Šta je novo?

Cene nekretnina

Neobavešten sam. Kako novac od prodaje kripta staviš na račun srpske banke i kako kupiš stan sa tim?
 
Neobavešten sam. Kako novac od prodaje kripta staviš na račun srpske banke i kako kupiš stan sa tim?
Imas menjacnice ili posrednike kao ECD i kada ti legne kes od kripta onda moras da platis 15% porez na dobit minus suma koju si ulozio ako si sacuvao transakciju kada si kupio kao dokaz.
 
Trend pada generalno je žestok. 465 prometa. Nbg 40 komada za mesec dana. Meni zvuči poprilično loše. Obim prometa je prošle godine
u ovo vreme bio 162 milion evra, sad 64...
O čemu ti pričas? Pola opština nema skoro nikakve ili baš malo podataka. Mislim da samo Palilula, Savski venac i Rakovica imaju potune ili skoro potpune podatke.
 
Zašto bi povlačio kripto na banku?
A)nadji Djoku/Peru/Lazu i prodaj mu direktno za keš ima na forumima kupuju ljudi.
B) kupi nešto, možeš sve da kupiš (npr turističke aranžmane - Travala)
C) idi u Tursku imaš Btc menjačnice prebaciš im kripto oni tebi keš i rešen problem
Pričamo o manjim svotama do tipa 10K. Što se tiče kupovina nekretnina da li neki investitor prima uplatu u kriptu nije mi poznato ali ubedjen sam da postoje.
Po meni treba uletiti jedno 3-5K u BTC ETH i par stotina jura u neke shitcoine i nek stoji pa pogledaj za par godina opet. Zaboravi da ih imaš eventualno prodaj shitcoine ako bas loše idu.
Ako hoćeš baš intenzivno da se baviš time to je druga tema, da ne spamujemo ovde
Edit: čuo sam i ja legendu o klincu koji je kupio za 100K izašao 2021 sa 700K, platio porez 15%, kupio dve gajbe u BnW ostalo spičio na auta, lake žene i zezanje. Mlad dečko željan života i provoda
 
Poslednja izmena:
Kod mene je bas obrnuto. Ulazem u akcije i kripto jer je profit daleko veci i ranije sam razmisljao da samo skupim za ucesce dok sada vec razmisljam da li mi treba kredit i da se istrpim jos malo. Problem je sto je ovo jurnjava postala gde ljudi pokusavaju da ustede do tog ucesca i sto duze stede to su cene vece.
Da li si razmišljao da je npr bolje uložiti deo keša u BTC a ostalo za učešće za kredit. Zarada na BTC na 15 godina će sigurno premašiti kamatu koju banka uzima za taj period i uvek možeš isplatiti kredit ako bude problema, prodajom BTC-a...
 
Da li si razmišljao da je npr bolje uložiti deo keša u BTC i on ti bude neka vrsta sigurnosti a odtatsl za učešće za kredit. Zarada na BTC na 15 godina će sigurno premašiti kamatu koju banka uzima na tih istih 15 godina?
Jedino ako ti se zuri da uzmes stan, onda mi ima smisla. Meni ta sama pomisao da ti banka uzima tu kamatu odbija ali sto ljudi ovde pricaju vec duze, zivot je kratak, stan je za zivot.
 
Zašto bi povlačio kripto na banku?
A)nadji Djoku/Peru/Lazu i prodaj mu direktno za keš ima na forumima kupuju ljudi.
B) kupi nešto, možeš sve da kupiš (npr turističke aranžmane - Travala)
C) idi u Tursku imaš Btc menjačnice prebaciš im kripto oni tebi keš i rešen problem
Pričamo o manjim svotama do tipa 10K. Što se tiče kupovina nekretnina da li neki investitor prima uplatu u kriptu nije mi poznato ali ubedjen sam da postoje.
Po meni treba uletiti jedno 3-5K u BTC ETH i par stotina jura u neke shitcoine i nek stoji pa pogledaj za par godina opet. Zaboravi da ih imaš eventualno prodaj shitcoine ako bas loše idu.
Ako hoćeš baš intenzivno da se baviš time to je druga tema, da ne spamujemo ovde
Edit: čuo sam i ja legendu o klincu koji je kupio za 100K izašao 2021 sa 700K, platio porez 15%, kupio dve gajbe u BnW ostalo spičio na auta, lake žene i zezanje. Mlad dečko željan života i provoda
Imate mogućnost kupovine kripta u običnim menjačnicama u SRB sa 2% provizije... OTC
 
Da li si razmišljao da je npr bolje uložiti deo keša u BTC a ostalo za učešće za kredit. Zarada na BTC na 15 godina će sigurno premašiti kamatu koju banka uzima za taj period i uvek možeš isplatiti kredit ako bude problema, prodajom BTC-a...
I da se nadovezem na ovo, nisam bas siguran da li ce BTC za 15 godina da bude bas dobra investicija :D Opet se vracamo na monetarni sistem, ako on bude rastao 15 godina, onda ce cene kvadrata stanova biti 10k Mirjevo i mleko 1000 din :D
 
Imate mogućnost kupovine kripta u običnim menjačnicama u SRB sa 2% provizije... OTC
Nisam pratio. Kupio sam neki portfolio pre 3god i iskren da budem zaboravio. Izgubio 80% vrednosti, već se i oprostio sa kintom, a sad se wallet vratio na početak. Sad me kopka da li uletati još.
Ovo sve naravno pričam o ljudima koji imaju rešeno stambeno pitanje pa eto gde da ulože višak love sa kojom se mogu oprostiti a da ih ne zaboli previše. Po meni toliko i treba uleteti. Ostalo u plemenite metale i inv jedinice.
 
Nisam pratio. Kupio sam neki portfolio pre 3god i iskren da budem zaboravio. Izgubio 80% vrednosti, već se i oprostio sa kintom, a sad se wallet vratio na početak. Sad me kopka da li uletati još.
Ovo sve naravno pričam o ljudima koji imaju rešeno stambeno pitanje pa eto gde da ulože višak love sa kojom se mogu oprostiti a da ih ne zaboli previše. Po meni toliko i treba uleteti.
Sada ti je mozda i kasno, verovatno bi zaradio nesto ali mozda 2x, veci rizik ti je sada kada je vec skocilo. Trebao si kada si pukao 80% :D Verovatno si ulozio kada su svi pricali o tome. Tako ce biti i sada. Cim opet krenu price o virtuelnim kucama koje kostaju milion dolara, to je kraj. Bolje sacekaj iskreno.
 
Sada ti je mozda i kasno, verovatno bi zaradio nesto ali mozda 2x, veci rizik ti je sada kada je vec skocilo. Trebao si kada si pukao 80% :D Verovatno si ulozio kada su svi pricali o tome. Tako ce biti i sada. Cim opet krenu price o virtuelnim kucama koje kostaju milion dolara, to je kraj. Bolje sacekaj iskreno.
E pa jbg iskreno kažem nisam ni pratio. Odjednom neke notifikacije iskaču BTC 40, 50,60k..
Besmisleno sad kupovati po 70K. Mozda neke shitcoine za male pare , neki će da upali.
Nek stoji, više sporta radi 😃
 
I da se nadovezem na ovo, nisam bas siguran da li ce BTC za 15 godina da bude bas dobra investicija :D Opet se vracamo na monetarni sistem, ako on bude rastao 15 godina, onda ce cene kvadrata stanova biti 10k Mirjevo i mleko 1000 din

Pa upravo zbog toga. Mirijevo ce biti 5k a NBG će biti 10k... A BTC će biti 500k.

Ako uzmeš bilo koji period od 4 godine, BTC je imao bolji prinos od bilo koje druge klase. Ovo sa ETFovima i januaru je jedna od možda najbitnijih stvari koja se desila za crypto industriju ikada. Svakog radnog dana najmanje pola milijarde svežih USD ulazi u BTC preko ETFova. Pitanje je, što su baš sad ETF odobrili kad su i ranije mnogi konkurisali?
 
Pa upravo zbog toga. Mirijevo ce biti 5k a NBG će biti 10k... A BTC će biti 500k.

Ako uzmeš bilo koji period od 4 godine, BTC je imao bolji prinos od bilo koje druge klase. Ovo sa ETFovima i januaru je jedna od možda najbitnijih stvari koja se desila za crypto industriju ikada. Svakog radnog dana najmanje pola milijarde svežih USD ulazi u BTC preko ETFova. Pitanje je, što su baš sad ETF odobrili kad su i ranije mnogi konkurisali?
Konkurisali su ranije vise puta, to je prica koja traje godinama, samo sto je ovaj put Larry Fink odlucio da se umesa i tu svaka prica prestaje :D
 
A znamo ko je BlackRock :) i ko drzi medije, i ko ce da promeni narativ oko BTC-a itd itd Tako da svi vetrovi odjednom pocinju da duvaju u pravcu povoljnom za BTC ...
 
Sada ti je mozda i kasno, verovatno bi zaradio nesto ali mozda 2x, veci rizik ti je sada kada je vec skocilo. Trebao si kada si pukao 80% :D Verovatno si ulozio kada su svi pricali o tome. Tako ce biti i sada. Cim opet krenu price o virtuelnim kucama koje kostaju milion dolara, to je kraj. Bolje sacekaj iskreno.
Da ne smaramo ali mi se cini da je slican rezon i sa nekretninama u BG u ovom trenutku jer su cene zaista previsoke...
 
Poslednja izmena:
A zar nije sličan rezon i sa nekretninama u BG jer su cene zaista previsoke?
Pa ista su pravila, zavisi od ponude/potraznje s'tim sto su nekretnine ipak sigurnije kod nas jer je to jedini vid investiranja i sto se prodavcima generalno ne zuri da prodaju i drze cenu i sto trziste nekretnina svoj trend diktira na osnovu trenutnog stanja dok tech trziste, tech akcije a i kripto u svoju cenu racunaju i nesto sto treba da se dogodi. Dobar primer je recimo 2008 ili kovid ili evo sada ovo sto nam se desilo prosle godine. Krene upumpavanje novca ili vest oko toga, trziste akcija pocne da skace ali trziste nekretnina to tek treba da oseti. Kada je bio covid, krenuli su da upumpavaju novac ali tek godinu dana kasnije se osetilo na nekretninama. Sada imamo slican primer, 2022 godine je trziste akcija krenulo da pada ali trziste nekretnina je bilo super i tek u decembru 2022, pocetkom 2023 smo poceli da vidimo neku stagnaciju u ceni. Zato ja stalno i davim sa onim izvestajima i sledecim koracima jer na osnovu toga mi mozemo da predvidimo kakav ce trend biti u nekretninama. Vrlo lako moze da se desi ono sto pricam neko vreme, neko pucanje, trenutno stanje ce biti lose, zbog panike cene nekretnina ce padati ali centralne banke ce upumpati novac i trziste akcija ce vec krenuti da se oporavlja ali nekretnine ce to osetiti tek za godinu dana.

Da bi nasi ljudi prodavali po nizoj ceni, mora da se desi ili neka panika ili da par godina bude ovako stanje sa kamatama jer opet, nasi ljudi ne zure nigde sa prodajom i uvek ce ici na onu pricu "ako je mogao moj komsija, mogu i ja" jer se ne razumeju. Moraju da osete da su preterali sa cenama.
 
Vrh