Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa nemam pojma, to jesu betonjare i beton ima svojih mana... mada meni one betonjare u bloku 23 recimo deluju lošije od njih šta znam...
Ali je meni tu zvucna izolacija bolja nego na onim energoprojektovim oko arene jbg

Ja sam pogledao nekoliko stanova u tim stepenastim blokovima i uvek sam izlazio sa istim zaključkom, a to je da sve, ili skoro sve treba da se radi u stanu (na nivou ono, ravnanja krivih zidova), a prodavci uglavnom nisu spremni da se mrdnu oko cene jer je to NBG, daju simbolične korekcije.

Na stranu renoviranje stana, unutrašnjost samih zgrada je u dosta propalom stanju.
 
Ja sam pogledao nekoliko stanova u tim stepenastim blokovima i uvek sam izlazio sa istim zaključkom, a to je da sve, ili skoro sve treba da se radi u stanu (na nivou ono, ravnanja krivih zidova), a prodavci uglavnom nisu spremni da se mrdnu oko cene jer je to NBG, daju simbolične korekcije.

Na stranu renoviranje stana, unutrašnjost samih zgrada je u dosta propalom stanju.
E to jbg zavisi od stanara na žalost...

Ja sam sve ukupno pogledao 3 stana ukljucujuci ovaj sto sam uzeo a jedan od ta tri mi je bio usput dok sam cekao drugi kad sam vec bio na lokaciji,
naravno pre toga sam oglase pomno pratio vise od pola godine a gledao sam samo nbg
 
Ja sam sve ukupno pogledao 3 stana ukljucujuci ovaj sto sam uzeo a jedan od ta tri mi je bio usput dok sam cekao drugi kad sam vec bio na lokaciji,
naravno pre toga sam oglase pomno pratio vise od pola godine a gledao sam samo nbg

Ja pratim oglase sigurno godinu dana, generalno imam osećaj da slabo šta novo se pojavljuje na njima, samo se vrti jedno te isto. Kad se pojavi neki baš dobar stan, brzo ode i za jaču cenu. Zato sam ja i rekao ranije na ovoj temi, teško da će starogradnja pasti bez da padne novogradnja, preterano je slaba ponuda.
 
Slazem se, kamata za stambeni bi trebalo da bude izmedju 2% i 3% maksimalno.Cak iako je promenjiva, da se krece u tom rasponu.
1712312528230.png

A zašto bi se uopšte vraćala na taj nivo? Čime to potkrepljujes? Evo kako je bilo u SAD od 1970.
 
Ja pratim oglase sigurno godinu dana, generalno imam osećaj da slabo šta novo se pojavljuje na njima, samo se vrti jedno te isto. Kad se pojavi neki baš dobar stan, brzo ode i za jaču cenu. Zato sam ja i rekao ranije na ovoj temi, teško da će starogradnja pasti bez da padne novogradnja, preterano je slaba ponuda.
Nikako nece ukoliko ne padne novogradnja,
jedino da se u teoriji desi da se poveca ponuda starogradnje ali da bis se to desilo u praksi svasta jos lose mora da se izdesava..

A ponuda starogradnje je bila mizerna i dosta loša, cak je bila bolja kad sam poceo aktivno da pratim oglase da bi se vremenom pogorsavala,
bukvalno su ostali najvise matori mentoli koji su drzali oglasene nekretnine i vise od godinu dana jer su umislili da ce da se opare kao komsija 2022. samo sto su se za razliku od tog komsije premišljali i kasno ušli u prodaju pa sad sede tako bzvz,
Ja jednom lepo kažem, čoveče oglasio si pre godinu ipo dana, tu cenu koja je sada si stavio pre godinu dana, nije ti palo napamet da nesto nije ok?
Odgovor, boli me tuki nije mi hitno...
Bukvalno uzmem drugi malo veći, na boljoj lokaciji i u boljem stanju za čak nešto manje para,
i eno ga taj još se nije prodao...
 
Ja sam pogledao nekoliko stanova u tim stepenastim blokovima i uvek sam izlazio sa istim zaključkom, a to je da sve, ili skoro sve treba da se radi u stanu (na nivou ono, ravnanja krivih zidova), a prodavci uglavnom nisu spremni da se mrdnu oko cene jer je to NBG, daju simbolične korekcije.

Na stranu renoviranje stana, unutrašnjost samih zgrada je u dosta propalom stanju.
Isti utisak imam i za gotovo ceo krug oko Hotela Jugoslavija, niže do Paviljona.
 
To sto vlasnici starogradnje na NBG nece da spuste cenu godinama, za ruine koje su skupe realno, je prica za malu decu. Ako je ruina koja ne moze da se izda, vlasnik mora da placa porez, struju i infostan, a na NBG je taj paket godisnje minimum 1.200 eura, a vrlo verovatno da je i preko 1.500 jer nema puno malih stanova. Tih fanatika ima baš malo, što ne rentaju a drže neke sulude cene. AKo su trosobni stanovi i veci, tih tek ima malo, jer su tu računi preko 2.000 eura godišnje.

Ti ludaci nece da placaju ni odrzavanje zgrade, duguju za racune i porez i to se u 90% slučajeva neslavno završi..

Ključ je da Grad stane na put neplatišama oko održavanja, jer ta ekipa je najzaslužnije za izgled 70-80% zgrada i okoline oko tih zgrada.

Priča se da Gradsko stambeno ulazi u facility buisniss i u starogradnji i novogradnji i da ce prvo pikirati velike zgrade sa puno stanara.
To je ozbiljno perspektivna niša i čudi me da država nije već ušla ozbiljnije.

Starogradnje ima mnogo više nego novogradnje, čak i kad bi računali da je novogradnja sve izgradjeno od Belvila pa na ovamo. A Belvil uskoro puni 20 godina..
 
To sto vlasnici starogradnje na NBG nece da spuste cenu godinama, za ruine koje su skupe realno, je prica za malu decu. Ako je ruina koja ne moze da se izda, vlasnik mora da placa porez, struju i infostan, a na NBG je taj paket godisnje minimum 1.200 eura, a vrlo verovatno da je i preko 1.500 jer nema puno malih stanova. Tih fanatika ima baš malo, što ne rentaju a drže neke sulude cene. AKo su trosobni stanovi i veci, tih tek ima malo, jer su tu računi preko 2.000 eura godišnje.
Ne pričaj napamet nema ih malo, bar jedna četvrtina oglasa na nbg kojih ionako nema puno i koji evo stoje duze od godine...
A u startu praviš grešku očekujući od njih neku racionalnost...
svi do jednog stari ljudi koji su u glavi jos u titovim vremenima i koji su to dobili skoro za dzabe

Pa nekoliko brokera mi je cak otvoreno pricalo kako muku muče sa takvima i čak kreću da otkazuju saradnju

Imao sam slucaj da sam video jedan oglas koji mi se svideo, zovem za gledanje i broker kaze vlasnici bolesni drugi put - posle nekoliko dana nema oglasa đe je oglas?
Reko prodo se,
kad ono medjutim,
Nije nego mi je izasao iz trazilice jer su mu mentoli podigli cenu za nekih 400e po kvadratu!
A za prvu cenu bi ga mozda i ja kupio, a eno ga sad i dalje stoji...
 
Ima toga dosta, i ne samo na NBG. U 2021-2022. neki ljudi su postigli sulude cene baš jer je tad bio najveći hajp, i onda ovi što sad prodaju misle da mogu da zavaljaju za iste pare.

Bukvalno napamet znam neke oglase koji jako dugo stoje bez značajnih korekcija. Ljudi žive u tim stanovima, nije im baš stalo da prodaju. To je APP varijanta, ako uzme velike pare super, ako ne, život ide dalje.

Ko hoće da proda, on obara nakon 2-3 meseca, pa posle toga jednom ili dvaput dok ne proda. To se vidi ko je zaludan da prati oglase (kao ja). :)
 
Pogledajte prilog 194556
A zašto bi se uopšte vraćala na taj nivo? Čime to potkrepljujes? Evo kako je bilo u SAD od 1970.
Ne potkrepljujem nicim.Ovo nije predvidnjanje, vec ono sto ja mislim da bi trebalo.Jednostavno bi drzava zajedno sa bankama trebalo da stane iza kupca prvog stana tako da sve tri strane budu zadovoljne.Ja mislim da bi banke lagano sazvakale uredbu da kamata bude maksimalno 3 posto, i da bi cak i tu imale veliki interes (sto od kamate, sto od drugih proizvoda koje bi klijent po automatizmu imao u banci).Tu bi problem bio kako ograniciti to na kupce samo prvog stana zbog raznih uredbi, zakonskih ogranicenja, jednakosti itd...
 
Ne potkrepljujem nicim.Ovo nije predvidnjanje, vec ono sto ja mislim da bi trebalo.Jednostavno bi drzava zajedno sa bankama trebalo da stane iza kupca prvog stana tako da sve tri strane budu zadovoljne.Ja mislim da bi banke lagano sazvakale uredbu da kamata bude maksimalno 3 posto, i da bi cak i tu imale veliki interes (sto od kamate, sto od drugih proizvoda koje bi klijent po automatizmu imao u banci).Tu bi problem bio kako ograniciti to na kupce samo prvog stana zbog raznih uredbi, zakonskih ogranicenja, jednakosti itd...

Samo da znaš, gde je država davala subvencije za kupovinu nekretnine, tu su cene skakale u nebo. Poljska je uvela 2% kamatu za kupovinu prvog stana u 2023, i oni su trenutno EU država gde je skok cena nekretnina najveći. Hrvatska takođe je subvencionisala kupovinu stanova, i kod njih je stanje jednako jezivo sad.
 
Samo da znaš, gde je država davala subvencije za kupovinu nekretnine, tu su cene skakale u nebo. Poljska je uvela 2% kamatu za kupovinu prvog stana u 2023, i oni su trenutno EU država gde je skok cena nekretnina najveći. Hrvatska takođe je subvencionisala kupovinu stanova, i kod njih je stanje jednako jezivo sad.
Ovo ne bi bila subvencija, vec uredba, nesto slicno sto imamo i sada.Svakako bi se odrazilo na trziste, ali ne verujem u drasticnoj meri.Izmedju 2011 i 2022 kamate su bile na nivou izmedju 3 i 4, caki i oko 2 % koliko je bila meni kamatna stopa kad sam uzeo kredit, za sve pa nije bilo nenormalnih navala kreditnih kupaca.Traznju iniciraju uglavnom kupci 2, 3,n... stana Svakako, i iz ovog primera sto si naveo, vidi se koliko je sve povezano.
 
Evo ga vec april a koliko vidim cene idu samo na gore iako je potraznja stala. Pomuda je stvarno mizerna, sto neko rece mozda par novih stanova mesecno izadje ovo ostalo sve se vrti vec pola godine koliko pratim oglase. Pratim Nbg uglavnom. I dalje mi nije jasno da je neko spreman da kokne 150k za 50 kv za stan star 40 godina u bloku.
 
Evo ga vec april a koliko vidim cene idu samo na gore iako je potraznja stala. Pomuda je stvarno mizerna, sto neko rece mozda par novih stanova mesecno izadje ovo ostalo sve se vrti vec pola godine koliko pratim oglase. Pratim Nbg uglavnom. I dalje mi nije jasno da je neko spreman da kokne 150k za 50 kv za stan star 40 godina u bloku.

Mislim da ono što se vidi sad je mali rast koji se desio u prvoj polovini 2023. Negde polovinom ove godine će se videti da je rast stao kad se gleda YoY.

Ponuda je mizerija, a tražnja na NBG velika. Ljudi prave kompromise, kupuju krševe za veće pare ko može, pa renoviraju.
 
Vidi se da je rast cena gotovo stao i da zadnjih 6-9 meseci gledamo samo mesečne oscilacije

Pogledajte prilog 194633
Mislim da će se još dugo nastavljati takva situacija. Ko misli da će se nešto značajno promeniti za godinu dana grdno se vara, rekao bih. Ja sam ciljao Nbg jer imam dosta obaveza oko dece koje obavljam bez pomoći, pa mi je dosta zgodno zbog blizine vrtića itd. Ali neće deca večno biti mala. Treba razmotriti i druge opcije i gledati u daljinu.
 
Za Nbg verovatno nece zbog najava projekata (hotel yu, kula na Kosi, onda razne vec pocete novogradnje). Sve je veci izgled da ce to ici samo jos vise gore. Mozda u ostalim opstinama dodje do korekcije.
 
Vrh