Šta je novo?

Cene nekretnina

Samo da se nadovezem na ovo, 3.2% je na kraju ali vec su izasla predvidjanja koja su obicno tacna da ce za sledeci mesec da bude 2.6% (+-0.1) sto ce potvrditi ubrzani pad inflacije. Ovo je onaj faktor koji laguje, crna tackica i ravan period pred jos jedan pad je ono sto se ocrtava kod inflacije sada i zato mislim da ce dole. U tom slucaju april bi bio na 2.6% i maj bi vec bio negde oko 2% i sada je samo pitanje da li ce FED reagovati pre tih 2% ili posle toga gde bi morali da spustaju kamate. Sto duze budu cekali i sporije spustali, time postoji opasnost da se ode u deflaciju. Mislim da ce ovo biti glavna stvar u ovoj 2024 i naravno da li ce banke sada opstati bez ovog BTFP-a koji je ukinut juce.
Pogledajte prilog 192238

Očekivao si 2.6-2.7%, 3.2% nije mali promašaj.
Nema nikakve naznake hlađenja, pre nekoliko meseci mediji, analitičari (pa i forumski) su brujali o tome da spuštanje kamata kreće u martu.

Nema ovde brzog rešenja, u smislu da se kaže inflacija je 2%, kamate idu odmah na manje od 1%.
 
Očekivao si 2.6-2.7%, 3.2% nije mali promašaj.
Nema nikakve naznake hlađenja, pre nekoliko meseci mediji, analitičari (pa i forumski) su brujali o tome da spuštanje kamata kreće u martu.

Nema ovde brzog rešenja, u smislu da se kaže inflacija je 2%, kamate idu odmah na manje od 1%.
Problem je sto je tesko pogoditi tacno u mesec kada ce krenuti to hladjenje. Moze da se desi da gresim ali svako od vas moze da pogleda m2 rate change vs inflation i videce kako grafikoni nikada za to nisu slagali, samo je jako tesko pogoditi kada ce tacno to da se desi.
 
Došlo oslobođenje, ORA iz cele Juge isušiše močvaru, napraviše Novi Beograd, na pesku i blatu niknuo grad (danas mi je nezamislivo da bilo ko dobrovoljno pravi nešto) koji nazvaše "spavaonica".
Napravila omladina naselja i blokove sa zelenilom, školama, igralištima, infrastrukturom i odjednom to postala poželjna lokacija ali eto stoje neke zgrade od pre 50-60g i još bezobraznici drže cenu umesto da se poruše svi ti starudijski savski i blokovi oko Juge i tu investitor digne neke nakaze i nagura jedno milion ljudi bez ičega, trava može i u saksiji, a reku u cevi da strpaju. Deca mogu i na parkingu da se igraju, da se dobacuju loptom po krovovima automobila na radost razdraganih roditelja.
Eno močvare oko Galovice i ka Jakovu, iza Zemun Polja pa tamo nek isušuju, nasipaju i prave sebi naselja sa sve Expom
Tumačim da bi rado neki kupili starogradnju jer je eto nepravedno na najboljem položaju ali dušmani neće da spuste cenu.
 
Ovo ,, sa leve strane" odnosi se na put od Koraćičke banje prema Kosmaju, jasno sam napisala.

Žao mi je što se bilo kakve zgrade grade tamo, to bi trebalo da bude područje zaštićeno zakonom. Ako već grade nešto, mogli bi da se potrude da naprave pristojan trotoar, vodovod i kanalizaciju, čega naravno nema.
Ma shvatam,nego to sa leve strane nije izgradjeno verovatno zbog nereseno imovinsko-pravnih osnova.konkretno na Kosmaju ima stotine napustenih vikendica u koje niko ne dolazi a nove se sagrade na praznim placevima.sto se tice postovanja zakona generalno u Srbiji,mogu samo da kazem 'dobar vic'
 
Vratimo se temi ;)
Dalji offtopic će biti obrisan.
 
Eno močvare oko Galovice i ka Jakovu, iza Zemun Polja pa tamo nek isušuju, nasipaju i prave sebi naselja sa sve Expom

Ne mora tako daleko, ima močvara na levoj obali tik prekoputa Dorćola :) Čak i planirano za vreme SFRJ da se tu pravi naselje kao NBG, ali odustali.

Mi već decenijama nemamo vlast koja bi mogla da iznese takav projekat, a to je zapravo ono što Beogradu najviše treba (urbanizacija leve obale).
 
Ma shvatam,nego to sa leve strane nije izgradjeno verovatno zbog nereseno imovinsko-pravnih osnova.konkretno na Kosmaju ima stotine napustenih vikendica u koje niko ne dolazi a nove se sagrade na praznim placevima.sto se tice postovanja zakona generalno u Srbiji,mogu samo da kazem 'dobar vic'
Sa te leve strane puta nije dozvoljena gradnja jer su tu još pre par decenija planirali izgraditi Trim staze, što se naravno, nikad nije desilo.

Da tamo ima vodovod, kanalizacija i trotoar bilo bi to sasvim Ok mesto za život.

Predivno mesto, ali bez odgovarajuće infrastrukture.

Da li sam dobro razumela da su negde iznad Koraćice izgradili neki stambeni blok ili su samo kuće u pitanju? Gde se to tačno nalazi i kako izgleda.
 
Sa te leve strane puta nije dozvoljena gradnja jer su tu još pre par decenija planirali izgraditi Trim staze, što se naravno, nikad nije desilo.

Da tamo ima vodovod, kanalizacija i trotoar bilo bi to sasvim Ok mesto za život.

Predivno mesto, ali bez odgovarajuće infrastrukture.

Da li sam dobro razumela da su negde iznad Koraćice izgradili neki stambeni blok ili su samo kuće u pitanju? Gde se to tačno nalazi i kako izgleda.
https://kosmikohill.com/ vilec sa bazenima ili bez i neke kuce na novo asfaltiranom putu ,nisu jos zavrsene
 
Ne mora tako daleko, ima močvara na levoj obali tik prekoputa Dorćola :) Čak i planirano za vreme SFRJ da se tu pravi naselje kao NBG, ali odustali.

Mi već decenijama nemamo vlast koja bi mogla da iznese takav projekat, a to je zapravo ono što Beogradu najviše treba (urbanizacija leve obale).
Leva obala Dunava u Beogradu je ostavljena za plavljenje, do bedema koji se vidi na Guglu. Ako bi se tamo nešto izgradilo u slučaju plavnog talasa voda bi negde probila.

Preko puta Dorćola je mali prostor, preko puta Zemuna je veći.
 
Sto ce na kraju voditi ka tome da imamo QE neke forme uvek i stalno za banke, isto tako likvidnost je pocela da raste globalno sto se i vidi po trzistima. Za sada ovi sto pricaju o nastavku rasta cena nekretnina su u pravu samo na osnovu tih podataka.
I kako da se obori inflacija ako SAD "stampa" kroz rast drzavnog budzeta i do nedavno kroz taj BTFP?
 
Sto ce na kraju voditi ka tome da imamo QE neke forme uvek i stalno za banke, isto tako likvidnost je pocela da raste globalno sto se i vidi po trzistima. Za sada ovi sto pricaju o nastavku rasta cena nekretnina su u pravu samo na osnovu tih podataka.
Teško je zamislivo da cene skaču dalje. Povećanje kamata je jedna od mera FED-a da se obori potražnja i obuzda rast cena, što trenutno uzima maha. Negde od juna 2022. godine FED je pokrenuo QT, što je poprilično skoro, a čini mi se da mi rezultate očekujemo brže nego što će doći. Ako bi sada cene pale dosta, ili pak krediti bili dosta povoljniji, koliko bi nas pojurilo da kupi stan? Mnogo, očigledno, što bi opet dovelo do povećanja inflacije. Očekujem, kao i mnogi, postepen i blag pad cena i kamata, i isto takvo buđenje potražnje, koje će opet stimulisati ekonomiju. Kod nas je najveća specifičnost što sve investicije idu u nekretnine, pa je potražnja bila takva i tolika, da su cene jednostavno podivljale, a to je, verovali ili ne, imao ko da plati. Postoji blaga mogućnost, u koju ne verujem, da će potražnja u pojedinim krajevima biti toliko neverovatno niska, da će prodavci biti primorani da cene usklade istoj. Najmanja šansa za tako nešto pokazuje Nbg, gde se stan u dobrom stanju proda za maks nedelju dana, što pokazuje da potražnja za kvalitetnom starogradnjom na dobrim lokacijama itekako postoji i prevazilazi ponudu.
 
Najmanja šansa za tako nešto pokazuje Nbg, gde se stan u dobrom stanju proda za maks nedelju dana, što pokazuje da potražnja za kvalitetnom starogradnjom na dobrim lokacijama itekako postoji i prevazilazi ponudu.

Skroz se slažem sa ovim, iz ličnog iskustva, stanovi i u najlošijim blokovima ako su u dobrom stanju imaju dosta zainteresovanih kupaca.

Skoro sam gledao neki stan u bloku 61 koji je otišao po oglašenoj ceni (2400 EUR/m2), a agent mi je kasnije rekao da mu je žao što nije gurao višu cenu kod prodavca jer je u dve nedelje imao stampedo kupaca na stan.
 
Skroz se slažem sa ovim, iz ličnog iskustva, stanovi i u najlošijim blokovima ako su u dobrom stanju imaju dosta zainteresovanih kupaca.

Skoro sam gledao neki stan u bloku 61 koji je otišao po oglašenoj ceni (2400 EUR/m2), a agent mi je kasnije rekao da mu je žao što nije gurao višu cenu kod prodavca jer je u dve nedelje imao stampedo kupaca na stan.
I moje iskustvo je isto, mada sam ja gledao u "boljim blokovima". Treba će, nažalost, još puno vremena da se prigradska naselja razviju i dobiju kompletnu životnu infrastrukturu koja će zadovoljiti mlade i "oterati" ih negde van NBG-a i drugih boljih krajeva, što svi iskustveno znaju. Ljudi kupovinom nekretnine kupuju životnu lagodnost, žele da izbegnu gužve u saobraćaju, žele da imaju škole i vrtiće, da žive bliže posla,a na Nbg posla ima najviše trenutno. A mesta za život: malo.
Kada se sa, recimo, Medakovića bude stizalo za 20 min do Nbg-a ujutru, onda će ljudi razmotriti druge opcije. Ili kada bi bilo toliko kvalitetne novogradnje (čak i da je ima reputacija joj je toliko uništena da je upitno da li bi se kupovala) na Nbg koja bi ponudu učinila većom od potražnje, recimo.
Zaključak je da je i investicione kupovine zato najviše na Nbg, pa se uvek traži stan više, a tako cene ne padaju...
 
Teško je zamislivo da cene skaču dalje. Povećanje kamata je jedna od mera FED-a da se obori potražnja i obuzda rast cena, što trenutno uzima maha. Negde od juna 2022. godine FED je pokrenuo QT, što je poprilično skoro, a čini mi se da mi rezultate očekujemo brže nego što će doći. Ako bi sada cene pale dosta, ili pak krediti bili dosta povoljniji, koliko bi nas pojurilo da kupi stan? Mnogo, očigledno, što bi opet dovelo do povećanja inflacije. Očekujem, kao i mnogi, postepen i blag pad cena i kamata, i isto takvo buđenje potražnje, koje će opet stimulisati ekonomiju. Kod nas je najveća specifičnost što sve investicije idu u nekretnine, pa je potražnja bila takva i tolika, da su cene jednostavno podivljale, a to je, verovali ili ne, imao ko da plati. Postoji blaga mogućnost, u koju ne verujem, da će potražnja u pojedinim krajevima biti toliko neverovatno niska, da će prodavci biti primorani da cene usklade istoj. Najmanja šansa za tako nešto pokazuje Nbg, gde se stan u dobrom stanju proda za maks nedelju dana, što pokazuje da potražnja za kvalitetnom starogradnjom na dobrim lokacijama itekako postoji i prevazilazi ponudu.
Sto zapravo govori da nas nece pustiti da prodjemo kroz losu ekonomiju, to se nije desilo od 2008 i mislim da ne mogu ni da dozvole to vise i zato ce uvek zrtvovati valutu bez obzira na sve. Jedino sto mogu da urade je da proglase bankrot ali ako to urade, svo bogatstvo ljudi ce nestati u posedima. Mogu da se dese kratki padovi, da kazem, mali reset ali ideja za dalje ce biti ista i kako onda da ne razmisljas da ce cene svega opet da raste. To je trend kojim mi idemo sada i taj trend traje vec 16 godina. Sami vidite po svojim novcanicima.
Ovo sto kazes da cene nece da skacu dalje, pogledaj kolike su kamate i pogledaj trzista, sve ide gore. Problem je sto se svi klade na to da nece biti nikakvog obuzdavanja, svi znaju da ce to ici samo gore. Jedino sto moze da se desi kratkorocno je da nesto pukne pa se ta trzista malo resetuju, kao rupa na putu, ali to ce opet na kraju ici gore. Zato i postoji ovoliki optimizam u ljudima i kod investitora.
 
Sto zapravo govori da nas nece pustiti da prodjemo kroz losu ekonomiju, to se nije desilo od 2008 i mislim da ne mogu ni da dozvole to vise i zato ce uvek zrtvovati valutu bez obzira na sve. Jedino sto mogu da urade je da proglase bankrot ali ako to urade, svo bogatstvo ljudi ce nestati u posedima. Mogu da se dese kratki padovi, da kazem, mali reset ali ideja za dalje ce biti ista i kako onda da ne razmisljas da ce cene svega opet da raste. To je trend kojim mi idemo sada i taj trend traje vec 16 godina. Sami vidite po svojim novcanicima.
Ovo sto kazes da cene nece da skacu dalje, pogledaj kolike su kamate i pogledaj trzista, sve ide gore. Problem je sto se svi klade na to da nece biti nikakvog obuzdavanja, svi znaju da ce to ici samo gore. Jedino sto moze da se desi kratkorocno je da nesto pukne pa se ta trzista malo resetuju, kao rupa na putu, ali to ce opet na kraju ici gore. Zato i postoji ovoliki optimizam u ljudima i kod investitora.
Bas zbog tog optimizma jos uvek nemamo obaranja kamatnih stopa, iako se vec odavno ocekuje. Inflacija trenutno jeste relativno niska, izmedju 2 i 3%, ali bas taj optimizam znaci da mnogi ocekuju stampanje novca i rast cena, i visoke kamatne stope sluze da malo "obuzdaju" taj optimizam. Koliko god bilo bitno sacuvati ekonomiju po cenu odredjenog zrtvovanja valute, toliko je bitno spreciti visoku inflaciju. Zato mislim da cemo jos dugo imati relativno visoke kamatne stope, kao sto je i najavljivano. Bice mozda manjeg obaranja kamatnih stopa ove godine, ali verovatno nista znacajno. A istorijski gledano, trenutne kamatne stope i nisu nesto visoke, jesu najvise u poslednjih 20 godina, ali nisu visoke kao u proslom veku, a ocigledno ne uticu previse negativno na ekonomiju, s obzirom da jos nema znacjanije krize.
 
Bas zbog tog optimizma jos uvek nemamo obaranja kamatnih stopa, iako se vec odavno ocekuje. Inflacija trenutno jeste relativno niska, izmedju 2 i 3%, ali bas taj optimizam znaci da mnogi ocekuju stampanje novca i rast cena, i visoke kamatne stope sluze da malo "obuzdaju" taj optimizam. Koliko god bilo bitno sacuvati ekonomiju po cenu odredjenog zrtvovanja valute, toliko je bitno spreciti visoku inflaciju. Zato mislim da cemo jos dugo imati relativno visoke kamatne stope, kao sto je i najavljivano. Bice mozda manjeg obaranja kamatnih stopa ove godine, ali verovatno nista znacajno. A istorijski gledano, trenutne kamatne stope i nisu nesto visoke, jesu najvise u poslednjih 20 godina, ali nisu visoke kao u proslom veku, a ocigledno ne uticu previse negativno na ekonomiju, s obzirom da jos nema znacjanije krize.
Ovako i ja razmisljam, dok god razmisljamo o kupovini stana ili gde cu na more onda je svima super bez obzira na kamate. Samo mislim da nikada nece dozvoliti da ne razmisljamo o tome. Stvarno se nadam da hoce, propaticemo svi i to nam treba.
 
Sto zapravo govori da nas nece pustiti da prodjemo kroz losu ekonomiju, to se nije desilo od 2008 i mislim da ne mogu ni da dozvole to vise i zato ce uvek zrtvovati valutu bez obzira na sve. Jedino sto mogu da urade je da proglase bankrot ali ako to urade, svo bogatstvo ljudi ce nestati u posedima. Mogu da se dese kratki padovi, da kazem, mali reset ali ideja za dalje ce biti ista i kako onda da ne razmisljas da ce cene svega opet da raste. To je trend kojim mi idemo sada i taj trend traje vec 16 godina. Sami vidite po svojim novcanicima.
Ovo sto kazes da cene nece da skacu dalje, pogledaj kolike su kamate i pogledaj trzista, sve ide gore. Problem je sto se svi klade na to da nece biti nikakvog obuzdavanja, svi znaju da ce to ici samo gore. Jedino sto moze da se desi kratkorocno je da nesto pukne pa se ta trzista malo resetuju, kao rupa na putu, ali to ce opet na kraju ici gore. Zato i postoji ovoliki optimizam u ljudima i kod investitora.
Tuzno ali je tako... Bukvalno covek mora da bude u industriji u kojoj rastu cene sa inflacijom. A sta mislis o tvrdnji da ce posle izbora u SAD krenuti realnija situacija u smislu QT?
 
Tuzno ali je tako... Bukvalno covek mora da bude u industriji u kojoj rastu cene sa inflacijom. A sta mislis o tvrdnji da ce posle izbora u SAD krenuti realnija situacija u smislu QT?
Ako mislis da li ce biti jace nego sada? Ne verujem zato sto globalna likvidnost vec raste i novi biznis ciklus pocinje, ove stvari su sve pozitivne samo je potrebno vreme da se oseti.
 
Obo
Bas zbog tog optimizma jos uvek nemamo obaranja kamatnih stopa, iako se vec odavno ocekuje. Inflacija trenutno jeste relativno niska, izmedju 2 i 3%, ali bas taj optimizam znaci da mnogi ocekuju stampanje novca i rast cena, i visoke kamatne stope sluze da malo "obuzdaju" taj optimizam. Koliko god bilo bitno sacuvati ekonomiju po cenu odredjenog zrtvovanja valute, toliko je bitno spreciti visoku inflaciju. Zato mislim da cemo jos dugo imati relativno visoke kamatne stope, kao sto je i najavljivano. Bice mozda manjeg obaranja kamatnih stopa ove godine, ali verovatno nista znacajno. A istorijski gledano, trenutne kamatne stope i nisu nesto visoke, jesu najvise u poslednjih 20 godina, ali nisu visoke kao u proslom veku, a ocigledno ne uticu previse negativno na ekonomiju, s obzirom da jos nema znacjanije krize.
Ovo jeste dobra poenta, i slažem se. Niti će kamate odjednom ići dole, niti će cene padati. Ali ubeđen sam da neće biti skoka cena; mislim da je ovo tačka preko koje se neće ići, ali koja će trajati dosta dugo, nakon čega ćemo videti.
 
Gosn.Moroslav Mišković je izjavio da cene ne bi trebalo da padaju naredne 3 godine. Eto toliko još najmanje država planira da štiti gradnju. Ovo se otprilike poklapa sa završetkom Bnw i Expa. Samo ne reče koliko će cene pasti. Naravno ako i padnu u ovom roku neće biti više od 10-20%, kako sam razumeo...e sad videćemo. Uglavnom narod posle korone samo gledao da ugura u nešto, pa makar šta. Prodaja svega ide loše, osim Bnw...expo bi trebalo da pogura sve, ali videćemo koliko. Para u opticaju sve manje svakog dana.
 
Cene neće padati, ali neće ni rasti.
Nemaju osnov da padnu jer je ponuda oskudna, a vrednost novca je pala.
Nemaju osnov da rastu jer je tražnja pala, a kamatne stope su visoke.

Realno ćemo gledati stagnaciju narednih nekoliko godina, a onda ko zna.
 
Vrh