Šta je novo?

Cene nekretnina

Postoje SVE ali apsolutno sve investicije koje su kod nas regulisane i bolje nego u US ili EU. Vi iz Srbije možete skroz legalno da ulažete u sve akcije, Fondove, ETF-ove, obveznice, REITs, kripto na bilo kojoj berzi u svetu. Plaćate 15% poreza na kapitalnu dobit ako prodajete akaciju/ETF/obveznicu pre 10 godina. Posle 10 godina NE plaćate ni dinara poreza (što nemate nigde na Zapadu). Ovo je sve super regulisano i sve legalno. Bukvalno možete ulagati gde hoćete i koliko hoćete. Možete preko ino brokera (gde su provizije bukvalno minimalne čak negde i nula) ili preko domaćih brokera (gde su provizije samo veće ali u suštini isto kupujete).
Ako je tako, onda priznajem svoju neukost.
 
Svi ti veliki projekti na NBG imaju garaže ispod zgrade i ima više nego dovoljno parking mesta. Bukvalno za svačiji džep i auto svih dimenzija, čak i za električne. Parking kod novih zgrada uopšte nije problem, jedino na cenu stana trebate dodati u proseku 25k eura...
Znam, ali kad ti neko dolazi u goste treba negde da ima parking zato se nadam da ova parking mesta napolju nisu namenjena za prodaju...
 
Cena za vece stanove u Kragujevcu sada 1250e po m2.
Mislim da ova porodica Lazovic ima dobar osecaj za biznis i kada treba da se spusti cena. Mozda im je jedan od parametara i trend prodaje namestaja (Matis)...
 
Ako je tako, onda priznajem svoju neukost.
Nisi neuk, dovoljno je proslediti samo jedan upit ka Google-u i znas kako se oporezuje kapitalna dobit i koje zemlje je uopste i nemaju... Takodje mozes i videti kako se ulaze u berzu i koje sve beneficije (da kazemo poreska oslobadjanja) imate od toga u nekim zemljama.

Inace ocekivano je da prvo padaju cene u Kg, Ni i tim manjim gradovima - tamo se vrti dosta manje para i svako usporavanje trzista se itekako oseti. U Bg-u ce ici to malo sporije, jer je potraznja nece stati tako lako
 
Nisi neuk, dovoljno je proslediti samo jedan upit ka Google-u i znas kako se oporezuje kapitalna dobit i koje zemlje je uopste i nemaju... Takodje mozes i videti kako se ulaze u berzu i koje sve beneficije (da kazemo poreska oslobadjanja) imate od toga u nekim zemljama.

Inace ocekivano je da prvo padaju cene u Kg, Ni i tim manjim gradovima - tamo se vrti dosta manje para i svako usporavanje trzista se itekako oseti. U Bg-u ce ici to malo sporije, jer je potraznja nece stati tako lako
Mislio sam da u ovom trenutku nisam previše investiciono edukovan, i da sam zaista mislio da je kod nas generalno uređenost po tom pitanju loša. Ali mi je drago što čujem suprotno mišljenje, pa mogu i da istražim i naučim nešto.
 
Rade iz Senzala je odlican i sve je super. Samo u Srb kada investiras, moras preko licenciranih brokera kao sto je 'Senzal' (ne znam da li je nesto menjano po tom pitanju)
Ne kazem da je tesko, nije... Ali nije lakse nego iz Eu zemalja ili CH ili US :)
Takodje porez na kapitalnu dobit je skroz okej i korektan
 
Rade iz Senzala je odlican i sve je super. Samo u Srb kada investiras, moras preko licenciranih brokera kao sto je 'Senzal' (ne znam da li je nesto menjano po tom pitanju)
Ne kazem da je tesko, nije... Ali nije lakse nego iz Eu zemalja ili CH ili US :)
Takodje porez na kapitalnu dobit je skroz okej i korektan
Nije tačno da moraš preko licenciranih brokera iz Srbije. Možeš i preko Interactive Brokers koji su jedni od najvećih, tako da apsolutno nemaš ništa teže u odnosu na EU ili CH. Otvaranje računa na interactive Brokers traje 3-5 radnih dana. Ništa komplikovano ali samo moraš sve dokumente skenirati i sve se odradi brzo. Posle toga pošalješ pare i ulažeš po ISTIM uslovima kao da si u EU, CH, US. Za većinu kupovina čak i nemaš provizije (samo pročitaj o kojim se ETF-ovima radi) ali za glavne, tj. one koji prate indexe i najveće mislim da je nula provizija. "Najveće cimanje" ako mogu tako da nazovem je čekanje tih 3-5 dana dok te ne odobre. Posle sve ide instant.

Prijava poreza kod nas na kapitalnu dobit ide elektronski i imate sve obrađeno na kanalu Lične Finansije, bukvalno korak po korak.
 
Nije tačno da moraš preko licenciranih brokera iz Srbije.
Lepo sam se ogradio u prethodnom komentaru da je mozda moguce sada, ranije nije moglo legalno (pre X godina, bar mi je tako objasnjeno bas iz Senzala)...

Ono sto bi bilo lepo da se odradi, a mislim da se gura u tom smeru - jesu da te oslobode poreza na prihod ako investiras novac u akcije
 
Lepo sam se ogradio u prethodnom komentaru da je mozda moguce sada, ranije nije moglo legalno (pre X godina, bar mi je tako objasnjeno bas iz Senzala)...

Ono sto bi bilo lepo da se odradi, a mislim da se gura u tom smeru - jesu da te oslobode poreza na prihod ako investiras novac u akcije
Pa to oslobađanje od poreza imaš već. Ako investiraš i držiš akcije duže od 10 godina NE plaćaš ni dinara poreza na kapitalnu dobit. To se ne odnosi samo na akcije već i na obveznice i na nekretnine i na ETF-ove, itd. Znači država stimuliše dugoročno investiranje.
Naravno ima izuzetak, a to je da si oslobođen ovog poreza na kapitalnu dobit ako štediš u dinarima ili ako kupuješ dinarske obveznice! Pazite eurske obveznice od Republike Srbije podležu porezu ali dinarske ne.
 
Evo sve lepo objašnjeno i to vrlo detaljno:



I sa kanala Lične Finansije:
https://www.youtube.com/@LicneFinansije

I vrlo detaljno škola investiranja u ETF-ove korak po korak:
Hvala, upoznaću se ovih dana sa materijom. Je l' ste plaćali neke kurseve, vidim da nude neke onlajn koji su prošli?
Nemoj plaćati ništa. Slušaj besplatna predavanja od Senzala i Lične Finansije! Više nego dovoljno. Lične Finansije sve obradjuju korak po korak.
Hvala!
 
Pa to oslobađanje od poreza imaš već. Ako investiraš i držiš akcije duže od 10 godina NE plaćaš ni dinara poreza na kapitalnu dobit. To se ne odnosi samo na akcije već i na obveznice i na nekretnine i na ETF-ove, itd. Znači država stimuliše dugoročno investiranje.
Mislim da nisi razumeo, hajde da pojednostavim - oslobadjanje od poreza na deo plate koji se ulaze na berzu (ili bar do neke sume). Kao sto imas neoporezivi deo za privatno penziono/zdravstveno osiguranje
 
Mislim da nisi razumeo, hajde da pojednostavim - oslobadjanje od poreza na deo plate koji se ulaze na berzu (ili bar do neke sume). Kao sto imas neoporezivi deo za privatno penziono/zdravstveno osiguranje
E pa to je stvar državne politike i poreske politike... Možda bude možda ne.
 
Inače Kadena prodaje u nekoj novogradnji u Zemunu "trosoban" stan od enormnih 51 kvadrat. Izgleda da će se problem sa cenama ubuduće tako rešavati, umesto da se spuštaju cene prosto će da smanjuju sobe...

51.PNG
 
I koliko realno moze da se zaradi ovakvim investiranjem? Kad smo vec uzeli da uporedjujemo orocavanje u dinarima.
Pa oročavanje u dinarima NIJE isto što i investiranje u npr. ETF. Kod štednje nećeš imati manji iznos, dok kod investiranja u ETFove cena može da padne pa da budeš u minusu na kraći rok. Ako gledaš na 10+ godina ETFovi najveći tipa S&P 500 su donosili oko 10% godišnji prinos u proseku naravno. Nekad mnogo više nekad minus ili nula ali da kažem 10% godišnje.
Investiranje nije za kratkoročno (mislim rok 1-2 godine) onda štedite.
 
Pa oročavanje u dinarima NIJE isto što i investiranje u npr. ETF. Kod štednje nećeš imati manji iznos, dok kod investiranja u ETFove cena može da padne pa da budeš u minusu na kraći rok. Ako gledaš na 10+ godina ETFovi najveći tipa S&P 500 su donosili oko 10% godišnji prinos u proseku naravno. Nekad mnogo više nekad minus ili nula ali da kažem 10% godišnje.
Investiranje nije za kratkoročno (mislim rok 1-2 godine) onda štedite.
Просечан годишњи принос од 10%?
Значи ако уложим 25 хиљада евра, за 10 година имам 64843?
Па чак и да је 50 хиљада то звучи доста примамљиво.
 
Jednostavno pitanje: šta se desi kad čovek ulaže preko inostranog brokera i umre? Uložite par stotina hiljada evra i nešto se desi, nema vas. Da li je Senzal ili ovaj drugi kanal obradio taj slučaj? Domaći broker i custody banka moraju da postupe po rešenju domaćih sudova. Strani brokeri?
Inače, sve je teže prebaciti novac na brokerski račun u inostranstvu, jednostavno banke odbijaju to da rade, ne prihvataju ugovore sa brokerom kao pokriće za transfer.
Takođe, nije dozvoljeno ni svako ulaganje, Forex je zabranjen, bar za fizička lica.
Stvari su mnogo prostije nego ranije, ali nisu proste. Ulaganje većih suma se svakako isplati, dok berza ide gore. Kada pada.... Onda baš i ne.
 
Просечан годишњи принос од 10%?
Значи ако уложим 25 хиљада евра, за 10 година имам 64843?
Па чак и да је 50 хиљада то звучи доста примамљиво.
To zaista jeste dosta. Mada niko ne zna kako će se situacija odvijati. Da mi neko ponudi 25.000 evra 2014 i 50.000 evra danas, sa ove distance, bez razmisljanja bih prihvatio ovo prvo.
 
Hvala, upoznaću se ovih dana sa materijom. Je l' ste plaćali neke kurseve, vidim da nude neke onlajn koji su prošli?

Hvala!
Samo molim te da ne ulazes sada vec sacekaj pad. Ako budes pratio sve, videces vrlo jasno kada se to desi. Za razliku od nekretnina kod nas, ovde zapravo imas cikluse i korekcije. Nikada ne ulazi ako nesto ide super sada jer je to obicno znak da je kasno.
"be greedy when others are fearful, be fearful when others are greedy", nemas boljeg saveta od ovoga.
 
Samo molim te da ne ulazes sada vec sacekaj pad. Ako budes pratio sve, videces vrlo jasno kada se to desi. Za razliku od nekretnina kod nas, ovde zapravo imas cikluse i korekcije. Nikada ne ulazi ako nesto ide super sada jer je to obicno znak da je kasno.
"be greedy when others are fearful, be fearful when others are greedy", nemas boljeg saveta od ovoga.
Nisam ni planirao. Hoću da se polako edukujem, izučim materiju i pratim situaciju. Biće dana za megdana!
 
Nisam ni planirao. Hoću da se polako edukujem, izučim materiju i pratim situaciju. Biće dana za megdana!
Slobodno mi pisi privatno ako imas neke nedoumice ili neka pitanja. Necu te savetovati u sta da ulazes ali mogu da ti predstavim trenutno stanje na trzistu. Znam koliko je meni neko trebao za ove stvari kada sam ucio.
 
Vrh