 kvartala, možda i 3 i lagan rast cena od poslednjeg kvartala do kraja 2025. (3-5%).
Ako udjemo u inflatornu spiralu, što je dosta realna opcija, pošto je moderan čovek kompletan id*** (čast izuzecima), neka je bog u pomoći zakupcima i novozaduzenima..
 
Vrh