Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako to izgleda u teoriji

Šta da učinite ako se gradi objekat koji vas potencijalno ugrožava, a nije u skladu sa zakonom​


U Srbiji se se ilegalna gradnja često dešava izvan zvaničnih zakonskih kanala i bez evidentiranja. Razlozi za ilegalnu gradnju mogu biti različiti, uključujući nedostatak sredstava ili vremena za dobijanje dozvole, neznanje ili ignorisanje propisa, korupciju, ili jednostavno nameru da se izbegnu troškovi i administrativni postupci povezani sa legalnom gradnjom.

Vlade i lokalne vlasti često sprovode različite mere kako bi sprečile ilegalnu gradnju i unapredile proces izdavanja građevinskih dozvola kako bi ih učinile bržim i efikasnijim. Ovo uključuje kampanje svesti, pooštravanje zakona i kazni za ilegalnu gradnju, kao i unapređenje administrativnih postupaka za izdavanje dozvola.


Svakako je korisno da se informišete šta se gradi u vašem komšiluku. To može biti poslovni ili stambeni objekat koji je legalan, ali vam na određeni način može ometati svakodnevne životne aktivnosti. Ali može biti i nelegalan poslovan objekat sa neadekvatnom namenom, koji vam može onemogućiti normalne životne aktivnosti.

Pre nego što učinite bilo šta pokušajte da razgovarate sa investitorom i skrenete mu pažnju na štetne efekte po vas i vašu porodicu.


Kome prijaviti nelegalnu gradnju​

Ukoliko sa investitorom ne sklopite neku vrstu dogovora, koji bi štitio vaše interese, potrebno je da što hitnije prijavite nelegalnu gradnju nadležnim institucijama kao što su:

Lokalna građevinska inspekcija: Građevinska inspekcija je nadležna institucija koja se bavi nadzorom građevinskih aktivnosti i sprovodi zakone i propise koji se odnose na građenje.

Urbanistička policija: Urbanistička policija, koja je deo lokalne policije ili gradskih vlasti, takođe može biti nadležna za rešavanje pitanja nelegalne gradnje.

Obratite se gradskoj upravi ili lokalnom savetu: Gradsku upravu ili lokalni savet možete kontaktirati i informisati ih o nelegalnoj gradnji u vašem području. Oni mogu pružiti dodatne informacije o tome kako podneti prijavu i koje korake preduzeti.

Kontaktirajte i nevladine organizacije: U nekim slučajevima, nevladine organizacije koje se bave zaštitom životne sredine, urbanizma ili pravima građana mogu pružiti podršku i pomoć u vezi sa prijavom nelegalne gradnje.

Akcije koje se preduzimaju kada je u pitanju nelegalna gradnja najčešće uključuju zaustavljanje gradnje, rušenje objekata ili izricanje novčanih kazni

 
Razglednica iz Novog Beograda za 2027.

Razglednica Novi Beograd 2027.png
 
Jedna od retkih odličnih analiza budućnosti (perspektiva) BG tržišta nekretnina u domaćem Forebsu: https://forbes.n1info.rs/novac/atra...u-kom-pravcu-ce-se-pomerati-granice-beograda/
Nisam bas siguran za te "mentalne barijere" koje de navode u članku. Konkretno za Dorćol, ima puno velikih projekata ispod Cara Dušana (K District, Novi Dorćol, itd. gde su kvadrati mnogo vise od 3000 eur po m2) na gornjem Dorcolu ima veoma malo novogradnji a i ti koji postoje su manje zgrade- 99% objekata su starogradnje.

Što se NBG tiče, najbolje lokacije su uveliko zauzete krš zgradama. Imas novogradnji koliko hoćeš na potezu od Omladinskih brigada prema Tošinom bunaru, pa verovatno i dalje prema Surčinu, ali to nije centar NBG, centar je deo od Ušća do Sava Centra i Trešnjinog cveta. Uostalom novogradnje u bloku 20 (preko puta Hajata) i bloku 26 (preko puta Palate Srbija) se prodaju po 8k+ eur/m2 tako da jesu i ostaće najbolje lokacije.
 
Pozdrav svima ovde na forumu, pratim ovaj forum već duže vreme(2-3 meseca), prvo da pohvalim ljude na nekim odlicnim analizama i izdvojenom vremenu, jer mi neke deluju kao bolji diplomski rad iz ekonomije. Duži period sam u gradjevini, prvo studije pa poslovno, a potom i privatnom ulaganju u svetu nekretnina. Forum sam krenuo da pratim prilikom kupovine nekretnine u izgradnji u Bloku 65/West 65(ucestvovao sam u projektovanju jednog kompleksa). Prethodnih 7-8 godina(od kada sam počeo da radim) sam iskljucivo ulagao u nekretnine i zemljiste. Bio je pokušaj i plan koji je trajao 1-2 godine da sa dva drugara i sami krenemo u izgradnju mini kompleksa u Novom Sadu, ali nismo uspeli još skroz da realizujemo. Zbog porodice i komfornijeg života sam pre par meseci uzeo baš za mene i porodicu za život po meni odličan stan u izgradnji takodje u Novom Sadu(za 2 godine će biti useljenje).Sve nekretnine rentam i to po meni ok ceni. Imam agenciju na procentat sto mi radi stan na dan a stan u BG-u na mesecnom nivou prijatelju(izdao sam ga nakon 1 dana objavljivanja na mom Instagramu), moj princip je da bolje da se izdaje proverenim ljudima i da nemam nikakve obaveze sto se toga tice pa nek i zaradim 10-15% manje. Stanove prilikom odabira gledam kao da za mene lično uzimam da živim i tako ih i sredjujem(imam svoje majstore, stolare itd...), agencije za nekretnine sam svaki put izbegao, to jest odradio bez njih(jer je meni lično nerealno koliki procenat oni dobiju, ne kažem da ne zaslužuju ali meni je to ušteda, pogotovo jer znam koliko su moje, firmine usluge malo plaćene za mnogo ozbiljnije stvari tokom gradjenja, pa cenim svaki dinar/euro). Prijateljima svim savetujem još pre 7 godina da kupuju ako mogu nekretnine u Novom Sadu i u BG-u jer na ok lokacijama i ako je dobar stan/zgrada vredeće više u budućnosti i gradovi će se širiti i uvećavati( BG i NS).Pre 7 godina i svake godine je i medju kolegama inženjerima uvek bila priča da su prenaduvane cene i da će se to spustiti( pogotovo jer znaju koliko košta sama izgradnja 😉 ). Ali većina vidi samo svoj deo, a ne širu sliku...Moji prijatelji od 30-40god takodje su malo bojažljivi da kupuju u izgradnji, uglavnom oni koji nisi u svetu gradjevine( mada sam i ja uvek sve dobro ispitao i uzimao od mojih Nalogodavaca i proverenih Investitora)verovatno uticaj losih iskustava generacije nasih roditelja u proslosti(duple prodaje, razne manipulacije itd...)Kasnijim postovima ću pokušati da ukažem na moje mišljenje trenutne situacije kao i nekih po meni planova vezanih za kupovinu nekretnina i nadam se da će to nekome koristiti....
 
Pozdrav svima, ponovo bih hteo da podelim sa vama neke moje informacije kao što sam i rekao u prošlom postu. Da bi imali neku sliku o meni i mojim postovima hteo bih da vam prvo kažem nešto o sebi, imam 2 kuma jedan je veliki Investitor u sferi izgradnje jednih od najozbiljnih stambenih objekata u NS, a drugi je otišao u Nemačku da radi na gradjevini fizičke poslove. Jedan drugar poseduje hotel, drugi trenutno gleda stambeni kredit za stan(vlasnici, direktori, nezaposleni), itd itd... Kako je bilo priče i ovde na forumu oko stambenih kredita hteo bih da podelim i ovde informacije vezano za to. U pitanju su tri banke gde sam lično išao prethodnih mesec dana zbog ličnih stvari, NLB, Raiffeisen i Intesa, u dve banke su mi moje lične saradnice(neki viši položaj) i u jednoj direktor filijale suštinski rekli po njihovom mišljenju jedan zajednički stav na moje pitanje oko stambenog kredita, a to je da je trenutno ta kamata zbog državne uredbe koja ih ograničava, a koja traje do kraja ove godine, a da oni svi misle/sigurno očekuju da će se povećati nakon toga.... Tako da bih savetovao ljudima da im ne bude glupavo(pogotovo zbog ove stvari, koja mnogima predstavlja životnu odluku) da pitaju svoje savetnike i traze menadzere u bankama, kako bi o ovome bili više informisani, pa neka svako podeli iskustva kako bi se znala realna slika....Moje mišljenje je da zbog atmosfere u bankama je ljudima na neki način glupavo da mnogo pitaju i brzo ulaze u ozbiljne stvari. Živimo u svetu kapitalizma gde su banke jedne od glavnokomandujućih, tako da mi je drago što postoje ovaki forumi gde se na neki način ljudi informišu i pomažu jedni drugima, jer lično i iskreno mislim da ne možeš sam, udruživanje ljudi bi trebalo na neki način da bude ključ za bolji život....
 
Odabir nekretnina moja pomoć.

Naime pre par godina(pričam za moje projekte i kupovine) gledao sam da bude osim lokacije( što je individualno, ja razmisljam kako ce nesto izgledati nakon 10-20god) stan na višem spratu( Investitori su to prepoznali pa su počeli to da naplacuju više u nekim kompleksima) pogled, ispitivanje da li će mi neko zakloniti u budućnosti pogled izgradnjom nove više zgrade, parking sto blize stanu(takodje na -1 spratu je skuplje nego na -2 i tražite da vidite kvadraturu, nekada se razlikuje a iste su cene), osvetljenost i sto vise prirodnog svetla i vazduha, komfor zivota buka ulice, energetska efikasnost zgrade(retki gledaju energetski razred celokupne zgrade, prilikom odabira kupovine, skoro niko), zvučna izolacija, realni raspored i veličina prostorija(nekada imate lepe prospekte buducih stanova gde su projektanti scal-ovali namestaj- prikazali ih mnogo manjih dimenzija nego sto su u prirodi pa zato sve deluje super na crtezima. Investitora ako ne poznajete mozete proveriti na company wall-u, sajt gde vidite njegove prihode ko je vlasnik kada su osnovani itd...Kasnije merenje stana sa svojim geodetom, moguca razlika u m2 sto ste platili, neko zaboravi malter i plocice da oduzme u projektu u neto kvadratima to je 2-3% od stana, to sve mozete u Ugovoru da vidite i dopunite i dogovorite se, po meni najrealnije bi bilo da zadnju ratu platite po stvarno izvedenoj kvadraturi( ako si dobio 0.5m2 vise kupac plaća ako si dobio 1m2 manje neka se odbije od zadnje rate, nije malo ako uporrdimo sa platom)....Takodje su neki Investitori krenuli da se hvale kako se već znaju zakupci poslovnih lokala(neki zabranjuju u Ugovoru u kompleksu kladionice, neki znaju već da kažu šta će biti, vrtić, samoposluga itd..) to bi takodje naveo kao jednu lepu novu stavku na koju se krenulo obraćati pažnja zbog konkurencije i da kažem boljeg života stanara...Da ne zaboravim stolariju koja igra ozbiljnu ulogu u komforu života(buka, energetska efikasnost), neka vam kazu koja je i bez strucnjaka mozete sve istraziti na internetu....Raspitati se gde će biti uredjaji od lokala koji su bučni, nekome to može da zagorča život...
 
suštinski rekli po njihovom mišljenju jedan zajednički stav na moje pitanje oko stambenog kredita, a to je da je trenutno ta kamata zbog državne uredbe koja ih ograničava, a koja traje do kraja ove godine, a da oni svi misle/sigurno očekuju da će se povećati nakon toga...

Haha pa nemoj ovo da pričaš, @vradovic sve pare stavio na bull kad krene da pada euribor krajem godine i zalete se kreditni kupci koji čekaju...
 
U pitanju su tri banke gde sam lično išao prethodnih mesec dana zbog ličnih stvari, NLB, Raiffeisen i Intesa, u dve banke su mi moje lične saradnice(neki viši položaj) i u jednoj direktor filijale suštinski rekli po njihovom mišljenju jedan zajednički stav na moje pitanje oko stambenog kredita, a to je da je trenutno ta kamata zbog državne uredbe koja ih ograničava, a koja traje do kraja ove godine, a da oni svi misle/sigurno očekuju da će se povećati nakon toga....
Slusao sam FED pre nedelju dana i toliko sada zvuce konfuzno da vise ne razumem sta zele da postignu. Bila je prica prvo da ce biti 3x seckanja kamate ove godine, pa su spustili na 2x, pa pricaju da mozda i nema potrebe da se secka posto se ekonomija dobro drzi i pre nedelju dana pricaju o tome da ce mozda podici jos jednom kamate ove godine. Razumem ja da oni ne zele da hype-uju ljude da ulecu u trziste ali bukvalno mislim da njih ovo stanje koji oni imaju trenutno isto tako zbunjuje :D
 
Slusao sam FED pre nedelju dana i toliko sada zvuce konfuzno da vise ne razumem sta zele da postignu. Bila je prica prvo da ce biti 3x seckanja kamate ove godine, pa su spustili na 2x, pa pricaju da mozda i nema potrebe da se secka posto se ekonomija dobro drzi i pre nedelju dana pricaju o tome da ce mozda podici jos jednom kamate ove godine. Razumem ja da oni ne zele da hype-uju ljude da ulecu u trziste ali bukvalno mislim da njih ovo stanje koji oni imaju trenutno isto tako zbunjuje :D
Nisam baš toliko daleko išao da analiziram FED 😉 Posmatram kamatne stope prilikom oročenja i vidim da su 4,6% na 36meseca(na dinare) na euro je manje mislim oko 2,6-2,8%, tako da mi to na neki načinnjihovu priču to i potvrdjuje, nisam trazio tu uredbi o ogranicavanju kamate, ali ako je tako mislim da je barem meni jasno....
 
Slusao sam FED pre nedelju dana i toliko sada zvuce konfuzno da vise ne razumem sta zele da postignu. Bila je prica prvo da ce biti 3x seckanja kamate ove godine, pa su spustili na 2x, pa pricaju da mozda i nema potrebe da se secka posto se ekonomija dobro drzi i pre nedelju dana pricaju o tome da ce mozda podici jos jednom kamate ove godine. Razumem ja da oni ne zele da hype-uju ljude da ulecu u trziste ali bukvalno mislim da njih ovo stanje koji oni imaju trenutno isto tako zbunjuje :D
Meni su zvučali kao da svima žele da daju nadu da će se njihov scenario odigrati a ustvari je sve tačno ovo što si napisao tj nisu baš za smanjenje...
 
Pozdrav svima, ponovo bih hteo da podelim sa vama neke moje informacije kao što sam i rekao u prošlom postu. Da bi imali neku sliku o meni i mojim postovima hteo bih da vam prvo kažem nešto o sebi, imam 2 kuma jedan je veliki Investitor u sferi izgradnje jednih od najozbiljnih stambenih objekata u NS, a drugi je otišao u Nemačku da radi na gradjevini fizičke poslove. Jedan drugar poseduje hotel, drugi trenutno gleda stambeni kredit za stan(vlasnici, direktori, nezaposleni), itd itd... Kako je bilo priče i ovde na forumu oko stambenih kredita hteo bih da podelim i ovde informacije vezano za to. U pitanju su tri banke gde sam lično išao prethodnih mesec dana zbog ličnih stvari, NLB, Raiffeisen i Intesa, u dve banke su mi moje lične saradnice(neki viši položaj) i u jednoj direktor filijale suštinski rekli po njihovom mišljenju jedan zajednički stav na moje pitanje oko stambenog kredita, a to je da je trenutno ta kamata zbog državne uredbe koja ih ograničava, a koja traje do kraja ove godine, a da oni svi misle/sigurno očekuju da će se povećati nakon toga.... Tako da bih savetovao ljudima da im ne bude glupavo(pogotovo zbog ove stvari, koja mnogima predstavlja životnu odluku) da pitaju svoje savetnike i traze menadzere u bankama, kako bi o ovome bili više informisani, pa neka svako podeli iskustva kako bi se znala realna slika....Moje mišljenje je da zbog atmosfere u bankama je ljudima na neki način glupavo da mnogo pitaju i brzo ulaze u ozbiljne stvari. Živimo u svetu kapitalizma gde su banke jedne od glavnokomandujućih, tako da mi je drago što postoje ovaki forumi gde se na neki način ljudi informišu i pomažu jedni drugima, jer lično i iskreno mislim da ne možeš sam, udruživanje ljudi bi trebalo na neki način da bude ključ za bolji život....
Generalno, ni ljudi zaposleni u našim bankama, bez obzira na poziciju, nemaju pojma šta će biti sa kamatama u budućnosti. Pa to, po svoj prilici, ne zna ni sam FED. Šta će drugo da vam kaže menadžer banke, nego uzimajte kredit, kupujte što pre, još malo pa nestalo. Drugom polovinom čekaju nas izbori u mnogo zemalja, uključujući i SAD. Sve će to uticati na razrešenje sukoba u Ukrajini. Nas čeka organizacija EXPO izložbe, što je za našu zemlju enorman događaj.
Ko se zadužuje na manji iznos novca, ili jednostavno ima stabilne, velike prihode, on može i da razmisli. Ostalima preporučujem da stanu na loptu i posmatraju kako se otvara teren. Možda ne bude ništa, možda se promeni na gore, na bolje, niko ne zna. Još par meseci čekanja neće nikog koštati glave. Pa i da porastu cene (vidim da zastrašuju ljude na taj način, ali sam skeptičan po tom pitanju), slika će biti donekle jasnija.
 
Samo PH :)

Mislim da koliko god ovo zvucalo smesno desice se. Mozda ne do 2027. godine kao sto optimisti najavljuju (sto je i dobro tako da se radi ulivas nadu i future promise kao Elon Musk i ako svesno znas da spinujes) ali svakako u narednih 15-20 godina ce biti toga pa i po Beogradu. Samo sto ne verujem da ce biti dozvoljno da se leti iznad rezidencijalnih zona osim oznacenih mesta za poletanje i sletanje.

Verovatno ce ovako nesto da grade po gradovima
1712470600821.png


Mislim da bi leteca vozila ako bi zazivela u toj meri dovlea do drasticnog povecanja cena nekretnina u ruralnim sredinama jer bi za 15-20 minuta mogao da odes do nekog svog imanja. Malo zastrasujuca buducnost ;)
 

Ako recimo do kraja godine u Beograd dodje njih 10.000 iz open balkan regiona jel to znaci da raste potraznja za nekretninama?
Ma da radnik Albanac iz Tetova će sigurno podići potražnju :) pogotovo ako skrajne s mozgom i dodje u BG umesto u Frankfurt…gazda Albanac iz Tetova je već oprao malo para kroz BW i kupio šta je hteo u BG
 
Samo PH :)

Mislim da koliko god ovo zvucalo smesno desice se. Mozda ne do 2027. godine kao sto optimisti najavljuju (sto je i dobro tako da se radi ulivas nadu i future promise kao Elon Musk i ako svesno znas da spinujes) ali svakako u narednih 15-20 godina ce biti toga pa i po Beogradu. Samo sto ne verujem da ce biti dozvoljno da se leti iznad rezidencijalnih zona osim oznacenih mesta za poletanje i sletanje.

Verovatno ce ovako nesto da grade po gradovima
Pogledajte prilog 194823

Mislim da bi leteca vozila ako bi zazivela u toj meri dovlea do drasticnog povecanja cena nekretnina u ruralnim sredinama jer bi za 15-20 minuta mogao da odes do nekog svog imanja. Malo zastrasujuca buducnost ;)
Eee kad nisam mladji, dok ovo poleti i ja ću polako putovati dalje 😂😂😂
 
Samo PH :)

Mislim da koliko god ovo zvucalo smesno desice se. Mozda ne do 2027. godine kao sto optimisti najavljuju (sto je i dobro tako da se radi ulivas nadu i future promise kao Elon Musk i ako svesno znas da spinujes) ali svakako u narednih 15-20 godina ce biti toga pa i po Beogradu. Samo sto ne verujem da ce biti dozvoljno da se leti iznad rezidencijalnih zona osim oznacenih mesta za poletanje i sletanje.

Verovatno ce ovako nesto da grade po gradovima
Pogledajte prilog 194823

Mislim da bi leteca vozila ako bi zazivela u toj meri dovlea do drasticnog povecanja cena nekretnina u ruralnim sredinama jer bi za 15-20 minuta mogao da odes do nekog svog imanja. Malo zastrasujuca buducnost ;)
Desice se... Naravno, desice se u buducnosti i da Mirijevo bude 5000 kvadrat. Bice svega, samo nas biti nece.
 
Čekajte prvo da se primene "15 minute cities" i oslonjenost na javni prevoz. Ne može se preko reda.
 
Bio čini mi se onaj Air Pink, posto su izgubili dozvolu za letenje idealno da se oformi Air Pink Taxi BW, jer imaju kadrova za letenje😂

vradovicu hoćeš imati petlju da iz BW uzmeš leteći Pink taxi i odeš da obidjes Expo 2027?

A i pretera ga malo kad porediš Ilon Mask hype i ovo palamudjenje na nivou Šabačkog vašara kod nas 😂😂😂😂
 
Pozdrav svima, ponovo bih hteo da podelim sa vama neke moje informacije kao što sam i rekao u prošlom postu. Da bi imali neku sliku o meni i mojim postovima hteo bih da vam prvo kažem nešto o sebi, imam 2 kuma jedan je veliki Investitor u sferi izgradnje jednih od najozbiljnih stambenih objekata u NS, a drugi je otišao u Nemačku da radi na gradjevini fizičke poslove. Jedan drugar poseduje hotel, drugi trenutno gleda stambeni kredit za stan(vlasnici, direktori, nezaposleni), itd itd... Kako je bilo priče i ovde na forumu oko stambenih kredita hteo bih da podelim i ovde informacije vezano za to. U pitanju su tri banke gde sam lično išao prethodnih mesec dana zbog ličnih stvari, NLB, Raiffeisen i Intesa, u dve banke su mi moje lične saradnice(neki viši položaj) i u jednoj direktor filijale suštinski rekli po njihovom mišljenju jedan zajednički stav na moje pitanje oko stambenog kredita, a to je da je trenutno ta kamata zbog državne uredbe koja ih ograničava, a koja traje do kraja ove godine, a da oni svi misle/sigurno očekuju da će se povećati nakon toga.... Tako da bih savetovao ljudima da im ne bude glupavo(pogotovo zbog ove stvari, koja mnogima predstavlja životnu odluku) da pitaju svoje savetnike i traze menadzere u bankama, kako bi o ovome bili više informisani, pa neka svako podeli iskustva kako bi se znala realna slika....Moje mišljenje je da zbog atmosfere u bankama je ljudima na neki način glupavo da mnogo pitaju i brzo ulaze u ozbiljne stvari. Živimo u svetu kapitalizma gde su banke jedne od glavnokomandujućih, tako da mi je drago što postoje ovaki forumi gde se na neki način ljudi informišu i pomažu jedni drugima, jer lično i iskreno mislim da ne možeš sam, udruživanje ljudi bi trebalo na neki način da bude ključ za bolji život....
Mnogo konfuzno pišeš, kako to misliš da će banke da dižu kamate posle završetka državne uredbe. Oni već jesu digli kamate, samo što su sprečeni da ih primenjuju. Euribor stoji trenutno i generalno ima promenljivu vrednost i zavisi iskljucivo od centralnih banaka. Meni deluje da ce uredba biti produzena ukoliko centralne banke ne spuste kamate do kraja godine. To šta bankari misle(ti viši službenici) to ne znači ništa. Oni rade za platu i jednako nemaju pojma šta se dešava.
 
Kako misliš krene da pada euribor? Euribor već pada poslednjih 5 meseci (pao je za oko 0.3%).
Pao je na tržištu za kamate, to je berza. Ali NIJE ECB donela zvaničnu odluku o smanjenju kamata. To berza očekuje da će ECB da donese takvu odluku pa unapred spušta. Ali ne mora da bude. Zvanično je kamata i dalje ista!
 
Vrh