Šta je novo?

Cene nekretnina

Neko negde napisa da cene stanova stagniraju, a da se prosečna plata povećala te je sad, barem teoretski, lakše tj povoljnije kupiti stan. I jeste i nije, badava cene stanova stagniraju kada sve ostalo raste, pogotovo namirnice. Stan presečeš i kupiš jednom šta ti mogućnosti dozvoljavaju, račune i namirnice plaćaš celog života, još ako stan uzimaš na kredit... Veći problem su nam ceen namirnica i kvalitet života od cena stanova ali kako kažu naši političari "to je da nam ne bi ljudi iz okolnih zemalja kupovali i praznili nam rafove, zato je skuplje nego kod njih". Čudim se kako na visoke cene nekretnina nisu prokomentarisali "to je da nam ne bi ljudi iz stranih zemalja kupovali" već samo oni i kupuju.
 
Samo sam se nadovezao na zanimljivost da neko bojkotuje cene stanova i ne želi da kupi (sasvim legitimno) ali nije problem da naruči online najskuplje maslinovo ulje u najskupljoj prodavnici.
Cena od 2.800 RSD za litar maslinovog ulja, i to na popustu (!) je sve samo ne normalna. Užasno ponižavajuće za običnog čoveka koji recimo radi za neki minimalac. Znači da ta kasirka u maxi-ju treba da radi dva dana da bi zaradila za litar maslinovog ulja. Ne da joj nije dostupna kupovina stana na Mirijevu 6, nego ni ova najosnovnija namirnica.

Iskreno, trudim se da bojkotujem ove bolesne cene tako što nalazim povoljnije varijante (da ne bude da samo bojkotujem cene nekretnina🙂). Recimo, premia hladno ceđeno maslinovo ulje nije loše uopšte. Navodno ako se zgusne u frižideru na nižoj temperaturi, to znači da je boljeg kvaliteta. Sad sam naručila K plus hladno ceđeno maslinovo ulje preko Idee.
 
Može li nastavak diskusije oko cene stanova? Ne konzumiramo svi maslinovo ulje..


Šta kažu prodaje za januar i februar? Ima li pada broja prodatih stanova ili cene? Meni se čini da u Pančevu slabo ide prodaja, ali ne vidim neko spuštanje cena.
 
To je classico 2l plasticna abalaža, nije originale ili classico u staklenoj flaši. Ima i ovde 2x1l za 3600din pisao sam, ne mora sve u najskupljim prodavnicama da se gleda, evo staklena za 1800din


takodje ako ćemo tako 2l vode košta 120din



Nije nenormalno niti normalno već lanci koriste monopol, a ljudi ćute i gutaju jer nemaju izbora i lanci znaju da nemaju izbora, niti smo slobodno tržište kao EU, a naš narod dodatno ne želi domaće proizvode već daj da je strano pa makar i g.vno. Pisao sam već da žeina tetka iz Italije donosi hranu kada dolazi ovde jer su ovde ti isti proizvodi preskupi.

Bilo je čak i rasprave o ovome (uvek se vrtimo u krug na par desetina stranica) i zaključak je bio "baš me briga koliko su namirnice, to je sve sitno, mene zanima cena kvadrata", a ne razumeju da će tom logikom i politikom biti sve dalje od stana, osim ako ne žive kod roditelja koji ih hrane i plaćaju im sve račune. Ako primenimo logiku koja se piše ovde, cene namirnica su nam skupe jer se kupuju od kriminala i sive zone.
Evo ti onda isto stakleno pakovanje kao Hristianino, regularna cena 1675 din za litar.
A gde si se uhvatio bas za tu najskuplju kiselu sa izvorom na kraljevom posedu. To ti je ekskluziva kao kula u bw.
 
Može li nastavak diskusije oko cene stanova? Ne konzumiramo svi maslinovo ulje..


Šta kažu prodaje za januar i februar? Ima li pada broja prodatih stanova ili cene? Meni se čini da u Pančevu slabo ide prodaja, ali ne vidim neko spuštanje cena.
Uzice zato kida :)
 
Da se vratimo na stanove...
IMG_20240327_060659.jpg
 
Ova Kadena radi Victory Gardens (zgrada FMP). Imali su prošle godine prodajni dan i rekao bih da se nisu proslavili.
 
Kada vidite ovakvu vest na naslovnim stranima, šta prvo pomislite? Cene nekretnina će još više da rastu? Ili pomislite - preti nam katastrofa, cene će da potonu?

Вучић: Пред Србијом тешки дани, директно угрожени витални интереси Србије и РС

Председник Србије Александар Вучић саопштио је вечерас да су пред Србијом тешки дани, и додао да ће у наредним данима упознати народ Србије о изазовима који следе. ''У овом тренутку није лако да кажем какве смо вести добили у последњих 48 сати.
 
Kada vidite ovakvu vest na naslovnim stranima, šta prvo pomislite? Cene nekretnina će još više da rastu? Ili pomislite - preti nam katastrofa, cene će da potonu?

Вучић: Пред Србијом тешки дани, директно угрожени витални интереси Србије и РС

Председник Србије Александар Вучић саопштио је вечерас да су пред Србијом тешки дани, и додао да ће у наредним данима упознати народ Србије о изазовима који следе. ''У овом тренутку није лако да кажем какве смо вести добили у последњих 48 сати.
Dnevna doza Kukanja i NIKAKAV uticaj na cenu nekretnina!
 
Sigurno je da mnogi rizici po nasu zemlju postoje potovo od zapadnih "prijatelja" ali kao i zilion puta do sada nista se nije nikad desilo jer bas nikome nije u interesu trenutno.
 
Kad se prosli put desila katastrafa u svetu i vanredno stanje u Srbiji, sta se desilo sa cenama?
 
Dnevna doza Kukanja i NIKAKAV uticaj na cenu nekretnina!
Ovo jeste tačno u principu, lik sere/kenja i brzine menja, i tako 12 godina. Ali, pošto je u pitanju stari radikal, nikada se ne zna da u jednom trenutku ne reši, pritisnut sa Zapada zahtevima za npr. poštene izbore/slobodu medija (mada je on i dalje njihov čovek i ne diraju ga, ali stvari se menjaju vremenom), da će pre izolovati Srbiju nego dati neki ustupak. A ako nam uvedu neke sankcije, to menja situaciju i kod nekretnina. Mada, u tom slučaju nam stanovi neće baš biti prvi prioritet, već hoće li nam opet neke bombe pasti na glavu potencijalno (to ne zbog izbora nego drugih problema - BiH, Kosovo). I Sloba je bio faktor stabilnosti, pa su ga šutnuli posle par godina ljubavi.
 
Ma koja kriza previse je para ovde ulozeno da bi se dozvolile krize. A ako bude nesto dole po Kosovu nesto ne vidim da ce anestezirana tik tok generacija da jurisa dole.
 
Uzice zato kida :)
У Ужицу је новоградња од 1450 до 1750 плус ПДВ.
Староградња ретко када иде испод 1000. А ако хоћеш близу трга онда 1300+ независно од стања стана.
Има јако мало станова на тржишту и људи просто неће да продају стан ако не добију паре које су замислили.
 
Bas tako. Letargija zapala, njima vazno gde je Desingerica nastupio a ne sto skidaju cirilicne table s Opstine Zvecan.
Pa kad im nije bilo vazno sto se 2013 ukida opstina zvečan koja je bila opstina u sistemu r.srbije i umesto nje dosla opstina u sistemu r.kosova, sto bi im tek to bilo vazno
 
Da skrenem malo temu sa politike.
Ima jedno deset stanova oko hotela Jugoslavija koji na oglasima stoje sigurno preko godinu dana. (Znam, jer posebno pratim taj deo grada.)
Ti stanovi me podsećaju na neka pećinska bića nižeg stadijuma razvitka (čovečija ribica, recimo) koja će sigurno zacariti planetom kada nas ne bude više bilo. Zato i koštaju toliko; njihova vrednost očigledno se meri vekovima koji će doći. Koliko će tek tada koštati stanarina u njima? Eee, slaba je naša moć predviđanja budućih događaja. 200k je simbolična cena, pišljivi groš koji predstavlja ulaznicu na poprište bitke između starogradnje i istorije.
Na koju će stranu prevagnuti? Ja se kladim na starogradnju. Prema rečima agenata, a njima se mora verovati, sve građeno nakon zemljotresa u Skoplju (za neuke, on je bio 1963. god) je neuništivo; to je tvrda građa koja se miljama uzdiže iznad "novogradnje", koja čak i ne zaslužuje taj epitet "gradnje", uzevši u obzir njenu ništavost u poređenju sa neuništivim bedemima socijalističke ruke.
Pamet u glavu moji napaćeni saborci! I svim silama na starogradnju, što starije to bolje!
 
Da skrenem malo temu sa politike.
Ima jedno deset stanova oko hotela Jugoslavija koji na oglasima stoje sigurno preko godinu dana. (Znam, jer posebno pratim taj deo grada.)
Ti stanovi me podsećaju na neka pećinska bića nižeg stadijuma razvitka (čovečija ribica, recimo) koja će sigurno zacariti planetom kada nas ne bude više bilo. Zato i koštaju toliko; njihova vrednost očigledno se meri vekovima koji će doći. Koliko će tek tada koštati stanarina u njima? Eee, slaba je naša moć predviđanja budućih događaja. 200k je simbolična cena, pišljivi groš koji predstavlja ulaznicu na poprište bitke između starogradnje i istorije.
Na koju će stranu prevagnuti? Ja se kladim na starogradnju. Prema rečima agenata, a njima se mora verovati, sve građeno nakon zemljotresa u Skoplju (za neuke, on je bio 1963. god) je neuništivo; to je tvrda građa koja se miljama uzdiže iznad "novogradnje", koja čak i ne zaslužuje taj epitet "gradnje", uzevši u obzir njenu ništavost u poređenju sa neuništivim bedemima socijalističke ruke.
Pamet u glavu moji napaćeni saborci! I svim silama na starogradnju, što starije to bolje!

Slatko sam se nasmejala :)
Ali cinjenica je da ta fama oko neunistive socijalisticke gradnje postoji koliko god da je verovatno neutemeljena u stvarnosti.
Mi smo trenutno u potrazi za malim investicionim stanom, bili smo vredni, imamo neki visak para koji zelimo negde da parkiramo, a kao i vecina Srblja, nismo kadri za drugi vid investiranja, a i da jesmo, sta opet s tim parama koje zaradis osim u cigle :)
U svakom slucaju, cene garsonjera/jednosobnih stanova su nestvarne. I ono sto primecujem, nema neke razlike da li se nalazi na Dorcolu ili Lekinom brdu npr. Juce mi je iskocio oglas za 26kvm kod Vuka, zaista raspad, u suterenu, za 3900. I to uopste nije redak slucaj. Garsonjera normalne spratnosti je izuzetna retkost i toga nema ispod 4500 do 5000. Da napomenem, gledam starogradnju iskljucivo. Prakticno je doslo do toga da za potpuno iste pare kupujes stan od 25 i 50kvm u istom kraju. Eto, to mi je neki utisak s trzista trenutno.
 
Nemali je broj takvih investicionih kupovina :) i ljudi znaju da se ti stanovi kupuju investiciono te i ne čudi što su skuplji. I u novogradnjama prvo odu manji stanovi iako su obično skuplji po m2 od većih. Sa druge strane lakše ćeš izdati manji stan nego veći, a i troškovi će biti manji. Ko mora da investira u cigle onda neka plati :)
 
Slatko sam se nasmejala :)
Ali cinjenica je da ta fama oko neunistive socijalisticke gradnje postoji koliko god da je verovatno neutemeljena u stvarnosti.
Mi smo trenutno u potrazi za malim investicionim stanom, bili smo vredni, imamo neki visak para koji zelimo negde da parkiramo, a kao i vecina Srblja, nismo kadri za drugi vid investiranja, a i da jesmo, sta opet s tim parama koje zaradis osim u cigle :)
U svakom slucaju, cene garsonjera/jednosobnih stanova su nestvarne. I ono sto primecujem, nema neke razlike da li se nalazi na Dorcolu ili Lekinom brdu npr. Juce mi je iskocio oglas za 26kvm kod Vuka, zaista raspad, u suterenu, za 3900. I to uopste nije redak slucaj. Garsonjera normalne spratnosti je izuzetna retkost i toga nema ispod 4500 do 5000. Da napomenem, gledam starogradnju iskljucivo. Prakticno je doslo do toga da za potpuno iste pare kupujes stan od 25 i 50kvm u istom kraju. Eto, to mi je neki utisak s trzista trenutno.
Moji utisci su svakojaki, ali kako bih ih sabrao trebalo bi mi dosta vremena. A pošto bi sve bilo poprilično beskorisno za ovaj forum, neću ni pokušati da učinim to, već ću sve sažeti u dve reči: sirotinja, raja.
 
Nemali je broj takvih investicionih kupovina :) i ljudi znaju da se ti stanovi kupuju investiciono te i ne čudi što su skuplji. I u novogradnjama prvo odu manji stanovi iako su obično skuplji po m2 od većih. Sa druge strane lakše ćeš izdati manji stan nego veći, a i troškovi će biti manji. Ko mora da investira u cigle onda neka plati :)
"One koji beže u neproduktivne investicije – nekretnine, zlato, vreme će kazniti jer će špekulativni balon na tržištu nekretnina pre ili kasnije pući",
jedan mali citat da stoji ovde.
 
Vrh