Šta je novo?

Cene nekretnina

mislim da potcenjujes kolicinu ljudi kojima je ta lokacija super i da imaju taman para da bi kupili odmah. Ne branim tu lokaciju, kada sam kupovo stan sam je izbacio iz svoga spiska. Ali sam se iznenadio kada sam izasao malo iz svoga babla, koliko postoji razlicitih kriterujuma kod ljudi. Jos kada ubace reference, normalno da ce tu da bude 3k kada je u bloku 61 2k
*Količinu ljudi 😶
 
Zašto Rusi, Rusi koji su nakon početka rata u Ukrajni došli u Srbiju su mahom već otišli. Trenutno sve ukupno u celoj Srbiji ima manje od 30.000 ruskih državljana sa boravisnom dozvolom. Nek je 20.000 u Beogradu, to je prilično mali procenat u dvomilionskom gradu.
Da ali u Beogradu se ne rentaju svi stanovi nego 70000, a pri tome je pre dolaska Rusa možda bilo 10000 slobodnih. Dakle to je bila ogromna nesrazmera ponude i potražnje u kratkom periodu. I ako svi Rusi odu, odjednom će izaći 10000 praznih stanova na tržište pored postojećih, šta se onda dešava?
 
I ja da izvlacim milione preko tendera ove cene bi mi bile super realne i povoljne. Ali ako prolivas krv i znoj da bi zaradio svaki dinar, onda je ludost placati ove cene makar imao i platu od 2k, 3k ili 4k evra :)
Ima ih mnogo koji izvlače pare preko tendera, korupcije, dilanja droge i ostalih nezakonitih radnji, otuda su i ove cene stanova...
 
Poslednja izmena:
Da ali u Beogradu se ne rentaju svi stanovi nego 70000, a pri tome je pre dolaska Rusa možda bilo 10000 slobodnih. Dakle to je bila ogromna nesrazmera ponude i potražnje u kratkom periodu. I ako svi Rusi odu, odjednom će izaći 10000 praznih stanova na tržište pored postojećih, šta se onda dešava?
+1
Nestorović je govorio da ratovi obično traju oko četiri godine, za to vreme se iscrpu resursi. Onda se vode pregovori. Rat između Rusije i Ukrajine traje već treću godinu. Recimo da se za godinu, godinu i po dana završi, kako to obično bude. Za kratko vreme će biti dat na prodaju veliki broj stanova, a rentirani stanovi će biti napušteni. Ove cene kirija i stanova su samo privremeno stanje. Verovatno će trajati onoliko koliko bude trajao i rat.
 
Da ali u Beogradu se ne rentaju svi stanovi nego 70000, a pri tome je pre dolaska Rusa možda bilo 10000 slobodnih. Dakle to je bila ogromna nesrazmera ponude i potražnje u kratkom periodu. I ako svi Rusi odu, odjednom će izaći 10000 praznih stanova na tržište pored postojećih, šta se onda dešava?
Mislim da si u zabludi. Ne znam koliki je fond stanova za rentu i koliko je slobodnih, ali jako je malo dobrih stanova. To pokazuju i ove tvoje slike koje si objavio sa oglasa, mahom su ruine. Kažem ti, drugačiji je mentalitet nekog ko je stan nasledio i izdaje ga u izvornom stanju pa "koliko kapne", a drugo je namenski kupovati stanove sa idejom izdavanja za profit. Kada objavis dobar stan za rentu javi se puno ljudi. Ja bukvalno stan izdam za dan, najviše dva od objave. To mi govori da mi je cena vrlo realna i konkuretna.
 
Pa s obzirom da ti sad i sa Medaka treba izjutra sat i kusur do Nbg-a, Mirijevo je itekako periferija, a bogami i Vidikovac. Ja sam rođen u Bg, i promenio sam jedno 4,5 lokacija života dosad, te mi iskustvo govori apsolutno isto što ste naveli.
Ja živim na Mirijevu 4. Do šireg centra odnosno Cvetkove pijace imam 2 km, a do užeg centra odnosno Vukovog spomenika 4 km. Oko 25 minuta džoginga. Iznad mene se nalazi Mirijevo 3, koje je bukvalno nadomak Cvetkove pijace. Mirijevo 3 i 4 ne bih nazvala teškom periferijom, centar je jako jako blizu.

Od Ceraka i Vidikovca do Vukovog spomenika ima sat i po u jutarnjem špicu, to je provereno.
 
Zašto baš rolika rata?
Ako bi kupio neki stan od 100k -120k evra, na 30 godina je rata oko 450 evra, a na 20 godina oko 550 evra mesečno.
Kad uđeš u veću lovu, kupiš veći stan. To je moj rezon.
A za 120k mozes da kupiš čak i novogradnju od 50 kvadrata na obodima grada.
Mislim da mi se vise isplati da sačekam ili investiram neki deo, nego da kupujem manji stan, pa opet kupujem drugi za godinu, dve. Ako cene ne budu padale, nego naprotiv skakale, kako tvrde mnogi, onda ću ići van Beograda. Ima života i van glavnog grada.
 
Mirijevo jeste periferija. Ne postoji naselje iza Mirijeva, posto je to obod grada. Tu su sume i livade... s tim da je pre 10-15 godina bila spavaonica, sad je polu-spavaonica. Banovo Brdo je pojam za Mirijevo, iako daleko od centra, nema ni potrebu gradjanin da ide u centar. Sve ima...i bazene i bioskope i sumu za dzoging. Zato je skupo.
 
@Hristiana
Da nijesi glasala za Nestora? On je u ozujku 2020. izjavio da je na pomolu najsmijesniji virus u povijesti? 🤣🤣 Izavetace ljudi... Hristi.
Neću ti otkriti za koga sam glasala, to je strogo čuvana tajna.

Kad pogledaš, poslednjih 150 godina u našem regionu nijedan rat nije trajao duže od četiri godine. Ima neke istine u tome.
 
Mirijevo jeste periferija. Ne postoji naselje iza Mirijeva, posto je to obod grada. Tu su sume i livade... s tim da je pre 10-15 godina bila spavaonica, sad je polu-spavaonica. Banovo Brdo je pojam za Mirijevo, iako daleko od centra, nema ni potrebu gradjanin da ide u centar. Sve ima...i bazene i bioskope i sumu za dzoging. Zato je skupo.
Sve stoji, ali većina firmi i javnih ustanova se nalazi na Bulevaru kralja Aleksandra. Ljudima nije svejedno da li do posla imaju 20 minuta ili sat i po.
 
Sve stoji, ali većina firmi i javnih ustanova se nalazi na Bulevaru kralja Aleksandra. Ljudima nije svejedno da li do posla imaju 20 minuta ili sat i po.
Bolje da si kupila na Novom naselju za 1700 eur u 2022. nego sto sve ovo vreme sedis u Mirijevu 4. Ove priče, da se završi rat, pa da se odu Rusi, pa da se okonča Expo...proći će ti zivot u čekanju.
 
Mislim da si u zabludi. Ne znam koliki je fond stanova za rentu i koliko je slobodnih, ali jako je malo dobrih stanova. To pokazuju i ove tvoje slike koje si objavio sa oglasa, mahom su ruine. Kažem ti, drugačiji je mentalitet nekog ko je stan nasledio i izdaje ga u izvornom stanju pa "koliko kapne", a drugo je namenski kupovati stanove sa idejom izdavanja za profit. Kada objavis dobar stan za rentu javi se puno ljudi. Ja bukvalno stan izdam za dan, najviše dva od objave. To mi govori da mi je cena vrlo realna i konkuretna.
Dobri stanovi u Bg? Misliš na stanove sa energetskim pasošom B+ ili A, centalizovanom klimom, savršenom zvučnom izolacijom? Da, takvih stanova nema. To što je neko spustio plafon i ugradio par led svetiljki pa to misli da izdaje za 1200e, nek izvoli. Na kraju krajeva tržište će reći svoje, pre ili kasnije.
 
Bolje da si kupila na Novom naselju za 1700 eur u 2022. nego sto sve ovo vreme sedis u Mirijevu 4. Ove priče, da se završi rat, pa da se odu Rusi, pa da se okonča Expo...proći će ti zivot u čekanju.
Ne sedim, vrlo blizu se nalazi Sportski centar Olimp i Zvezdarska šuma. Naselje je daleko od idealnog, ali ima mesta za trening. Da vredi 2.000 EUR po metru kvadratnom - ne vredi, i nikad ne bih dala taj novac.

Pisala sam već, za sad nam je Ok ovako. Od kamate na štednju bez problema plaćamo stan, a zaobilaze nas troškovi kao što su plaćanje poreza i servisiranje uređaja.

Sad da treba ponovo da gledam stanove, pogađam se sa vlasnicima, ganjam sa agentima, pripalo bi mi muka od toga. Ogromni su troškovi i renoviranja i opremanja stana. Bolji i kvalitetniji nameštaj je poskupeo maltene duplo. U ovom trenutku uopšte nemam volje i energije da sve to prolazim.

Radije bih da to sve zaobiđem i da vodim miran život još recimo godinu dana. Adaptirala sam se na ovaj kraj. Nisam oduševljena, ali kao što već rekoh, Sportski centar Olimp je odličan i centar grada je veoma blizu.

Mišljenja sam da svako ko ima neku solidnu kombinaciju za stanovanje, treba da izvuče sve ono što je pozitivno iz te situacije u kojoj je. Možda nemaš baš neko vrhunsko mesto za jogging, ali sigurno ima neki sportski centar u relativnoj blizini. Možda kraj nije baš po tvojoj meri, ali ti je posao relativno blizu itd.

Ljudi se slabo sećaju kako je izgledalo tržište rentiranja stanova pre dolaska Rusa, drastično različito u odnosu na ovo sada. Stanovi na periferiji udaljeni od centra su se veoma teško izdavali. Mi smo ih plaćali po nekim smešnim cenama jer su ljudi bili maltene srećni da imaju pouzdane stanare i da im neko čuva stan. Dolaskom Rusa sve se preokrenulo za 180°, a nakon što odu, sve će se vratiti na prethodno stanje stvari.

Mirijevo će verovatno i dalje prolaziti solidno što se tiče izdavanja, jer ovde stanove veoma često iznajmljuju studenti, zbog blizine fakulteta.
 
Dobri stanovi u Bg? Misliš na stanove sa energetskim pasošom B+ ili A, centalizovanom klimom, savršenom zvučnom izolacijom? Da, takvih stanova nema. To što je neko spustio plafon i ugradio par led svetiljki pa to misli da izdaje za 1200e, nek izvoli. Na kraju krajeva tržište će reći svoje, pre ili kasnije.
Aha, znači tržište je merodavno samo kada cene budu padale. Ti pišeš kako bi rado kupio starogradnju u 45. Bloku ali ne po trenutnim cenama. Problem je što se na ovom forumu, još od 2010. najavljuje veliki pad, a taj pad nikad da se realizuje. Ta situacija se intenzivirala nakon '20. jer je prvo došla pandemija, pa zatim masovno štampanje koje je proizvelo inflaciju, pa rat u Ukrajni, pa evo sad se najavljuje Expo a tržište je i dalje "nerealno". Što treba da se dogodi pa da uđemo u domen realnog, koliko vremena treba da prođe?
 
+1
Nestorović je govorio da ratovi obično traju oko četiri godine, za to vreme se iscrpu resursi. Onda se vode pregovori. Rat između Rusije i Ukrajine traje već treću godinu. Recimo da se za godinu, godinu i po dana završi, kako to obično bude. Za kratko vreme će biti dat na prodaju veliki broj stanova, a rentirani stanovi će biti napušteni. Ove cene kirija i stanova su samo privremeno stanje. Verovatno će trajati onoliko koliko bude trajao i rat.
Inflacija cini cuda. Imas dosta praznih stanova po BW koji se ne izdaju. Jednostavno i sa svim mesecnim troskovima, taj stan ce za 10 godina da vise vredi. Ljudi cuvaju novac u nekretninama i odrzavanje je mali iznos jer cene idu gore.
 
Sve stoji, ali većina firmi i javnih ustanova se nalazi na Bulevaru kralja Aleksandra. Ljudima nije svejedno da li do posla imaju 20 minuta ili sat i po.
Sve zavisi kakav je posao u pitanju i kolika je plata. Ja znam coveka koji je menadzer u fabrici u Indjiji i vozi svaki dan iz BG-a do tamo, sluzbeni auto i 6K plata. Rodjak je svojevremeno znao da vozi do Jagodine par puta nedeljno iz BG-a ... Znam i kasirku koja ide iz Mladenovca svaki dan do Zemuna vec 20 godina. Znam i cistacicu koja ide iz Sopota zvaki dan do Novog Beograda... Znam i ljude u Nemackoj koji su vozili 2-3 puta nedeljno 200km do posla, ili koji voze 25 km svaki dan do kancelarije...
Sve zavisi sta dobijas za uzvrat!
 
Au Hristi, ne samo da slusas Nestorovica i ne znas padezi:
+1
Nestorović je govorio da ratovi obično traju oko četiri godine, za to vreme se iscrpu resursi.

.... nego ne znas ni istoriju ovih prostora:

Kad pogledaš, poslednjih 150 godina u našem regionu nijedan rat nije trajao duže od četiri godine. Ima neke istine u tome.

Crna Gora je bila u ratu sa Japanom cak 102 godine. U tom ratu je nastradalo vise Japanaca, i to samuraja, nego Crnogoraca:

 
Au Hristi, ne samo da slusas Nestorovica i ne znas padezi:


.... nego ne znas ni istoriju ovih prostora:



Crna Gora je bila u ratu sa Japanom cak 102 godine. U tom ratu je nastradalo vise Japanaca, i to samuraja, nego Crnogoraca:

Nisu to padeži, a i Google Voice hoće malo da zeza.
 
Da, pominjanje Nestorovića, čoveka odgovornog za hiljade mrtvih ljudi koji su ga slušali, od kojih su mi neki nažalost bili bliski, svakako ne daje osobi koja ga parafrazira na kredibilitetu. Ja ću samo dodati da taj čovek ako nekad i ubode istinu, to su opšta mesta poput "ratovi često traju 4-5 godina". To inače svi znamo - prvi rat 4 godine, drugi 6, itd. Ali uglavnom halucinira čovek kao da je na nekom pejotlu 24 časa dnevno, a verovatno i jeste.
 
Aha, znači tržište je merodavno samo kada cene budu padale. Ti pišeš kako bi rado kupio starogradnju u 45. Bloku ali ne po trenutnim cenama. Problem je što se na ovom forumu, još od 2010. najavljuje veliki pad, a taj pad nikad da se realizuje. Ta situacija se intenzivirala nakon '20. jer je prvo došla pandemija, pa zatim masovno štampanje koje je proizvelo inflaciju, pa rat u Ukrajni, pa evo sad se najavljuje Expo a tržište je i dalje "nerealno". Što treba da se dogodi pa da uđemo u domen realnog, koliko vremena treba da prođe?
Tržišno pravilo je vrlo jednostavno. Ako više od trećina prihoda odlazi na kiriju odnosno ratu kredita, takvo domaćinstavo je u finansijskom stresu. Podsetio bih da je u feudalizmu obaveza seljake iznosila jednu trećinu za privilegiju života na tuđoj zemlji. Pre ili kasnije svi privremeni tržišni uticaji prolaze i cena iznajmljivanja/kupovine se vraća na trećinu.
 
Sve zavisi kakav je posao u pitanju i kolika je plata. Ja znam coveka koji je menadzer u fabrici u Indjiji i vozi svaki dan iz BG-a do tamo, sluzbeni auto i 6K plata. Rodjak je svojevremeno znao da vozi do Jagodine par puta nedeljno iz BG-a ... Znam i kasirku koja ide iz Mladenovca svaki dan do Zemuna vec 20 godina. Znam i cistacicu koja ide iz Sopota zvaki dan do Novog Beograda... Znam i ljude u Nemackoj koji su vozili 2-3 puta nedeljno 200km do posla, ili koji voze 25 km svaki dan do kancelarije...
Sve zavisi sta dobijas za uzvrat!

Ova duža putovanja do posla par puta nedeljno su mi OK varijanta, skroz podnošljivo.

Menadžer koji putuje svaki dan iz Beograda do Inđije verovatno živi negde u Zemunu ili na Novom Beogradu, što i nije predaleko od posla. Sve i da nije tako, verovatno ga za Beograd vezuje posao supruge, vannastavne aktivnosti dece ili šta već.

Moja logika je da ta tri sata koja provedeš u putu do posla i nazad svaki dan niko ne može da ti plati, ali ne razmišljaju svi tako.

Što se tiče ovih kasirki i čistačica koje putuju svaki dan iz Rabrovca i Velike Ivanče ili odakle već za Zemun, to već nije stvar izbora, već im se ne nudi ništa bolje od toga. Sa tom školom ne mogu da naprave bolji izbor.
 
Vrh