Šta je novo?

Cene nekretnina

vrv su mislili kroz poruku na halo oglasu?! :D ja sam tako zakizavao par puta, kada nije bilo telefona na oglasu
 
I treba da se hlade.
Drugarica bankarka iz Erste kaze da su ljudi poceli da grcaju, njena plata 75.000 i nikako da povecaju na 90.000. Sefovi zavlace i baronisu jer su i njihova jaja u fioci.
Muz po ceo dan na bazenu, uci decu plivanje. S 2 plate ne mogu nista, ni 100e da ustede. Slicna plata. Pa mora da radi dodatno da bi preziveli. 2 sina imaju, 6 i 10 godina, i svoj stan (bez kredita i dugova). Sveukupno 150k dinara mesecno je malo za Srbiju. Mora bar 180-200k.

Ali to Vladica Radovic i Gijoe ne razumeju. U Beogradu se vozi zlatnim kocijama, na grani rastu zlatne jabuke a gastarbajteri kupuju Mirijevo 5k/kvm. Ima se moze se, gastosi loze se. Za pocetak se vratite u ovu drzavu i radite za slicne pare pa da vidimo.
Tek ce da bude veselo kada jos podbaci naplata pdv obzirom da prometi padaju...
Sns banditska piramida se i održava divljačkom pljačkom pa tako izuzev onog najnizeg sloja (bednike koje vodaju okolo ko ovce), ostali finu lovu uzimaju što kroz budzetska radna mesta (gde obicno i ne dolaze) sto kroz razne "projekte" gde namiruju jedni druge kako bi se piramida odrzala - ako bude problema sa budžetom koji tako alavo drpaju - eto novih nameta i poskupljenja!
Ok, pozajmljuju oni gde mogu ali to ima svoj limit i oni to znaju a da li dranje kože običnoj raji ima - ostaje da se vidi
 
I treba da se hlade.
Drugarica bankarka iz Erste kaze da su ljudi poceli da grcaju, njena plata 75.000 i nikako da povecaju na 90.000. Sefovi zavlace i baronisu jer su i njihova jaja u fioci.
Muz po ceo dan na bazenu, uci decu plivanje. S 2 plate ne mogu nista, ni 100e da ustede. Slicna plata. Pa mora da radi dodatno da bi preziveli. 2 sina imaju, 6 i 10 godina, i svoj stan (bez kredita i dugova). Sveukupno 150k dinara mesecno je malo za Srbiju. Mora bar 180-200k.

Ali to Vladica Radovic i Gijoe ne razumeju. U Beogradu se vozi zlatnim kocijama, na grani rastu zlatne jabuke a gastarbajteri kupuju Mirijevo 5k/kvm. Ima se moze se, gastosi loze se. Za pocetak se vratite u ovu drzavu i radite za slicne pare pa da vidimo.

A onda upališ cenenekretnina i vidiš da ljudi kupuju zemunske kapije za 2800 eur/m2.

Veći deo populacije životari, ali imaš manjinu kojoj preliva + gastose koji pomažu svojoj državi :) polarizacija je velika na tržištu nekretnina.
 
Malo propagande za odlazak na selo

U mnogim razvijenim državama, stanovništvo iz viših staleža radije se odlučuje da živi u selima, ili na periferiji velikih gradova, nego u njihovim centralnim delovima. U Srbiji se poslednjih godina dešava masovna migracija stanovništva iz seoskih u gradske sredine. Veliki gradovi se šire, a seoskih domaćinstava je sve manje.

Pandemija Covida 19 uticala je da se mnogi ljudi zamisle kako i gde žive i da razmisle da li je njihova odluka o životu u velikom gradu bila prava. Problemi sa visokim zagađenjem vazduha, velikim saobraćajnim gužvama, visokim troškovima života, konstantnim stresom i večitom užurbanošću, uticao je da se pojedini građani presele iz grada u selo. Donošenje takve odluke nije nimalo lako, jer život na selu, iako pruža mnoštvo mogućnosti i ima prednosti u odnosu na grad, ima i svoje nedostatke.

Zašto izabrati život na selu?

Čist vazduh, zelenilo, blizina polja, šuma, planina, reka, pružaju širok spektar mogućnosti za život i uživanje na selu.

Život na selu donosi mir, spokoj, tišinu, što predstavlja pravo osveženje posle života u gradu prepunom stresa, buke i gužve. Prirodno okruženje, mirniji tempo života blagotvorno deluju na mentalno, ali i fizičko zdravlje ljudi.

Značajan doprinos popularnosti života na selu dalo je i Ministarstvo za brigu o selu, svojim programom kupovine seoskih kuća sa okućnicom, a koje je izazvalo veliko interesovanje. Država je uvidela važnost sela. Različitim programima i bespovratnim sredstvima koje nudi stanovništvu za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom, ona pokušava da smanji migraciju iz sela u gradske sredine, odnosno pomogne povratak na selo.

Niže cene kuća i placeva

Na selu se kuće sa okućnicom i pomoćnim zgradama prodaju po više nego pristupačnim cenama u odnosu na cene nekretnina u gradovima. Najpopularniji i najprodavaniji placevi nalaze se u okolini Avale, Smedereva, Kosmaja, ali je potražnja velika i u ostalim delovima Srbije.

Selo – sinonim za zdravu hranu

Ukoliko ste pored kuće kupili i zemljište to vam omogućava da se bavite uzgojem voća i povrća, za sopstvene potrebe. Imajući u vidu da je svaki fizički rad koristan, kako za održavanje kondicije tako i za vaše psihičko stanje ovo može blagotvorno uticati na vaše zdravlje. Međutim, ako ste okupirani drugim obavezama i ne stižete, imate mogućnost kupovine organske hrane, jer se većina ljudi na selu bavi poljoprivredom. I na taj način možete značajno da poboljšate svoju ishranu.

Poznato je da je meso koje se jede na selu neuporedivo kvalitetnije od onog koje se kupuje u gradu. Sve ovo je veoma važno, jer je nekvalitetna ishrana jedan od glavnih uzroka mnogih zdravstvenih problema kod ljudi.

people-taking-care-farm.jpg


Troškovi života na selu

Troškovi života na selu obično su niži u poređenju sa istim u gradu, što podrazumeva niže cene nekretnina, poreza na imovinu, kao i osnovnih usluga poput vode i struje. Međutim, ovi troškovi mogu varirati u zavisnosti od lokacije, individualnih potreba. Treba uzeti u obzir troškove održavanja domaćinstva, poput grejanja, koje može biti visoka stavka u kućnom budžetu, pogotovo u zimskom periodu. Život na selu takođe može zahtevati i dodatna ulaganja u infrastrukturu, poput bunara ili septičkih jama. Važno je da pažljivo planirati budžet i uzeti u obzir sve relevantne faktore.

Kupovina kuće na selu

Kupovina kuće na selu je uzbudljiv ali i zahtevan proces. Stvari na koje treba posebno da obratite pažnju su:

  • Finansijski aspekti: Razmislite o ceni kuće, troškovima održavanja, porezima i osiguranju. Neki od ovih troškova mogu da budu veći nego u urbanim područjima, naročito troškovi grejanja i održavanja.
  • Izbor lokacije na kojoj želite da kupite kuću: udaljenost od većih gradova i svakodnevnih potreba, dostupnost osnovnih usluga, odnosno vode, električne energije, interneta, pristupnog puta i dr. Lokacija najviše utiče na cenu nekretnine, a važno je da i li želite kuću u blizini planine, reke, šume. Razmislite o njenoj udaljenosti od vašeg posla, porodice, prijatelja i drugih vama važnih mesta.
  • Stanje kuće treba detaljno da pregledate: Najbolje bi bilo da potražite pomoć odnosno angažujete arhitektu ili građevinskog inženjera, da provere stanje temelja, zidova, instalacija, krova i sve drugo što je bitno, a što bi moglo da ima skrivene nedostatke i da zahteva veće popravke i ulaganja.
  • Provera lokalnih urbanističkih planova i dozvola je veoma bitna, odnosno zakonska regulativa vezana za građenje i korišćenje nekretnine.
  • Pristupni put do kuće je važan, jer koliko god da ste oduševljeni kućom, dvorištem, okolinom, ne zaboravite da je u slučaju loših vremenskih uslova, neophodno da možete da dođete do svoje kuće.
  • Okolinu i okruženje sela u kojoj želite da kupite kuću važno je da detaljno razgledate i istražite, po mogućstvu upoznate se sa najbližim komšijama.
  • Zdravstvene ustanove, škole, prodavnice i njihova udaljenost su veoma važne, ukoliko planirate život sa porodicom.
  • Komunalne usluge i njihova dostupnost u selu su veoma bitni, kao što su vodovod i kanalizacija, gasne instalacije, odvoženje smeća, ulična rasveta.
  • Priroda zemljišta u slučaju da uz kuću kupujete i zemljište, je važna, ukoliko planirate poljoprivrednu proizvodnju, uzgoj stoke ili neku drugu aktivnost.
Da biste izabrali najbolje za vas i vašu porodicu, uz najmanje angažovanja i problema je da angažujete profesionalnu i proverenu agenciju za nekretnine, čiji će vam agenti pružiti svu neophodnu pomoć.

Prednosti života na selu

Velika prednost života na selu je i što vam kuća i dvorište omogućavaju da u miru uživate sa svojom porodicom i kućnim ljubimcima. Imate dovoljno vremena da se posvetite svojoj deci, njihovim željama i potrebama. Nema više saobraćajnih gužvi, neizvesnosti da li ćete stići na vreme da pokupite decu iz vrtića ili škole, što vam se redovno dešavalo u gradu. Veliku sreću prepoznaćete u bezbrižnoj igri vaše dece, sreći vaših ljubimaca koji trčkaraju po dvorištu, šetnjama kroz prirodu i istraživanju okoline.

Selo kao manja zajednica ima jaču povezanost među stanovnicima. Ljudi su više upućeni jedni na druge, pružaju pomoć i podršku kada je to potrebno. Pored toga, ljudi na selu još uvek poštuju tradicionalne vrednosti i neguju dobre porodične i dobrosusedske odnose.

Foto:Freepik
Izvor
 
Malo propagande za odlazak na selo

Ne znam sad šta tačno podrazumevaš pod selo, ali neki ljudi u mom okruženju hoće da kupe kuće u ruralnim sredinama, i kažu da su banke nemoguće za te stvari. Traže veliko učešće, ili da staviš hipoteku na gradsku nekretninu čija je vrednost veća od kuće.

A čujem i da su kuće u mestima gde ljudi zapravo žele da žive jako skočile u cenama i da više tu nema računice.
 
Svakako Pinosavu ili Grocku ne smatram selima i ruralnom sredinom u pravim smislu te reći. Kuće u šumadiji, u Vojvodini ali što dalje od Novog Sada su jeftine. Za banke ne znam, one vole da zarade i da se osiguraju.
 
I treba da se hlade.
Drugarica bankarka iz Erste kaze da su ljudi poceli da grcaju, njena plata 75.000 i nikako da povecaju na 90.000. Sefovi zavlace i baronisu jer su i njihova jaja u fioci.
Muz po ceo dan na bazenu, uci decu plivanje. S 2 plate ne mogu nista, ni 100e da ustede. Slicna plata. Pa mora da radi dodatno da bi preziveli. 2 sina imaju, 6 i 10 godina, i svoj stan (bez kredita i dugova). Sveukupno 150k dinara mesecno je malo za Srbiju. Mora bar 180-200k.

Ali to Vladica Radovic i Gijoe ne razumeju. U Beogradu se vozi zlatnim kocijama, na grani rastu zlatne jabuke a gastarbajteri kupuju Mirijevo 5k/kvm. Ima se moze se, gastosi loze se. Za pocetak se vratite u ovu drzavu i radite za slicne pare pa da vidimo.
Niko nikoga ne loži i znam da je svuda teško. Opet ja gledam iz svog ugla. Ja sada da dođem u Srbiju radio bi za oko 100,000-120,000 din u apoteci (pošto sam farmaceut). I to sutra bi se zaposlio, bez ikakvih veza, poznanstava, politike ili sličnog. Govorim o basic plati, da me računaju kao početnika (što nisam, ali da uzmemo to). Žena mi je isto farmaceut, znači bili bi s dve plate na 2k eura otprilike. Plus dve nekretnine pod rentom u NL mislim da bi lepo živeli. A i bez renta bi se živelo knap ali bi se živelo. A ako bi našao bolje plaćen posao, plata bi bila i značajno veća. Ali pošto znam da bi mnogi rekli lažem uzeo sam osnovnu platu koje se nude preko InfoStuda u svakom gradu i u svakom većem lancu (Lilly, Benu i slični).
Meni nije cilj nikoga da ložim već gledam da sebi i mojoj porodici ulepšam život i olakšam. Ako sam već ja morao da ginem u sivilu i mahovini, da barem deca ne moraju i da mogu da uživaju na suncu i da rade za platu ali da ne moraju da trče za profitom (ako ne žele). Znači da im i Maxi plata omogućava život. Što mislim da sam postigao 80%. (da ne bude zabune Maxi plata + rent iz NL i žive lepo u Srbiji).
 
Moguće je dobiti kredit za kuću ali jako teško u nekim ruralnim sredinama jer banka ne želi da joj ostane kuća (ukoliko korisnik ne plaća rate) koja će se teško prodati.

vrv su mislili kroz poruku na halo oglasu?!
Znam na šta su mislili ali je glupo. DM, što bih ja znao šta znači DM, može i PM, a i PP.
 
I treba da se hlade.
Drugarica bankarka iz Erste kaze da su ljudi poceli da grcaju, njena plata 75.000 i nikako da povecaju na 90.000. Sefovi zavlace i baronisu jer su i njihova jaja u fioci.
Muz po ceo dan na bazenu, uci decu plivanje. S 2 plate ne mogu nista, ni 100e da ustede. Slicna plata. Pa mora da radi dodatno da bi preziveli. 2 sina imaju, 6 i 10 godina, i svoj stan (bez kredita i dugova). Sveukupno 150k dinara mesecno je malo za Srbiju. Mora bar 180-200k.

Ali to Vladica Radovic i Gijoe ne razumeju. U Beogradu se vozi zlatnim kocijama, na grani rastu zlatne jabuke a gastarbajteri kupuju Mirijevo 5k/kvm. Ima se moze se, gastosi loze se. Za pocetak se vratite u ovu drzavu i radite za slicne pare pa da vidimo.
Nek idu negde van Beograda i neka se žale kako sa 150k mesečno nemaju ni za 'leba :) Samo nek se paze da ih ne prebije neko.
 
Ako predju negde blize Meljaka, prebice ih Rusi sto rentaju u Barajevu, iz frustracije jer ne mogu da plate krug dvojke. Sto vise Srba u perifernim delovima grada, to teze Ruskoj napacenoj braci. :)
 
Ja sada da dođem u Srbiju radio bi za oko 100,000-120,000 din u apoteci (pošto sam farmaceut).
Jesi li siguran? Verovatno mozes negde, ali ne svuda.
Dobra prijateljica koja radi kao farmaceut u apoteci na K. Brdu kod nas - plata sa bonusima oko 800eur net (90-95k rsd) (i to je menjala jednu manju apoteku da predje u lanac apoteka)

A ako mislis da sa 2k mesecno u bg-u mozes lepo ziveti - go ahead, pokusaj ;) batali NL, ioanko neces imati kome tamo da izdas (jer propada zemlja, ljudi beze)
 
Može porodica da živi sa 2000 mesečno u BG, ali neće to sad biti baš komotno. Dosta zavisi i od toga da li imaju svoj stan ili ne, jer su cene zakupa jako skočile.
 
Nije bitno, ali ljudi nikako vise da skapiraju. Ti mozda imas dobar broj ljudi koji zaradjuju vise od proseka (po Republickom zavodu za statistiku), kao sto su menadzeri, zaposleni po nekim drzavnim aparatima, poslanici, agencije, IT, preduzetnici, ljudi koji rade na sivo/crno (vlasnici malih biznisa tipa perionice, mehanicari... gde ide placanje na ruke, kuvari, konobari na dobrim lokacijama). Ali je ogroman broj ljudi koji su sam prosek - ne bi taj prosek bio takav kakav je da nema tih ljudi

Ali eto farmaceuti - dostupne su vam plate, imate i izvestaje firmi, na kraju krajeva company wall pa pretrazite plate za Dr. max, Benu... Popricajte s anekim koga znate - pa cete videti plate (na zalost)
 
Nije bitno, ali ljudi nikako vise da skapiraju. Ti mozda imas dobar broj ljudi koji zaradjuju vise od proseka (po Republickom zavodu za statistiku), kao sto su menadzeri, zaposleni po nekim drzavnim aparatima, poslanici, agencije, IT, preduzetnici, ljudi koji rade na sivo/crno (vlasnici malih biznisa tipa perionice, mehanicari... gde ide placanje na ruke, kuvari, konobari na dobrim lokacijama). Ali je ogroman broj ljudi koji su sam prosek - ne bi taj prosek bio takav kakav je da nema tih ljudi

Ali eto farmaceuti - dostupne su vam plate, imate i izvestaje firmi, na kraju krajeva company wall pa pretrazite plate za Dr. max, Benu... Popricajte s anekim koga znate - pa cete videti plate (na zalost)
Plate farmaceuta u apotekama jesu generalno niske (niže su u Beogradu nego u provinciji jer je teže naći licenciranog farmaceuta u malom mestu), ali dipl. farmaceuti mogu raditi i u proizvodnji, marketingu, prodaji, kontroli kvaliteta pa i korporativnom sektoru gde su plate dosta više nego u apoteci.
 
Mogu, ima ih u prodaji.... Ali je to mnogo mali broj onih kada uporedis sa brojem zaposlenih u toj industriji.
Ne lupam ovo napamet i kao "Maksim po diviziji" - rekoh necu da 'ga merim', sad samo diskutujemo o brojkama u Srbiji. Takve su kakve su, ne ide nam u prilog kada nipodostavamo iste, ali realnost je da su neke brojke nedostupne velikom broju ljudi. Ogromnom broju ljudi sa Farmaceutskim obrazovanjem je plata od 100k rsd nedostizna, na zalost :(
Kao sto je i mnogim lekarima (i to specijalistima) koji nisu spremni da zrtvuju svoje vreme (dodao bih i kvalitet) za rad na vise poslova, neto plata od 250k rsd nedostizna (hvalimo se kako je plata specijaliste 1300eur - sto je po meni licno, porazavajuce)
 
99% farmaceuta radi u apoteci ili kao komercijalista. Uglavnom se u apoteci radi 6 dana nedeljno po 7 sati za neku platu oko 700-800evra. Komercijalisti imaju više ali to je život na točkovima.
Varijante gde se zaradjuje više su one gde si zaposlen za neku "firmu" koja testira nove lekove. To npr nije zabranjeno u Srbiji a po mom mišljenju bi trebalo da bude kao u EU bogatim zemljama. Ili da bude striktno regulisano pošto je sada po mom mišljenju u sivoj zoni. Farmaceut ima lek za koji treba da se uradi studija. Vrbuju lekare da rade studiju na pacijentima sa eksperimentalnim lekovima. Pacijenti potpisuju da su saglasni da se na njima testira lek sa pričom da će primiti lek besplatno. Ima previše ovakvih firmi po Srbiji. E oni zaradjuju fino, kao i lekari koji izvode studije. Valjda i bolnice/klinike/centri isto dobijaju % (donaciju) i o tome se ćuti.
 
To je tako u svakoj zemlji, veliki urbani poslovni centri su uvek skuplji za život od ostatka zemlje.

Još je Beograd specifičan jer je i poslovni centar regiona, a ne samo Srbije.
 
99% farmaceuta radi u apoteci ili kao komercijalista. Uglavnom se u apoteci radi 6 dana nedeljno po 7 sati za neku platu oko 700-800evra. Komercijalisti imaju više ali to je život na točkovima.
Varijante gde se zaradjuje više su one gde si zaposlen za neku "firmu" koja testira nove lekove. To npr nije zabranjeno u Srbiji a po mom mišljenju bi trebalo da bude kao u EU bogatim zemljama. Ili da bude striktno regulisano pošto je sada po mom mišljenju u sivoj zoni. Farmaceut ima lek za koji treba da se uradi studija. Vrbuju lekare da rade studiju na pacijentima sa eksperimentalnim lekovima. Pacijenti potpisuju da su saglasni da se na njima testira lek sa pričom da će primiti lek besplatno. Ima previše ovakvih firmi po Srbiji. E oni zaradjuju fino, kao i lekari koji izvode studije. Valjda i bolnice/klinike/centri isto dobijaju % (donaciju) i o tome se ćuti.
Nemoj brate da širiš neistine, pogotovo oko osetljivih tema kao što su klinička ispitivanja. Imamo rigidniji sistem od mnogih zemalja EU, kakva siva zona, kakvi bakrači. Jedno je kad se Pera pravi da živi u Stokholmu i priča kako je život limunada a drugo kad se zastrašuju ozbiljno bolesni ljudi.
 
Najbolji pokazatelj stanja u drzavi/gradu je sta lekar bez specijalizacije moze da uradi sa svojom platom. U Beogradu ako placa stan mora poprilicno da se stisne da bi sastavio mesec. Ako ima stan onda moze malo opustenije da udje u prodavnicu hrane. Da ustedi za ucesce je nemoguce. I da kojim slucajem dobije za ucesce od roditelja opet ne moze da placa ratu, racune, hranu... To je trulez od sistema iz koga treba bezati, zaraditi pare kao Dzo pa posle deci otvoriti neki prehrambeni lanac jer su kod nas ogromne marze na hranu.
U Stokholmu za stan od 55m2, 4.5ke/m2 moze sam da placa ratu, garazu, racune, hrana, zezanje i jos i da mu ostane koja stotina.
Sada ce opet da se jave pojedini strucnjaci da objasne kako su svi lekari kod nas specijalisti i to oni koji mlate lovu privatno.
 
Nemoj brate da širiš neistine, pogotovo oko osetljivih tema kao što su klinička ispitivanja. Imamo rigidniji sistem od mnogih zemalja EU, kakva siva zona, kakvi bakrači. Jedno je kad se Pera pravi da živi u Stokholmu i priča kako je život limunada a drugo kad se zastrašuju ozbiljno bolesni ljudi.
Nije baš tako ali da ne širimo temu pošto nema veze sa cenama nekretnina.
 
99% farmaceuta radi u apoteci ili kao komercijalista. Uglavnom se u apoteci radi 6 dana nedeljno po 7 sati za neku platu oko 700-800evra. Komercijalisti imaju više ali to je život na točkovima.
Varijante gde se zaradjuje više su one gde si zaposlen za neku "firmu" koja testira nove lekove. To npr nije zabranjeno u Srbiji a po mom mišljenju bi trebalo da bude kao u EU bogatim zemljama. Ili da bude striktno regulisano pošto je sada po mom mišljenju u sivoj zoni. Farmaceut ima lek za koji treba da se uradi studija. Vrbuju lekare da rade studiju na pacijentima sa eksperimentalnim lekovima. Pacijenti potpisuju da su saglasni da se na njima testira lek sa pričom da će primiti lek besplatno. Ima previše ovakvih firmi po Srbiji. E oni zaradjuju fino, kao i lekari koji izvode studije. Valjda i bolnice/klinike/centri isto dobijaju % (donaciju) i o tome se ćuti.
Teorije zavere uglavnom nastaju iz nepoznavanja, ili delimicnog poznavanja cinjenica. Radim u firmi koja pravi softver specijalizovan bas za klinicke studije i saradjujemo sa vecinom velikih (ali i dosta malih i srednjih) farmaceutskih kuca. Imam uvid u klinicke studije koje sprovode big farma za koje ste svi culi, da ne otkrivam sad koje su.
Klinicke studije se sprovode i u EU zemljama kao i u drugim. Da ne ulazim zasto je pozeljno imati reprezente iz sto vise delova sveta pri testiranju leka, niti u to da testiranje novih lekova nije: eto smuckali smo pa ajde da vidimo sta ce da bude i da li ce subjekti da prezive. To sto ti mislis je zato sto u razvijenim zemljama klinicka studija se sprovodi samo ako je lek potencijalno bolji od trenutno dostupne najbolje verzije tog leka na trzistu. Ali pitanje je recimo u Africi ako mozes da izlecis neko ozbiljno oboljenje i lek je mnogo jeftiniji, a kao stetnu efekat je sto ljude boli glava. Pa valjda je bolje da ih boli glava i izlece ozbiljnu bolest ako samo to mogu da plate, a ne da umru jer nemaju novac za skup lek. Uprostio sam mnogo pricu, ali je to sustina.
 
Poslednja izmena:
Vrh