Šta je novo?

Cene nekretnina

U Beogradu su u svakom trenutku na trzistu kupopradaje mozda 10-tak hiljada nekretnina, a od tog broja je manje od pola na pristojnim lokacijama i u pristojnom stanju. Stoga par hiljada novih kupaca moze da napravi totalnu pometnju sto smo i videli 2022 i 2023 i mala je verovatnoca da se tako nesto ponovi. Beograd sigurno nece postati novi London ili Dubai gde ce stranci iz celog sveta dolaziti i stalno kupovati nekretnine.

Kada prodju ovi kratkotrajenji efekti, na duzi rok cene ce sigurno da se normalizuju u smislu da ce odgovarati kupovnoj moci svojih stanovnika. Kolika ce ta kupovna moc da bude, to cemo da vidimo...
Iz ličnog iskustva ne bih rekao da je baš tako, ali dobro. Voleo bih doduše da je tako kao što kažete.
 
"Tržište nekretnina Srbije u 2023. godini bilo je vredno 6,5 milijardi evra. Ovo je 13 odsto manje u poređenju sa rekordnom 2022. godinom, dok je u poređenju sa predpandemijskom 2019. godinom to rast od čak 57,8 odsto, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ)."

A ovde neki kao papagaji ponavljaju nekakve strahovite padove prometa...

To je nominalno, ali inflacija je pogurala cifre značajno. Broj ugovora je veći za 15% u odnosu na 2019.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ccc
15% vise ugovora je bas puno imajuci u vidu koliko su sada cene vise. Realni rast je jos veci kad se na to dodaju BNV predugovori posto BNV 2019 nije prodavao nista na predugovor, dok u 2023. jeste...
 
15% vise ugovora je bas puno imajuci u vidu koliko su sada cene vise. Realni rast je jos veci kad se na to dodaju BNV predugovori posto BNV 2019 nije prodavao nista na predugovor, dok u 2023. jeste...

Svakako je propagandna glupost da se 2023 poredi sa 2019. Rade to samo da bi pad u odnosu na visok promet od 2020-2022. izgledao manje značajan.
 
Možda grešim i voleo bih čuti argumente protiv ove teze.
Pa što se država više razvija uvek ćeš imati ljude koji će dolaziti i raditi u Beogradu. Ne mislim na ljude koji će se trajno naseljavati u Bg-u, ali oni stvaraju pritisak jer im trebaju mesta koja će rentirati.
Eto kada krene da se radi metro, Francuzi i Kinezi će prebaciti dosta svojih inženjera i menadžera, privremeno, dok projekat traje - njima treba krov nad glavom (to su projekti koji traju godinama).
Takođe imaš dosta ljudi koji dolaze (iz regiona) i rade za firme koje su multinacionalne. Imate veliki broj ljudi iz inostranstva koji rade u Philip Morris-u, Coca Cola HBC-u, MDCS-u, Nutanix-u, šta ti ja znam...
Koliko god da ti se čini da je to mali broj, nije - a tim ljudima treba krov nad glavom i oni ne žive u Hotelu jer ostaju tu više meseci i godina...
 
U Beogradu su u svakom trenutku na trzistu kupopradaje mozda 10-tak hiljada nekretnina, a od tog broja je manje od pola na pristojnim lokacijama i u pristojnom stanju. Stoga par hiljada novih kupaca moze da napravi totalnu pometnju sto smo i videli 2022 i 2023 i mala je verovatnoca da se tako nesto ponovi. Beograd sigurno nece postati novi London ili Dubai gde ce stranci iz celog sveta dolaziti i stalno kupovati nekretnine.

Kada prodju ovi kratkotrajenji efekti, na duzi rok cene ce sigurno da se normalizuju u smislu da ce odgovarati kupovnoj moci svojih stanovnika. Kolika ce ta kupovna moc da bude, to cemo da vidimo...

Pa što se država više razvija uvek ćeš imati ljude koji će dolaziti i raditi u Beogradu. Ne mislim na ljude koji će se trajno naseljavati u Bg-u, ali oni stvaraju pritisak jer im trebaju mesta koja će rentirati.
Eto kada krene da se radi metro, Francuzi i Kinezi će prebaciti dosta svojih inženjera i menadžera, privremeno, dok projekat traje - njima treba krov nad glavom (to su projekti koji traju godinama).
Takođe imaš dosta ljudi koji dolaze (iz regiona) i rade za firme koje su multinacionalne. Imate veliki broj ljudi iz inostranstva koji rade u Philip Morris-u, Coca Cola HBC-u, MDCS-u, Nutanix-u, šta ti ja znam...
Koliko god da ti se čini da je to mali broj, nije - a tim ljudima treba krov nad glavom i oni ne žive u Hotelu jer ostaju tu više meseci i godina...
Baš tako. Svako ko trenutno prati stanova na oglasima i aktivno ih gleda uživo zna da se u Beogradu dobri stanovi prodaju očas posla i da ih zapravo ima manjak.
 
Za strance na trzistu je sasvim dovoljno luksuznih nekretnina za rentiranje, samo na Savskom vencu ima 600 i vise stanova za izdavanje sa cenom od 1000 eura i vise.

Kratkorocno ce ova vlast da ucine sve da ne dodje do pada cena nekretnina posto je ocigledno da ima dobar deo kolaca od BnV a verovatno i na vecini drugih projekata. Novi projekti sporo dobijaju dozvole, izlaze sa cenama koje su takve da BnV izgleda jeftino a normalnih projekata tipa Stepa Stepanovic i slicno nema ni u najavi niti ce ih biti.

No dugorocno nema nikakvog razloga da nekretnine u Beogradu budu skuplje od nekretnina u Istambulu, Atini ili Sofiji.
 
svaki stan u bnv koji ima 50 i vise kvm oglasavaju po ceni od 1000e i vise, a 99% njih je daleko od luksuza.
 
Svakako je propagandna glupost da se 2023 poredi sa 2019. Rade to samo da bi pad u odnosu na visok promet od 2020-2022. izgledao manje značajan.
Čitam sad malo izveštaj, i pronađoh jedan dosta onako zanimljiv podatak: procečna cena starogradnje na Nbg u 2023. godini po kvadratu je 2415, a novogradnje 2538. Pa kaže: Raspon cena u starogradnji je min: 732, maks: 5032, a u novogradnjii min: 895, maks 4030. Maks starogradnje je čak za hiljadu evra veći od starogradnje - poprilično zanimljivo, rekao bih.
 
Poslednja izmena:
Pa nije ništa posebno zanimljivo. Šta se to prodavalo u 2023. od novogradnje a da ima cenu veću od 4000 evra? Baš ništa.

Dok imaš neke malo starije a ultra tražene lokacije, koje se vode kao starogradnja, a gde je lux opremljen stan mogao biti prodat za 5K.
 
Ako neko misli da je 3k za novogradnju u BG ok, evo sta se dobije za 2.5k evra po kvadratu u centru Atine:


Skrenuo bih paznju samo da zgrade imaju energetski pasos A, sto je naucna fantastika za BG. Na obali mora, metro, EU, 6,4 miliona turista, itd, itd.

I uopste ako neko zeli da vidi sta sve moze da se pazari u centru Atine do 150k, ovo je najveci grcki sajt za nekretnine:


Koga interesuju samo novogradnje moze u filteru da namesti godinu gradnje.
 
Čitam sad malo izveštaj, i pronađoh jedan dosta onako zanimljiv podatak: procečna cena starogradnje na Nbg u 2023. godini po kvadratu je 2415, a novogradnje 2538. Pa kaže: Raspon cena u starogradnji je min: 732, maks: 5032, a u novogradnjii min: 895, maks 4030. Maks starogradnje je čak za hiljadu evra veći od starogradnje - poprilično zanimljivo, rekao bih.
Ta starogradnja od 5k može biti preprodaja novogradnje. Neko je uleteo u novogradnju dok još nije zaboden ašov po ceni iz 2021 (verovatno ispod 3k€) i dve godine kasnije prodaje završen stan za 5k. Pošto je to prodaja od prvog vlasnika drugom vlasniku (a ne investitor prvom vlasniku), vodi se kao prodaja starogradnje.
 
To je nominalno, ali inflacija je pogurala cifre značajno. Broj ugovora je veći za 15% u odnosu na 2019.

Ukupan broj ugovora, gde se sabiraju kuce, stanovi, garaze i njive, ne znaci nista.

Broj prodaja stanova je u padu 34% u odnosu na 2022. i 28% u odnosu na 2019. Novcani iznos transakcija u Beogradu je u padu 33% u odnosu na 2022.

I to sve pise u izvestajima samog RGZ. Samo ne i u saopstenju za medije.
 
Poslednja izmena:
Neće Srbija ništa posebno da radi. Rat će se jednom završiti, sve će se smiriti. Neki Rusi će se vratiti nazad u Rusiju, neki će dalje na Zapad. Srbija je samo usputna stanica za većinu. Neki će ostati, ali taj mali broj neće moći da utiče na bilo šta što se ekonomije tiče...
 
Ukupan broj ugovora, gde se sabiraju kuce, stanovi, garaze i njive, ne znaci nista.

Broj prodaja stanova je u padu 34% u odnosu na 2022. i 28% u odnosu na 2019. Novcani iznos transakcija u Beogradu je u padu 33% u odnosu na 2022.

I to sve pise u izvestajima samog RGZ. Samo ne i u saopstenju za medije.
Daleko od toga da sam bilo kakav stručnjak ili prorok, ali ako ima istine u tome da se cene 'veštački' drže na trenutnom nivou, to mu dođe neka vrsta neformalne kontrole cene, a one su uvek dugoročno pogubne iz mnogo razloga.

Smanjuje se broj prometa, što direktno uskraćuje od prihoda državu i druge entitete (notari, agencije i sl.).

Smanjuje se gradnja, što znači da se smanjuje obim ekonomije.
 
I uopste ako neko zeli da vidi sta sve moze da se pazari u centru Atine do 150k
Ovaj argument kupovine negde preko se stalno provlaci kao alternativa ali za vecinu ljudi mislim da to nije nikakva alternativa iz razloga ptezanog procesa kupovine, uzimanja kredita, kontrolisanja rente i sl. Tako da mislim da mnogima to nije relevantno jer su ograniceni iskljucivo srpskim trzistem iz prakticnih razloga.
 
Ove cene su dok traje rat, da se od Rusa izvuce jos para, ovo je situacija koja samo gradjanima Srbije ide na ruku. Otprilike kao onaj period kad su u Crnoj Gori masovno Rusi kupovali kuce od 2007. pa recimo do 2014.
Kada Rusi odu, cene idu nanize. Ovo se ne odnosi na cene stanova u Beogradu samo, vec i na kuce po celoj Srbiji. Nisu svi Rusi bogatasi da mogu da priuste Beograd... neki ce ostati, neki su u prolazu.
 
Od prodatih 1000 BG stanova mesečno koji je to obim koji Rusi generišu? 100? 300?
 
Dosta ljudi ulaze u deonice, zlato i kripto, vecina ljudi koje poznajem se diversifikovala.
Cini mi se da se ulozi prvo u nekretnine pa tek onda razmislja o drugim opcijama. Dodatno kupovina nekretnine na kredit a kao investiciju je do skoro donosila opciju da date relativno malo (20%), a da se osecate kao da odmah ili kroz samo nekoloko godina ubirate plodove (razlika izmedju rate i rente). Zlato je spram toga pasivno, nemate neku interakciju sa njim, cuva vrednost za ne daj boze, za neku buducnost, za decu, kada mozete prodati i pretvoriti zlato u novac a zlato prodajom izgubiti. Moze da bude vrlo pametno ulaganje naravno, ali satisfakcije od investicije nema u nekom kracem roku, vise je novac za ne daj boze. I na kraju kad vam treba se menja zlato za novac, dok u buducnosti od stana imate pare od rente kad se otplati kao stalni priliv, a ostane vam i sam stan. Mislim da taj psiholoski momenat mnogo doprinosi kupovini nekretnina kao primarne investicije.
 
Od prodatih 1000 BG stanova mesečno koji je to obim koji Rusi generišu? 100? 300?

Prosle nedelje je advokatica s kojom saradjujem rekla da su Rusi kupili dve kuce u manjem vojvodjanskom gradu (nije rupa, poznat je grad). Radila je ugovore.

Ove cene nekretnina su sto je nas narod halapljiv, povodljiv... ocekuju dzak para a Rusi najvise rentaju. Kupuju, ali ne toliko.
Mnogi su otvorili razne firme, nije samo IT. Ceka se smirivanje situacije.
 
Ta starogradnja od 5k može biti preprodaja novogradnje. Neko je uleteo u novogradnju dok još nije zaboden ašov po ceni iz 2021 (verovatno ispod 3k€) i dve godine kasnije prodaje završen stan za 5k. Pošto je to prodaja od prvog vlasnika drugom vlasniku (a ne investitor prvom vlasniku), vodi se kao prodaja starogradnje.
O ovome nisam razmišljao, zanimljivo.
 
Pa nije ništa posebno zanimljivo. Šta se to prodavalo u 2023. od novogradnje a da ima cenu veću od 4000 evra? Baš ništa.

Dok imaš neke malo starije a ultra tražene lokacije, koje se vode kao starogradnja, a gde je lux opremljen stan mogao biti prodat za 5K.
Jasno je to meni, ali kad vidim ovako cifre iznova se začudim. Po meni je strašno da stanovi u zgradama iz 60-ih vrede isto i više kao novogradnja, iako su mi razlozi za to dobro poznati. Cifre mi samo natrljaju u lice sliku naše zaostalosti.
 
Zanimljiv mi je trend pada kvadrata koji se kupuje. Samo manji stanovi se prodaju.

Tesko je doci do vece kolicine novca. Mali stan najlakse kupiti...
Drugar mi je skoro doputovao iz Crne Gore, teska srca prodaje stan (deli s bratom) na Nbg blizu autoputa, 90 kv, 2.sprat. treba da ga vidim ovih dana. Izlazi uskoro u halo oglasima, za 250.000. Koliko je to realno nemam ideju. Trziste uvek zna da iznenadi.
 
Vrh