Šta je novo?

Cene nekretnina

Zavisi od opštine do opštine. Centralne opštine i NBG su tako kako si rekao, već sad Čukarica/Rakovica/Zemun/Zvezdara/Voždovac su bliže 2.5-3k.

Određene lokacije imaju novogradnji za 2-2.5k u ranijim fazama gradnje (gornji Zemun, Mirijevo, Višnjička banja, Jajinci).
Da ali mora se napraviti razlika: gotov stan u novogradnji i stan u novogradnji koji ce biti gotov za tri godine.
 
Haha pa vidi to je igranka :) Nećeš dobiti tačnu informaciju kod svih čak i kad pitaš. OTP npr mi je bio najotvoreniji za neke velike iznose kredita koje druge banke nisu htele da mi daju, i savetnica je tvrdila da gledaju 5.03% pri odobravanju, međutim ja sam posle iz nekih priča sa bankarima ukapirao da to sve zavisi od savetnika do savetnika i da oni često gledaju da navuku klijente na priču "može to, ništa ne brini, dobićeš kredit", i onda kad risk department to vrati, onda je već kasno jer si potpisao predugovor pa računaju da ćeš napabirčiti dodatno učešće da ti ne propadne kapara.

Formalno, OTP i na svom sajtu predstavlja da računa NKS 5.03%, i taj info sam dobio od njihove savetnice, ali oni su bukvalno jedina banka od koje sam dobio taj info dok su mi svi ostali rekli drugačije. Međutim, ne verujem u to dok ne vidim rođenim očima, tako da ako probaš i dobiješ, javi mi :)
Za par meseci apliciramo. Otp ili inteza na 20god.
Ako saznas nesto ranije javi.
 
Ne znam zašto se svi lože da je AI svetsko čudo koje će samo sebe sa održava. Podseća me na arhetipsku priču o "Perpetum mobile" zbog koje su mnogi gubili razum. Evo ja predviđam upravo suprotno, da će sa razvojom AI da se povećava i broj radnih mesta u IT.
Svesno plasirana skoro, iako postoji već neko vreme, još jedna u nizu buzz word-a, da bi se održala pažnja investitora na IT, da nastave sa upumpavanjem para.
 
Svesno plasirana skoro, iako postoji već neko vreme, još jedna u nizu buzz word-a, da bi se održala pažnja investitora na IT, da nastave upumpavaju pare.
Ja bas verujem da ce AI dosta da olaksa ljudima, kao sto se uvek desavalo kada tehnologija napreduje. Mogu da vidim da ljudi rade manje, 3-4 dana u nedelji bas zbog toga.
 
Haha pa vidi to je igranka :) Nećeš dobiti tačnu informaciju kod svih čak i kad pitaš. OTP npr mi je bio najotvoreniji za neke velike iznose kredita koje druge banke nisu htele da mi daju, i savetnica je tvrdila da gledaju 5.03% pri odobravanju, međutim ja sam posle iz nekih priča sa bankarima ukapirao da to sve zavisi od savetnika do savetnika i da oni često gledaju da navuku klijente na priču "može to, ništa ne brini, dobićeš kredit", i onda kad risk department to vrati, onda je već kasno jer si potpisao predugovor pa računaju da ćeš napabirčiti dodatno učešće da ti ne propadne kapara.

Bukvalno nam se ovo desilo s otp-om, jos pre nego sto je euribor krenuo da skace, trazili su nam na kraju da povecamo ucesce, vise se ni ne secam razloga koji su naveli. Nije bilo nesto strasno, tipa hiljadu evra, ali toliko su nas i pre toga mlatarali s nekom papirologijom da smo pop..deli i odbili. Istina, kupovali smo od prijatelja pa nam se moglo da menjamo banku. Ali tacno racunaju s tim
 
Bukvalno nam se ovo desilo s otp-om, jos pre nego sto je euribor krenuo da skace, trazili su nam na kraju da povecamo ucesce, vise se ni ne secam razloga koji su naveli. Nije bilo nesto strasno, tipa hiljadu evra, ali toliko su nas i pre toga mlatarali s nekom papirologijom da smo pop..deli i odbili. Istina, kupovali smo od prijatelja pa nam se moglo da menjamo banku. Ali tacno racunaju s tim

U principu savetnik ne može da zna da li će kredit biti odobren već više priča na osnovu nekog iskustva, ali treba se čuvati tih što su veoma optimistični i kod kojih ništa nije problem i sve prolazi.
 
 
Inače, veliki broj nekretnina na ne-baš-atraktivnim lokacijama oglašeno je sa obmanjujućim opisom iste. To je bukvalno deo strategije. Npr. Zvezdara/Medaković ili Medak/Cvetanova Ćuprija = Veliki Mokri Lug, Banjica = Jajinci, Zvezdara/Smederevski put = Kaluđerica, Zemun/Donji Grad = Bataja, itd. Česta je i situacija da je opis kombinovan sa potpuno pogrešnim markerom na mapi... Nisam siguran zašto misle da je ovo legitimna strategija za privlačenje potencijalnih kupaca.
Ne mislim da je legitimna strategija, ali psihološki nekada odradi posao. Oglas sa ovom cenom će privući 30-ak zainteresovanih, petoro će doći da pogleda kako to izgleda, jedan će se možda odlučiti za kupovinu. Mnogo ljudi nema novca za nekretninu bliže centru, niti žele da Miljakovac i Petlovo brdo plaćaju 2.000 EUR po kvadratu, a onda putuju do posla sat i po i isto toliko prilikom povratka, pa onda sračunaju da Batajnica koja se nalazi na pola sata od Zelenog venca sa solidnim prevozom bez zastoja i nije toliko loša za taj novac. Ko radi na Novom Beogradu ili u Zemunu, njemu je ta lokacija ok.

Retko koji par može da iskešira 200.000 EUR za dvosoban stan bliži centru, još manji broj je sposoban da snosi rizik i podigne kredit, jer ko zna kako će se situacija razvijati, pa na kraju sračunaju da Batajnica nije toliko loša i da se uklapa u njihove mogućnosti.
 
Ja sam skoro bio u NLB i oni su mi rekli da, uprkos uredbi, kreditnu sposobnost i dalje obračunavaju kao da uredbe nema (sa kamatom 6.84%). Trenutno postoji blok za dosta kreditnih kupaca koji bi bili spremni da se zaduže jer, 1) nemaju dovoljno učešća za ove cene; 2) ako imaju minimalno učešće (20%), opet nemaju kreditnu sposobnost i banka se vraća sa zahtevom za još učešća dok ne dođu na maksimum opterećenosti zarade.

Trenutno stan u novogradnji 2.5 ili 3.0 na lokaciji koja nije Batajnica u gradu oscilira između recimo 2600-3000 EUR/m2 sa PDV-om, izađe stan od 170-200,000 realno. U starogradnji nije bolja situacija. Cene ne preterano niže, a obično mora dobro da se renovira. Sad moraš da imaš dosta keša da bi uopšte ulazio u priču sa kreditima obrni-okreni, zbog čega se malo ljudi i odlučuje na to.

Ono što mi je savetnik u NLB rekao jeste da postoji struja unutar banke da se olabavi kriterijum za kreditnu sposobnost i da će se to možda u narednim mesecima desiti.

EDIT: a Intesa npr. nudi 5.03% fiksnu, ali nudi na max 20 godina, što se negde gađa sa ovim gore na 30 godina kad je kreditna sposobnost u pitanju. Tako da nije lakše.
Trenutno nije lako nikome svakako. Ja sam, generalno, u boljoj poziciji od podosta ljudi; imam za učešće i još nešto preko, banka mi odobrava kredit olako, ali i dalje za 200 hiljada ne vidim uopšte na Nbg-u nešto što stvarno vredi toga da 20 godina plaćam ratu od nekih 700 evra. Stanovi su loši i precenjeni, bez lifta stanovi na četvrtom spratu se ponašaju kao da nema nikakve veze, suteren je postao najbolji jer se liftovi kvare pa je to olakšica, loše održavane zgrade bez upravnika su takodje ok, jer ti kupuješ stan, a ne zgradu, je l' te? A ako stan ne spada u ništa od navedenog, e onda plati bato 3500e po m2, pošto je to luks. Još ako ima pvc nov i parket, onda je ultra luks. Ja još ne kukam na cene nekretnina, ajde kao, skupoća svuda, nego šta mi dobijamo za taj novac, to je neopisivo. Zgrada iz 1958 da ima stanove u istom cenovnom rangu kao novogradnja? Nenormalno.
 
@Hristiana
Nova Pazova ima neke lepe novogradnje po još nižim cenama. Pre bih izabrao NP od Batajnice. A na konto tvoje priče da može da se živi malo dalje i sa se radi u Beogradu.
 
Trenutno nije lako nikome svakako. Ja sam, generalno, u boljoj poziciji od podosta ljudi; imam za učešće i još nešto preko, banka mi odobrava kredit olako, ali i dalje za 200 hiljada ne vidim uopšte na Nbg-u nešto što stvarno vredi toga da 20 godina plaćam ratu od nekih 700 evra. Stanovi su loši i precenjeni, bez lifta stanovi na četvrtom spratu se ponašaju kao da nema nikakve veze, suteren je postao najbolji jer se liftovi kvare pa je to olakšica, loše održavane zgrade bez upravnika su takodje ok, jer ti kupuješ stan, a ne zgradu, je l' te? A ako stan ne spada u ništa od navedenog, e onda plati bato 3500e po m2, pošto je to luks. Još ako ima pvc nov i parket, onda je ultra luks. Ja još ne kukam na cene nekretnina, ajde kao, skupoća svuda, nego šta mi dobijamo za taj novac, to je neopisivo. Zgrada iz 1958 da ima stanove u istom cenovnom rangu kao novogradnja? Nenormalno.

I ovaj car renovirano = lux
 
Trenutno nije lako nikome svakako. Ja sam, generalno, u boljoj poziciji od podosta ljudi; imam za učešće i još nešto preko, banka mi odobrava kredit olako, ali i dalje za 200 hiljada ne vidim uopšte na Nbg-u nešto što stvarno vredi toga da 20 godina plaćam ratu od nekih 700 evra. Stanovi su loši i precenjeni, bez lifta stanovi na četvrtom spratu se ponašaju kao da nema nikakve veze, suteren je postao najbolji jer se liftovi kvare pa je to olakšica, loše održavane zgrade bez upravnika su takodje ok, jer ti kupuješ stan, a ne zgradu, je l' te? A ako stan ne spada u ništa od navedenog, e onda plati bato 3500e po m2, pošto je to luks. Još ako ima pvc nov i parket, onda je ultra luks. Ja još ne kukam na cene nekretnina, ajde kao, skupoća svuda, nego šta mi dobijamo za taj novac, to je neopisivo. Zgrada iz 1958 da ima stanove u istom cenovnom rangu kao novogradnja? Nenormalno.

Pa slažem se sve, ali ti bi za te pare trebalo da se okaneš starogradnje. Napravi manji kompromis oko lokacije pa uzmi neku novogradnju koja ti paše, sigurno je bolje nego da kupuješ stanove u 50 godina staroj SFRJ socijalnoj gradnji.

Ja lično da mi pare nisu problem, starogradnju bi gledao samo po centru, salonske stanove na Dorćolu i slično, a na NBG ne bih prišao starogradnji jer tu bar ima izbora da se uzme novo. Možda @G.I.Joe da te posavetuje jer je on upućen u te novogradnje na NBG :)
 
Pa slažem se sve, ali ti bi za te pare trebalo da se okaneš starogradnje. Napravi manji kompromis oko lokacije pa uzmi neku novogradnju koja ti paše, sigurno je bolje nego da kupuješ stanove u 50 godina staroj SFRJ socijalnoj gradnji.

Ja lično da mi pare nisu problem, starogradnju bi gledao samo po centru, salonske stanove na Dorćolu i slično, a na NBG ne bih prišao starogradnji jer tu bar ima izbora da se uzme novo. Možda @G.I.Joe da te posavetuje jer je on upućen u te novogradnje na NBG :)
Fora je što sam sebi organizovao život baš dobro na Nbg tu kod Paviljona, ne moram da koristim uopšte ni prevoz ni kola, pa sam se navukao. A ovde sve krš i lom, novogradnja nikakva. A pare jesu problem, nije da ih imam neograničeno 😅
Zašto misliš da su u centru bolji stanovi?
 

I ovaj car renovirano = lux
Pogledaj koje su to cifre, neverovatno.
 
Fora je što sam sebi organizovao život baš dobro na Nbg tu kod Paviljona, ne moram da koristim uopšte ni prevoz ni kola, pa sam se navukao. A ovde sve krš i lom, novogradnja nikakva. A pare jesu problem, nije da ih imam neograničeno 😅
Zašto misliš da su u centru bolji stanovi?

Razumem, pa što se tiče novogradnje u blizini mi padaju na pamet samo ona Sigmada i Zelena Avenija. Starogradnja u tom delu znam da je đubre, bio sam u nekim stanovima. Vrhunska lokacija, ali zgrade su kritične.

Ne mislim da je u centru bolje, nego u centru nemaš mogućnost da biraš kao na NBG, gde ipak ima svačega od novogradnje, i novije starogradnje.
 
Imas voz do NBG stalno... 20 min N Pazova ima izlaz na autoput . Imaju gimnaziju (svojevremeno sam tamo išao na takmičenja), osnovne škole, otvorene bazene itd
Neko mi se žalio na voz taj bio, baš smo ozbiljnu raspravu imali. Inače sam gledao kuće bio, imalo je lepih i kuća i stanova za sasvim pristojne pare.
 
Razumem, pa što se tiče novogradnje u blizini mi padaju na pamet samo ona Sigmada i Zelena Avenija. Starogradnja u tom delu znam da je đubre, bio sam u nekim stanovima. Vrhunska lokacija, ali zgrade su kritične.

Ne mislim da je u centru bolje, nego u centru nemaš mogućnost da biraš kao na NBG, gde ipak ima svačega od novogradnje, i novije starogradnje.
Baš danas prošao da vidim šta se dešava sa tom Sigmadom, vidim dva, tri radnika rokaju po nekom jadnom betonu, sve izrovano, još nije ništa ni počelo. Uopšte mi ne izgleda taj deo lepo organizovano za život. Sve nabijeno, pobacano, kola špartaju dvosmerno onom jadnom ulicom, zamalo glavu ne izgubih.
 
Razumem, pa što se tiče novogradnje u blizini mi padaju na pamet samo ona Sigmada i Zelena Avenija. Starogradnja u tom delu znam da je đubre, bio sam u nekim stanovima. Vrhunska lokacija, ali zgrade su kritične.

Ne mislim da je u centru bolje, nego u centru nemaš mogućnost da biraš kao na NBG, gde ipak ima svačega od novogradnje, i novije starogradnje.
Ja baš mislim suprotno- na Starom gradu imaš baš dosta opcija sto se tiče novogradnje, čitavi kompleksi poput Novog Dorćola, K districta I slicno. Na Vračaru ista stvar, od Crvenog krsta do Neimara nema ulice gde se nešto ne zida.

Na NBG na najboljim lokacijama imaš blokove 21, 22, 28, 29, 30 gde su bukvalno sve stare zgrade. Sad se zida neka novogradnja preko puta Palate Srbija (blok 26) i pored Hajata (blok 20) ali to su ultra lux objekti gde je kvadrat 8+k eur tako da nije uopšte za diskusiju. Novogradnje oko Airport city-ja, da ne govorim Lastavice Sakura I slicno su lokacijaki 3 klasw lošije pozicionirani nego ova gorenavedena starogradnja koja prilično drži cenu iako su zgrade realno u stanju raspadanja.
 
Ja baš mislim suprotno- na Starom gradu imaš baš dosta opcija sto se tiče novogradnje, čitavi kompleksi poput Novog Dorćola, K districta I slicno. Na Vračaru ista stvar, od Crvenog krsta do Neimara nema ulice gde se nešto ne zida.

Na NBG na najboljim lokacijama imaš blokove 21, 22, 28, 29, 30 gde su bukvalno sve stare zgrade. Sad se zida neka novogradnja preko puta Palate Srbija (blok 26) i pored Hajata (blok 20) ali to su ultra lux objekti gde je kvadrat 8+k eur tako da nije uopšte za diskusiju. Novogradnje oko Airport city-ja, da ne govorim Lastavice Sakura I slicno su lokacijaki 3 klasw lošije pozicionirani nego ova gorenavedena starogradnja koja prilično drži cenu iako su zgrade realno u stanju raspadanja.
Da, ali je i starogradska novogradnja na navedenim lokacijama sigurno iznad 4k, što nas opet vraća na....starogradnju.
 
Da, ali je i starogradska novogradnja na navedenim lokacijama sigurno iznad 4k, što nas opet vraća na....starogradnju.
Pa koliko su stanovi u izvornom stanju u starogradnjamsJevremovoj, Jovanovoj, Kralja Petra? Nema ništa ispod 4k eur osim da nije suteren, tavan ili slično. Dok sve to središ sa bude pristojno za život, uveliko se približavaš 5k eur, a opet ti ostaje stara zgrada koja često nema ni lift, sa ne govorim garažu.
 
Pa koliko su stanovi u izvornom stanju u starogradnjamsJevremovoj, Jovanovoj, Kralja Petra? Nema ništa ispod 4k eur osim da nije suteren, tavan ili slično. Dok sve to središ sa bude pristojno za život, uveliko se približavaš 5k eur, a opet ti ostaje stara zgrada koja često nema ni lift, sa ne govorim garažu.
Ne vidim nikakvu prednost kupovine stana u centru za porodični život, niti imam standard za to. Pitanje je bilo šta uzeti na Nbg, ali vidim da su ljudi jednako zbunjeni kao i ja...
 
Ne vidim nikakvu prednost kupovine stana u centru za porodični život, niti imam standard za to. Pitanje je bilo šta uzeti na Nbg, ali vidim da su ljudi jednako zbunjeni kao i ja...
Za razliku od centra gde postoje čitavi projekti novogradnje, u centralnim delovima NBG dominira ruinirana starogradnja, tako da ili da uzmeš to ili da razmatras novogradnju ali na lošijoj lokaciji.
 
Ne vidim nikakvu prednost kupovine stana u centru za porodični život, niti imam standard za to. Pitanje je bilo šta uzeti na Nbg, ali vidim da su ljudi jednako zbunjeni kao i ja...
Novogradnje 2.000-2.500:
Zemun: Square Residence, Zemona, Zemun Vista, Prvomajska (ne znam tačno ime), Residence 7+
Vidikovac: Vrtovi Ceraka
Visnjička banja: Sannyville
Imaš i Mirijevo, Jajinci...
Neka me neko dopuni, ima još...
Na NBG nazalost nema nista ispod 3.000. (Toliko je otprilike Zelena Avenija koja je tebi blizu)
 
Poslednja izmena:
Vrh