Šta je novo?

Cene nekretnina

Po ovome februar je super i tržište se oporavlja! A tu nisu računati stanovi BW Bella...
Ljudi su se navikli na cene i kamate i opet je krenula prodaja.

Kako se oporavlja? Najslabiji mesec još od avgusta 2023. ako ne računamo januar koji je inače slab svake godine.

Iskreno ne razumem na osnovu čega si ovo zaključio.
 
Kako se oporavlja? Najslabiji mesec još od avgusta 2023. ako ne računamo januar koji je inače slab svake godine.

Iskreno ne razumem na osnovu čega si ovo zaključio.
Pa gledaj da se trziste stabilizovalo na 1000+ stanova. Ako gledas samo zadnjih 5-6 meseci (avgust 2023 to ne znaci nista). Gledaj trend. Palo je s pika iz 2022 ali meseci su stabilni na 1000 jedinica mesecno +/-10%. I tu ima mnogo stanova koji su prodani na predugovore. Tako da je promet vrlo stabilan po meni.
 
Pa gledaj da se trziste stabilizovalo na 1000+ stanova. Ako gledas samo zadnjih 5-6 meseci (avgust 2023 to ne znaci nista). Gledaj trend. Palo je s pika iz 2022 ali meseci su stabilni na 1000 jedinica mesecno +/-10%. I tu ima mnogo stanova koji su prodani na predugovore. Tako da je promet vrlo stabilan po meni.

Promet se stabilizovao na 1000-1100 stanova mesečno već skoro 3 cela kvartala, nije to novo. Ja sam te pitao na osnovu čega si zaključio da se oporavlja s obzirom da se ništa nije promenilo značajno... :)
 
Promet se stabilizovao na 1000-1100 stanova mesečno već skoro 3 cela kvartala, nije to novo. Ja sam te pitao na osnovu čega si zaključio da se oporavlja s obzirom da se ništa nije promenilo značajno... :)
pa trziste je stabilno. Znaci nema pada ako je stabilno. Ili ostaje na istom ili ce rasti. A posto je 1100 stanova prodano (bez predugovora) kad bi uracunali predugovore barem 147 za BW Bella-u to znaci 1300 jedinica u februaru... To je po meni siguran pokazatelj oporavka ili stabilizacije tj. da ljudi kupuju jer su se navikli na nove cene i kamate.
 
pa trziste je stabilno. Znaci nema pada ako je stabilno. Ili ostaje na istom ili ce rasti. A posto je 1100 stanova prodano (bez predugovora) kad bi uracunali predugovore barem 147 za BW Bella-u to znaci 1300 jedinica u februaru... To je po meni siguran pokazatelj oporavka ili stabilizacije tj. da ljudi kupuju jer su se navikli na nove cene i kamate.
Da, izgleda da je tako. Fiksna kamata od 5.03% se, između ostalog, pokazala kao dobra ponuda trenutno. A na tržištu je još dosta novca koji čeka da se slije u beton. Pođimo od sebe; zabluda je misliti da smo u manjini što smo čekali dosad. Neko prelomi pa uzme, neko kao ja odlaže do daljnjeg. Ali pare svakako nisu problem - ima ih. I to dosta.
 
pa trziste je stabilno. Znaci nema pada ako je stabilno. Ili ostaje na istom ili ce rasti. A posto je 1100 stanova prodano (bez predugovora) kad bi uracunali predugovore barem 147 za BW Bella-u to znaci 1300 jedinica u februaru... To je po meni siguran pokazatelj oporavka ili stabilizacije tj. da ljudi kupuju jer su se navikli na nove cene i kamate.
Dodaješ 147 predugovora koji su realizovani, ali nisu upisani. A gde si oduzeo predugovore potpisane u prethodnim godinama koji su sada realizovani kao ugovori? Jer nove prodaje novogradnji su većinom predugovori koji se nigde ne vode i poneki ugovor za one koji plaćaju keš.
Ako dodaješ nove predugovore, onda oduzmi stare.
 
pa trziste je stabilno. Znaci nema pada ako je stabilno. Ili ostaje na istom ili ce rasti. A posto je 1100 stanova prodano (bez predugovora) kad bi uracunali predugovore barem 147 za BW Bella-u to znaci 1300 jedinica u februaru... To je po meni siguran pokazatelj oporavka ili stabilizacije tj. da ljudi kupuju jer su se navikli na nove cene i kamate.

Opet, na sve to, jedva da se promet drži na nivou starogradnje:

izdisaj.PNG


Na ovu inflaciju i njihovo podizanje cena od 30% kumulativno u 2022-2023, investitorima je obim prometa nominalno na nivou proseka 2019. godine, a obim prodaje na nivou 2016.

Meni to sve izgleda dosta poražavajuće. Nazvao bih ga svakako, ali oporavkom sigurno ne :)
 
Nema oduzimanja. BNV je prosle godine u ovo vreme sve prodavao na ugovor.
U martu je do sada upisano 8 ugovora za Residence 7+ iako su ti stanovi većinom prodati u prethodne dve godine kroz predugovor (ne znamo koliko njih, ali na forumu je u odgovarajućoj temi nekoliko članova komentarisali dobijanje kredita). Ovi stanovi se broje u martu 2024 iako je prodaja dogovorena mnogo ranije.
Ako je predugovor momenat koji gledate kao trenutak prodaje (što ima nekog smisla), onda treba da izbacite sve ugovore za koje je predugovor potpisan ranije. Ne može to "ovo ćemo da dodamo, a ovo nećemo".
Kad tih 147 predugovora bude realizovano, tada ih nećete uračunati u broj prodatih stanova za taj mesec? Ili ipak hoćete jer niko neće da se seti za dve godine da je bilo 147 predugovora? Po takvoj računici, svaki od tih stanova ćete brojati dva puta i veštački podizati promet.
 
U martu je do sada upisano 8 ugovora za Residence 7+ iako su ti stanovi većinom prodati u prethodne dve godine kroz predugovor (ne znamo koliko njih, ali na forumu je u odgovarajućoj temi nekoliko članova komentarisali dobijanje kredita). Ovi stanovi se broje u martu 2024 iako je prodaja dogovorena mnogo ranije.
Ako je predugovor momenat koji gledate kao trenutak prodaje (što ima nekog smisla), onda treba da izbacite sve ugovore za koje je predugovor potpisan ranije. Ne može to "ovo ćemo da dodamo, a ovo nećemo".
Kad tih 147 predugovora bude realizovano, tada ih nećete uračunati u broj prodatih stanova za taj mesec? Ili ipak hoćete jer niko neće da se seti za dve godine da je bilo 147 predugovora? Po takvoj računici, svaki od tih stanova ćete brojati dva puta i veštački podizati promet.
Ako je prikazano samo 8 ugovora u februaru, znaci da ce samo Residence 7+ u aprilu da ima promet od oko 100 stanova.
 
Bljumberg: https://rs.bloombergadria.com/bloom...-nekretnina-u-srbiji-sta-nas-ceka-u-2024/news . Ukratko, sledeca 3 meseca su kljucna po izvesnoj Jeleni (preziva se Definitivno), ali Beograd teško da može da pada. Inače mi je zanimljivo da su osobe koje se po pravilu pozivaju na ova gostovanja kao stručnjaci, u stvari zaposleni u agencijama za nekretnine, što je u stvari i ovaj CBRE, kako li se već zove. Mada realno, koga god da pozovu imaće sukob interesa. Tipa, ako dođe neko iz RGZ, to je opet režimski čovek a vlastima je stalo do toga da se pumpanje cena nastavi jer em BDP formalno raste, em se "ugradnja" glavonja nastavlja. Tako da eto, objektivnih na kraju ispada da nema. Premda je Jelena krajnje stidljivo dozvolila moguć blag pad.
 
Bljumberg: https://rs.bloombergadria.com/bloom...-nekretnina-u-srbiji-sta-nas-ceka-u-2024/news . Ukratko, sledeca 3 meseca su kljucna po izvesnoj Jeleni (preziva se Definitivno), ali Beograd teško da može da pada. Inače mi je zanimljivo da su osobe koje se po pravilu pozivaju na ova gostovanja kao stručnjaci, u stvari zaposleni u agencijama za nekretnine, što je u stvari i ovaj CBRE, kako li se već zove. Mada realno, koga god da pozovu imaće sukob interesa. Tipa, ako dođe neko iz RGZ, to je opet režimski čovek a vlastima je stalo do toga da se pumpanje cena nastavi jer em BDP formalno raste, em se "ugradnja" glavonja nastavlja. Tako da eto, objektivnih na kraju ispada da nema. Premda je Jelena krajnje stidljivo dozvolila moguć blag pad.

Uvek će ovakvi tipovi da pričaju da je tržište u razvoju, da nas čeka samo rast itd. zato što je to njima hleb. Ja ne dajem pet para na komentare ljudi koji rade u agencijama čiji posao zavisi od toga da ljudi kupuju nekretnine.
 
Ako zagadjen vazduh obara cene nekretnina tako sto niko nece da kupi stan u zagadjenom gradu, kako ovo utice na cene nekretnina?

Ovo može samo da znači da danas padaju svi rekordi po pitanju broja kupoprodaja u našem glavnom gradu. Ili sutra - kad se pročuje kako je danas bilo. Ali suština je jasna svakako.
 
A 1kg zlata pre 12 godina je 44.000 evra. Šta hoćeš da kažeš?

To što je tebi poskupeo odlazak u prodavnicu nije opravdanje da dižeš rentu. Ti možeš da probaš, ali ne znači da ćeš da dobiješ. Vi ne kontate koliko vas je usralo ovo sa rusima, da nije toga bile bi niže rente sad nego pre 3 godine.
Juče je bilo 65.165 a danas 66.565/kg.
+1400eur za jedan dan, moram priznati da se ovo ne dešava često.

To što je tebi poskupeo odlazak u prodavnicu nije opravdanje da dižeš rentu
Ti ne ideš u prodavnicu a? Samo meni je poskupelo jel da?
Ma u pravu si, podizanje rente bi baš bilo nehumano i alavo sa moje strane.

Moj ti, radio sam 15 godina po 2 posla, hiljade noći radio u spavao samo po 4-5 sati, zaradio crnački i zbog nemanja izbora i možda
hrabrosti da uložim u neki posao kupio stan koji sad iznajmljujem ... i po tebi razbijam se od zarade, nemam srca i duše i treba
neko da mi propiše za koliko treba da izdam stan. Može ... država da propisuje za stanove koje napravi i ona izdaje, tako se
radi u inostranstvu a ne za privatni stan. Večina je graknula da mora da mi naplati porez ... i neka naplati nemam ništa protiv.
Ako mislite da malo poreza, akciza i nameta plaćamo, u redu neka bude i to.

Ali stručnjaci, za početak je bitno da shvatite da kad odete u prodavnicu i kad platite nešto 120din proizvođač, trgovac i svi u lancu dobiju skupa 100din
a država vam samo zato što vam to treba i što ste to kupili uzme još 20din.
Da ne pominjem da je ste dok ste dobili tih 120 din za prodavnicu zaradili recimo 150 din ali su vam isti odmah uzeli 30din. To je porez na rad, kao god se on zvanično nazivao.
Znači imamo porez na već oporezovanu sumu. Da da rećićete to nije isti porez ... pa jeste, ne zovu se isto ali mojih 50 din negde nestade.
O akcizama, taksama, doprinosima i sličnom ... sledeći put.
 
Treba da platiš porez na zaradu od rente. Šta je tu čudno, ceo svet tako radi, samo se srpski rentijeri prave pametni kako je to nepravda da se plati porez.

A nije nepravda da zarađuješ na tuđoj muci što nema da kupi sebi stan, a kad neko samo insinuira da porez treba da se plati, kuknjava na temi samo iskačete kao gliste posle kiše.
 
Vrh