Šta je novo?

Cene nekretnina

U kom smislu da se adaptiram? Da menjam bransu? Radim kancelarijski posao, a vikendom sam majstor. Tacnije pomocnik glavnog majstora (hidroizolacija, keramika, vodoinstalacije i sl.) i ucim se. Fizikalija me opusta. Volim da se znojim. Danas zanatlije imaju pare. To sam uvideo. Covek lepo zaradjuje i vozi dzip od 15.000e s 4 razreda srednje jedva zavrsene. Dok ja imam 5-godisnji drzavni fakultet koji sam na silu zavrsio, nesto iskustva u IT i vozim auto od jedva 2.000e. Menjam se i prilagodjavam... kao onaj Ammar Mesic, glumac/pevac, otisao u Bec da radi na gradjevini.
 
U kom smislu da se adaptiram? Da menjam bransu? Radim kancelarijski posao, a vikendom sam majstor. Tacnije pomocnik glavnog majstora (hidroizolacija, keramika, vodoinstalacije i sl.) i ucim se. Fizikalija me opusta. Volim da se znojim. Danas zanatlije imaju pare. To sam uvideo. Covek lepo zaradjuje i vozi dzip od 15.000e s 4 razreda srednje jedva zavrsene. Dok ja imam 5-godisnji drzavni fakultet koji sam na silu zavrsio, nesto iskustva u IT i vozim auto od jedva 2.000e. Menjam se i prilagodjavam... kao onaj Ammar Mesic, glumac/pevac, otisao u Bec da radi na gradjevini.
Zanatlije koje ja znam ne izlaze ispod 4-5k mesecno, moj blizi krug ljudi retko ko zaradjuje ispod 2k, vecina je 3-3.5k, nekoliko njih 4-5k u jakim firma ili privatni biznis, znam da je to moj bubble al pricamo o dosta ljudi u ranim tridesetim koji nisu nikakva drzavna sema ili kriminal. To su ljudi koji mogu priustiti sadasnje cene.
 
Zanatlije koje ja znam ne izlaze ispod 4-5k mesecno, moj blizi krug ljudi retko ko zaradjuje ispod 2k, vecina je 3-3.5k, nekoliko njih 4-5k u jakim firma ili privatni biznis, znam da je to moj bubble al pricamo o dosta ljudi u ranim tridesetim koji nisu nikakva drzavna sema ili kriminal. To su ljudi koji mogu priustiti sadasnje cene.
Koliko takvih ima u Srbiji, a koliko onih, koji zaradjuju ispod 70.000 dinara mesecno?
 
Vecinu ljudi koje sam znao u profesiji su zaradjivali preko 3k eur, ali u mojoj zgradi na Kanarevom Brdu - imao si 3-4 porodica koje su bile sa primanjima vecih od nasih (ljudi imaju razvijene biznise), imao si 10ak njih koji su po slobodnoj proceni tu izmedju 3-6k eur mesecno i imao si 30ak koji su nekih 2-3k eur mesecno i imao si 10ak koji su oko 1k i sigurno oko 10ak porodica koje su u vidnom siromastvu...
I to je nasa zgrada bila bolja sto se toga tice, kakvih ima van gradskog jezgra

Ponovo, imas koliko 200-300k ljudi u Bg-u koji zaradjuju vise od proseka i imas 1.5-1.8mil koji su prosek i imas 500k koji su ispod proseka.. ugrubo

Po meni najbolji pokazatelj standarda je GDP by PPP i Srbija (generalnbo Evropske zemlje) uopste ne stoji lose kada se sagleda sve u globalu
 
A da ne govorimo po cemu to moze da se meri Beograd sa gradovima kao sto su Milano, Lisabon, Pariz, Moskova, London - uredjena drzava, cistoca, metro, turizam, biznis ?
Ni jedan od navedenih gradova nema naselja sa ogromnim potencijalom kao sto su: Mali Mokri Lug, Kaludjerica, Borca greda, Vojvode Vlahovica AA-ŠŠ, Altina, Plavi horizonti, Busije, Mirijevo sa Soferskim rajom... Lista ide u nedogled! Prava prilika da se kupi stan je sada i nikada vise! Sutra ce biti cene vece za 50e po kvm!
 
Skroz nebitna priča jer su i agenti više puta rekli da preko pola prometa generišu ljudi koji u ovom gradu ne žive.

Znači kupce stanova u BG treba gledati kao amalgam ljudi iz BG, ljudi iz unutrašnjosti, regionalnih kupaca (BiH i CG), i srpske dijaspore.
 
У малим градовима те плате од 3000 евра су јако ретке. Ако не рачунамо директоре фирми, практично не постоје.
 
Jel ova priča sad stvarno ili... :)

1000031278.jpg
 
U kom smislu da se adaptiram? Da menjam bransu? Radim kancelarijski posao, a vikendom sam majstor. Tacnije pomocnik glavnog majstora (hidroizolacija, keramika, vodoinstalacije i sl.) i ucim se. Fizikalija me opusta. Volim da se znojim. Danas zanatlije imaju pare. To sam uvideo. Covek lepo zaradjuje i vozi dzip od 15.000e s 4 razreda srednje jedva zavrsene. Dok ja imam 5-godisnji drzavni fakultet koji sam na silu zavrsio, nesto iskustva u IT i vozim auto od jedva 2.000e. Menjam se i prilagodjavam... kao onaj Ammar Mesic, glumac/pevac, otisao u Bec da radi na gradjevini.
Sto da ne, zanat je danas trazen i deficitaran, ako ti je zanimljivo ispeci zanat, pa za 2-3 godine budi sam svoj gazda i zaposljavaj segrte i eto razvijes biznis. Moj cale je bio preduzimac pa je propao za vreme krize, stvari se menjaju tako i ekonomija i on osto je trazeno. Formalno obrazovanje ne znaci nista, to je merilo samo kod nas. Imam fakultet i treba odma da mi se da plata 10k eur. Pogotovo ako su neke glupe glupe suficitarne nauke tipa ekonomija, pravo, filologija, ANTROPOLOGIJA i sl (mislim na neprimenljive niti fleksibilne).

Jel ova priča sad stvarno ili... :)

Pogledajte prilog 191591
Ma da, drugar trazi neki stan do 500-600EUR i sve neki krsevi poput ovog :) Sutereni puni vlage, Kuce sa posebnim ulazima.. Normalni stanovi tek od 650 pa na gore.
 
mali off topic:
Koliko prosecno padnu cene izdavanja stanova pocetkom let(maj-jun) i da li bude mnogo vise ponuda? Npr. Zemun centar kao lokacija
 
Izgleda da ni Karl-Heinz iz Helma grupe nije hteo da pregovara sa kupcima u poslednjih godinu-dve (poput ovih velikih investitora iz BGa) pa sada ima firmu u vrednosti jednog Penthouse-a iz Lastavice...
Screenshot_2024-03-05-17-51-16-520_com.android.chrome-edit.jpg

IMG_20240305_175420.jpg
 
Ne čekaju pad euribora, već pad cena. Ko može da kupi sad, ne interesuje ga euribor jer zna da će za koji mesec/godinu euribor svakako pasti.
Ima mnogo više razloga da Euribor ostane ili malo padne. Imaš dugačke periode gde je kamatna stopa u SAD bila 4+ % ... Niko ne garantuje da će se vratiti na nivo iz perioda tokom korone.
 

Nadam se da će republika Srbija ovaj put da doda i neki mehanizam da ove stanove kupuju bezbednjaci radi stanovanja. Da ne bude kao pre, na klik, ko u kvizu brzi prsti. A onda da ih kupci rentaju po tržišnim cenama istom tom narodu koji im je omogućio subvencionisanu cenu.
Koji mehanizam ? Ti meni das stan za 30 000 eur koji vredi 100k. Sta ces da radis ? Da me obilazis svaki dan ? Da mi ulazis u stan ?
 
stanovi zepterra ima u oglasima po 3100 (sa pdv) Jedan poslednji sprat i par nekih koji gledaju na ulicu
 
Neverovatno mi je sta pisu ljudi za koje sam smatrao da stvarno imaju ozbiljno znanje i iskustvo i neku svest gde žive..
Prosecna plata u Beogradu je tolika kolika je, odnosno RZS izbaci koliko je prosek po poreskim prijavama. Da li vi svi zajedno mislite da se ovolike rente i cena kvadrata placa iz plate i samo iz plate? U Srbiji ima preko 500k 'nekretnina' koje se izdaju, stanovi, lokali, hoteli, apartmani, hale, zemlja. Jos ko zna koliko nekretnina rentaju naši ljudi po svetu. Da ne idemo dalje, to je prihod od verovatno milijardu eura godisnje, koji je jako slabo oporezovan. To je keš koji je u slamaricama i od kojeg se dalje kupuju nekretnine, rentaju veće nekretnine itd.
Ako je BPD Srbije oko 70 milijardi, sigurno ima još 5-6 milijardi koje 'nisu u knjigama', a možda i mnogo više, a da ne pričamo o kriminalu..

Plate i kamata na kredite su sporedna stvar na tržištu nekretnina, 70% je kešijana koja nije oporezovana.. Neko juče reče da ovi što imaju velike plate 'na belo' nemaju dodatnih prihoda, kao u fazonu ne treba im imaju velike plate. Pa ti ljudi skoro po pravilo prave još para od kamata, rente, dividendi... Tržište formira cenu nekretnina, a naša ekonomija je takva kakva je i ima mnogo neoporezovanog novca koji se ponovo ulaže u velikom procentu u nekretnine. Skoro sve zanatlije uzimaju keš. Ima ih preko 100.000 u Srbiji, plus Bosna i sad ovi Turci, Pakistanci itd. Možda ih ima i 200.000, ko to zna ima hiljade gradilišta u Srbiji. Gomila majstora i mehaničara nemaju ni paušalne firme, nego samo gotovina, uzmi ili ostavi. Gomila ovih novih zanimanja IT, marketari itd.. Gomila neoporezovanog keša u najboljme slučaju paušalna agencija, gde je 7-8% porez. Vrlo verovatno da ima preko 600k ljudi u Srbiji koji generiše neki neoporezovani keš.
Tržište nekretnina u Beogradu je rezultat takve ekonomije. I sad će svi da kažu užas, a 90% tih što viču užas uzimaju keš u nekim kobinacijama. I 90% se ne buni kad je njima dobro i to je tako!!

Ne može da se poredi Beograd sa Parizom ili Londonom, jer tek tamo radnička klasa nikad ne može da kupi stan na boljoj lokaciji. Dobra lokacija u Londonu je preko 13.000 eura po m2, a plate radničke klase im nisu 5 puta veće.
Da li neko zna koliko košta zdravstvo u USA, recimo padneš na led zimi i polomiš ruku? Ili padneš sa bicikla, dobiješ upalu pluća ili bilo koja hospitalizacija na 5-6 dana? 30-40 puta skuplje nego u Srbiji, jel imaju toliko veće plate? Zdravstvo, osnovna civilizacijska stvar koja nas odvaja od životinja..

Karaburma do 2.200
Mirijevo 1.600 - 2.200
Gornji Zemun 2.000-2.500
Voždovac 2.000 - 3.000
Vidikovac 1600-2500
Miljakovac do 2.200

Jel su ovo toliko loša naselja za život? Zašto mora NBG, Senjak ili B.Brdo, Dorcol ili Vracar? Meni stvarno nije jasno, evo majke mi..
 
stanovi zepterra ima u oglasima po 3100 (sa pdv) Jedan poslednji sprat i par nekih koji gledaju na ulicu
Kad su krenuli da zidaju 2020 nudili po 2,6K sa pdvom, baš nadjoh mail.
Pa šta ovde košta 5.730/m2 (ako sam dobro izračunao), blindirana vrata, pogled? Ovde se agencija blamira uzimajući ovo u portfolio.
 
Vrh