Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije kurs jedini bitan ekonomski parametar, treba tu balansirati mnostvo stvari.
Zar ti stvarno verujes da bi Jorgavanka 2010 uspela da odrzi kurs ?
Ili da Soskic ne bi uspeo nakon 2014.
Verujem da bi da je bilo političke volje. Ali posegli su za starim "oprobanim" Slobinim šemama. Kad zafali para samo upali mašine i nema zime. Nema logike da su sve okolne države uspele da održe kurs a mi jedini nismo... Da je to najlakše jeste! Ali on sa svojim CVjem i obrazovanjem trebao je reći NE ili dati ostavku kad mu je naređeno da pali mašine. Pošto nije onda je kriv.
 
Mislim da mesas loncice, ali nebitno... Soskic jeste podneo ostavku cim je vlast krenula u jos dublje mesanje poslovanja NBS-a
Nije to poredjenje ova - ona vlast (taj sistem je pokrenuo Tadic, srusivsi sve sta je postavljeno na zdrave osnove nakon 5og oktobra. Ali totalno nebitno za ovu temu).
Ja ne znam da li je ovaj ili onaj kurs dobar za ekonomiju. Meni odgovara stabilan kurs, ali mi ne odgovara da se sve preracunava u evre (kad vec imamo dinare). Ali, da li znamo koliko placamo za to - ja iskreno nemam pojma i ne mogu nagadjati.
Odlicno je sto imamo stabilnost nase valute, ali da li su ostali parametri centralne banke zadovoljavajuci? Voleo bih da cujem nekog ekonomistu, a ne nas ovde koji se u sve razumemo...
 
Verujem da bi da je bilo političke volje. Ali posegli su za starim "oprobanim" Slobinim šemama. Kad zafali para samo upali mašine i nema zime. Nema logike da su sve okolne države uspele da održe kurs a mi jedini nismo... Da je to najlakše jeste! Ali on sa svojim CVjem i obrazovanjem trebao je reći NE ili dati ostavku kad mu je naređeno da pali mašine. Pošto nije onda je kriv.
Kako ti znas koji je bio platnobilansni deficit 2010 ?
I generalno deficit u budzetu i konkurentnost domace privrede.
Verujem da svako moze da odrzi kurs, i moja baba, ali pitanje po koju cenu.
Poenta ja de je potrebna veoma duboka analiza za ovo pitanje.
 
Ovo je istina živa! Prof. Šoškić treba da se sakrije u mišiju rupu. Dok je bio guverner dinar je skliznuo 50%! Jorgovanka je ispala bolja guvernerka od svih posleratnih guvernera (mislim od 1945 do danas)! 12 godina fiksan kurs! Za svaku pohvalu! Šoškić se na delu pokazao sad džabe priča i kritikuje. Njegov prvi i osnovni zadatak je bio čvrst kurs! On je termin "plivajući" koji je koristio shvatio bukvalno pa ga je preimenovao u "roneći" kurs.
Први и основни циљ НБС је: стабилност ЦЕНА! Гувернерка је подбацила дебело. Курс је званично пливајући, али фактички он је фиксиран већ деценију, што само показује да је Динар никаква валута, невешт еуфемизам за Евро.
 
Poslednja izmena:
1711977550849.png


Drugim recima, ako ce slabljenje dinara doprineti cenovnoj stabilnosti, onda se isplati oslabiti dinar.
 
Zar nisi rekao da radis u

Pogledajte prilog 194256

Drugim recima, ako ce slabljenje dinara doprineti cenovnoj stabilnosti, onda se isplati oslabiti dinar.
Stvar definitivno iziskuje brojne i temeljite analize, ali jedno je sigurno: jeste da nam plate nisu nešto skočile, ali nam zato cene divljaju nesputano.
 
Upravo to. Umesto ostvarivanja osnovnog cilja a to je stabilnost cena, na uvoznu inflaciju smo trebali oslabiti kurs i apsorbovati udar. Ali cvrc, ne može jer bi to povećalo javni dug zemlje preko 70% i onda bi morali da poboljšamo fiskalnu politiku i da se uvede strikna kontrola potrošnje. Ha, lepa ideja 😂😂😂. Umesto toga, mi smo prebegli zbog politike meru koju smo koristili 90-tih. Dodali smo ulje na vatru, zakucali kurs, zaduzili se i povecali plate i penzije. Visoke cene donose veci porez na finalnu potrosnju (pdv), zarade itd itd. Nepismen narod je srećan jer ima više novca (a nema zbog porasta cena) a pismen besan jer shvata sta se desava. Jedina razlika je sto tada zbog politike niko nije hteo da nam refinansira dugovanje pa smo pukli kao SFRJ i posle SRJ i ušli u hiperinflaciju (a išlo je nekako par godina).
E sad implikacije neodgovornog ponšanja:
- drastično veća inflacija od svih zemalja u EU pa čak i u Ukrajini gde je rat.
- poslovna nestabilnost, u smislu nemogućnosti izvesnog poslovanja u pogledu troškova (svi business planovi su pali u vodu npr).
-greedflation
- pljačka jedinog produktivnog dela populacije tj privatnog sektora
-dalje nepoverenje u državne organe
nastavi niz
I tako smo ušli u cedjenje likvidnosti i inflatornu spiralu. Zato su kod nas cene repromaterijala, polj. proizvoda slične u otkupu kao pre korone ali cene ne padaju. Jer ne znaš da li će neko za 6 meseci da poveća opet minimalac, struju, energente itd za 10-20-30% ili više puta po 10%. Zato preventivno u ovom monopolskom poslovnom okruženju svi preventivno povećaju cene 30-40% i to je ono što zovemo greedflation.
E sad, zavisi sta nasi vladari hoce i sta ce uraditi. Dalje dodati ulje na vatru ili gledati kako da se spase sta moze kroz odgovornije ponasanje. Ja tipujem na ovo prvo i da ce se nadati da EU ponovo stane na noge od sledece godine, da se spuste kamatne stope i da makro faktori budu bolji (i da se završi rat u Ukrajini). Ako to ne bude i ovo krene u neku dublju krizu.....
 
Poslednja izmena:
Кад држава располаже својим природним ресурсима, има јаку своју индустрију, домаће банке и домаће производе, већински домаће деоничаре и релативно велико тржиште, онда може да има своју валуту, са којом у значајној мери може да мења привредни амбијент. Под условом да има и да сме да примени и друге мере, као што су царине, нпр. То покушава Мађарска, Грчка је хтела 2015. да се врати на Драхму, али су их тако ефикасно опоменули да то више и не спомињу. Црна Гора је на време схватила, па су једноставно увели Евро. У суштини, то је то - немаш своју економију, не треба ти ни валута. Гробализација је многе земље довела у ту позицију, Србија није изузетак.
 
Stavite evre i dinare na štednju,pa će te videti da evri brže i lakše izvetre.
Danas sa ovim visokim cenama nekretnina,štednja u dinarima je isplatljivija,to se ranije nikada nije desilo,jer cene nikada nisu bile ovako visoke,a renta u kontra smeru.
Ako ste jedan od špekulanata,hitno da kupite još tri stana,samo tako ima da podignete vrednost kvadrata.
Pogledajte kako su samo reklamirali Beograd na vodi kada je stihija krenula,renta 3.000 evra,sada kada sazidaju sve te kvadraturine,biće 3.000,ali dinara:ROFLMAO:

 
Poslednja izmena:
Stavite evre i dinare na štednju,pa će te videti da evri brže i lakše izvetre.
Danas sa ovim visokim cenama nekretnina,štednja u dinarima je isplatljivija,to se ranije nikada nije desilo,jer cene nikada nisu bile ovako visoke,a renta u kontra smeru.
Ako ste jedan od špekulanata,hitno da kupite još tri stana,samo tako ima da podignete vrednost kvadrata.
Pogledajte kako su samo reklamirali Beograd na vodi kada je stihija krenula,renta 3.000 evra,sada kada sazidaju sve te kvadraturine,biće 3.000,ali dinara:ROFLMAO:

E da to vidim da će renta biti stana 3000 dinara. A krevet u Studentskom Domu (pazi krevet) oko 5000 din:))) Pa svi ti kvadrati se i zidaju zato što trebaju nekome! Zašto se ne zidaju u Babušnici? Fali mnogo kvalitetnih stanova i kvalitetnog poslovnog prostora. Sad će mnogi da skoče da praznog poslovnog prostora ima svuda. Ima. Ali kažem kvalitetnog, ono što se danas traži. Imate par lokacija tipa Airport City, The Place i slične. Stari poslovni prostori, lokali od 30kvm više nikom ne trebaju. To je i problem. Ali i realnost.

Isto i sa stanovima. Neće ljudi više pločice od 10x10cm bele... Neće. Džabe. Neće kuhinje da je svaki elemenat odvojen, hoće da je sve spojeno u jednu celinu. Jednostavno to je realnost. Neće duple prozore (da se otvara prvo jedan pa drugi prozor) već hoće duplo i troduplo staklo ali u jednom... Svi hoće "one touch lock" vrata. Niko neće više sa elzet bravom. Svi hoće Grohe sanitarije i slavine, neće iz Kule i da otvaraš posebno hladnu i toplu vodu. I ko prodaje takve stanove a neće radikalno da spusti cenu čudi se zašto ne ide. Jednostavno ljudi traže veći komfor a to i košta. Ne toliko koliko se traži, ali pošto je kvalitetnih stanova malo, ima i cenu.
 
Poslednja izmena:
Jesi li ti svestan da onaj ko danas ima 50% vecu platu u odnosu na 2019 je u problemu? Realna kupovna moc je manja danas nego 2019 sa tih 50% manje para? Kljucna rec ovde je nominalan rast a ne realan rast. Realan rast je negativan.

To je subjektivan osecaj a uostalom i nebitno. Plate kao i BDP su nominalno 15% veci nego 2022, 30% veci nego 2021, 50% veci nego 2019-2020. Nekretnine su 2022. bile rasle brze od dohotka i odnos cena i dohotka se poremetio na nacin da je bilo pitanje: da li ce cene nekretnina pasti ili ce cene sacekati da ih dohodak sustigne. Ono sto vidimo da godinu dana cene stoje a da je dohodak porastao 15%. Realni pad od 15% nije mali pad. Ako dohodak nastavlja da raste (ocekivanje 7% u ovoj godini), ne znam koliko ima osnova ocekivati dalji pad. To je cela poruka.

Ovo je istina živa! Prof. Šoškić treba da se sakrije u mišiju rupu. Dok je bio guverner dinar je skliznuo 50%! Jorgovanka je ispala bolja guvernerka od svih posleratnih guvernera (mislim od 1945 do danas)! 12 godina fiksan kurs! Za svaku pohvalu! Šoškić se na delu pokazao sad džabe priča i kritikuje. Njegov prvi i osnovni zadatak je bio čvrst kurs! On je termin "plivajući" koji je koristio shvatio bukvalno pa ga je preimenovao u "roneći" kurs.

Soskic je bio guverner dve godine, 2010-2012. U tom periodu je dinar oslabio oko 10%. Tabakovic je guverner od 2012. U periodu 2012-2016. dinar je takodje oslabio oko 10%. Od tada je relativno stabilan.


U svakom slucaju, nije narocito umece guvernera moglo da spreci slabljenje dinara. Slabljenje dinara u periodu 2008-2012. i 2014-2016. je posledica naglog pada stranih investicija i deficita platnog bilansa (konstatno veci uvoz od izvoza, doznake nedovoljne da pokriju deficit, pad stranih investicija -> veca traznja za devizama nego ponuda deviza -> slabljenje dinara). Stabilnost dinara od 2017. naovamo je, isto tako, iskljucivo zahvaljujuci visokim stranim investicijama (uvoz i dalje veci od izvoza, doznake nedovoljne da pokriju deficit, rast stranih investicija -> veca ponuda deviza nego traznja za devizama -> rast deviznih rezervi i stampanje dinara).

Samo taj armagedon je zakačio i Hrvatsku i Bosnu i Makedoniju i Bugarsku. I pazi čuda njihove valute ostale iste u cent/dinar... Samo kod nas odklizao dinar... Ne verujem u te priče. Makedonija barem ima "lošiju" ekonomiju od nas pa nije denar pao.

2008. i nakon toga su naglo oslabile valute i u Poljskoj, Ceskoj, Madjarskoj, Rumuniji. Hrvatska ima konstantan priliv deviza po osnovu turizma. Ne znam detalje kako Bugarska, Bosna, Makedonija odrzavaju fiksni kurs, verovatno nemaju toliki trgovinski deficit kao Srbija ili imaju vece doznake iz inostranstva.

Netačno, jedno je kada pravno lice iznajmljuje od pravnog lica, a drugo kada pravno lice iznajmljuje od fizičkog lica. U prvom slučaju imaš kompletni odbitak PDV-a, u drugom ne jer se vodi kao trošak. Koliko se sećam oko 10% kad podvučeš crtu imaš odbitak. Znači da te kirija košta skuplje oko 10% kada iznajmljuješ od fizičkog lica. Za više info obrati se knjigovodji ako ne veruješ.

Ne postoji PDV kada pravno lice iznajmljuje prostor od fizickog lica. Postoji porez na dohodak od zakupa, isti porez koji treba da se plati i kada je zakupac fizicko lice. Samo sto u slucaju kada je zakupac pravno lice ono obracunava i placa ovaj porez, dok kad je zakupac fizicko, porez treba da obracuna i plati vlasnik.
 
To sam i napisao, samo smo se pogrešno razumeli oko PDV-a i poreza, a Analitičar se pogrešno izrazio. U principu "nek plati firma, njima ionako uzimamo svaki mesec, a fizička nećemo još da diramo". Bukvalno teraju firmu da plati jer znaju da zakupodavac fizičko lice neće da plati.
 
Ne postoji PDV kada pravno lice iznajmljuje prostor od fizickog lica. Postoji porez na dohodak od zakupa, isti porez koji treba da se plati i kada je zakupac fizicko lice. Samo sto u slucaju kada je zakupac pravno lice ono obracunava i placa ovaj porez, dok kad je zakupac fizicko, porez treba da obracuna i plati vlasnik.
Može se ugovorno urediti ko plaća ovaj porez isto kao što porez na prenos apsolutnih prava zakonski obračunava I plaća prodavac, ali u 99% transakcija se taj porez ugovorom prebacuje na kupca.
 
E da to vidim da će renta biti stana 3000 dinara. A krevet u Studentskom Domu (pazi krevet) oko 5000 din:))) Pa svi ti kvadrati se i zidaju zato što trebaju nekome! Zašto se ne zidaju u Babušnici? Fali mnogo kvalitetnih stanova i kvalitetnog poslovnog prostora. Sad će mnogi da skoče da praznog poslovnog prostora ima svuda. Ima. Ali kažem kvalitetnog, ono što se danas traži. Imate par lokacija tipa Airport City, The Place i slične. Stari poslovni prostori, lokali od 30kvm više nikom ne trebaju. To je i problem. Ali i realnost.

Isto i sa stanovima. Neće ljudi više pločice od 10x10cm bele... Neće. Džabe. Neće kuhinje da je svaki elemenat odvojen, hoće da je sve spojeno u jednu celinu. Jednostavno to je realnost. Neće duple prozore (da se otvara prvo jedan pa drugi prozor) već hoće duplo i troduplo staklo ali u jednom... Svi hoće "one touch lock" vrata. Niko neće više sa elzet bravom. Svi hoće Grohe sanitarije i slavine, neće iz Kule i da otvaraš posebno hladnu i toplu vodu. I ko prodaje takve stanove a neće radikalno da spusti cenu čudi se zašto ne ide. Jednostavno ljudi traže veći komfor a to i košta. Ne toliko koliko se traži, ali pošto je kvalitetnih stanova malo, ima i cenu.
Naprotiv,ljudi hoće pločice 10x10, i to baš bele,jer za toliko imaju da plate rentu.Ko hoće da bira pločice,taj kupuje nov stan na kredit,a cenu nije primarno digla inflacija,nego manijalna panika,da se pare ulože,jer će već sutra,kvadrat skočiti u Borči na 5000 evra,pa će se profit izgubiti.
Svako ko pristojno zaradjuje,dvoje zaposlenih,i treba mu stan, taj uzima kredit.
Zašto pada renta,zato sto je svakim danom sve više špekulanata za izdavanje.Zlatiborizacija u punom zamahu,ishod nam je poznat.
Kada svi ti ,koji sa razlogom ,kupe sebi nov stan, sa sve pločicama 60x60,a svoju starudijogradnu,uvale za velike pare dok mogu,e tada će se tek pojaviti višak kvadrata,jer tu starudijogradnju,niko normalan nije kupio da živi unutra,nego da jaše na renti,i to da jaše dok se ne legalizuju milioni kvadrata,e onda ima da zajaše lopatu,da zaradi za život.
Dugoročno,treba očekivati krah rentiranja onakvog kakv je danas,ili bio pod Rusima.Razloga je puno,od stihijske gradnje,legalizacije objekata,državnih kvadrata za vojsku i policiju,širenje studentskih domova ,pa sve do brze pruge Niš-Subotica,koja će ukucati poslednji ekser u profitabilno rentijerstvo.
 
Poslednja izmena:
Tek kada se završi expo, i bnw privede kraju (znači najmanje 2 godine naredne ne bi trebalo da se desi ništa sa kursom dinara prema evru), jer ako dođe do korekcije 1€=180÷220 din, to bi sa sobom povuklo sve na dole i to drastično. Država prema tome čuva sve što može, dok može.
 
Apsolutno tačno,i moja neka tabela, zacrtala je expo, kao datum,do koga će sve biti koliko toliko sigurno.
Nakon tih datuma,iz fioke se vade nelagalni kvadrati,koji će zasuti tržište,slabiji priliv stranih investicija,koji će dovesti do problema u otplati kredita,i tu onda kreće spirala nesigurnosti.I ono najvažnije,otrežnjenje kada botovske elite, budu shvatili da je Expo glupost,u koju su verovali ,samo oni sa taze sendvičima.Tada dolazi na naplatu,sav taj šoder,kamenje i gvožđe,uludo slupano u tu megalomaniju,epskih razmera,koja u sebi ne sadrži nikakvu novo stvorenu vrednost,nečega,što realno podiže BDP.
Na vrhu te torte,biće metro,kao najveći gubataš grada,i omča oko vrata gradskog budžeta.
Biće hiperinflacija kvadrata,a manjak ideja koje donose nove tehnologije i patente.
 
Poslednja izmena:
To je subjektivan osecaj a uostalom i nebitno. Plate kao i BDP su nominalno 15% veci nego 2022, 30% veci nego 2021, 50% veci nego 2019-2020. Nekretnine su 2022. bile rasle brze od dohotka i odnos cena i dohotka se poremetio na nacin da je bilo pitanje: da li ce cene nekretnina pasti ili ce cene sacekati da ih dohodak sustigne. Ono sto vidimo da godinu dana cene stoje a da je dohodak porastao 15%. Realni pad od 15% nije mali pad. Ako dohodak nastavlja da raste (ocekivanje 7% u ovoj godini), ne znam koliko ima osnova ocekivati dalji pad. To je cela poruka.



Soskic je bio guverner dve godine, 2010-2012. U tom periodu je dinar oslabio oko 10%. Tabakovic je guverner od 2012. U periodu 2012-2016. dinar je takodje oslabio oko 10%. Od tada je relativno stabilan.


U svakom slucaju, nije narocito umece guvernera moglo da spreci slabljenje dinara. Slabljenje dinara u periodu 2008-2012. i 2014-2016. je posledica naglog pada stranih investicija i deficita platnog bilansa (konstatno veci uvoz od izvoza, doznake nedovoljne da pokriju deficit, pad stranih investicija -> veca traznja za devizama nego ponuda deviza -> slabljenje dinara). Stabilnost dinara od 2017. naovamo je, isto tako, iskljucivo zahvaljujuci visokim stranim investicijama (uvoz i dalje veci od izvoza, doznake nedovoljne da pokriju deficit, rast stranih investicija -> veca ponuda deviza nego traznja za devizama -> rast deviznih rezervi i stampanje dinara).



2008. i nakon toga su naglo oslabile valute i u Poljskoj, Ceskoj, Madjarskoj, Rumuniji. Hrvatska ima konstantan priliv deviza po osnovu turizma. Ne znam detalje kako Bugarska, Bosna, Makedonija odrzavaju fiksni kurs, verovatno nemaju toliki trgovinski deficit kao Srbija ili imaju vece doznake iz inostranstva.



Ne postoji PDV kada pravno lice iznajmljuje prostor od fizickog lica. Postoji porez na dohodak od zakupa, isti porez koji treba da se plati i kada je zakupac fizicko lice. Samo sto u slucaju kada je zakupac pravno lice ono obracunava i placa ovaj porez, dok kad je zakupac fizicko, porez treba da obracuna i plati vlasnik.
Plate..... najviše su porasle one do sadašnjih 800e. To obuhvata oko 70+% populacije. To je apsorbovano poskupljenjima svega. U suštini najbolje su prošli državni činovnici koji rade sa "fakultetom". Minimalac je podignut za koji najveći broj ljudi i radi (minimalac + 25%).
Bdp.... koja je realna stopa rasta poslednjih 10 godina? Ispod 3%. Ako izuzmemo gradjevinu, kolika je realna stopa rasta?
 
Uopšte ne kapiram argument za plate. Ako su plate u proseku skočile 15% to ne znači da je nekretnina u proseku jeftinija 15%, zato što je bukvalno sva ostala roba skočila 30-50% (i više).

@marketwatcher objasni mi ovaj tvoj intelektualni manevar oko plata, možda sam ja glup.
 
To je subjektivan osecaj a uostalom i nebitno. Plate kao i BDP su nominalno 15% veci nego 2022, 30% veci nego 2021, 50% veci nego 2019-2020. Nekretnine su 2022. bile rasle brze od dohotka i odnos cena i dohotka se poremetio na nacin da je bilo pitanje: da li ce cene nekretnina pasti ili ce cene sacekati da ih dohodak sustigne. Ono sto vidimo da godinu dana cene stoje a da je dohodak porastao 15%. Realni pad od 15% nije mali pad. Ako dohodak nastavlja da raste (ocekivanje 7% u ovoj godini), ne znam koliko ima osnova ocekivati dalji pad. To je cela poruka.
Opet kazem nominalan rast i realan su dva razlicita pojma. Ja sam 2019 krenuo da koristim Wolt aplikaciju za narucivanje hrane na poslu. Sacuvao sam danas part screenshot sa telefona iz istorije porudzbina :

1711991172261.png


ta porcija 2019 u septembru je bila 2500 a danas je 4500. E sada ako si imao platu 2019 od 100 000 din mogao si da kupis okruglo 40 porcija u poredjenju sa npr platom od 150 000 danas gde bi mogao da kupis 33.3 porcije. Nominalno tebi je plata porasla 50% a realno ti je plata porasla oko -17%.

1711991727370.png


Vidim glovo za Rishard Standard trazi 620 din. Za ovaj slucaj da uzmemo cenu sa lica mesta bez dostave to je 500 din. Racunaj za 100 000 din mogao si da 2019 uzmes ~312 komada a danas sa platom 150 000 kupujes 300 komada bez posrednika. Opet plata nominalno veca 50% realno veca -6%.

Evo proveri koliko npr litara jogurta/mleka si mogao da kupis 2019 a koliko danas? Jel znas npr za Burger House i cene za burger od 395 din? Jel se secas toga, to je bilo 2019. Nije samo hrana, sve usluge su duplirane, lekari, frizeri majstori... Ponovicu jos jednom ako je nekome plata porasla samo 50% od 2019 do danas onda zivi losije.
 
Poslednja izmena:
Dok god je kirija manja od kamate, ne isplati se uzimanje kredita. Ko nema izbora pa mora da uzme na kredit..... mogu samo da kažem srećno pri trenutnim okolnostima. Od 2010-te najgore godine za kredit (u odnosu na tržišne cene) su 2011,2012, druga polovina 2023, cela 2024. Mogu i da kažem gotovo sigurno do sredine 2025. Srećom cene su toliko prepumpane da će ukidanje uredbe 2025 još više onemogućiti uzimanje kredita i izbaciti još ljudi sa tržišta. Videćemo dalje. Ja sam završio sa kreditom čim je Euribor krenuo da raste. A trenutne kirije ....ne znam šta da kažem. Koliko su održive cene pri tekućem standardu u odnosu na okolne razvijenije zemlje.
FIksna kamata je 5% i posle 01.01.2025. Možeš da fiksiraš i 15 godina ako hoćeš. Možeš da fiksiraš 3-5 godina, pa da imaš mix posle ( OTP i Intesa ). Ako ti se više isplati varijabila posle fixa, uzmeš to, ako ne ostaneš na fiksnoj.
Poenta je u učešću, ako imaš malo keša, osudjen si na veliku ratu na dug period. Ako ste mlada porodica, 300 eura danas i za 10 godina nije isto, lakše je da plaćaš ratu kad napreduješ na poslu i kad ti raste vremenom plata. Ja sam uzeo prvi kredit 2006.godine i Euribor je bio skoro 5, a meni plata 55k dinara. Ali vremenom dodje porodica, pa se udruže prihodi sa ženom, počnu ozbiljniji poslovi da se rade i bude sve lakše.

Ako imaš malo keša (učešća), male prihode i velike želje ( centar Bg-a) velika je šansa da ćeš se olupati. U tom slučaju bar dve kategorije moraš da poboljšaš ( slabija lokacija, veće učešće recimo..).

AKo imaš veliko učešće, a mlad si, možeš da zagrizeš jaku lokaciju, ako ti je to želja.

Ja sam pobornik postepenog kućenja.. Nadješ solidnu lokaciju za srednji stan kad si mlad, ili mali stan na boljoj lokaciji.. Pa polako.
Ako je porodica u pitanju, onda ne može baš mali stan, ali tročlana porodica može za početak da se skući u 50-tak m2. Takvih stanova ima na pristojnim lokacijama od nekih 120k eura.
Top lokacije su preko 160-170k, ali mora i parking pa je to skoro 200k.

Jbg, to je muka u svakom velikom gradu, uvek su najbolje lokacije teško dostižne.
 
Opet kazem nominalan rast i realan su dva razlicita pojma. Ja sam 2019 krenuo da koristim Wolt aplikaciju za narucivanje hrane na poslu. Sacuvao sam danas part screenshot sa telefona iz istorije porudzbina :

Pogledajte prilog 194274

ta porcija 2019 u septembru je bila 2500 a danas je 4500. E sada ako si imao platu 2019 od 100 000 din mogao si da kupis okruglo 40 porcija u poredjenju sa npr platom od 150 000 danas gde bi mogao da kupis 33.3 porcije. Nominalno tebi je plata porasla 50% a realno ti je plata porasla oko -17%.

Pogledajte prilog 194276

Vidim glovo za Rishard Standard trazi 620 din. Za ovaj slucaj da uzmemo cenu sa lica mesta bez dostave to je 500 din. Racunaj za 100 000 din mogao si da 2019 uzmes ~312 komada a danas sa platom 150 000 kupujes 300 komada bez posrednika. Opet plata nominalno veca 50% realno veca -6%.

Evo proveri koliko npr litara jogurta/mleka si mogao da kupis 2019 a koliko danas? Jel znas npr za Burger House i cene za burger od 395 din? Jel se secas toga, to je bilo 2019. Nije samo hrana, sve usluge su duplirane, lekari, frizeri majstori... Ponovicu jos jednom ako je nekome plata porasla samo 50% od 2019 do danas onda zivi losije.
Au bre sve sam junk jedes, gori si od Hristijane i njenih pereca. Bela Reka 2019. nije bila u miselin preporukama sada jeste. Naravno da to utice na cenu.
 
Hvala, znači mi podrška. 😅
Ma, kuća, posao, ne trošim gotovo ništa na sebe. Uštedeli smo i više nego što mi treba za učešće. I nasledio nekih 10k, pa se sad ložim nešto.
Ovde sam saznao da mi je plata krš, mislio sam da većina ljudi živi sličnim životom. Kad ono, vi....
Nema od jadikovanja ništa, napravi plan A, B i C. Plan A je top lokacija koju bi voleo, pa B smanji malo kriterijume i C je neki zadnji izbor da ne budes skroz nezadovoljan. Krenes da gledas stanove, ali je fora da gledas bar 2 stana dnevno i tako bar mesec dana. ( odmoriš par dana jbg, ne mislim bukvalno).

Ideš gledaš sve što bi moglo da te intresuje, isključiš ego i sujetu na prekidač i pričaš sa prodavcima, agentima o stanovima, tržištu, životu itd. Sve pitaš što te intresuje, ne samo o stanu, nego i okolini, parkingu, autobusima, komšijama..

Veruj mi, posle mesec dana te golgote, znaćeš tačno šta treba da radiš.
Bez zaje*******ancije, sistem stvarno radi, isproban na nakoliko prijatelja i na mojoj malenkosti 2 puta.
Ako nadješ stan koji ti se svidja ( po kriterijumima komparativne analize pobrojane u gornjim redovima ) i da ti rata bude do 20% veća od rente, kupi stan. Ali renta koju staviš u jednačinu mora da bude takodje tržišna, a ne da živiš u stanu brata od strica iz Švice za 200 eura mesečno. ( karikiram). AKo živiš na Karaburmi i tu plaćaš rentu, prbaci koliko je ta renta za sličan stan na NBG, ako je rata kredita do 20% veća od te cifre, to je to.

Znam da su ranije NGO ljude zezale banke za kredite, verovatno je to sada bolje.
 
FIksna kamata je 5% i posle 01.01.2025. Možeš da fiksiraš i 15 godina ako hoćeš. Možeš da fiksiraš 3-5 godina, pa da imaš mix posle ( OTP i Intesa ). Ako ti se više isplati varijabila posle fixa, uzmeš to, ako ne ostaneš na fiksnoj.
Poenta je u učešću, ako imaš malo keša, osudjen si na veliku ratu na dug period. Ako ste mlada porodica, 300 eura danas i za 10 godina nije isto, lakše je da plaćaš ratu kad napreduješ na poslu i kad ti raste vremenom plata. Ja sam uzeo prvi kredit 2006.godine i Euribor je bio skoro 5, a meni plata 55k dinara. Ali vremenom dodje porodica, pa se udruže prihodi sa ženom, počnu ozbiljniji poslovi da se rade i bude sve lakše.

Ako imaš malo keša (učešća), male prihode i velike želje ( centar Bg-a) velika je šansa da ćeš se olupati. U tom slučaju bar dve kategorije moraš da poboljšaš ( slabija lokacija, veće učešće recimo..).

AKo imaš veliko učešće, a mlad si, možeš da zagrizeš jaku lokaciju, ako ti je to želja.

Ja sam pobornik postepenog kućenja.. Nadješ solidnu lokaciju za srednji stan kad si mlad, ili mali stan na boljoj lokaciji.. Pa polako.
Ako je porodica u pitanju, onda ne može baš mali stan, ali tročlana porodica može za početak da se skući u 50-tak m2. Takvih stanova ima na pristojnim lokacijama od nekih 120k eura.
Top lokacije su preko 160-170k, ali mora i parking pa je to skoro 200k.

Jbg, to je muka u svakom velikom gradu, uvek su najbolje lokacije teško dostižne.
Ako ti nije moranje, da li bi platio trenutne cene pri trenutnim uslovima gde bi imao 50% učešća a 50% kredit (npr 200-240k vrednost stana)? Uzimamo u obzir i trenutnu neizvesnost sta ce biti u naredne 2 godine. Ili bi mozda preusmerio novac u nesto drugo i sacekao izvesnije tržišne okolnosti? Druga je priča za 100% keš kupovinu
 
Ako ti nije moranje, da li bi platio trenutne cene pri trenutnim uslovima gde bi imao 50% učešća a 50% kredit (npr 200-240k vrednost stana)? Uzimamo u obzir i trenutnu neizvesnost sta ce biti u naredne 2 godine. Ili bi mozda preusmerio novac u nesto drugo i sacekao izvesnije tržišne okolnosti? Druga je priča za 100% keš kupovinu
Moraš da mi kažeš širi kontekst, da li plaćaš rentu, koliko i u kom kraju ( koliko m2 ) i gde bi hteo da kupis stan, koji kraj i koliki stan..?
Koliko imaš godina, mesečni prihod, porodični status i očekivano nasledstvo u narednih 25 godina ?

Dobiješ horoskop gratis:cool:
 
Vrh