Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo primera realnijih cena i da kome se žuri mora da cepi jeftinije:

Novogradnja Top Hill.

Starogradnja sa dosta renoviranja, ali ogromnim potencijalom.Uknjizena.
Ima ogromno dvoriste iza, sa pomoćnim objektom + dvoriste ispred sa privatnim garažnim mestom + ostava ispod stana od 10ak kvadrata. Oko 6 km od Trga, uz Višnjičku koja sad većim delom ima po 3 ili 4 trake.
1200 eura kvadrat.

Da li neko ima drugo objašnjenje za cene, ajde starogradnja je cimanje za renovirati, ali npr Top Hill je koliko znam oko 2500 cena inače?

Meni ovaj Top Hill izgleda prenisko cenjen takođe.

Šta je ova razvodna kutija na zidu sa šarenim kablovima ne mogu da ukapiram?
 
Neko rece da BnV rastura sa prodajom, pa me cudi kako onda ovaj pad od 5 milijardi rsd u 2023 u poredjenju sa 2022...
1000004660.jpg
 
Meni ovaj Top Hill izgleda prenisko cenjen takođe.

Šta je ova razvodna kutija na zidu sa šarenim kablovima ne mogu da ukapiram?
Gasni kotao. Cevi/creva za gas su normalno zute boje, zatim tu su verovatno i cevi za toplu i hladnu vodu te napojni kabl za pumpu.
Sa gornje strane je cunak.
Naravno, gasni kotao se tako ne ugradjuje da se vide sve cevi itd, trebalo bi da bude postavljen dosta nize.
Takodje, poprilicno je opasno drzati gasni kotao u dnevnom boravku, gasni ventil ume i da izgubi zaptivenost vremenom. Po pravilu gasni kotao bi trebalo da stoji spolja, npr na balkonu.
 
Hvala na objašnjenju :) Dosta nesrećno rešenje svakako da stoji u dnevnoj sobi, ne znam zašto su to uradili na taj način.
 
Starogradnja sa dosta renoviranja, ali ogromnim potencijalom.Uknjizena.
Ima ogromno dvoriste iza, sa pomoćnim objektom + dvoriste ispred sa privatnim garažnim mestom + ostava ispod stana od 10ak kvadrata. Oko 6 km od Trga, uz Višnjičku koja sad većim delom ima po 3 ili 4 trake.
1200 eura kvadrat.

Da li neko ima drugo objašnjenje za cene, ajde starogradnja je cimanje za renovirati, ali npr Top Hill je koliko znam oko 2500 cena inače?
Na osnovu ovoga sto si poslao i fotki na oglasu nasao sam ti koja je zgrada u pitanju:

Lepe Stamenkovic 48. Vidi se da je stan na prvom spratu kuce koja je etazirana i zato se prodaje tako povoljno. Imam prijatelja koji zivi u predratnoj vili na Vracaru i rodjak je prodao jedan sprat vile a on zivi na drugom spratu tj slicna situacija osim sto je vece i bolja je lokacija visestruko :)
 
Kačio je @G.I.Joe kamate iz Nederlandsa skoro, bile su, ako se ne varam, skoro 5%. Realno je da u evrozoni budu niže kamate nego kod nas, banke naše tržište gledaju kao rizičnije.
Kamate su sada pale na oko 3,7% za fiksnu kamatu na 5 godina (energy label A). Ali su cene opet skočile i još se opet vratilo da moraš dati VIŠE od tražene cene da bi kupio tako da je "bolje i jeftinije" bilo dok su kamate bile veće. Ako je suditi po NL za par meseci vrlo je moguće da će i taj efekat da dodje i do Beograda. (Efekat većih cena)
Kamata na 20god fiksna je 4,1-4,2%.
Screenshot_2024-04-07-22-31-53-71_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpgScreenshot_2024-04-07-22-35-57-05_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
 
Gasni kotao. Cevi/creva za gas su normalno zute boje, zatim tu su verovatno i cevi za toplu i hladnu vodu te napojni kabl za pumpu.
Sa gornje strane je cunak.
Naravno, gasni kotao se tako ne ugradjuje da se vide sve cevi itd, trebalo bi da bude postavljen dosta nize.
Takodje, poprilicno je opasno drzati gasni kotao u dnevnom boravku, gasni ventil ume i da izgubi zaptivenost vremenom. Po pravilu gasni kotao bi trebalo da stoji spolja, npr na balkonu.
Ovo sto si napisao za kotao nije bas tacno. Gasni kotao se stavlja unutra (kupatilo, kuhinja) i ima vazdusni odusak za slucaj havarije koji izlazi na fasadi zgrade/kuce. Nikad nisam video ni jedan kotao pa ni gasni da je van kuce/stana.
 
Kamate su sada pale na oko 3,7% za fiksnu kamatu na 5 godina (energy label A). Ali su cene opet skočile i još se opet vratilo da moraš dati VIŠE od tražene cene da bi kupio tako da je "bolje i jeftinije" bilo dok su kamate bile veće. Ako je suditi po NL za par meseci vrlo je moguće da će i taj efekat da dodje i do Beograda. (Efekat većih cena)
Kamata na 20god fiksna je 4,1-4,2%

Tu je razlika jos manja za fix stopu. tj ispod 1% u odnosu na OTP sto je to manje od 20%... ne secam se da je ikad ovoliko bilo blizu? Pitanje je koja je strategija banaka, kako UO i Risk odeljenje banke gledaju na te prognoze? Ocigledno je da su prognoze iz Q4 2023. za 2024. u pogledu broja spustanja sve bile pogresne...
 
Kamate su sada pale na oko 3,7% za fiksnu kamatu na 5 godina (energy label A). Ali su cene opet skočile i još se opet vratilo da moraš dati VIŠE od tražene cene da bi kupio tako da je "bolje i jeftinije" bilo dok su kamate bile veće. Ako je suditi po NL za par meseci vrlo je moguće da će i taj efekat da dodje i do Beograda. (Efekat većih cena)
Kamata na 20god fiksna je 4,1-4,2%.

Ne verujem da će bilo šta u NL da utiče na Beograd. Svaki grad ima specifične uslove koji diktiraju cene. Tražnja u BG je na najnižem nivou u zadnjih 6-7 godina, tako da mislim da su cene udarile peak i da će to stagnirati još neko vreme sigurno.
 
Na osnovu ovoga sto si poslao i fotki na oglasu nasao sam ti koja je zgrada u pitanju:

Lepe Stamenkovic 48. Vidi se da je stan na prvom spratu kuce koja je etazirana i zato se prodaje tako povoljno. Imam prijatelja koji zivi u predratnoj vili na Vracaru i rodjak je prodao jedan sprat vile a on zivi na drugom spratu tj slicna situacija osim sto je vece i bolja je lokacija visestruko :)
Jasno, hvala puno. Rekao mi je i agent adresu, no to je stara gradnja i mnogo bi moralo da se renovira, plus mnogo veci stan od onoga što tražimo (plus uz renoviranje bilo bi to dosta jača cifra, a i cimanje dok se nadju majstori odrade radovi itd)
Ali reko da podelim na grupi jer mi se učinilo u ovom ludilu kao ok prica i tu cenu od 1200 za uknjzen stan koji nije totalna ruina ili u nekoj uzasnoj lokaciji, nisam jako dugo video :)
Pa mozda nekom bude zanimljivo.

Da se malo i ispomazemo a ne uglavnom raspravljamo na grupi i predviđamo sta bi moglo biti :)
 
Tu je razlika jos manja za fix stopu. tj ispod 1% u odnosu na OTP sto je to manje od 20%... ne secam se da je ikad ovoliko bilo blizu? Pitanje je koja je strategija banaka, kako UO i Risk odeljenje banke gledaju na te prognoze? Ocigledno je da su prognoze iz Q4 2023. za 2024. u pogledu broja spustanja sve bile pogresne...
Risk naših banaka ne prognozira ništa nego sve to zavtara na tržištu, tako što uradi kamatni swap sa stranom bankom (zamena varijabikne za fiksnu stopu).
EUR SWAP rate na 20 godina je oko 2.6%.
To znaci da domaća banka na kreditu sa fiksnom kamatom od 5% za klijenta, ima maržu od oko 2.4%.

(A znači da banke u Holandiji imaju maržu od oko 1.4%, čim daju klijentima fiksnu kamatu od 4%)
 
Poslednja izmena:
Risk naših banaka ne prognozira ništa nego sve to zavtara na tržištu, tako što uradi kamatni swap sa stranom bankom (zamena varijabikne za fiksnu stopu).
EUR SWAP rate na 20 godina je oko 2.6%.
To znaci da domaća banka na kreditu sa fiksnom kamatom od 5% za klijenta, ima maržu od oko 2.4%.

(A znači da banke u Holandiji imaju maržu od oko 1.4%, čim daju klijentima fiksnu kamatu od 4%)
Manja marža u NL a veća hipoteka, kod nas manja hipoteka a veća marža! Zaključak da Banka uvek dobija i uzme svoj zacrtani profit. Samo je pitanje kako će ga "upakovati".
 
Starogradnja sa dosta renoviranja, ali ogromnim potencijalom.Uknjizena.
Ima ogromno dvoriste iza, sa pomoćnim objektom + dvoriste ispred sa privatnim garažnim mestom + ostava ispod stana od 10ak kvadrata. Oko 6 km od Trga, uz Višnjičku koja sad većim delom ima po 3 ili 4 trake.
1200 eura kvadrat.
Ranč prokletih za 1200 evra po kvadratu, samo lud čovek može da propusti ovakvu priliku.
 
Ranč prokletih za 1200 evra po kvadratu, samo lud čovek može da propusti ovakvu priliku.
Nema potrebe za ironijom, nije ranč prokletih, nego zgrada u starom delu naselja, ali da slazem se da nije neka prica jer je u losijem stanju inace bih i sam uzeo :)
Samo sam dao primer sta se sve dobija za 1200 i uz renoviranje moze da prodje kao ok prica za iole ok pare.

Imas i onaj predlog za novogradnju u Top Hillu od 1850 gde je cena inace oko 2500 na OK lokaciji osim ako ti je to daleko i brdo ukletih :)

Kao stari posmatrač slobodno baci i ti neki ok oglas i sam ako naletis, ja sam samo imao najbolju nameru.
Svako dobro i da smo sto bolji ljudi :)
 
Ovo sto si napisao za kotao nije bas tacno. Gasni kotao se stavlja unutra (kupatilo, kuhinja) i ima vazdusni odusak za slucaj havarije koji izlazi na fasadi zgrade/kuce. Nikad nisam video ni jedan kotao pa ni gasni da je van kuce/stana.
Propisi u EU za kotlove nove generacije dozvoljavaju ugradnju i unutra i spolja. Ukoliko se postavlja u stanu, iskljucivo se radi u kupatilu ili kuhinji tj. u prostorijama u kojima se ne boravi. Nikako u dnevnom boravku ili u spavacoj sobi.
U Italiji npr. u 50% slucajeva gasni kotao je montiran na spoljnom zidu na terasi.
U zemljama bivseg SSSR takodje.
Licno sam bio svedok incidenta u Bakuu kad se moji prijatelji umalo nisu ugusili jer je "kombi bojler" bio postavljen ovako idiotski u dnevnoj sobi, neki dihtung popustio. U mom stanu u Bakuu gasni bojler je na terasi, i tako je u svim zgradama gradjenim posle 1991.
Nijedan sistem nije 100% fail-safe, prevencija je najbolja zastita.
 

Milan Sokolović se vratio iz SAD: "Samo zlonamerni ne vide koliko se Srbija promenila"​


Iskreno i ja ovo mislim samo bi iskoristio rec "zlobni". Hvala Milanu na Interviju.

Ko zna koliko je ovakvih povratnika i mislim da se trend pojacava.
 

Milan Sokolović se vratio iz SAD: "Samo zlonamerni ne vide koliko se Srbija promenila"​


Iskreno i ja ovo mislim samo bi iskoristio rec "zlobni". Hvala Milanu na Interviju.

Ko zna koliko je ovakvih povratnika i mislim da se trend pojacava.

Zna se vrlo dobro koliko je čega, jer srećom imamo popis umesto da nabadamo u mraku.

A popis ti pokazuje da nas je od jednog do drugog popisa 500,000 manje.
 
Taj isti popis popisuje i gotovo sve iz dijaspore koji se ne odjavljuju (sto znaci i vise) ali isto tako i ne popisuje nikoga ko se vratio a ni ove imigrante sto imamo iz Rusije i Ukr.
Popis nije relevantan + belezi rast u Beogradu. Iskreno rast je mnogo veci u Beogradu nego sto se prikazuje.
 
Jel postoji neki validan izvor za ove sto su se vratili pa da vidimo kolike su to brojke? B92, Prva, Pink i Informer - ne znam sta reci, osim da pre treba poverovati u bajke Brace Grim nego u njihove tekstove
 
Taj isti popis popisuje i gotovo sve iz dijaspore koji se ne odjavljuju (sto znaci i vise) ali isto tako i ne popisuje nikoga ko se vratio a ni ove imigrante sto imamo iz Rusije i Ukr.
Popis nije relevantan + belezi rast u Beogradu. Iskreno rast je mnogo veci u Beogradu nego sto se prikazuje.

Prvo, ne razumem zašto bi popisivao imigrante. Ti ljudi nemaju državljanstvo ni stalni boravak. Tu nema nikakve logike.

Drugo, popis popisuje one koji žive u Srbiji, stanovništvo Srbije. A taj popis ti pokazuje da, uprkos ovim propagandnim člancima, mi imamo neto gubitak 200,000 ljudi zbog emigracije (sa pretpostavkom da je ostalih 300,000 razlika između rođenih i umrlih).

Popis je izuzetno relevantan svima - osim tebi čini se.

Rast stanovništva u Beogradu je pojava koja traje decenijama i nema veze sa trenutnom vlašću ni prošlom vlašću, već sa ekstremnom centralizacijom države.
 
Vrh