Šta je novo?

Cene nekretnina

Isto kad su neskolovanu Cecu Kitic u banci obrlatili da uzme svajcarce... kako joj reko agent za kredite a ona trebala sve kontra. Pa je drzava morala da pomogne da ne zavrsi na ulici, tj. Vesic s bankomatom. Mi nismo poznate licnosti pa nam niko nece pomoci. ;) Zato moramo biti obazrivi i oprezni u cemu Nash-a svesrdno podrzavam.
 
Svakako je bolje investirati neko držati pare na računu da ih izjeda inflacija
 
Poslednja izmena:
Potpuno si kontradiktoran, sa jedne strane lamentiras zbog propustenih prilika i navodis primer koleginice koja je pre 10 godina investirala 80k za stan u Budimpesti i gde je ostvarivala rentu od 600 eur mesečno, sa druge strane kažeš da se ne treba žuriti a podaci pokazuju da ko je čekao uvek je lošije prolazio makar u periodu od proteklih 15 godina.Da li čekati još 15 ili x godina da stvari dođu u neku "ravnotežu" šta god to značilo, a u medjuvremenu podizati porodicu u nekim Banovcima, Pazovi ili sličnom predelu bez odgovarajuće infrastrukture? Te izgubljene godine niko nece moci da ti vrati. Na kraju, krajeva stan ne možeš odneti u grob, ali isto tako mnogo je veća verovatnoća da će ti iscureti vreme na ovom svetu pre nego novac. Ljudi koji su relativno mladi i u "punoj snazi" u svojim kasnim 30-im/ranim 40-im ne kapiraju da je pola zivota već prošlo, tu mesta za čekanje nema, narucito ako imaš porodicu.
Gde ti vidiš kontradiktornost? Evo jedne novosti, kupuje se kad je jeftino, prodaje se kad je skupo. Do pre koju godinu je imalo smisla da se kupi stan u bg, sad nema smisla. Ja sam investirao oko 100 k od plate u deonice, nekretninu van BG i još neke stvari, moje investcije sad vrede više nego duplo ali mi ne pada na pamet da kupujem stan u BG jer je skup. Rentam stan za 400e, putujem, bavim se porodicom i hobijima.

Stan u BG je ekstremno skup po svakom merilu i SAD nije vreme za kupovinu kreditom. Ima ljudi koji su pre 10 godina kupili, rata kredita im je manja od moje kirija, super su prošli, ali to je bilo NEKAD.
 
Gde ti vidiš kontradiktornost? Evo jedne novosti, kupuje se kad je jeftino, prodaje se kad je skupo. Do pre koju godinu je imalo smisla da se kupi stan u bg, sad nema smisla. Ja sam investirao oko 100 k od plate u deonice, nekretninu van BG i još neke stvari, moje investcije sad vrede više nego duplo ali mi ne pada na pamet da kupujem stan u BG jer je skup. Rentam stan za 400e, putujem, bavim se porodicom i hobijima.

Stan u BG je ekstremno skup po svakom merilu i SAD nije vreme za kupovinu kreditom. Ima ljudi koji su pre 10 godina kupili, rata kredita im je manja od moje kirija, super su prošli, ali to je bilo NEKAD.
Načelno je sve to dobro, samo mi deluje da se vaša pozicija razlikuje. Ako imate 100k lufta za ulaganje, onda sigurno imate i krov nad glavom. Gde bi otišle te pare da ste podstanar, živite u stanu od 40m2 sa troje dece, i primanja su vam tolika da jedva možete da priuštite kredit od 100k?
 
Načelno je sve to dobro, samo mi deluje da se vaša pozicija razlikuje. Ako imate 100k lufta za ulaganje, onda sigurno imate i krov nad glavom. Gde bi otišle te pare da ste podstanar, živite u stanu od 40m2 sa troje dece, i primanja su vam tolika da jedva možete da priuštite kredit od 100k?
Svako ima svoju specifičnu situaciju. Da sam u vašoj situaciji razmislio bih o Novom Sadu ali ne znam koliko ste mobilni sa poslom. Ako ste vezni poslom za Beograd onda imate ili opciju da uzmete nešto u mestu blizu BG, npr Batajnica, Pazova, Pančevo ili pak da nađete nešto povoljnije za rentiranje pa da sačekate koju godinu. Nemojte gledati samo oglase, često se preko poznanstva može vrlo povoljno iznajmiti stan, moja poznanica plaća 250e stan od 60 kvadrata na novom BG ženi koja je otišla u inostranstvo i to od prosle godine.
 
Svako ima svoju specifičnu situaciju. Da sam u vašoj situaciji razmislio bih o Novom Sadu ali ne znam koliko ste mobilni sa poslom. Ako ste vezni poslom za Beograd onda imate ili opciju da uzmete nešto u mestu blizu BG, npr Batajnica, Pazova, Pančevo ili pak da nađete nešto povoljnije za rentiranje pa da sačekate koju godinu. Nemojte gledati samo oglase, često se preko poznanstva može vrlo povoljno iznajmiti stan, moja poznanica plaća 250e stan od 60 kvadrata na novom BG ženi koja je otišla u inostranstvo i to od prosle godine.
Ja jesam veoma vezan za posao, ali sam, kao što kažete, imao sreće da pre tri godine preko prijatelja nađem jeftin smeštaj. Tako da lično ne moram da žurim. Ali ima mnogo ljudi koji nisu u mojoj situaciji, i koji će pre podignuti kredit i kupiti stan na Nbg, jer im tu deca idu u školu, vrtić, tu im je posaot, baba i deda su blizu, ili slično, nego da idu u Batajnicu ili Pančevo i voze svaki dan. Tu vaša priča pada u vodu, zbog čega sam i rekao da je načelno to sve ok. Nije to loše razmišljanje, ali praksa pokazuje nešto sasvim drukčije.
 
Ja jesam veoma vezan za posao, ali sam, kao što kažete, imao sreće da pre tri godine preko prijatelja nađem jeftin smeštaj. Tako da lično ne moram da žurim. Ali ima mnogo ljudi koji nisu u mojoj situaciji, i koji će pre podignuti kredit i kupiti stan na Nbg, jer im tu deca idu u školu, vrtić, tu im je posaot, baba i deda su blizu, ili slično, nego da idu u Batajnicu ili Pančevo i voze svaki dan. Tu vaša priča pada u vodu, zbog čega sam i rekao da je načelno to sve ok. Nije to loše razmišljanje, ali praksa pokazuje nešto sasvim drukčije.

Ne znam kako moja priča pada u vodu? Ovo meni sve zvuči kao 'moranje' da se živi na Novom Beogradu. U tom slučaju 'mora' da se plati. Ja sam promenio 6 firmi, 5 gradova i tri države u životu, moje dete se preselila u drugu državu u 6. razredu, tako da meni ovo 'moranje na Novom BG' ne zvuči nimalo obavezujuće. Meni to zvuči kao komoditet, baka i deka da čuvaju decu a ja sa ekipom iz osnovne da idem u kafanu.
 
Ne znam kako moja priča pada u vodu? Ovo meni sve zvuči kao 'moranje' da se živi na Novom Beogradu. U tom slučaju 'mora' da se plati. Ja sam promenio 6 firmi, 5 gradova i tri države u životu, moje dete se preselila u drugu državu u 6. razredu, tako da meni ovo 'moranje na Novom BG' ne zvuči nimalo obavezujuće. Meni to zvuči kao komoditet, baka i deka da čuvaju decu a ja sa ekipom iz osnovne da idem u kafanu.
Ne mislim ja samo na Nbg, to je samo primer. To važi za svaki kraj gde ljudi pronalaze komfor. Ne govorim ja o takvoj vrsti komoditeta, niti sam živim takav život, budući da sam brinem o deci. Govorim o sklonosti koje ljudi imaju pri odlučivanju. Jednostavno, ljudi su uglavnom spremni da platle za takav "komoditet", zato i dižu kredite i plaćaju skupo.
 
Gde ti vidiš kontradiktornost? Evo jedne novosti, kupuje se kad je jeftino, prodaje se kad je skupo. Do pre koju godinu je imalo smisla da se kupi stan u bg, sad nema smisla. Ja sam investirao oko 100 k od plate u deonice, nekretninu van BG i još neke stvari, moje investcije sad vrede više nego duplo ali mi ne pada na pamet da kupujem stan u BG jer je skup. Rentam stan za 400e, putujem, bavim se porodicom i hobijima.

Stan u BG je ekstremno skup po svakom merilu i SAD nije vreme za kupovinu kreditom. Ima ljudi koji su pre 10 godina kupili, rata kredita im je manja od moje kirija, super su prošli, ali to je bilo NEKAD.
LOL, kupuje se kad je jeftino? Prelistaj malo ovu temu od početka, to je bilo pre 14 godina i svaki put ljudi pišu ne kupuje se sada, sledi ogroman pad. Do pre neku godinu niko nije pisao da su stanovi jeftini, vec kada je došla Korona, svi su predviđali ogroman pad i savetovali da se sačeka. Posle toga je došla inflacija, pa Rusi i znamo šta se dogodilo sa cenama stanova. Dakle iz današnje perspektive stanovi su se u 2020. Prodavali bud zašto, ali ljudi su tada sedeli na kešu i čekali i pad j naravno nikad dočekali, i sad ti savetujes ljudima dalje da čekaju? Medijalna plata je 600 eur. Koliko treba da padnu cene i kamatne stope da bi neko ko je na sredini distribucije prihoda mogao da kupi stan?
 
LOL, kupuje se kad je jeftino? Prelistaj malo ovu temu od početka, to je bilo pre 14 godina i svaki put ljudi pišu ne kupuje se sada, sledi ogroman pad. Do pre neku godinu niko nije pisao da su stanovi jeftini, vec kada je došla Korona, svi su predviđali ogroman pad i savetovali da se sačeka. Posle toga je došla inflacija, pa Rusi i znamo šta se dogodilo sa cenama stanova. Dakle iz današnje perspektive stanovi su se u 2020. Prodavali bud zašto, ali ljudi su tada sedeli na kešu i čekali i pad j naravno nikad dočekali, i sad ti savetujes ljudima dalje da čekaju? Medijalna plata je 600 eur. Koliko treba da padnu cene i kamatne stope da bi neko ko je na sredini distribucije prihoda mogao da kupi stan?
Svi ljudi koji su savetovali da se ne kupuju stanovi jer sledi pad su generalno bili u pravu, pad je trebao da se desi vise puta u poslednjih 14 godina (od SEKE), problem je sto se ne pusta da to padne, sto se ne pusta da posedi popadaju jer bi time boom-eri izgubili svoje bogatstvo. Ova igranka nece moci da traje do besvesti a stanovi ce opet morati da budu osnovno pravo za coveka.
Ulazimo u period velike nestabilnosti i svako razmisljanje sada o nekretnini kao dugorocno resenje za cuvanje bogatstva je jako opasno.
 
Nikad nece biti lako i jeftino kupiti stan u Bgu. Iz sadasnje perspektive, bilo mi je ispravno kupiti stan na kredit 2019. I tada se pricalo da balon samo sto nije pukao.
Cene mogu da padnu, ali ako drzava nastavi sa istom monetarnom politikom jakog dinara, uz nominalno povecanje plata, prostor za snizavanje cena se smanjuje.
Ne kazem da je uvek dobro vreme za kupovinu stana, ali to obicno mozemo da ocenimo retroaktivno, kada je vec kasno. Pitanje je da li ce ljudi koji cekaju bolja vremena umeti da ih prepoznaju kada/ako dodju.
 
LOL, kupuje se kad je jeftino? Prelistaj malo ovu temu od početka, to je bilo pre 14 godina i svaki put ljudi pišu ne kupuje se sada, sledi ogroman pad. Do pre neku godinu niko nije pisao da su stanovi jeftini, vec kada je došla Korona, svi su predviđali ogroman pad i savetovali da se sačeka. Posle toga je došla inflacija, pa Rusi i znamo šta se dogodilo sa cenama stanova. Dakle iz današnje perspektive stanovi su se u 2020. Prodavali bud zašto, ali ljudi su tada sedeli na kešu i čekali i pad j naravno nikad dočekali, i sad ti savetujes ljudima dalje da čekaju? Medijalna plata je 600 eur. Koliko treba da padnu cene i kamatne stope da bi neko ko je na sredini distribucije prihoda mogao da kupi stan?
Svako ima pravo na svoje mišljenje i pravo da radi sa svojim novcem šta hoce.

Ja samo želim da upozorim ekipu koja nema novac da se ne zeza sa kreditima kada postoje ozbiljni objektivni znaci upozorenja da je trenutno tržište u stanju manije. Ne uzimajte kredit ako je rata veca od trećine prihoda, ako niste sigurni u prihode na duži rok i ako nemate nekog da vam uleti ako zaskripi neko vreme
 
Svi ljudi koji su savetovali da se ne kupuju stanovi jer sledi pad su generalno bili u pravu, pad je trebao da se desi vise puta u poslednjih 14 godina (od SEKE), problem je sto se ne pusta da to padne, sto se ne pusta da posedi popadaju jer bi time boom-eri izgubili svoje bogatstvo. Ova igranka nece moci da traje do besvesti a stanovi ce opet morati da budu osnovno pravo za coveka.
Ulazimo u period velike nestabilnosti i svako razmisljanje sada o nekretnini kao dugorocno resenje za cuvanje bogatstva je jako opasno.
Pročitaj ponovo šta si napisao. Ljudi koji su najavljivali pad u poslednjih 14 godina su bili u pravu, a cene samo dalje rastu.

Drugo, ja ne razumem taj koncept očuvanja vrednosti stanova. Kome to odgovara, meni sigurno ne. Zarađujem više od 5x prosečnih plata, ne znam kakva je distribucija prihoda, ali pretpostavljam da me to stavlja u kategoriju top 2-3% earnera u Srbiji. Moja očekivanja su da bi u skladu sa svojim ekonomskim statusom trebalo da živim u daleko boljim uslovima nego što je to trenutno slučaj. Meni nije problem da platim 2500 eur/m2 za novogradnju ali zaista me ne zanima Cerak, Miljakovac i Čukarička padina. Novogradnje u centralnim gradskim delovima (pri tome nikakve luks zgrade, obična novogradnja na donjem Dorćolu ili Vračaru) koštaju 5000+ eur/m2 a to je sa mojim prihodom nepriuštivo jer bi za neki prosecan trosoban stan sa 2 garazna mesta koštao 450k eur. Dakle ja bih želeo da cene padnu makar duplo i da mogu da živim lifestyle kakav želim, ali na žalost moje želje ne utiču na realno stanje stvari po kome apsolutno nema nikakvih naznaka pada cena, pogotovu ne u novogradnjama u centru grada.
 
Pročitaj ponovo šta si napisao. Ljudi koji su najavljivali pad u poslednjih 14 godina su bili u pravu, a cene samo dalje rastu.
Hteo sam da kazem da sa ekonomske tacke gledista, kada se desi nesto sto treba da poremeti trziste onda se ocekuje i pad, problem je sto se taj pad nikada nije dopustio.
Drugo, ja ne razumem taj koncept očuvanja vrednosti stanova. Kome to odgovara, meni sigurno ne. Zarađujem više od 5x prosečnih plata, ne znam kakva je distribucija prihoda, ali pretpostavljam da me to stavlja u kategoriju top 2-3% earnera u Srbiji.
To je ono sto smo pricali da srednja klasa nestaje zbog dalje devalvacije valute i sto dolazimo do toga da treba da se pomirimo da su cene takve kakve jesu i da nemamo izbor. Ono sto sam zeleo uvek da objasnim ljudima je da ne rastu samo cene stanova, sve raste zbog te devalvacije i to mnogo brze nego nase plate (pricam o proseku). Obican covek nece moci da ucestvuje u kupovinama ako cene nastave dalje da rastu. To ce postati trziste za bogate i ne vidim kako je takvo trziste odrzivo na duze staze.
 
@Analitičar slazem se, da bi mogao da priustis 5K cenu kvadrata moda da imas neto zaradu od 10K mesecno. Takvih u Srbiji ima jako jako malo. Racunica iza cena je poprilicno jasna. Da bi kupovao stan neto prihod mora da ti bude barem x2 cene kvadrata da bi to imalo smisla (kvadrat 1500 plata 3000 itd). Isto i za rentiranje, gde bi renta bila do 25% zarade (max 30%). Mislim mozes da ides ispod tog odnosa ali onda nema letovanja/zimovanja, novog auta, putovanja itd.

Inace uopste se ne postavlja pitanje da li ce doci do sloma sadasnjeg sistema vec je samo pitanje kada. ;) Npr Istoriski gledano u zadnjih dvesta godina koliko je bilo ratova itd a evo mi smo vec 25 godina bez jednog. Rusi angazuju jos 150K ljudi pod oruzjem .
 
@Analitičar slazem se, da bi mogao da priustis 5K cenu kvadrata moda da imas neto zaradu od 10K mesecno. Takvih u Srbiji ima jako jako malo. Racunica iza cena je poprilicno jasna. Da bi kupovao stan neto prihod mora da ti bude barem x2 cene kvadrata da bi to imalo smisla (kvadrat 1500 plata 3000 itd). Isto i za rentiranje, gde bi renta bila do 25% zarade (max 30%). Mislim mozes da ides ispod tog odnosa ali onda nema letovanja/zimovanja, novog auta, putovanja itd.

Inace uopste se ne postavlja pitanje da li ce doci do sloma sadasnjeg sistema vec je samo pitanje kada. ;) Npr Istoriski gledano u zadnjih dvesta godina koliko je bilo ratova itd a evo mi smo vec 25 godina bez jednog. Rusi angazuju jos 150K ljudi pod oruzjem .
Ma kakvi, da kvadrat ljudima koji imaju 1500€ bude 750€. To jedino da živim u Bg, a kupujem u Velikoj Plani. Nemoguća misija.
 
@Analitičar
Inace uopste se ne postavlja pitanje da li ce doci do sloma sadasnjeg sistema vec je samo pitanje kada. ;) Npr Istoriski gledano u zadnjih dvesta godina koliko je bilo ratova itd a evo mi smo vec 25 godina bez jednog. Rusi angazuju jos 150K ljudi pod oruzjem .
Znaci pare pod dusek dok ne pocne 3. svetski rat, pa onda pazariti? Ili predlazes i kraj 3. svetskog rata da se saceka pa onda?
 
Uvek možeš kao ti da preje*******eš sistem i plaćaš rentijeru kiriju 30 godina.
Dok god je kirija manja od kamate, ne isplati se uzimanje kredita. Ko nema izbora pa mora da uzme na kredit..... mogu samo da kažem srećno pri trenutnim okolnostima. Od 2010-te najgore godine za kredit (u odnosu na tržišne cene) su 2011,2012, druga polovina 2023, cela 2024. Mogu i da kažem gotovo sigurno do sredine 2025. Srećom cene su toliko prepumpane da će ukidanje uredbe 2025 još više onemogućiti uzimanje kredita i izbaciti još ljudi sa tržišta. Videćemo dalje. Ja sam završio sa kreditom čim je Euribor krenuo da raste. A trenutne kirije ....ne znam šta da kažem. Koliko su održive cene pri tekućem standardu u odnosu na okolne razvijenije zemlje.
 
Ma kakvi, da kvadrat ljudima koji imaju 1500€ bude 750€. To jedino da živim u Ng, a kupujem u Velikoj Plani. Nemoguća misija.
Moze da neko sklopi fin. konstrukciju da ima 1500e primanja i kupi stan od 1500e m2 ali ne racunaj na neki kvalitet zivota u sledecih 15-20 godina.

Znaci pare pod dusek dok ne pocne 3. svetski rat, pa onda pazariti? Ili predlazes i kraj 3. svetskog rata da se saceka pa onda?
Ne, ne mora da krene 3 svetski rat. Nas ce 2050 biti ispod 4M u drzavi, bice dva puta vise nekretnina nego ljudi bez ikakvog rata.
 
Moze da neko sklopi fin. konstrukciju da ima 1500e primanja i kupi stan od 1500e m2 ali ne racunaj na neki kvalitet zivota u sledecih 15-20 godina.


Ne, ne mora da krene 3 svetski rat. Nas ce 2050 biti ispod 4M u drzavi, bice dva puta vise nekretnina nego ljudi bez ikakvog rata.
Najbolji savet do sada. Sačekajmo ipak 2050 za optimizaciju kvaliteta života u smislu pronalazenja životnog prostora. Stpljen spašen!
 
@Analitičar slazem se, da bi mogao da priustis 5K cenu kvadrata moda da imas neto zaradu od 10K mesecno. Takvih u Srbiji ima jako jako malo. Racunica iza cena je poprilicno jasna. Da bi kupovao stan neto prihod mora da ti bude barem x2 cene kvadrata da bi to imalo smisla (kvadrat 1500 plata 3000 itd). Isto i za rentiranje, gde bi renta bila do 25% zarade (max 30%). Mislim mozes da ides ispod tog odnosa ali onda nema letovanja/zimovanja, novog auta, putovanja itd.

Inace uopste se ne postavlja pitanje da li ce doci do sloma sadasnjeg sistema vec je samo pitanje kada. ;) Npr Istoriski gledano u zadnjih dvesta godina koliko je bilo ratova itd a evo mi smo vec 25 godina bez jednog. Rusi angazuju jos 150K ljudi pod oruzjem .
Pa nije bas takva matematika. Neka normalna cena za kreditne kupce je trecina prihoda i vecini zemalja gde su kreditni kupci u vecini je to 12 godisnjih prosecnih plata za trosoban stan (trenutno je u bg ovo na 20). Znači neka normalna cena je oko 140 plata za oko 70 kvadrata odnosno dve prosecne plate za jedan kvadrat. Naravno i lokacija treba da bude prosecna, ekskluzivne lokacije imaju druge kupce.
 
@Analitičar slazem se, da bi mogao da priustis 5K cenu kvadrata moda da imas neto zaradu od 10K mesecno. Takvih u Srbiji ima jako jako malo. Racunica iza cena je poprilicno jasna. Da bi kupovao stan neto prihod mora da ti bude barem x2 cene kvadrata da bi to imalo smisla (kvadrat 1500 plata 3000 itd). Isto i za rentiranje, gde bi renta bila do 25% zarade (max 30%). Mislim mozes da ides ispod tog odnosa ali onda nema letovanja/zimovanja, novog auta, putovanja itd.

Inace uopste se ne postavlja pitanje da li ce doci do sloma sadasnjeg sistema vec je samo pitanje kada. ;) Npr Istoriski gledano u zadnjih dvesta godina koliko je bilo ratova itd a evo mi smo vec 25 godina bez jednog. Rusi angazuju jos 150K ljudi pod oruzjem .
Ma kakvi, da kvadrat ljudima koji imaju 1500€ bude 750€. To jedino da živim u Ng, a kupujem u Velikoj Plani. Nemoguća misija.
Moze da neko sklopi fin. konstrukciju da ima 1500e primanja i kupi stan od 1500e m2 ali ne racunaj na neki kvalitet zivota u sledecih 15-20 godina.


Ne, ne mora da krene 3 svetski rat. Nas ce 2050 biti ispod 4M u drzavi, bice dva puta vise nekretnina nego ljudi bez ikakvog rata.
Znači ja i žena sa ukupno 2k da se tornjamo, što bi se reklo 😅
 
Vrh