Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni se jako dopao clanak.
Izbori su prosli, helikopterski novac je potrosen. Vracamo se u surovu realnost. Nismo u Virtual Reality i jos ne nosimo one kacige po ulici sto proizvodi Apple :)
 
Na dosta mesta cene i dalje rastu i to je tako, ali na Limanu u NS, padaju vec treci mesec:

https://cenestanova.com/novi-sad/2024/2/20214/20230/26806,28651,29358?typeId=3,6,14&smart=true

Pogledajte prilog 191813
To su zgrade iz 70tih. Super naselje za porodice sa parkom, sirokim bulevarima, zelenilom. Ali zato se grejanje placa cele godine, i to su poskupeli sad, tako da je ovo logicno da ce cene padati. Hoces da kupis stan u novoj zgradi za recimo 2000e na malo daljoj lokaciji (Telep) i da imas manje troskove i povracaj PDV-a, ili da placas 2000e na Limanu i da potrosis jos oko 300-500e po m2 za renoviranje i da placas skupo grejanje i da nemas povracaj PDV-a. Daj Boze da bude pad i svugde u gradu posto su se toliko uzdigli neki investitori da postaju bahati (ne mislim samo na cene kad ovo kazem). Ljudi iz Novog Sada znaju na koga mislim.
 
Interesantno je ovo. U ovim kvartovima su koncentrisani novosadski Rusi.
Tu ima Rusa ali su ih agenti nalozili na Grbavicu pa ljudi koji su tamo izdavali dizali su kiriju zadnjih godinu dana, ali mislim da su sad poceli po malo i da spustaju posto Rusi cim nadju jeftinije menjaju, pa stanodavci izdaju po 6meseci pa onda opet moraju da traze stanare. Generalno, moj utisak je da su cene kirija stidljivo pocele da padaju.
 
Uz autoput, pre TC Zmaja, iz pravca Beograda, sa desne strane je posecen zeleni pojas, tj drvece. verovatno za neke poslovne zgrade. Zna li neko sta ce tu da se gradi?
 
Sa ECB sastanka:
"The ECB revised staff projections to forecast lower growth and inflation in the future, with inflation averaging 2.3% in 2024 and growth 0.6%. This is down from the previous forecast of 2.7% inflation and 0.8% growth. "

Ovo je signal da ce verovatno spustiti referentu stopu pre kraja drugog kvartala za 0.25%.
Do kraja godine mozda bude spustena maksimalno 0.75%-1%.
Prema tome euibori (3m i 6m) ce biti negde oko 3% početkom godine, a ukupna kamata između oko 6% (s obzirom da su marže oko 3%).
Predizborna obecanja :) Uzmi obzir da je izborna godina u nekoliko zemalja EU. Bas me zanima kako ce FED da se ponasa posle izbora u USA...
 





Svestan sam da je prihod od kapitala koncetrisan..
O drugoj stvari sam pisao, ali nemam vremena da sednem pa da lepo ispišem..
-Devizna štednja 16mld- kamata 500 miliona eura godisnje
-Doznake ( prijavljene preko banke ) 4 milijarde. Do 10k se ne prijavljuje na carini.. Ako ih staviš u slamaricu, to je nevidljiva lova. Nema implikaciju na BDP
-IT i ostali koji prihoduju iz inostranstva. Uglavnom pausalci, ali gomila para ide preko Payoneer i sličnih kombinacija ( bankomati u EU )
-Paušalci max 350 eura paušal, a 50k eura ima do paušala od 6 miliona. Služe za: skidanja para sa doo, smanjanje dobiti, kad ne možeš da uzmeš keš da izdaš račun itd.
-Renta nekretnina. Beogradjani imaju nekretnine u Beogradu, Zlatiboru, Kopu, Grčkoj, Crnoj Gori... Nepoporezovan prihod
-Preduzetnici.. Kupovina stana na firmu, automobila.. To je imovina firme, koju koristi vlasnik i to je sve učestalije. To realno povećava kupovnu moć, a možeš da se prijaviš na 500 eura mesečno.
-Ima 30k Rusa, ukupno stranaca verovatno još toliko. Diplomate, biznismeni itd. Kome oni plaćaju rentu?
-Rast cena nekretnina, preprodaja stanova. Dosta ljudi je preprodalo kupljene stanove i to ne samo u Beogradu. Razlika u ceni = prihod, ako smanjiš cenu na ugovoru = neoporezovan prihod.
-Javni sektor- Ima sigurno 10-15% koji su na položaju i uzimaju keš, pored plate. Katatstar, Sudovi, Carina, Policija, politika, javna uprava itd. To je neprijavljen prihod. Ove na vrhu da ne pominjemo. To je već ozbiljan kriminal.
-Prijava na manju platu, keš na ruke. Ne znam koliko ih ima, ali kapiram da su u pitanju desetine hiljada ljudi.

Ako krenemo po ovoj tvojoj skali, verovatno najmanje kombinacija sa kešom prave najbogatiji. Kako se po lestvici spuštaš, kreću kombinacije. Dok se plaćao vrtić i dok su mi deca išla,najmanje su plaćali ljudi sa firmama, a svi dobra kola. Sistem je napravljen da možeš da vrdaš. Ja sam ubedjen da ima baš dosta ljudi sa dna ove lestvice, koji imaju jako mali prijavljen prihod, a šure se od para. Porez na prihod ide od 40+ % na bruto platu , pa do 5-6% ako si paušalac i sve do 0% ako ne prijavljuješ prihod.

Ja sam ubedjen da neprijavljenog keša poslednjih 40godina se napravila paralelna ekonomija u Srbiji, koja raste, reinvestira i pravi sve više para. 2009. je bio veliki reset, aod neke 2012. kad je SNS video da kontrole nema, to raste iz godine u godinu. Koliki je obim tačno, ne znam, ali sam nezvanično svojevremeno čitao da koliko ima para na deviznoj štednji, još toliko je po sefovima i slamaricama.
Zbog svega ovoga sto si napisao, zakljucak je jednostavan. Prosecna plata, visine kamate za kredit zaista ne igra ulogu u ceni nekretnina dok se god ne zna koliko je "sivog" novca u nekretninama. Nema svrhe uopste diskutovati bilo kakva predvidjanja...
 
Evo jedna mentalna vezba:
Postoji odredjeni broj ljudi koji imaju dobre plate, zaradjuju posteno. Ti ljudi nemaju da iskesiraju nekretninu. Dakle, u poslednjih godinu dve oni skupljaju za ucesce i cekaju da kamate krenu dole. Onog momenta kada kamate krenu dole ovi ljudi ce krenuti da kupuju nekretnine. Kako ce se to odraziti na cenu kvadrata?
Potpuno ista stvar se desila tokom pandemije, ljudi iz straha cekali, nakupilo se kesa, cim je strah popustio cene otisle gore.
Van racunice su ljudi koji uzimaju za kes, njih ce uvek biti i na njih kamate a cak i cene kvadrata ne uticu preterano.

Mentalna vezba dva:
Bg prosek plata 1000E, cena kvadrata recimo 3000E
Zapad prosek plata 3000E, cena kvadrata 6-7-8k+
Sta ce se desiti sa cenom kvadrata nakon rasta proseka plata u Bgu?
Ja sam čitao u Dojče Vele-u da je prosečna neto plata u Nemačkoj 2.160 evra. U Italiji su i manje.
 
Predizborna obecanja :) Uzmi obzir da je izborna godina u nekoliko zemalja EU. Bas me zanima kako ce FED da se ponasa posle izbora u USA...
Kako mislis predizborna obećanja?!?!? U pitanju je negativna vest za EU. Niži rast GDP.
A i niža inflacija na nivoima ispod 3% je isto negativna vest (niska inflacija je povezana sa recesijom)
 
Uz autoput, pre TC Zmaja, iz pravca Beograda, sa desne strane je posecen zeleni pojas, tj drvece. verovatno za neke poslovne zgrade. Zna li neko sta ce tu da se gradi?
Gxe je tacno taj pojas? Zar tu nije KBC Bezanijska Kosa? Kako tu da se gradi?
 
image (5).png
 
Kako mislis predizborna obećanja?!?!? U pitanju je negativna vest za EU. Niži rast GDP.
A i niža inflacija na nivoima ispod 3% je isto negativna vest (niska inflacija je povezana sa recesijom)

Možda nisam dobro pročitao ali su najavili da će eventualno u junu spuštati kamatne stope pa je to kao neko predizborno obećanje ...
 
Hoces da kupis stan u novoj zgradi za recimo 2000e na malo daljoj lokaciji (Telep) i da imas manje troskove i povracaj PDV-a, ili da placas 2000e na Limanu i da potrosis jos oko 300-500e po m2 za renoviranje
Ne mozes porediti Liman i Telep. Liman je jedna od 3 najtrazenije lokacije u Novom Sadu.
Kao kad bi neko poredio Novi Beograd i Ledine.
 
Poslednja izmena:
Jeste, ali 2.7% nije neki bauk. S obzirom da je do skoro bila blizu 10%.
Pa ni 10% nije neki bauk s obzirom da smo mi 90-tih imali inflaciju od ko zna koliko milijardi procenata :) Ne verujem da ce kamatne stope ici znacajnije nadole dok inflacija ne bude bila ispod 2% relativno duzi vremenski period, a istorijski gledano, kad vidis da se kamatne stope obaraju to obicno znaci da je recesija vec uveliko pocela.
1709953072766.png
 
To je poenta, u redu je da u BG cene budu po 4-5-6-7.000€/kvm, ali onda kada 50-60% ljudi bude kreditno potentno…to je onda odrziv rast…ovo sada su spekulativno-kriminalne igrarije belosvetskih peraca novca…
 
Znači 20% ljudi je uopšte u mogućnosti da bude kreditno sposobno za najjeftini mogući stan.

Zvuči tragično, ali sumjam da je bolje u većini zemalja. Prosto uvek postoji sloj stanovništva u svakom velikom gradu koji nema novca da kupi nekretninu i na kojima počiva tržište izdavanja stanova.
 
Mislim da je ljudima veci problem da skupe ucesce nego sama rata, vrv vec placaju kiriju pa ce da zamene kiriju za ratu, ali gde da nadju 20k evra za ucesce i jos nekih 5k za dodatne troskove upisa hipoteke, placanja agenta, ugovor i ostalo… i to za manji stan, ne privamo o porodicnim stanovima gde treba bar duplo
 
Vrh