Šta je novo?

Cene nekretnina

I uvek se traze neki razlozi i objasnjenja da se dokaze da je ovaj put drugacije.

Da je drugačije sad, i da cene uvek mogu samo i jedino gore, da nema bolje investicije na planeti od stana u Beogradu. To je glavna teza oko koje se svi dalji tokovi razgovora grade.

I onda počinje divanenje o velikom broju migranata iz Afrike i Azije, masovnom povratku dijaspore, ogromnoj količini novca na štednim računima, nedostatku prostora za ulaganje osim u cigle, ogromnom razvoju i širenju Beograda, metro stanicama na Mirijevu, letećim taksijima itd.

A sve cifre pokazuju da se gradi manje i kupuje manje, dok su oglasi puni stanova koji stoje 12+ meseci. Tržište stagnira, a hajp nikad veći.
 
Godisnji porez na imovinu vec postoji, ako prodas stan u roku od 10 godina i ne kupis drugi stan isto imas porez na kapitalnu dobit itd.

Slazem se da bi porez na nekretnine trebao biti progresivan, tako da se ne isplati imati vise od npr 3-4 nekretnine u posedovanju mada u realnosti bi to izgledalo ovako:
Covek ima 3 stana na sebe
3 stana mu se vodi na zenu
3 stana mu se vodi na sina
I tako dalje, ljudi koji imaju puno para ce uvek imati nacina da izbegnu velike namete prosto, sirice svoj kapital na druge zemlje itd itd.
Haris dislike this :D

Salu na stranu, vec sam par puta komentarisao da ce vlast krenuti u ozbiljnu reformu poreske politike kada se zavrse ovi trenutni projekti. Stvar je ekstremno jednostavna, ljudi je svakim danom sve manje a nekretnina sve vise.
 
Da je drugačije sad, i da cene uvek mogu samo i jedino gore, da nema bolje investicije na planeti od stana u Beogradu. To je glavna teza oko koje se svi dalji tokovi razgovora grade.

I onda počinje divanenje o velikom broju migranata iz Afrike i Azije, masovnom povratku dijaspore, ogromnoj količini novca na štednim računima, nedostatku prostora za ulaganje osim u cigle, ogromnom razvoju i širenju Beograda, metro stanicama na Mirijevu, letećim taksijima itd.

A sve cifre pokazuju da se gradi manje i kupuje manje, dok su oglasi puni stanova koji stoje 12+ meseci. Tržište stagnira, a hajp nikad veći.
Meni je malo zaintrigiralo ovo što je napisao MrNash. Savršeno logično. Digni cene na nelogične nivoe i smanji brzinu izgradnje. Nemoj da ti padne na pamet da smanjuješ cenu. Ne počinji nove projekte i da time povećavaš ponudu. Parališi tržište. Moje nelogične cene na vodi će itekako imati prodju u poredjenju sa tek nelogičnijim cenama šlj lokacija i starogradnje. To i vidimo na tržištu.
Pa čak i u ovoj situaciji imamo i njihovo smanjenje prihoda od 42.5+ miliona evra u 23 u odnosu na 22. Koliko je neko beše napisao da nominalno vuku promet? Oko 40%?
 
Da je drugačije sad, i da cene uvek mogu samo i jedino gore, da nema bolje investicije na planeti od stana u Beogradu. To je glavna teza oko koje se svi dalji tokovi razgovora grade.

I onda počinje divanenje o velikom broju migranata iz Afrike i Azije, masovnom povratku dijaspore, ogromnoj količini novca na štednim računima, nedostatku prostora za ulaganje osim u cigle, ogromnom razvoju i širenju Beograda, metro stanicama na Mirijevu, letećim taksijima itd.

A sve cifre pokazuju da se gradi manje i kupuje manje, dok su oglasi puni stanova koji stoje 12+ meseci. Tržište stagnira, a hajp nikad veći.
Gde je izražen taj hajp? Pogledaj ovaj forum, prva poruka pre 14 godina je o "naduvanim" cenama u Beogradu...zatim pogledaj periodično poruke od pre 5, 6, 10 godina i svaki put se govori o tome da treba sačekati jer cene samo što nisu pale, dok se u realnom zivotu to nije događalo. Naravno, situacija sa cenama stanova se rapidno promenila u drugoj polovini 2021 kada je krenuo nenormalan rast i kada su se cene skoro pa duplirale do kraja '22. Mislim da je ljudima dosta čekanja jer bukvalno im pola zivota prošlo u čekanju.
Dakle sada nije ništa drugačije nego što je bilo svih ovih godina- cene idu gore, naravno ne tempom kao 21/22, ali mislim da svi pokazatelji govore da u bliskoj budućnosti ima dovoljno projekata (Expo, BNV) gde će se upumpavati sredstva i trend rasta nastaviti. Da li će tako biti do doveka- ne znam. Živimo u vremenu globalnih sukoba, gde je sasvim moguće da se nestabilnosti koje postoje u svetu preliju i na naše prostore. Takodje, migracije i smanjenje populacije će se u nekom momentu reflektovati i u Beogradu I sasvim je moguće da nece vise biti ljudi da zive u svim tim stanovima. Jedini problem je što se ti efekti neće manifestovari u narednih 2, 3 ili 5 godina, već moguće u narednih 20, 30 ili 50 godina, tako da je veliko pitanje da li će ilo od ovih učesnika na forumu imati bilo kakvu korist od toga.
 
Da je drugačije sad, i da cene uvek mogu samo i jedino gore, da nema bolje investicije na planeti od stana u Beogradu. To je glavna teza oko koje se svi dalji tokovi razgovora grade.

I onda počinje divanenje o velikom broju migranata iz Afrike i Azije, masovnom povratku dijaspore, ogromnoj količini novca na štednim računima, nedostatku prostora za ulaganje osim u cigle, ogromnom razvoju i širenju Beograda, metro stanicama na Mirijevu, letećim taksijima itd.

A sve cifre pokazuju da se gradi manje i kupuje manje, dok su oglasi puni stanova koji stoje 12+ meseci. Tržište stagnira, a hajp nikad veći.
Naš osnovni problem je što pokušavamo da se vodimo zakonima logike. Ko će to da kupi? Za tolike para? Pad potražnje, pa cena, zar ne? Ma jok, specifično tržište. Ali analize pokazuju...
Nema dovoljno ponude, ne ipak ima. Novogradnja vuče cenu starogradnje, ali starogradnja i novogradnja su se izjednačile.
Sve su to razumna pitanja, ali potpuno ne primenjiva na naš slučaj. Ko hoće da shvati zašto su ovakve cene mora da zadje u sferu paranormalnog i da odatle sagledava situaciju, a da pritom sam ostane normalan. Razumete?
 
Gde je izražen taj hajp? Pogledaj ovaj forum, prva poruka pre 14 godina je o "naduvanim" cenama u Beogradu...zatim pogledaj periodično poruke od pre 5, 6, 10 godina i svaki put se govori o tome da treba sačekati jer cene samo što nisu pale, dok se u realnom zivotu to nije događalo. Naravno, situacija sa cenama stanova se rapidno promenila u drugoj polovini 2021 kada je krenuo nenormalan rast i kada su se cene skoro pa duplirale do kraja '22. Mislim da je ljudima dosta čekanja jer bukvalno im pola zivota prošlo u čekanju.
Dakle sada nije ništa drugačije nego što je bilo svih ovih godina- cene idu gore, naravno ne tempom kao 21/22, ali mislim da svi pokazatelji govore da u bliskoj budućnosti ima dovoljno projekata (Expo, BNV) gde će se upumpavati sredstva i trend rasta nastaviti. Da li će tako biti do doveka- ne znam. Živimo u vremenu globalnih sukoba, gde je sasvim moguće da se nestabilnosti koje postoje u svetu preliju i na naše prostore. Takodje, migracije i smanjenje populacije će se u nekom momentu reflektovati i u Beogradu I sasvim je moguće da nece vise biti ljudi da zive u svim tim stanovima. Jedini problem je što se ti efekti neće manifestovari u narednih 2, 3 ili 5 godina, već moguće u narednih 20, 30 ili 50 godina, tako da je veliko pitanje da li će ilo od ovih učesnika na forumu imati bilo kakvu korist od toga.

Hajp je uglavnom u medijima, TV prilozima, člancima itd. Istini za volju, ne kreiraju ga svi, već samo oni koji imaju direktan interes u tome. Pojavi se ponegde i neki glas razuma s vremena na vreme.

Svakako si u pravu za percepciju situacije, ljudi su istorijski za BG cene uvek mislili da su prenaduvane, što je donekle i normalno jer većina to meri nekim svojim prihodima i mogućnostima, i ne shvataju da prosečan lik koji radi za prosečnu platu u BG nije glavni generator tražnje za stambenim prostorom na tržištu.

Meni deluje da se rast cena može nastaviti, ali ne daljim rastom tražnje, jer mi tu deluje da smo udarili peak 2022., već daljom devalvacijom. U tom smislu, mislim da je ponašanje centralnih banaka ono što će odrediti dalji tok tržišta, jer ako dođe do novog rasta inflacije, sigurno će cene opet skakati bez obzira na tražnju.
 
Gledajuci dalji period cene itekako mogu da idu samo gore zbog inflacije, kada pricamo o periodu od 5+ godina.
Sa obzirom na povecanju inflaciju, ocekujem vece kreditne stope sledece godine i odrzavanje cena u sledece 2 godine pa opet rast.

Hajp iskreno nesto ne vidim, bio je hajp pre 2 godine po onome sto sam ja video u okolini sada mislim da niko od tih ljudi ne gleda da kupi nekretnine.
 
Hajp je samo rezultat neravnomernog razvoja zemlje. Grčka i CG recimo imaju turizam u ostalim delovima zemlje pa se to nekako kompenzuje. Možda je i to rešenje za nas, bar delimično, s obzirom da se autoputevi i druga infrastruktura gradi po celoj zemlji. Ma da me najviše brine ako Beograd izvuče i preostalih 600-700.000 ljudi koji sada privređuju na selu i koji nas faktički hrane. Ako se to desi onda nam ne preostaje pasulj iz Kirgistana, beli luk iz Kine, govedina iz Argentine, luk iz Holandije itd. Lepo je imati izbor ali nije dobro da nemaš i svoj proizvod, a naročito u vreme ratova i drugih kriza kad nema dovoljno i svako gleda svoju zemlju...
 
Evo gledam analize i ja ne znam, ovo nije normalno. Vrednost dolara skace, zlato skace i trziste akcija skace. Kada vrednost dolara skace ostalo mora da padne ali ne, sve ide zajedno gore i ono sto me bas plasi sto je zlato zestoko otislo gore. Ljudi koji ga uzimaju znaju nesto sto mi ne znamo. Meni je sve ovo uzbuna da ce nesto zestoko da se desi.
 
Evo vam najbolji pokazatelj kuda su cene išle u prošlih godinu dana. Pre godinu dana BW je davao najjeftinije stanove za 2975e +PDV sada je 3033! Znači rast od 2%!! Nije ekstreman ali opet rast!
Screenshot_2024-04-11-14-10-37-58_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
 
Evo gledam analize i ja ne znam, ovo nije normalno. Vrednost dolara skace, zlato skace i trziste akcija skace. Kada vrednost dolara skace ostalo mora da padne ali ne, sve ide zajedno gore i ono sto me bas plasi sto je zlato zestoko otislo gore. Ljudi koji ga uzimaju znaju nesto sto mi ne znamo. Meni je sve ovo uzbuna da ce nesto zestoko da se desi.
Ono što se već dešava je dovoljan razlog da odnos dolara i zlata bude poremećen, ali samo kratkoročno. Takva situacija može da traje par meseci, ali ne verujem duže od toga. U vreme ekstremnih situacija na tržištu, kao što je ova, i ranije se javljala nelineralana, pozitivna korelacija izmedju zlata i dolara, ali, ponavljam, na kraći period. Pa. takva situacija je, izmedju ostalog, bila i tokom ratova na našim prostorima, sve do bombardovanja 1999. To je samo odstupanje od dugoročne ravnoteže koja će se ubrzo vratiti. A gde ćeš veće nestabilnosti od one koja već jeste...
 
Gde je izražen taj hajp? Pogledaj ovaj forum, prva poruka pre 14 godina je o "naduvanim" cenama u Beogradu...zatim pogledaj periodično poruke od pre 5, 6, 10 godina i svaki put se govori o tome da treba sačekati jer cene samo što nisu pale, dok se u realnom zivotu to nije događalo. Naravno, situacija sa cenama stanova se rapidno promenila u drugoj polovini 2021 kada je krenuo nenormalan rast i kada su se cene skoro pa duplirale do kraja '22. Mislim da je ljudima dosta čekanja jer bukvalno im pola zivota prošlo u čekanju.
Dakle sada nije ništa drugačije nego što je bilo svih ovih godina- cene idu gore, naravno ne tempom kao 21/22, ali mislim da svi pokazatelji govore da u bliskoj budućnosti ima dovoljno projekata (Expo, BNV) gde će se upumpavati sredstva i trend rasta nastaviti. Da li će tako biti do doveka- ne znam. Živimo u vremenu globalnih sukoba, gde je sasvim moguće da se nestabilnosti koje postoje u svetu preliju i na naše prostore. Takodje, migracije i smanjenje populacije će se u nekom momentu reflektovati i u Beogradu I sasvim je moguće da nece vise biti ljudi da zive u svim tim stanovima. Jedini problem je što se ti efekti neće manifestovari u narednih 2, 3 ili 5 godina, već moguće u narednih 20, 30 ili 50 godina, tako da je veliko pitanje da li će ilo od ovih učesnika na forumu imati bilo kakvu korist od toga.
Koliko god da ste stanovništvo u Srbiji smanji, čak i na pola na 3 miliona. Opet ali OPET će svi želeti da žive u BGu i po mogućnosti u krugu dvojke! Tako da pad u krugu dvojke ili u glavnim opštinama će se osetiti tek kad ostane manje od 500k stanovnika u celoj Srbiji!
 
I najnovija vest da se BW još više širi!

Tako da daleko je bilo kakvo "značajno" sniženje cena barem u novogradnji!
 
Gde je izražen taj hajp? Pogledaj ovaj forum, prva poruka pre 14 godina je o "naduvanim" cenama u Beogradu...zatim pogledaj periodično poruke od pre 5, 6, 10 godina i svaki put se govori o tome da treba sačekati jer cene samo što nisu pale, dok se u realnom zivotu to nije događalo. Naravno, situacija sa cenama stanova se rapidno promenila u drugoj polovini 2021 kada je krenuo nenormalan rast i kada su se cene skoro pa duplirale do kraja '22.

Cemu neprekidno lupetanje svakih nedelju-dve dana na istu temu bez ijedne provere sa "realnim zivotom".

Cene su padale od 2008. do 2016. i to za ukupno 20-30%. Cene iz 2008. su dostignute tek 2021.

Svekupno od 2016. do 2023. cene su porasle za 80-90%, od toga 40-50% od 2019. do 2022, dakle nikako se nisu "skoro duplirale" za godinu i po dana od druge polovine 2021. do kraja 2022. Cene su stagnirale tokom 2023.

1712838613272.png
 
Izgleda da samo u Srbiji cvetaju ruze iako mnogima pada prodaja 🙂 steta samo sto cemo za Galens morati malo da pricekamo da otklone nedostatke u finansijskim izvestajima za 2023 pa da vidimo da li je veci pad nego kod BnV...

Evo vam jos jedna vest za razonodu sto se nekretnina tice...

 
I najnovija vest da se BW još više širi!

Tako da daleko je bilo kakvo "značajno" sniženje cena barem u novogradnji!
Iako mi BW nije naročito simpatičan, moram da priznam da mi se čini da izgradnja napreduje iznenađujućom brzinom. Van političkih priča, mislio sam da projekat nikada neće dobiti te razmere i da će ostati nezavršen. Sada deluje daleko od toga...
 
Iako mi BW nije naročito simpatičan, moram da priznam da mi se čini da izgradnja napreduje iznenađujućom brzinom. Van političkih priča, mislio sam da projekat nikada neće dobiti te razmere i da će ostati nezavršen. Sada deluje daleko od toga...

Sta kazes sto ne napreduje, tj ni ne krece useljenje kulcine?
 
Zasto povecanje ponude ne dovodi do pada cena?
Zato sto nema sanse da ce beograd na vodi da snizava cene jer su u talu sa drzavom i sumnjivim tokovima novca.
A onda ce svi u okolnim blokovima da dignu cenu starogradnje jer jelte, blize si elitnom delu beograda sada, pa ce onda i blokovi do njih da malo dignu cene jer jelte komsija je digao cenu za koliko prodaje.
 
Vrh