Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne razumem sr u grafikone ali ono sto sam primetio jeste da sto se tice starogradnje na Nbg da je blagi porast u posl 2 meseca nego recimo krajem prosle godine.
To je bar lako proveriti sad jer imamo i Wolfov i Goranov sajt koji izvlače podatke.

Starogradnja na NBG je udarila peak u septembru 2023. U pravu si da je malo viša cena sad u odnosu na nov-dec 2023., ali to su male razlike da bi se izvukao zaključak o trendu. Na nivou opštine je mali broj transakcija, tako da su tu oscilacije jače.

starogradnja NBG.PNG
 
Ne razumem sr u grafikone ali ono sto sam primetio jeste da sto se tice starogradnje na Nbg da je blagi porast u posl 2 meseca nego recimo krajem prosle godine.
Da da, to i ja sad gledam. Nama je NBG bila jedina lokacija gde smo zeleli da kupimo a za tu opstinu vidim da se rast konstantno nastavlja:
Screenshot_20240405_174355_Chrome.jpg
 
Teško je reći šta je istina. Možda se samo prodaju skuplji stanovi više nego jeftini jer ovi sa parama krizu ne osećaju. Treba sačekati i podatke za mart da budu kompletirani pa da poredimo Q4 i Q1.
 
@Wolf tebra bash mi drago da imas ovoliko reklama na sajtu :D ali sajt je postao totalno necitljiv sa njima, jos ova crna boja, bash bole oci :D
 
Mislim da svi lupe cenu za starogradnju pa drže u fazonu ko se upeca upeca, ako ne ode imam navalu Rusa i ostalih, iznajmicu za jake pare ako ne ode, pa ću da sačekam.
Samo Rusa je tu 350000 i ubedljivo najvise u Begeu. Neka bar 150000 iznajmljuje to je oko 50000 stanova.
Šta mislite sta bi se desilo da se uvedu sankcije (ili završi rat) i da ti stanovi završe na oglasima za iznajmljivanje ili prodaju?

Šta bi se desilo da padne čika Vrhovni pa investitori moraju da jure nove kombine sa novim ljudima i opet da potplacuju nove kombinacije, dal bi držali cene ili bi samo gledali da se što pre reši priča?

Oko 2012 je krenuo pad kod nas mozda malo i zbog promene vlasti i bas toga sto je morao reket i novima, ali bogami i da novi njihovi investitori dodju po parče kolača pa su svi stari itekako bili voljni da spuštaju cene i rasprodaju.

Samo neko razmišljanje :)
 
Zlato na ATH, FED koji je aktivirao stealth QE koji ce ici kroz banke umesto sto su radili to kroz balance sheet, dugovi koji rastu sve vise i to jako brzo, dolar koji je pocet poceo da pada. Sve ovo aktivira da vrednosti poseda rastu a valuta pada.
Nisu se nista opametili, nastavice sa devalvacijom i ako nastave ovako, prvo stradaju valute u slabijim ekonomijama.
Ako se desi neki crash to ce biti definitivno flash crash, 30-40% dole i idemo opet jako sa pumpanjem, ako se ne desi, sve isto ostaje samo ce ici sporije.
Rekao bih da ce onda opet inflacija da skoci ali sada nisam siguran da li ce nas narod uzimati kredite kada kamate opet padnu u buducnosti zbog vec visokih cena.

Pogledajte prilog 194502
Kako bi prošao naš dinar u slučaju tih naglih promena u svetu...? S obzirom da smo mali i imamo svoju valutu
 
Kako bi prošao naš dinar u slučaju tih naglih promena u svetu...? S obzirom da smo mali i imamo svoju valutu
Manje ekonomije bi prve stradale, inflacija bi kod nas kao i prosle godine skocila mnogo vise nego sto je bilo, nisam siguran da li bi mogli da drze fiksno zakucano eur/rsd. To vidim kao spoljasni uticaj. Sto se tice unutrasnjeg uticaja, to ne bih znao, ne razumem psihu nasih ljudi kada je u pitanju ekonomija, da li cemo vise da se zajmimo, da li cemo vise da stedimo, da li ce nam sve biti skupo, ne znam.
 
Priča se da Gradsko stambeno ulazi u facility buisniss i u starogradnji i novogradnji i da ce prvo pikirati velike zgrade sa puno stanara.
To je ozbiljno perspektivna niša i čudi me da država nije već ušla ozbiljnije.
Kraj vica!
Ti koji njih angazuju bolje da se ubiju. Pa isti nisu ni ciscenje zgrade umeli da organizuju. Placali smo, a oni se po par meseci nisu pojavljivali.
A ko im je direktor nije ni cudo. Decko prakticno ni dan radnog staza nema, a direktor. Proslavio se pljuvanjem profesora za racun naprednjackog kartela.
 
@Wolf tebra bash mi drago da imas ovoliko reklama na sajtu :D ali sajt je postao totalno necitljiv sa njima, jos ova crna boja, bash bole oci :D
Će ga prosvetlimo, imaš pravo :D Bio je plan odavno, ali ostade tako.
Za reklame mi se ljudi nisu žalili, jel ima neka reklama ili pozicija da misliš da je kritična ili ovako generalno? Možeš da mi šibneš i u PP. Znači mi info, da imam na umu šta može da se poboljša.
 
Da da, to i ja sad gledam. Nama je NBG bila jedina lokacija gde smo zeleli da kupimo a za tu opstinu vidim da se rast konstantno nastavlja:
Pogledajte prilog 194652
Jedan mesec se više prodaju novogradnje na Ledinama, drugi mesec Sakura i sl.

Toliko je malo ugovora (čak i na na NBG) da čak i jedan stan pravi razliku.

Zato je dobra ona funkcionalnost kod @goran123 da se izbace ekstremi.
 
Sticem utisak da vecina komentara ide od nas koji bi kupili ili kupujemo stan.
Bilo bi lepo cuti misljenje nekog ko prodaje ili je prodao stan na temu cena.
Prosto koji je motiv da prodas starogradnju kad je novogradnja skuplja i cesto na losijoj lokciji.
 
Sticem utisak da vecina komentara ide od nas koji bi kupili ili kupujemo stan.
Bilo bi lepo cuti misljenje nekog ko prodaje ili je prodao stan na temu cena.
Prosto koji je motiv da prodas starogradnju kad je novogradnja skuplja i cesto na losijoj lokciji.
Ovde nemas prodavce.
Imas one koji zele da kupe i koji bi hteli nize cene, i imas one koji su vec kupili ili vec imaju vise stanova koje ne planiraju da prodaju nego ih izdaju i koji bi voleli vise cene.
Pravih prodavaca je malo, mislim da uopste ne pisu ovde, a vecina onih po oglasima ima APP cene, tj. motiv im je da prodaju stan po nekoj ceni koju su oni zacrtali kako bi mogli da kupe neki drugi stan koji su takodje zacrtali.
 
@iv4n
I meni tako deluje.
Ja sam naivno mislio da ce izgradnja tolikih novih kvadrata stabilizovati cenu a oni samo rastu.
Prosto ne razumem toliku potraznju. Skoro sam prosao Savskom posle duzeg vremena i zapnjio se koliko su izradjali zgrada u Bg na vodi uz samu ulicu od z stanice do mostara.
 
Svi znaju za izreku "potražnja stvara ponudu". Postoji i druga, manje poznata, "ponuda stvara potražnju".
 
Sticem utisak da vecina komentara ide od nas koji bi kupili ili kupujemo stan.
Bilo bi lepo cuti misljenje nekog ko prodaje ili je prodao stan na temu cena.
Prosto koji je motiv da prodas starogradnju kad je novogradnja skuplja i cesto na losijoj lokciji.
Mi smo inicijalno planirali prodaju malog stana radi kupovine veceg, cak smo i ugovor sklopili sa agencijom ali na kraju odustali, ali eto mogu da podelim nasu logiku. Stan je u starogradnji na centralnoj poziciji NBG-a. Ocekivana cena nam je bila 2700-3000e/m2, i razmatrali smo da ga prodamo kako bismo povecali sebi raspolozivu sumu za kupovinu veceg stana na kredit. Dogovor nam je bio da necemo ici ispod te cene vec da cemo ako nema interesenata dati minimalno ucesce za drugi stan. I pre nego sto smo ga oglasili imali smo osobu koja nas je zamolila da ako def. prodajemo, javimo prvo njoj jer je bila dosta zainteresovana. Na kraju smo uleteli u neki dodatni kes i resili da nam se ipak na duze staze isplati da ga zadrzimo i izdajemo jer smo svakako zeleli stan kao investiciju ako budemo u mogucnosti.
 
Sticem utisak da vecina komentara ide od nas koji bi kupili ili kupujemo stan.
Bilo bi lepo cuti misljenje nekog ko prodaje ili je prodao stan na temu cena.
Prosto koji je motiv da prodas starogradnju kad je novogradnja skuplja i cesto na losijoj lokciji.
Licno razmatram prodaju svog prvog manjeg stana u starogradnji zarad kupovine novog za jedno 10m2 veceg u novogradnji sa garazom. Lokacija bi bila ista ili slicna doduse, ne bih se menjao za losiju. Glavni razlog bi mi bio problematika parking mesta kao i struktura stanovnistva u zgradi gde su vecinom nasledjeni stanovi, to su ljudi koji su vecinom i platezno slabije sposobni al i pored toga ne mogu da verujem koliko prave probleme oko najsitnijih popravki. Izdajem taj stan trenutno i nisam bio neko vreme tu zapanjio sam se kad sam cuo da je tri meseca bio reflektor ispred ulaza pokvaren uz dve sijalice u ulazu i nikome nije smetalo. Dogovor oko popravke interfona je trajao dve godine jer je svako imao teorije zavere da ce neko da nas pokrade ili uzme sebi deo. Pricamo o iznosu od 1500 din po stanu. Novogradnja ma koliko problema bilo sa kvalitetom a i cenom odrzavanja nema problema tog tipa a i nudi opciju garaze/parking mesta.
 
Ima jedan dobar video o tome.
Odličan video. Mnogo se očekuje od tih kamatnih stopa ali baš mnogo jer su monetarne vlasti postavile tu temu u zonu populizma. Opet pišem, imaćemo izbore i u EU i u SAD. Svašta se obećava pred izbore. Videćemo kad se završe šta će biti
Ne potkrepljujem nicim.Ovo nije predvidnjanje, vec ono sto ja mislim da bi trebalo.Jednostavno bi drzava zajedno sa bankama trebalo da stane iza kupca prvog stana tako da sve tri strane budu zadovoljne.Ja mislim da bi banke lagano sazvakale uredbu da kamata bude maksimalno 3 posto, i da bi cak i tu imale veliki interes (sto od kamate, sto od drugih proizvoda koje bi klijent po automatizmu imao u banci).Tu bi problem bio kako ograniciti to na kupce samo prvog stana zbog raznih uredbi, zakonskih ogranicenja, jednakosti itd...
Ok. Sad razumem bolje šta si mislio. U Nemačkoj je kupac 2.,3.... stana povlašćen ako iznajmljuje. Smanjuje se kamata i raste kredita sposobnost.
Država treba da pomogne kupovinu prvog stana nametanjem limita kamate, definisanjem manjeg učešća itd.
 
I onda se desi revizija za nekih pola meseca gde broj varira na oko 100 000 samo retko ko pise posle toga na tu temu. Pratim dosta ljude i uglavnom pricaju da su primorani da rade 2,3 posla.
Ispade ova jucerasnja vest potpuno populisticka. Kao i kod nas kad pricaju o prosecnoj plati a ne pricaju o medijani. Izborna godina cini cuda...
 
Vrh