Šta je novo?

Cene nekretnina

Gosn.Moroslav Mišković je izjavio da cene ne bi trebalo da padaju naredne 3 godine. Eto toliko još najmanje država planira da štiti gradnju. Ovo se otprilike poklapa sa završetkom Bnw i Expa. Samo ne reče koliko će cene pasti. Naravno ako i padnu u ovom roku neće biti više od 10-20%, kako sam razumeo...e sad videćemo. Uglavnom narod posle korone samo gledao da ugura u nešto, pa makar šta. Prodaja svega ide loše, osim Bnw...expo bi trebalo da pogura sve, ali videćemo koliko. Para u opticaju sve manje svakog dana.

Dobri moj Savo, ti se hvalio kako si masno zaradio na mesetarenju. U sta si ugurao?
 
Postoji iskustvo iz 70ih u SAD... krckala se inflacija nekoliko godina, pokusavali su kao i sad, soft landing. Posle tih par godina inflacija je porasla na visi nivo pa su morali da podignu kamatne stope na preko 20%. Neko ce morati da donese odluku ko ce najvise da pati. Da li treba da pate svi ili samo neki segmenti drustva npr oni zaduzeni.
U Engleskoj je bilo malo drugacije ali su imali u isto vreme oba talase inflacije...

Ako mislis da li ce biti jace nego sada? Ne verujem zato sto globalna likvidnost vec raste i novi biznis ciklus pocinje, ove stvari su sve pozitivne samo je potrebno vreme da se oseti.
 
Postoji iskustvo iz 70ih u SAD... krckala se inflacija nekoliko godina, pokusavali su kao i sad, soft landing. Posle tih par godina inflacija je porasla na visi nivo pa su morali da podignu kamatne stope na preko 20%. Neko ce morati da donese odluku ko ce najvise da pati. Da li treba da pate svi ili samo neki segmenti drustva npr oni zaduzeni.
U Engleskoj je bilo malo drugacije ali su imali u isto vreme oba talase inflacije...
Samo sto su tada mogli to da urade jer je dug bio mnogo manji.
 
Cene neće padati, ali neće ni rasti.
Nemaju osnov da padnu jer je ponuda oskudna, a vrednost novca je pala.
Nemaju osnov da rastu jer je tražnja pala, a kamatne stope su visoke.

Realno ćemo gledati stagnaciju narednih nekoliko godina, a onda ko zna.
Stagnacija je najbolji način da se uništi bilo kakvo interesovanje za nekretnine.

Jer kad cena ide na gore, pali se FOMO. Kada ide na dole, tada ulazi 'smart money.' A kad se cena ne pomera, onda svi zaborave da taj 'asset' uopšte postoji.

Dragoceni metali su najbolji primer. Tek sada daju znakove života, nakon dugog perioda stagnacije.
 
Čisto sumnjam da će argument 'u Srbiji možeš samo uložiti u nekretnine' preživeti test vremena.

Na kraju krajeva, tu je sada i štednja u banci na koju se dobija zagarantovana kamata.

(isključivši argument 'šta ako nam uvedu sankcije')

Nemam nikakve dokaze, ali ono što mi se subjektivno čini kao uzlazni trend jesu investicije u sve osim nekretnina. Odavno je moguće iz Srbije investirati u NY berzu, dragocene metale, kripto itd. nego mnogo ljudi to tek sada otkriva.

I dalje mislim da su dragoceni metali najbolji dokaz kako stagnacija može potpuno uništiti interesovanje. Kao argument se najčešće iznosi 'što bi uložio u dragocene metale koji se ne pomeraju godinama sa mrtve tačke, dok su kripto i Nvidia otišli 20x od martovskog pada.'

Isto mislim da se može primeniti i na nekretnine. Zašto bi ulagao u nešto što se godinama ne pomera sa mrtve tačke.
 
Ne verujem da će to tako brzo, tek smenom narednih generacija možda oživi svest o drugim ulaganjima osim u nekretnine. Pa i ovde na temi niko ne želi da ulaže u išta drugo.
 
Ne verujem da će to tako brzo, tek smenom narednih generacija možda oživi svest o drugim ulaganjima osim u nekretnine. Pa i ovde na temi niko ne želi da ulaže u išta drugo.

Naravno da ce na temi posvecenoj ceni nekretnina biti dosta ljudi zainteresovanih za ulaganje u nekretnine.

Ali to da svi hoce samo u nekretnine da ulazu bas i nije tacno. Dosta ljudi ulaze u deonice, zlato i kripto, vecina ljudi koje poznajem se diversifikovala. Mada je uglavnom znam ljude koji su svojim radom i pamecu dosli do novca, u sta ulazu kojekakvi biznismeni, politicari, pevaljke i slicni likovi me ne interesuje.

Bez obzira sta ko misli o nekoj od vrsti ulaganja, zlatno pravilo je NIKAD NE STAVLJATI SVA JAJA U JEDNU KORPU.

Ako imas 300k, onda je mozda ok da das 150k za stan u BG i 150k ulozis npr. u deonice i zlato. Ali ako imas 150k i sve das za nekretninu u BG uvek moze da se desi da korpa sa jajima padne...
 
Ako imas 300k, onda je mozda ok da das 150k za stan u BG i 150k ulozis npr. u deonice i zlato. Ali ako imas 150k i sve das za nekretninu u BG uvek moze da se desi da korpa sa jajima padne...

Apsolutno si u pravu, ali nama je donekle u kulturi investiranja da se pare stavljaju u nekretnine pre svega. Proći će dosta vode Dunavom pre nego što prosečni Žika bude sklon investiranju u deonice i kripto.
 
Kina je ekstreman primer šta se dogodi kada cela nacija ulaže samo u nekretnine. Postoji dosta nagađanja da je rast kripta, zlata i Mag 7 prouzrokovan odlivom kapitala iz Kine zbog straha od devaluacije Juana. Međutim, prema izjavama Kineskih zvaničnika, umesto devaluacije ipak će ići na deflaciju poput one u Americi iz 1930ih.


Po meni je Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Accumulating prihvatljiv vid stavljanja 'jaja u jednu korpu', ova objava objašnjava zašto.
 
Po meni je Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Accumulating prihvatljiv vid stavljanja 'jaja u jednu korpu', ova objava objašnjava zašto.
Bez obzira na globalnu i sektorsku diversifikaciju, to je i dalje stavljanja svih jaja u jednu korpu, u 99% slucajeva ce to da radi ali nije nezamisliv scenarij gde se jaja razbijaju... Napad Kine na Tajvan, globalna ekonomska kriza na nivou 1929, globalni trgovinski rat, (samo)unistenje Vanguard-a kao firme, da sad ne idem dalje u zombi apokalipsu :)

Mislim da svaki ozbiljan portfolio mora da sadrzi 10-25% u zlatu u zavisnosti od velicine. Iako sam IT-evac, nisam nesto odusevljen kriptom, zgodan je za neke stvari ali uglavnom u ne bas legalnim...
 
Apsolutno si u pravu, ali nama je donekle u kulturi investiranja da se pare stavljaju u nekretnine pre svega. Proći će dosta vode Dunavom pre nego što prosečni Žika bude sklon investiranju u deonice i kripto.
I ja tvrdim da mi prevashodno ulažemo u nekretnine, jer za drugo ne znamo. (Izuzev možda mlađe generacije koje sada stiču svest i istražuju o drugim vidovima imvestiranja). Sa druge strane, juče sam gledao zanimljivo gostovanje profesora Đokića sa ekonomskog na RTS-u, koji je u intervjuu za Cord magazin izjavio: "One koji beže u neproduktivne investicije – nekretnine, zlato, vreme će kazniti jer će špekulativni balon na tržištu nekretnina pre ili kasnije pući", sa čime se takođe slažem...
 
'Mlađe generacije' koje imaju višak novca za invesitranje su već 30+.

Lično mislim da je vreme Žike bauštelca iz Beča koji decenijama živi na parizeru da bi kupio stan u Beogradu iza nas.
 
Vreme će pokazati. Ja mislim da je "Žika bauštelac", kako kažete, duboko u našim glavama, i trebaće još dugo da se on iskoreni. A sa njegovim iskorenjem ni naša država neće više biti ista. Ali ko još veruje u promene kod nas?
'Mlađe generacije' koje imaju višak novca za invesitranje su već 30+.

Lično mislim da je vreme Žike bauštelca iz Beča koji decenijama živi na parizeru da bi kupio stan u Beogradu iza nas.
 
Po meni je visok udeo gastarbajtera među kupcima vrlo negativna stavka. Lično ne smatram da će generacije gastarbajtera za 15 - 20 - 30 godina biti podjednako zainteresovane za kupovinu kao što su generacije koje danas kupuju (Žika bauštelac).

A što se domaćih kupaca tiče, Srbija je u demografskom kolapsu, a uz to ne može privući strance koji bi se trajno nastanili. Ovo sve što dolazi je naterano mukom (Rusi) ili prevareno (Nepalci samo gledaju kako mogu da šmugnu u zapadnu Evropu).

Prema tome lično smatram da je 'japanizacija' tržišta nekretnina verovatan scenario.

Možda grešim i voleo bih čuti argumente protiv ove teze.
 
Po meni je visok udeo gastarbajtera među kupcima vrlo negativna stavka. Lično ne smatram da će generacije gastarbajtera za 15 - 20 - 30 godina biti podjednako zainteresovane za kupovinu kao što su generacije koje danas kupuju (Žika bauštelac).

A što se domaćih kupaca tiče, Srbija je u demografskom kolapsu, a uz to ne može privući strance koji bi se trajno nastanili. Ovo sve što dolazi je naterano mukom (Rusi) ili prevareno (Nepalci samo gledaju kako mogu da šmugnu u zapadnu Evropu).

Prema tome lično smatram da je 'japanizacija' tržišta nekretnina verovatan scenario.

Možda grešim i voleo bih čuti argumente protiv ove teze.
Projekcije na tako daleke rokove su teške; ako govorimo o sadašnjoj situaciji, udeo dijaspore sigurno postoji, koliki, ne znamo sa sigurnošću. Što se tiče demografskog kolapsa, jedno je kolaps na nivou države, a drugo na nivou najvećih gradova poput Beograda, Novog Sada i Niša. Da li Beograd ima manjak populacije, ili možda višak? Rusi jesu naterani mukom, i velike su šanse da se neće zadržati dugo, ali neki i hoće, a vidimo da među njima ima ljudi izuzetne kupovne moći. Dovoljno je da njih, recimo, 100, pokupuje stanove oko hotela Jugoslavija i tako izazove pometnju u cenama, ponudi, potražnji itd.
 
U Beogradu su u svakom trenutku na trzistu kupopradaje mozda 10-tak hiljada nekretnina, a od tog broja je manje od pola na pristojnim lokacijama i u pristojnom stanju. Stoga par hiljada novih kupaca moze da napravi totalnu pometnju sto smo i videli 2022 i 2023 i mala je verovatnoca da se tako nesto ponovi. Beograd sigurno nece postati novi London ili Dubai gde ce stranci iz celog sveta dolaziti i stalno kupovati nekretnine.

Kada prodju ovi kratkotrajenji efekti, na duzi rok cene ce sigurno da se normalizuju u smislu da ce odgovarati kupovnoj moci svojih stanovnika. Kolika ce ta kupovna moc da bude, to cemo da vidimo...
 
"Tržište nekretnina Srbije u 2023. godini bilo je vredno 6,5 milijardi evra. Ovo je 13 odsto manje u poređenju sa rekordnom 2022. godinom, dok je u poređenju sa predpandemijskom 2019. godinom to rast od čak 57,8 odsto, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ)."

A ovde neki kao papagaji ponavljaju nekakve strahovite padove prometa...
 
15 - 30 godina nije dugačak rok kada se govori o investiciji.

Lično mislim da i Beograd čeka demografski kolaps. Nema pozitivnog prirodnog priraštaja, a istovremeno se smanjuje 'rezervoar' odakle decenijama crpi stanovništvo, s obzirom da je i taj rezervoar u demografskom kolapsu. To je značajna razlika od npr. Španije, gde se uprkos demografskom kolapsu broj stanovnika uvećava iz godine u godinu jer im je rezervoar Južna Amerika.

Na Ruski kapital ne bih računao, jer mislim da će Srbija biti pod pritiskom zapada da se 'derusifikuje,' a isto smatram da će se desiti i sa Kineskim kapitalom.
 
Vrh