Šta je novo?

Cene nekretnina

Jesu, jesu... Rečenica "Za to vreme se iscrpu resursi." nije gramatički pravilna jer "iscrpu" nije ispravan oblik glagola "iscrpeti" u ovom kontekstu.
Znam i kasirku koja ide iz Mladenovca svaki dan do Zemuna vec 20 godina.

Za tih 20 godina se otvorio trocifreni broj takvih radnih mesta u Mladenovcu. Na nekima od njih rade ljudi koji nisu ni bili rodjeni pre 20 godina.
 
Tržišno pravilo je vrlo jednostavno. Ako više od trećina prihoda odlazi na kiriju odnosno ratu kredita, takvo domaćinstavo je u finansijskom stresu. Podsetio bih da je u feudalizmu obaveza seljake iznosila jednu trećinu za privilegiju života na tuđoj zemlji. Pre ili kasnije svi privremeni tržišni uticaji prolaze i cena iznajmljivanja/kupovine se vraća na trećinu.
Tržišno pravilo je vrlo jednostavno. Ako više od trećina prihoda odlazi na kiriju odnosno ratu kredita, takvo domaćinstavo je u finansijskom stresu. Podsetio bih da je u feudalizmu obaveza seljake iznosila jednu trećinu za privilegiju života na tuđoj zemlji. Pre ili kasnije svi privremeni tržišni uticaji prolaze i cena iznajmljivanja/kupovine se vraća na trećinu.
Pa ti si malopre govorio o ljudima koji zaradjuju 3k+ eur I žive na NBG za 350 EUR. Evo, mogu kod mene u full sredjen stan u 21. Bloku za 900 eur, taman dok plate Inostan I račune, uklapaju se u ovu racunicu. Ne trebaju mi Rusi, ti I tvoji prijatelji ste dobrodosli.
 
Jesu, jesu... Rečenica "Za to vreme se iscrpu resursi." nije gramatički pravilna jer "iscrpu" nije ispravan oblik glagola "iscrpeti" u ovom kontekstu.
Dobro, ako baš želiš da veruješ da je tako🙂, ali padeži se odnose na promenu imenica, a ovo je promena glagola u prezentu po licima (treće lice množine). Nisu to padeži🙂
 
1000004129.jpg
Sta kaze struka za ove 3d stampane kuce? Jel to vec neko radi u Srbiji i po kojoj ceni? Brzina i cena gradnje u Nemackoj nisu losi...
U Heidelbergu su napravili i data centar na tu foru...
 
Pogledajte prilog 193503Sta kaze struka za ove 3d stampane kuce? Jel to vec neko radi u Srbiji i po kojoj ceni? Brzina i cena gradnje u Nemackoj nisu losi...
U Heidelbergu su napravili i data centar na tu foru...
u Srbiji dok nadješ ko će da ti sagradi "običnu" kuću i prikupiš sve dozvole prođe jedno godina, dve, za ove 3D je možda bolja situacija.
 
Pa ti si malopre govorio o ljudima koji zaradjuju 3k+ eur I žive na NBG za 350 EUR. Evo, mogu kod mene u full sredjen stan u 21. Bloku za 900 eur, taman dok plate Inostan I račune, uklapaju se u ovu racunicu. Ne trebaju mi Rusi, ti I tvoji prijatelji ste dobrodosli.
900 evra mesečno je velik iznos čak i za ljude koji zarađuju 3k mesečno, što je vrlo verovatno mali postotak beogradske populacije. Ali dokle god ima ljudi kojima taj iznos nije problem, mirni ste.
 
900 evra mesečno je velik iznos čak i za ljude koji zarađuju 3k mesečno, što je vrlo verovatno mali postotak beogradske populacije. Ali dokle god ima ljudi kojima taj iznos nije problem, mirni ste.
ja placam stan u centru za 500 eur, i vec me i to nervira. Da se razumemo meni je centar samo gornji dorcol (zerek sto bi rekli). Imam primanja znatno visa od sume koju si pomenuo. Za 900 eur cu da kupim stan.
Vec ga i za ovih 500 trazim.
Rusima je trenutno lakse da plate 900 eur nego da kupuju. Ljudi koji zaradjuju vise od 4k, mogu da iznajmljuju po tim cenama samo privremeno.
Problem meni je losa ponuda, i sto zelim da otplatim stan za 3 godine pa sam limitirao sumu.
 
ja placam stan u centru za 500 eur, i vec me i to nervira. Da se razumemo meni je centar samo gornji dorcol (zerek sto bi rekli). Imam primanja znatno visa od sume koju si pomenuo. Za 900 eur cu da kupim stan.
Vec ga i za ovih 500 trazim.
Rusima je trenutno lakse da plate 900 eur nego da kupuju. Ljudi koji zaradjuju vise od 4k, mogu da iznajmljuju po tim cenama samo privremeno.
Problem meni je losa ponuda, i sto zelim da otplatim stan za 3 godine pa sam limitirao sumu.
O tome ti govorim, ljudi koji prave novac u Srbiji često nemaju realnu sliku. Pitaj nekog ko ima ozbiljan karijeru u Minhenu ili Beču da li moze da za 3 godine skupi za stan u Bogenhausenu ili u Erste Bezirku. Ljudi koji prave 10k na zapadu placaju stanove 3k i to im je normalno. Ljudi koji prave 10k u Beogradu se smore da daju 5 glava za stan i sve im je skupo.
 
900 evra mesečno je velik iznos čak i za ljude koji zarađuju 3k mesečno, što je vrlo verovatno mali postotak beogradske populacije. Ali dokle god ima ljudi kojima taj iznos nije problem, mirni ste.
Apsolutno ista situacija, u tom slucaju bih otisao sa strane gde je jeftinije ali ovo sa sobom povlaci zapravo ono o cemu smo ranije pricali o mogucem rastu cena nekretnina. I da kojim slucajem kamate krenu da se spustaju, koliko ljudi ce zapravo biti spremno da uzima kredite da bi platili ove cene nekretnina. Ista je stvar i sa rentom. Da bi dalji rast cena nekretnina mogao da se desi, treba da se desi vise stvari. Prvo je taj pad kamata i drugo je da nam plate skoce vise. Ovako kada pogledam situaciju i sve sto se desava, mnogo mi je realnije da u kratkorocnom periodu dodje do pada. Cak i da se desi da nam spuste kamate i krene stampanje, nisam siguran koliko bi se ljudi zaletelo da uzima kredite. Mislim da smo za sada tu udarili zid i da dalje ne moze kod lokalnog stanovnistva.
 
Država je i donela uredbu kojom limitira marže banaka jer su svesni da lokalno kreditno sposobno stanovništvo nema računa da kupuje nekretnine više, pa da ublaže malo taj udar na promet.

Kad krene da pada euribor, uredba će prestati da važi, tako da ćemo mi u 2025. zapravo imati višu kamatu nego sad.

Nije mi baš jasno na osnovu čega domaći "eksperti" misle da smo mi pred novim talasom rasta cena. Ne vidim koji objektivni uslovi će to proizvesti.
 
O tome ti govorim, ljudi koji prave novac u Srbiji često nemaju realnu sliku. Pitaj nekog ko ima ozbiljan karijeru u Minhenu ili Beču da li moze da za 3 godine skupi za stan u Bogenhausenu ili u Erste Bezirku. Ljudi koji prave 10k na zapadu placaju stanove 3k i to im je normalno. Ljudi koji prave 10k u Beogradu se smore da daju 5 glava za stan i sve im je skupo.
Ja bih rekao da ljudi u Srbiji često imaju dosta realniju sliku od Nemaca ili drugih nacija. I uopšte ne vidim relevantno poređenje sa njima, imeđu ostalog.
 
O tome ti govorim, ljudi koji prave novac u Srbiji često nemaju realnu sliku. Pitaj nekog ko ima ozbiljan karijeru u Minhenu ili Beču da li moze da za 3 godine skupi za stan u Bogenhausenu ili u Erste Bezirku. Ljudi koji prave 10k na zapadu placaju stanove 3k i to im je normalno. Ljudi koji prave 10k u Beogradu se smore da daju 5 glava za stan i sve im je skupo.

Nema sta da pitam, imam prijatelje i u Minhenu i u Berlinu. Njimq stanoJa nisam rekao da mogu ceo stan da otplatim vec deo koji bih uzeo kredit.

O tome ti govorim, ljudi koji prave novac u Srbiji često nemaju realnu sliku. Pitaj nekog ko ima ozbiljan karijeru u Minhenu ili Beču da li moze da za 3 godine skupi za stan u Bogenhausenu ili u Erste Bezirku. Ljudi koji prave 10k na zapadu placaju stanove 3k i to im je normalno. Ljudi koji prave 10k u Beogradu se smore da daju 5 glava za stan i sve im je skupo.
mislim da me nisi razumeo.
Nije meni skupo da dam i 1k ili 2k, ali je besmileno, jer mogu da kupim stan za taj novac.
Takodje neko ko ima net 10k u minhenu uzece stan, nece ga rentirati. (Osim posebni slucajevi.)

Dodatno, govorim o delu kredita, a ne ceo stan da otplatim za 3 godine.
Trenutak kada sam doveden u situaciju da su cene preko 500 eur+, je trenutak kada sam odlucio da udjem u proces kupovine.
 
Pa ti si malopre govorio o ljudima koji zaradjuju 3k+ eur I žive na NBG za 350 EUR. Evo, mogu kod mene u full sredjen stan u 21. Bloku za 900 eur, taman dok plate Inostan I račune, uklapaju se u ovu racunicu. Ne trebaju mi Rusi, ti I tvoji prijatelji ste dobrodosli.
Ako je neko nasao stan koji mu odgovara za 350 evra, zasto bi placao 900 evra?
Zamisli da si iz siromasne porodice, i nekako uspes da se izboris za to da imas neko solidnu platu od 2k-3k evra mesecno, cenis svaki dinar, tvoji su dosli do toga da zive od penzije od 200-300 evra, normalno je da ce ti 900 evra deloovati kao nenormalno velika cena. Naravno da ima onih koji su spremni to da plate cak i sa mozda manjim platama, kao sto imas i one koji su spremni da celu platu potrose za jedno vece u kladionici, ali moras razumeti da to sto neko poslednjih par godina ima neku solidniju platu ne znaci da je ovca za sisanje spremna da baca pare.
Zasto kirija mora da bude jedna trecina plate? Zasto ne bi bila 20% ili 10% plate ili 5% plate? Ako neko zaradjuje 4k evra zasto ne bi placao kiriju 200 evra ako je nasao stan koji mu odgovara po toj ceni (iako nije "trzisna", ali recimo preko kontakata ili kako god)? Ja znam recimo jednog programera koji zaradjuje nekoliko hiljada evra, a stanuje sa cimerom u stanu u kome stanuje jos od studija gde placa smesnu kiriju koju dele na pola. :) Mada znam da bi izdavaoci stanova voleli kad bi im stanari ostavljali celu platu na kiriju, kad bi samo moglo ;)
Ne povecava svako budzet za kiriju sa povecanjem plate.
 
Poslednja izmena:
mislim da me nisi razumeo.
Nije meni skupo da dam i 1k ili 2k, ali je besmileno, jer mogu da kupim stan za taj novac.
Takodje neko ko ima net 10k u minhenu uzece stan, nece ga rentirati. (Osim posebni slucajevi.)
U Minhenu konkretno, pošto sam upoznat sa situacijom, vecina ljudi renta stan. Ti si prethodno naveo da "Ljudi koji zaradjuju vise od 4k, mogu da iznajmljuju po tim cenama
samo privremeno". Zašto samo privremeno? Imam poznanika koji u Minhenu zarađuju 100k eur godišnje što je i tamo solidna plata, i plaća stan 1200 eur, u renti je već 10 i više godina. To je taj odnos između plate i troškova stanovanja za koji se smatra da je zdrav.
 
Ako je neko nasao stan koji mu odgovara za 350 evra, zasto bi placao 900 evra?
Zamisli da si iz siromasne porodice, i nekako uspes da se izboris za to da imas neko solidnu platu od 2k-3k evra mesecno, cenis svaki dinar, tvoji su dosli do toga da zive od penzije od 200-300 evra, normalno je da ce ti 900 evra deloovati kao nenormalno velika cena. Naravno da ima onih koji su spremni to da plate cak i sa mozda manjim platama, kao sto imas i one koji su spremni da celu platu potrose za jedno vece u kladionici, ali moras razumeti da to sto neko poslednjih par godina ima neku solidniju platu ne znaci da je ovca za sisanje spremna da baca pare.
Zasto kirija mora da bude jedna trecina plate? Zasto ne bi bila 20% ili 10% plate ili 5% plate? Ako neko zaradjuje 4k evra zasto ne bi placao kiriju 200 evra ako je nasao stan koji mu odgovara po toj ceni (iako nije "trzisna", ali recimo preko kontakata ili kako god)? Ja znam recimo jednog programera koji zaradjuje nekoliko hiljada evra, a stanuje sa cimerom u stanu u kome stanuje jos od studija gde placa smesnu kiriju koju dele na pola. :) Mada znam da bi izdavaoci stanova voleli kad bi im stanari ostavljali celu platu na kiriju, kad bi samo moglo ;)
Ne povecava svako budzet za kiriju sa povecanjem plate.
Perica, ti li si? Ili Ivan iz Kruševca ima isti krug prijatelja i daje primere programera koji mlate lovu, a žive u iznajmljenoj sobi iz studentskih dana za 100 eur, kao Perica iz Niša.
 
Analiticaru, druze, evo priznajem dokon sam. Citam tvoje komente i nemam pojma sta pokusavas da dokazez. Pominjes nekih 10 soma u Minhenu, 3 soma u Bg. O cemu mi pricamo ovde? O jednorozima? Hvalimo se ko ima jace drugare? Sta hoces da kazes, covece? Da u Vucicevoj Srbiji svi imaju preko 2500?

Nigde nam pri tom brojke ne pokazujes, nagadjas, po tom principu ja imam odgovor da se moje pretpostavke ne slazu sa tvojim i to je to... Izeno sam potpuno validne protivargumente, kao i ti. Tezak offtopic iskreno. Igor bi trebalo da brise sve ovo.
 
Analiticaru, druze, evo priznajem dokon sam. Citam tvoje komente i nemam pojma sta pokusavas da dokazez. Pominjes nekih 10 soma u Minhenu, 3 soma u Bg. O cemu mi pricamo ovde? O jednorozima? Hvalimo se ko ima jace drugare? Sta hoces da kazes, covece? Da u Vucicevoj Srbiji svi imaju preko 2500?

Nigde nam pri tom brojke ne pokazujes, nagadjas, po tom principu ja imam odgovor da se moje pretpostavke ne slazu sa tvojim i to je to... Izeno sam potpuno validne protivargumente, kao i ti. Tezak offtopic iskreno. Igor bi trebalo da brise sve ovo.
Ne, ne radi se o tome. Moj inicijalni post je bio vezan za tržište stanova gde sam naveo da sam stan od 69 m2 u bloku 21, u zgradi "kineski zid", preko puta Hajata full renovirao i opremio (potrošio skoro 40k eur) oglasio za 900 eur i izdao bukvalno u jednom danu. 6 ljudi me zvalo za taj stan, a troje došlo odmah istog dana da pogleda. Mislio sam da bi ova informacija mogla biti nekome od koristi jer daje uvid kakvi se stanovi rentaju po kojoj ceni. Pri tome, stan sam oglasio na Halo oglasima, nisam targetirao ljude koji prave ne znam kakav novac, niti uopšte pitam potencijalne stanare koliki su im prihodi. Samo sam dao cinjenicnu informaciju, ali onda se javljaju ljudi koji govore kako je to nemoguće, kako u Srbiji nema dovoljan broj ljudi koji bi trošili toliko novca na stanovanje, a čak i da ih ima da ti ljudi kupuju a ne rentaju stanove i slicno. Ja sam samo želeo da budem koristan i da dam neki info u skladu sa ovom temom.
 
Pa ako si potrošio 40K evra na renoviranje i opremanje, ne verujem da bilo ko sumnja da to može da se izda za 900 evra.

Ali, da nisi nasledio, nego morao da kupiš stan, a posebno da si morao da kupiš na kredit, kakva bi bila računica isplativosti? Bukvalno nikakva.
 
Ne, ne radi se o tome. Moj inicijalni post je bio vezan za tržište stanova gde sam naveo da sam stan od 69 m2 u bloku 21, u zgradi "kineski zid", preko puta Hajata full renovirao i opremio (potrošio skoro 40k eur) oglasio za 900 eur i izdao bukvalno u jednom danu. 6 ljudi me zvalo za taj stan, a troje došlo odmah istog dana da pogleda. Mislio sam da bi ova informacija mogla biti nekome od koristi jer daje uvid kakvi se stanovi rentaju po kojoj ceni. Pri tome, stan sam oglasio na Halo oglasima, nisam targetirao ljude koji prave ne znam kakav novac, niti uopšte pitam potencijalne stanare koliki su im prihodi. Samo sam dao cinjenicnu informaciju, ali onda se javljaju ljudi koji govore kako je to nemoguće, kako u Srbiji nema dovoljan broj ljudi koji bi trošili toliko novca na stanovanje, a čak i da ih ima da ti ljudi kupuju a ne rentaju stanove i slicno. Ja sam samo želeo da budem koristan i da dam neki info u skladu sa ovom temom.
Vidimo i mi to sami. Sajtovi i sami pokazuju prosek rente i ti nam u sustini potvrdjujes isto to i imamo i 2 sajta koji update-uju podatke na svake 2 nedelje gde vidimo isto to stanje. Shvati da na ovoj temi imas mnogo vise ljudi koji navija da cene padnu zbog xy razloga i imaju svoje tvrdnje zasto to mora tako ili pokusavaju da nauce da li ce te cene padati u buducnosti. I onda dodjes ti i na neki nacin pricas svoju pricu sta si uradio i potvrdjujes trenutno stanje mozda pokusavajuci da nas ubedis da se nista nece promeniti i dolivas ulje na vatru na vec i ovako iznervirane ljude koji ne mogu da priuste ove cene. Nemoj pogresno da me shvatis i ja vidim ovo kao cist flex.
 
Pa ako si potrošio 40K evra na renoviranje i opremanje, ne verujem da bilo ko sumnja da to može da se izda za 900 evra.

Ali, da nisi nasledio, nego morao da kupiš stan, a posebno da si morao da kupiš na kredit, kakva bi bila računica isplativosti? Bukvalno nikakva.
Hvala na konstruktivnom komentaru. Bio bi iznenađen koliko ljudi na ovom forumu sumnja da za sređen 2.5 stan u starogradnji na NBG može komotno da se dobije 900 eur. Neki pricaju da uz cenkanje i pregovaranje možeš da iznajmis takav stan za 450 eur što je potpuni nonsens.
 
Hvala na konstruktivnom komentaru. Bio bi iznenađen koliko ljudi na ovom forumu sumnja da za sređen 2.5 stan u starogradnji na NBG može komotno da se dobije 900 eur. Neki pricaju da uz cenkanje i pregovaranje možeš da iznajmis takav stan za 450 eur što je potpuni nonsens.
Pitanje sumnje određenih ljudi uopšte nije predmet diskusije, niti to kakve tendencije imaju Nemci. Stan od 900 evra nije pristupačan za jedno 80% (minimum) stanovništva, i verujem da to svi misle, zbog čega i navijaju da cene padnu. Stanovi nisu tu kako bi ih manjina zaokupirala i igrala se sa njima, nego da ljudi žive u njima. Kvartovi za bogataše postoje svuda; neka se tu stanovi plaćaju koliko god. Narod hoće da "obični" krajevi budu za običan narod, i da daleko veći broj ljudi može da priušti kupovinu ili iznajmljivanje. Da mi je neko rekao da sa poslom u stranoj ambasadi, kao visoko kvalifikovan kadar, neću moći da živim u bloku 21, nikad mu ne bih poverovao. Ali, eto...
 
Ne, ne radi se o tome. Moj inicijalni post je bio vezan za tržište stanova gde sam naveo da sam stan od 69 m2 u bloku 21, u zgradi "kineski zid", preko puta Hajata full renovirao i opremio (potrošio skoro 40k eur) oglasio za 900 eur i izdao bukvalno u jednom danu. 6 ljudi me zvalo za taj stan, a troje došlo odmah istog dana da pogleda. Mislio sam da bi ova informacija mogla biti nekome od koristi jer daje uvid kakvi se stanovi rentaju po kojoj ceni. Pri tome, stan sam oglasio na Halo oglasima, nisam targetirao ljude koji prave ne znam kakav novac, niti uopšte pitam potencijalne stanare koliki su im prihodi. Samo sam dao cinjenicnu informaciju, ali onda se javljaju ljudi koji govore kako je to nemoguće, kako u Srbiji nema dovoljan broj ljudi koji bi trošili toliko novca na stanovanje, a čak i da ih ima da ti ljudi kupuju a ne rentaju stanove i slicno. Ja sam samo želeo da budem koristan i da dam neki info u skladu sa ovom temom.
A onda je gomila ljudi iznela svoja iskustva i ispalo je da čak i ljudi sa platama mnogo iznad proseka plaćaju 500e ili manje kiriju.

Znam ljude koji imaju stanove u BnV preko 1000e u renti, svi su iznajmljeni ili Rusima ili drugim strancima ili se iznajmljuju stan na dan.

Iz mog okruženja samo je jedan poznanik iznajmljivao stan za 1200e od 100 kvadrata, ima troje dece, ali je i on skontao da je to puno i prešao u stan od 80 kvadrata na istoj lokaciji za 800e.

Ne može kirija u BG biti kao u Beču i tu se priča završava, stvarno nema potrebe da se ovo više razvlači.
 
Pitanje sumnje određenih ljudi uopšte nije predmet diskusije, niti to kakve tendencije imaju Nemci. Stan od 900 evra nije pristupačan za jedno 80% (minimum) stanovništva, i verujem da to svi misle, zbog čega i navijaju da cene padnu. Stanovi nisu tu kako bi ih manjina zaokupirala i igrala se sa njima, nego da ljudi žive u njima. Kvartovi za bogataše postoje svuda; neka se tu stanovi plaćaju koliko god. Narod hoće da "obični" krajevi budu za običan narod, i da daleko veći broj ljudi može da priušti kupovinu ili iznajmljivanje. Da mi je neko rekao da sa poslom u stranoj ambasadi, kao visoko kvalifikovan kadar, neću moći da živim u bloku 21, nikad mu ne bih poverovao. Ali, eto...
Primer Nemaca je više da ilustruje razliku u mentalitetu. I tamo je vlasništvo nad nepokretnostima skoncentrisano u privatnoj svojini, samo što umesto da rentas od fizičkog lica koje ima 2-3 rentas od firme koja je vlasnik i upravlja sa 200-300 ili 2000-3000 stanova. Niko se ne žali i ogroman broj ljudi, narucito srednje klase ne može da priušti stan u centru Minhena, ali ni Berlina, Frankfurta, Hamburg, itd. Dakle, ljudi iznajmljuju stanove dok mogu, kasnije kada dobiju decu ili se približe nekim godinama za penziju odu iz grada i kupe kuću negde na periferiji gde je priuštivo.
Ne znam koja je reč na srpskom, ali na ovom forumu konstatno provejava osećaj self-entitlementa, u smislu da je neko radio sve kako treba, završio školu, zaposlio se, došao u neke godine da treba da se skući I sada je kivan što sa svojim prihodima ima poteškoće da priušti cene u centralnim delovima jednog evropskog glavnog grada, makar siromasnog i nerazvijenog kao što je Beograd. Ono o čemu ja govorim je da u mnogo bogatijim I uređenijim društvima mladi ljudi teško dolaze do pristupa nekretninama. Nadam se da bez obzira na naše licne okolnosti i socio-ekonomski ststis možemo da diskutujemo kroz činjenice i tržišne pokazatelje a ne kroz prizmu navijanja i šta bi ko želeo da bude.
 
To je istina. Drugar iz Blokova, radi u Boschu u Simanovcima, video kakve su cene po NBG, razmislio, kupio veliku kucu u Novoj Pazovi. Kako stvari stoje neka Rus iz Krasnojarska kupi, kad vec ne moze rodjeni Beogradjanin s solidnim primanjima. A kad rat stane, i vrate se u svoju rusku pripizdinu... onda ce agenti cimati vlasnike za rukave da spustaju cene.

P.s. ovaj stan se prodaje skoro 2 godine, u ulici 16. oktobra. Lokacija je pristojna, nema lift, puno zelenila... i nikako da ode za 90 soma. Mozda bi otisao za 80k ali nisam siguran. Cini mi se da imam i broj od vlasnika stana umemorisan.
 
Poslednja izmena:
A onda je gomila ljudi iznela svoja iskustva i ispalo je da čak i ljudi sa platama mnogo iznad proseka plaćaju 500e ili manje kiriju.

Znam ljude koji imaju stanove u BnV preko 1000e u renti, svi su iznajmljeni ili Rusima ili drugim strancima ili se iznajmljuju stan na dan.

Iz mog okruženja samo je jedan poznanik iznajmljivao stan za 1200e od 100 kvadrata, ima troje dece, ali je i on skontao da je to puno i prešao u stan od 80 kvadrata na istoj lokaciji za 800e.

Ne može kirija u BG biti kao u Beču i tu se priča završava, stvarno nema potrebe da se ovo više razvlači.

Ok, vidim sa te trigeruje to što u Beogradu iznajmljujem stan za cenu koliko kosta u Beču. Očigledno ti je taj koncept ti je kognitivno neprijvatljiv. Tvoj argument je besmislen jer ja nigde nisam rekao da ljudi koji imaju 10k eur platu ne mogu iznajmiti stan za 200, 300 ili 500 eur. Svakako takvi stanovi postoje i svako bira gde će živeti. U ovom momentu tržišna cena je ta. Ja nemam stan u BNV, A bloku ili ne znam gde, već u socrealističkoj zgradi sa koje otpada fasada i koja nema lift. Ali to ne menja cinjenicu koju sam izneo. Potpuno je besmisleno da bih cenu najma spustio bilo kome 100% na osnovu nekog pregovaranja ili da mi neko ponudi rentu 3 meseca unapred kako ti naivno sugerišeš. Javi se u DM i pokazaću ti stan ako ti interesuje, čisto fenomenoloski, da vidiš šta se dobija u ovom trenutku u Beogradu za 900 eur.
 
Vrh