Šta je novo?

Cene nekretnina

Može porodica da živi sa 2000 mesečno u BG, ali neće to sad biti baš komotno. Dosta zavisi i od toga da li imaju svoj stan ili ne, jer su cene zakupa jako skočile.
Ja spadam u tu kategoriju. 2k je što kažu knapić. Ako plaćaš smeštaj oko 400€, može da bude ok, doduše bez previše prostora za manevr.
 
Teorije zavere uglavnom nastaju iz nepoznavanja, ili delimicnog poznavanja cinjenica. Radim u firmi koja pravi softver specijalizovan bas za klinicke studije i saradjujemo sa vecinom velikih (ali i dosta malih i srednjih) farmaceutskih kuca. Imam uvid u klinicke studije koje sprovode big farma za koje ste svi culi, da ne otkrivam sad koje su.
Klinicke studije se sprovode i u EU zemljama kao i u drugim. Da ne ulazim zasto je pozeljno imati reprezente iz sto vise delova sveta pri testiranju leka, niti u to da testiranje novih lekova nije: eto smuckali smo pa ajde da vidimo sta ce da bude i da li ce subjekti da prezive. To sto ti mislis je zato sto u razvijenim zemljama klinicka studija se sprovodi samo ako je lek potencijalno bolji od trenutno dostupne najbolje verzije tog leka na trzistu. Ali pitanje je recimo u Africi ako mozes da izlecis neko ozbiljno oboljenje i lek je mnogo jeftiniji, a kao stetnu efekat je sto ljude boli glava. Pa valjda je bolje da ih boli glava i izlece ozbiljnu bolest ako samo to mogu da plate, a ne da umru jer nemaju novac za skup lek. Uprostio sam mnogo pricu, ali je to sustina.
Ja sam napisao sta radi farmaceut na terenu (prost operativac) i da je za to vise placen od onoga ko radi u apoteci ili komercijalista. Ti spominješ nauku, software, naučnoistraživački rad, bolesti, humanost, implikacije, teorije zavere, smućkali smo nešto, itd. Ovo nije tema za to.
 
Jeste bila digresija, ali nije bas da ih je malo na ovoj temi. Elem, samo sam hteo da pojasnim klinicke studije posto si ih pomenuo. Mozda me je zbunilo jer si pomenuo studije, mozda nisi mislio na klinicke studije, posto one nemaju direktne veze sa lekovima koje izdaje farmaceut. Ali nema veze, sto kazes da ne idemo dalje u off-topic.
 

U četvrtom tromesečju, u osam zemalja EU cene su porasle, dok je u 14 zabeležen pad cena nekretnina, na osnovu dostupnih podataka.

Najveći međugodišnji pad cena zabeležen je u Luksemburgu, 14,4 odsto, u Nemačkoj su cene pale za 7,1 odsto, a u Fisnkoj za 4,4 odsto.

U zemljama novim članicama EU, cene nekretnina su porasle. Najviše u Poljskoj za 13 odsto, u Bugatskoj za 10,1 odsto i Hrvatskoj za 9,5 odsto.
 

U četvrtom tromesečju, u osam zemalja EU cene su porasle, dok je u 14 zabeležen pad cena nekretnina, na osnovu dostupnih podataka.

Najveći međugodišnji pad cena zabeležen je u Luksemburgu, 14,4 odsto, u Nemačkoj su cene pale za 7,1 odsto, a u Fisnkoj za 4,4 odsto.

U zemljama novim članicama EU, cene nekretnina su porasle. Najviše u Poljskoj za 13 odsto, u Bugatskoj za 10,1 odsto i Hrvatskoj za 9,5 odsto.
Sve mi se čini da smo bliži scenariju Poljske, Bugarske i Hrvatske. A kako vreme ide to postaje sve neminovnije...
 
Sve mi se čini da smo bliži scenariju Poljske, Bugarske i Hrvatske. A kako vreme ide to postaje sve neminovnije...

Bitno je konstatovati i da je situacija u svakoj zemlji različita i da postoje različiti razlozi zašto negde rastu, a negde padaju cene.

Npr. za Poljsku znam da je država uvela subvenciju u vidu fiksne kamate od 2% na stambene kredite, što im je diglo cene nekretnina u nebesa.

Mislim da i Hrvatska ima, ili je imala do skoro, neki program subvencionisanja stambenih kredita, a i njihova tražnja je takođe podstaknuta time što su jako popularna turistička destinacija.
 
Pa logično, ko još želi da živi u Bugarskoj :)
 
Zlato na ATH, FED koji je aktivirao stealth QE koji ce ici kroz banke umesto sto su radili to kroz balance sheet, dugovi koji rastu sve vise i to jako brzo, dolar koji je pocet poceo da pada. Sve ovo aktivira da vrednosti poseda rastu a valuta pada.
Nisu se nista opametili, nastavice sa devalvacijom i ako nastave ovako, prvo stradaju valute u slabijim ekonomijama.
Ako se desi neki crash to ce biti definitivno flash crash, 30-40% dole i idemo opet jako sa pumpanjem, ako se ne desi, sve isto ostaje samo ce ici sporije.
Rekao bih da ce onda opet inflacija da skoci ali sada nisam siguran da li ce nas narod uzimati kredite kada kamate opet padnu u buducnosti zbog vec visokih cena.

1712248546662.png
 
Osim rente koja je jeftinija 29% sto i nije toliko "mnooooooogoo" ostalo je za nijansu jeftinije ili čak skuplje tako da ne vidim sta si mi sa ovim tacno pokazao?
A i koliko znam numbeo je precizan onoliko koliko ga precizno pune..
Koliko je 3798 EUR/m2 u odnosu na 2654 EUR/m2?

Ili 2311 u odnosu na 1682?

Je l' to nije mnogo jeftinije?

Koliko je kamatna stopa?

Je l' sa svim tim nije drastično jeftinije kupiti stan?

Numbeo je dovoljno precizan, nebitno je da li je u evro.
 
Poslednja izmena:
Sve ovo aktivira da vrednosti poseda rastu a valuta pada.

Ali ovo onda utiče na tražnju. Kako pad tražnje ne obara cenu imovine, jel imaš objašnjenje? Ja pokušavam da shvatim kako je prodavcima stanova (novogradnje) normalno da imaju toliki pad prometa.

U firmama u kojima sam ja radio, pad zarade je uvek bio crveno svetlo za menadžment, i u jednom momentu uvek krene grebanje za poslom i klijentima. Međutim kod nekretnina kao da toga uopšte nema...
 
Koliko je 3798 EUR/m2 u odnosu na 2654 EUR/m2?

Ili 2311 u odnosu na 1682?

Je l' to nije mnogo jeftinije?

Koliko je kamatna stopa?

Je l' sa svim tim nije drastično jeftinije kupiti stan?

Numbeo je dovoljno precizan, nebitno je da li je u evro.
Kako je tacno numbeo "dovoljno precizan" kad on funkcionise tako sto random ljudi upisuju nesto sto moze a i ne mora biti tacno?

Pa to i nije tolika razlika da se kaze da je cena smešna,
E sad ako uzmemo u obzir kamatne stope koje su skoro duplo manje kao i plate koje su skoro za 50% veće onda da - ako gledamo tako, jeste drasticno lakse kupiti stan za prosečnog bugarina
 
Poslednja izmena:
Posto je 30% manja cena samo neznatno manja, neka i u Srbiji padnu cene samo tih 30% , prodavci taj pad ne bi ni osetili jer to je beznacajna razlika u ceni :)
Uostalom, lako se moze izguglati da u Sofiji za 2k evra / m2 mozes da biras nekretnine, tamo sa 2k e/m2 imas veci izbor nego u Bg-u sa 3k e/m2.
 
Ali ovo onda utiče na tražnju. Kako pad tražnje ne obara cenu imovine, jel imaš objašnjenje? Ja pokušavam da shvatim kako je prodavcima stanova (novogradnje) normalno da imaju toliki pad prometa.

U firmama u kojima sam ja radio, pad zarade je uvek bio crveno svetlo za menadžment, i u jednom momentu uvek krene grebanje za poslom i klijentima. Međutim kod nekretnina kao da toga uopšte nema...
Nemam iskreno. Jedino mogu da pretpostavljam. Spustanje cena nekretnina se desava kada se nekome zuri da proda a nema potraznje. Ispada da nasim prodavcima novac i ne treba toliko hitno pa ne zure sa prodajom ili stvarno misle da njihove nekretnine vrede toliko i ne idu ispod toga. Ako sve bude islo istim tokom, onda pad mora da se desi ako bude vise stanova za prodaju. Ne verujem da ce u skorije vreme drasticno da se promeni broj kupaca, tako da ako inventar ide gore i prodaja stagnira onda mi je logicno da mora da ide dole. Nisam stvarno pametan za ovo nase tržište, ne razumem iskreno.
 
Posto je 30% manja cena samo neznatno manja, neka i u Srbiji padnu cene samo tih 30% , prodavci taj pad ne bi ni osetili jer to je beznacajna razlika u ceni :)
Uostalom, lako se moze izguglati da u Sofiji za 2k evra / m2 mozes da biras nekretnine, tamo sa 2k e/m2 imas veci izbor nego u Bg-u sa 3k e/m2.
Nesto kanda sa nasim trzistem debelo nije u redu kad su cene veće a zarade za 50% manje (i zaposlenost je manja) u odnosu na glavni grad problizno iste veličine...
 
Nesto kanda sa nasim trzistem debelo nije u redu kad su cene veće a zarade za 50% manje (i zaposlenost je manja) u odnosu na glavni grad problizno iste veličine...

Ne znam kolika je bugarska dijaspora + bugarska nema 3 zemlje u okruženju čiji lovaneri kupuju nekretnine u Sofiji.
 
Uvek je bilo skupo kupiti stan,investitor može da traži koliko hoće a i ljudi sve više zaradjuju
 
Vrh