Šta je novo?

Cene nekretnina

E sad od tih 81638 dinara oduzeti neki procenat na konto premija i dobijamo tešku bedu u Beogradu, u kom su većina cena monstruozno visoke.

To samo potvrđuje ono što je neko rekao, da je veliko raslojavanje između bogatih i siromašnih u BG.

Sa nekretninama je taj problem izražen i u tom smislu da svako ko ima neki novac u Srbiji, regionu i dijaspori je kupio stan u BG. Tako da zapravo plate u BG i nisu neki indikator tražnje.
 
Хвала на инфо. Буџет нам је око 150к и планирали смо неки мали двособан. За Ластавице сам се ухватио јер ми некако искачу из фрижидера, а и стигли су на 80%. За Сакуру ми је било интересантно питати јер знам да је грађена квалитетно, а није распродата, па реко можда има нешто везано за ту микролокацију што није сјајно.
Mozda mi je nesto promaklo ali zar tih 20k od drzave ne vazi za izgradnju kuce ili stana ali do 100 000e?
"Ovo pravo može da se ostvari i za kupovinu kuće ili stana u visini 20 odsto vrednosti nepokretnosti procenjene od strane nadležnog poreskog organa, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti, kao i za učešće u kupovini kuće ili stana putem stambenog kredita u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto prodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti", nabrojalo je Ministarstvo.

Mozda lose kontam objasnjenje.
 
Lepo je napisano, samo je on možda shvatio da se tih 100k odnosi na iznos kredita, ne na vrednost celokupne nekretnine.
 
Razlika u ceni po kvm za slicno stanje stana kod Vuka i kod okretnice u Ustanickoj moze biti i veca od 500 EUR.
Dakle po mom misljenju da, ukoliko je razlika samo 500 EUR po kvm onda se isplati.
Sto se tice stanova u izvornom stanju, opet sve zavisi od krajnjeg stanja koje zelis i budzeta. Renoviranje moze da bude sminka samo za izdavanje i to kosta manje. Ako hoces da dobijes nivo lux novogradnje i zamenis celokupne instalacije, zidne i podne obloge, stolariju, ugradis nove radijatore, klimatizaciju, optimiziras raspored (rusenje/zidanje) itd. to kosta od 500 EUR/m2 pa nagore (ukljucujuci i sanitarije). Opremanje je takodje bitna stavka, zavisi da li ides na komadni namestaj ili moras nesto da radis na meru, itd. ali bez 200 EUR/m2 nema sanse (tu spada kuhinja, plakari, bela tehnika, kreveti, ugaone garniture, stolovi, stolice, stocici, manji elementi, itd. Na kraju i vreme, kad udjes u renoviranje i opremanje zbog rokova to je minimum 6 meseci a moze da se otegne i do 9 ako je veci stan...
Hvala na odgovoru, stvarno je koristan. Primera radi video sam da tu u blizini okretnice kao i po konjarniku, ti manji stanovi su oko 2500e m2 ako ne mora skroz da se renovira i verujem da je kirija oko 400e. E sad ako bi naleteo na neki stancic tu oko Djerma na relaciji bulevar-Dimitrija Tucovića mozda je bolja investicija sutra za izdavanje ako moze da se uzme 500,600e na kiriju. Jer vidim po ovim sajtovima da su se prodavali za ispod 3000e po m2 u tom nekom delu.
 
Morao sam vise da procitam, posto nisam znao za ovo ali vidim da postoje uslovi da oba roditelja moraju da imaju zaradu ispod 1500e, da vazi samo za majke koje su dobile dete ove godine i da je ovo vise namenjeno za izgradnju kuca zbog manje populacije u selima. Za ovu i poslu godinu svega 580 prijava. Ovo bi se masovno koristilo da moze za stanove preko 100k
 
Morao sam vise da procitam, posto nisam znao za ovo ali vidim da postoje uslovi da oba roditelja moraju da imaju zaradu ispod 1500e, da vazi samo za majke koje su dobile dete ove godine i da je ovo vise namenjeno za izgradnju kuca zbog manje populacije u selima. Za ovu i poslu godinu svega 580 prijava. Ovo bi se masovno koristilo da moze za stanove preko 100k
Sad sam hteo da napisem da postoje limiti. Jeste sad cu ja da rodim dete i da trazim drzavi da mi da 200k za stan od 1M.
 
Mozda mi je nesto promaklo ali zar tih 20k od drzave ne vazi za izgradnju kuce ili stana ali do 100 000e?
"Ovo pravo može da se ostvari i za kupovinu kuće ili stana u visini 20 odsto vrednosti nepokretnosti procenjene od strane nadležnog poreskog organa, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti, kao i za učešće u kupovini kuće ili stana putem stambenog kredita u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto prodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti", nabrojalo je Ministarstvo.

Mozda lose kontam objasnjenje.

Mozda mi je nesto promaklo ali zar tih 20k od drzave ne vazi za izgradnju kuce ili stana ali do 100 000e?
"Ovo pravo može da se ostvari i za kupovinu kuće ili stana u visini 20 odsto vrednosti nepokretnosti procenjene od strane nadležnog poreskog organa, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti, kao i za učešće u kupovini kuće ili stana putem stambenog kredita u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto prodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti", nabrojalo je Ministarstvo.

Mozda lose kontam objasnjenje.
Poslednji stav tog clana cini mi se kaze da je 20k maksimalan iznos. Tacnije: pomazemo ti sa 20% do 100k, za sve preko nemas subvenciju i ostajes na tih 20k. Tako sam ja tumacio bar.
 
Poslednji stav tog clana cini mi se kaze da je 20k maksimalan iznos. Tacnije: pomazemo ti sa 20% do 100k, za sve preko nemas subvenciju i ostajes na tih 20k. Tako sam ja tumacio bar.

Ja ovo ne čitam tako. Pre mi deluje da vrednost nepokretnosti ne sme biti veća od 100.000 EUR (što ima smisla donekle). Javi ovde ako saznaš tačan odgovor :)
 
To samo potvrđuje ono što je neko rekao, da je veliko raslojavanje između bogatih i siromašnih u BG.
Nazovi problem je, ali je to manje-vise svuda, sto ljudi koji se utapaju u prosek ili su ispod proseka su jednostavno neprimetni. Neprimetni u smislu da ljudi ne vide takve ljude jer im jednostavno ne 'zapadaju' za oko.
Tako da vi u Bg-u vidite realno 200k (verovatno i vise) ljudi koji su iznad proseka (pazite to je velika brojka), koji zive na visem nivou (finansijskom) - onda imate, koliko, 800k ljudi koju su prosek za Bg. E a onda imate milion onih koji su ispod tog proseka i recimo jos 200k ljudi koji su na nivou egzistencije. E sad tih 1.8 miliona ljudi u Bg-u ima prosecno 750eur platu (i u najboljem slucaju oni u porodici imaju 1.5k eur platu) - a posto niste odseceni od realnosti, pogledajte kako jedna 'standardna' porodica sa 1.5k eur primanjima moze da zivi u Bg-u.
Ne zaboravite da nasi gradjani i dalje najvise uzimaju kes kredite od svih ostalih bankarskih proizvoda
 
Morao sam vise da procitam, posto nisam znao za ovo ali vidim da postoje uslovi da oba roditelja moraju da imaju zaradu ispod 1500e, da vazi samo za majke koje su dobile dete ove godine i da je ovo vise namenjeno za izgradnju kuca zbog manje populacije u selima. Za ovu i poslu godinu svega 580 prijava. Ovo bi se masovno koristilo da moze za stanove preko 100k
Proverio sam u banci i ne postoji problem. Intesa cak ima i proizvod kredit za majke sa subvencijom. U ovom slucaju ja podizem kredit i dovoljno je dostaviti bracni ugovor i moju saglasnost da ce se stan voditi na suprugu.

 
Proverio sam u banci i ne postoji problem. Intesa cak ima i proizvod kredit za majke sa subvencijom. U ovom slucaju ja podizem kredit i dovoljno je dostaviti bracni ugovor i moju saglasnost da ce se stan voditi na suprugu.
Bas me cudi da se vise ljudi nije prijavilo za ovo onda. Hvala na informacijama.
 
И да, имам право на помоћ јер супруга не ради, а ја имам плату око 1300 еур што је испод две просечне плате (услов државе)
Moj savet, tj moje razmisljanje - gledaj sto je moguce povoljniju lokaciju (koja ti je prihvatljiva) u odnosu na ratu. Nemoj nikako ici sa vecom ratom zarad lokacije (ako gledas za zivot), jednostavno ne smes previse opterecivati budzet, po mom misljenju ako opteretis budzet preko 30%, onda to vec mnogo utice na vas standard
 
Moj savet, tj moje razmisljanje - gledaj sto je moguce povoljniju lokaciju (koja ti je prihvatljiva) u odnosu na ratu. Nemoj nikako ici sa vecom ratom zarad lokacije (ako gledas za zivot), jednostavno ne smes previse opterecivati budzet, po mom misljenju ako opteretis budzet preko 30%, onda to vec mnogo utice na vas standard

Koliko bi rekao da je realna opterećenost za stambeni kredit? 15-20%?

Razmišljam o tome ovih dana jer sam i sam kreditni kupac, ali nemam baš neki benchmark...
 
Мени је искрено све изнад 2к еур много али шта је ту је - боље да дајем 500е на рату кредита него да изнајмљујем стан (већ 7 година бацам новац) јер мало су оборили камате и рецимо интеза има сад понуду 5,03% на 20 година - фиксно . Гледам на ово као на прелазно решење јер за неколико година очекујем да наследим кућу у близини бг и да се одселим. Мали двособан ми је идеалан јер могу 55м2 да вратим пдв и потенцијално сутра могу га користим за издавање док деца не крену на факс.

Je l možeš i meni da proslediš tu ponudu/računicu za 55m2 nove gradnje na NBG (ne mora Lastavice/Sakura) koja izadje 150.000 EUR (sve i da je ovo cifra koju si obračunao sa povratom PDV-a)? Hvala
 
Koliko bi rekao da je realna opterećenost za stambeni kredit? 15-20%?
Pa pazi, svako ima neku kalkulaciju. Nije isto ako uzimas kredit za investicionu nekretninu (jer je to i investicija i imas neki povracaj sredstava - renta) ili za stanovanje.
Za stanovanje ja bih rekao, moje misljenje, da je do 30% opterecenje kucnog budzeta pozeljno. Jer sa 70% kucnog budzeta ti i dalje imas neke opcije za 'stednju' (svako mora da ima crni fond, bar je to neko odgovorno vodjenje finansija) i da mozes da balansiras sa nekim nepredvidjenim okolnostima.
Mora da postoji odricanje od necega, ali ako to odricanje ukljucuje odricanje od nekih najnormalnijih zivotnih potreba - onda nam nesto nije dobro u kalkulaciji
 
Vidim da moramo podhitno u Azerbejdzan, Zemlju vatre kod Rakocevica... ko jos moze da prezivi stagflaciju u Srbiji. @NRakocevic komsija daj neki kontakt ko zavrsava radne dozvole kod bata Ilhama Alijeva da i nas malo ogreje azersko sunce kad vec Jermene nije :) Daj neki info jos koliko je renta stana u Bakuu, porezi, mesecna plata... da vidimo nas nekoliko da predje a svakog meseca saljemo zeni i deci lovicu Western Unionom.. :)
Da ne idemo previse u offtopic - sto se tice radne dozvole zavisi u kom sektoru radis, ako je nafta i gas onda odobrenje daje SOCAR (Azerbejdzanski NIS). Ja radim za SOCAR tako da mi sami sebi dajemo odobrenje za radne dozvole.
Cene nekretnina u Bakuu su vec dugo vreme (5-10 godina) stabilne jer je izgradjeno na milione kvadrata kao i u svakoj naftnoj zemlji tako da je ponuda ogromna a neke posebne traznje nema. Stranci osim retkih izuzetaka ne mogu kupovati nekretnine u AZ. To vazi i za Srbe jer nemamo ugovor o reciprocitetu sa AZ, iako su Srbija i AZ strateski partneri te je Srbija jedina evropska zemlja uz Tursku koja ima bezvizni rezim sa AZ.
Najpopularniji kompleks za strance je Port Baku, gde renta stana u principu ide 12-18 EUR/m2 i to je najskuplje u gradu od vecih novogradnji. Ja zivim u novogradnji u sirem centru, porodicni stan sa 2 spavace i 1 kupatilom, 150 kvadrata sa svim troskovima 1200 EUR/mesec. Ima i garazno mesto ali ga ne koristim. Kao i svim expatima meni stan placa firma pa cena rente i nije previse bitna. Isto kao i expatima u BG.
Porezi na platu su nesto veci nego u SRB, ali penziono nije obavezno a za zdravstveno je americki sistem, dakle firme uplacuju tzv. pakete a ne skida se od plate. Ko nema dobar zdravsteni paket moze da umre ili mora da plati kesom i najmanju intervenciju. Isto kao u USA.
Plate su u principu nize nego u BG kao i cene, ali ko radi u naftnoj industriji to je potpuno druga prica. Senior inzenjerske pozicije (ne moze se ni dobiti radna dozvola bez fakulteta) krecu od 10k USD mesecno pa na gore. Sportisti i sportski radnici su takodje svet za sebe i imaju ogromne plate.
 
Mnogo pravila ima i mnogo provere je potrebno tu. Vidim da supruga isto mora biti zaposlena. Ne znam stvarno ali cim banka kaze da moze onda verovatno ima neka fora.
Ma moglo bi, kad ne bi radili risk. Jos samo investitor da se naguzi i da proda stan, preko svih ovih peripetija. Kako da ne :D Desavalo se da regularni kreditni kupci bivaju odbijeni a kamo li ova zavrzlama.

Edit: I u njegovom slucaju ne kupuje supruga stan nego on, zamisljam sad poreskog inspektora kako gleda celu situaciju, zajedno sa investitorom.
 
Moj savet, tj moje razmisljanje - gledaj sto je moguce povoljniju lokaciju (koja ti je prihvatljiva) u odnosu na ratu. Nemoj nikako ici sa vecom ratom zarad lokacije (ako gledas za zivot), jednostavno ne smes previse opterecivati budzet, po mom misljenju ako opteretis budzet preko 30%, onda to vec mnogo utice na vas standard
Ako kupuješ 1. stan onda šanse NEMA da upadneš u 30%. Više 50-65% da ide na kredit i da budeš srećan da je tako!
Posle se situacija popravi i opadne na 20-30%... Pustite i podržite čoveka što se odlučio da kupi stan + našao sve moguće subvencije od države! Što je za svaku POHVALU!! Tako i treba i više ljudi bi to trebalo da koristi! Kad već država nudi te subvencije + dodatke na decu to trebaju svi da koriste. Te subvencije su napravljene da bi se stimulisala ta grupa ljudi, u konkretnom slučaju mlade porodice! To je za svaku pohvalu!
 
Vrh