Šta je novo?

Cene nekretnina

Aman bre, šta ste se ostrvili na čoveka :)
pustite dečka na miru ne ubijajte ga u pojam. Svako ima pravo na želje.
Ako mu ne možemo pomoći, da mu ne odmažemo
 
Ma to je ta neka inicijalna kalkulacija...tad ti se sve čini da može...tek kad staviš sve svoje troškove na papir, shvatiš gde i koliko možeš da se prostreš.
 
Нема потребе за циничним коментарима и да се ородимо да бих одговорио.
Али одговорићу:
-30к из сламарице
-20к од државе
-100к из кредита (на 30 година је око 500е месечно

И да, имам право на помоћ јер супруга не ради, а ја имам плату око 1300 еур што је испод две просечне плате (услов државе)

Позз
Pozdrav,
Prvo, pozdravljam odluku da se oslobodite podstanarskog zivota, pogotovo ako je dete tu/na putu. Prvenstveno zbog tog deteta se treba osloboditi tereta takvog zivota.
Predlozio bih da ipak gledate jeftiniju novogradnju, ukoliko je budzet "kratak" kao sto ste naveli. Sakura/lastavice i slicne "premium" novogradnje na nbg mogu vrlo lako da vam dovedu ratu na sam max opterecenja, a ne zna se sta ce biti posle isteka ogranicenja kamata.
 
Prosečna plata u BG nema šanse da je veća od 800 EUR, tako da ne znam na misliš ovde.

Jedino ako misliš ukupna primanja na nivou porodice, to se slažem.
Ovo jednostavno nije tacno.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u centralnim BG opstinama (gde svi zele da kupe stan i o cemu se i prica uglavnom na ovom forumu) je 1480 EUR (Stari grad), 1450 EUR Vracar te 1400 EUR NBG. Podaci RZS.
Na gornje cifre treba dodati i novac koji se isplacuje "na ruke", postoji gomila ljudi koji imaju 800 EUR na racun i jos 800 EUR na ruke, zatim prakticno sve zanatlije koje zaradjuju 2-3k EUR na crno a prijavljeni na 500 EUR.
Tako da je upliv sive ekonomije jako tesko uproseciti, ali realno je dodati bar 20% na gornje cifre koje daje RZS.
Znaci mozemo zakljuciti da stanovnici centralnih opstina u BG zaradjuju oko 1800 EUR u proseku mesecno, sto je daleko vise od 800 EUR.
 
Moj je savet da pogleda neku novogradnju na pruzi Stara/Nova Pazova/Indjija,
koliko vidim ima lepih ponuda za 1500-1600e.
Zdravo za decu, za odrastanje, ima škola vrtić,
vozom je na Nbg za 15-20min, autom u Bg/NS za pola sata.
 
Ovo jednostavno nije tacno.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u centralnim BG opstinama (gde svi zele da kupe stan i o cemu se i prica uglavnom na ovom forumu) je 1480 EUR (Stari grad), 1450 EUR Vracar te 1400 EUR NBG. Podaci RZS.
Na gornje cifre treba dodati i novac koji se isplacuje "na ruke", postoji gomila ljudi koji imaju 800 EUR na racun i jos 800 EUR na ruke, zatim prakticno sve zanatlije koje zaradjuju 2-3k EUR na crno a prijavljeni na 500 EUR.
Tako da je upliv sive ekonomije jako tesko uproseciti, ali realno je dodati bar 20% na gornje cifre koje daje RZS.
Znaci mozemo zakljuciti da stanovnici centralnih opstina u BG zaradjuju oko 1800 EUR u proseku mesecno, sto je daleko vise od 800 EUR.

Na fingirane podatke RSZ dodajes svoju percepciju protoka novca , svaka cast na pausalnim procenama.
 
Aman bre, šta ste se ostrvili na čoveka :)
pustite dečka na miru ne ubijajte ga u pojam. Svako ima pravo na želje.
Ako mu ne možemo pomoći, da mu ne odmažemo
Niko ne ubija u pojam, više čuđenje.
Od plate 1300, nakon kredita 500 (pitanje da li je tolika rata), održavanja (50), struje 30, interneta i kablovske (25), telefona (20), infostana, ostane u najboljem slučaju 600€.
I to bez da je opremio stan.

Mislim da mu se odmaže ako se podstrekuje da kupi taj stan na toj lokaciji u ovom trenutku.

Ako on ima neku drugu računicu, može da je dopuni (dodatni novac koji dobijaju od roditelja na mesečnom nivou, ženu čeka siguran posao za xmeseci) ili tako nešto slično. Porodica koja ima primanja 1300€ mesečno nije u stanju da kupuje stan na kredit u Beogradu u ovom trenutku. A tek nije u stanju da kupi na NBG u novogradnji.
 
Medijalna neto zarada za oktobar 2023. godine iznosila je 67.124 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa. Dakle, pola.


Ekonomisti često kažu da najbolji pokazatelj plata u Srbiji i jeste upravo medijalna zarada, jer se njom obuhvataju svi poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac s obračunatim zaradama, umesto da se prosečna zarada izračunava na osnovu reprezentativnog uzorka.
.
 
Poslednja izmena:
Ovo jednostavno nije tacno.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u centralnim BG opstinama (gde svi zele da kupe stan i o cemu se i prica uglavnom na ovom forumu) je 1480 EUR (Stari grad), 1450 EUR Vracar te 1400 EUR NBG. Podaci RZS.
Na gornje cifre treba dodati i novac koji se isplacuje "na ruke", postoji gomila ljudi koji imaju 800 EUR na racun i jos 800 EUR na ruke, zatim prakticno sve zanatlije koje zaradjuju 2-3k EUR na crno a prijavljeni na 500 EUR.
Tako da je upliv sive ekonomije jako tesko uproseciti, ali realno je dodati bar 20% na gornje cifre koje daje RZS.
Znaci mozemo zakljuciti da stanovnici centralnih opstina u BG zaradjuju oko 1800 EUR u proseku mesecno, sto je daleko vise od 800 EUR.

Ok vidim da si u pravu, priznajem grešku. Iskreno sam malo šokiran ovim iznosima za BG.

I onda što cene ne padaju... lepo se živi :D
 
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Jel ovo medijalna neto zarada? Ako jeste onda je ovo ogroman napredak - jer moja supruga, kao inzenjer tehnologije u fabrici u Bg-u (pre nego sto smo otisli za US) nije imala ovu platu (januar 2023)
 
Ja mislim da su decembarske zarade jače jer se isplaćuju 13. plate tad ali svakako je prosečna zarada za 2023. negde oko 930 EUR po statistici RZS, što je jak iznos u odnosu na ostatak države.

Ne znam kolika je medijalna za BG, da li uopšte može da se nađe taj podatak?
 
Ja sam uvek u decembru imao 13u platu koja je iskazana kao decembarska plata - tj plata mi je u decembru skoro uvek bila duplirana.
Mene zanima medijalna neto plata, jer imate dobar bro menadzera koji imaju velike plate i onda i decembra bude veliko uvecanje - a oni itekako uticu na prosecnu neto zaradu. Medijalna daje realniju sliku
 
Ovo jednostavno nije tacno.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u centralnim BG opstinama (gde svi zele da kupe stan i o cemu se i prica uglavnom na ovom forumu) je 1480 EUR (Stari grad), 1450 EUR Vracar te 1400 EUR NBG. Podaci RZS.
Na gornje cifre treba dodati i novac koji se isplacuje "na ruke", postoji gomila ljudi koji imaju 800 EUR na racun i jos 800 EUR na ruke, zatim prakticno sve zanatlije koje zaradjuju 2-3k EUR na crno a prijavljeni na 500 EUR.
Tako da je upliv sive ekonomije jako tesko uproseciti, ali realno je dodati bar 20% na gornje cifre koje daje RZS.
Znaci mozemo zakljuciti da stanovnici centralnih opstina u BG zaradjuju oko 1800 EUR u proseku mesecno, sto je daleko vise od 800 EUR.
Bogati kao svajcarci! Ja 7000 eur ti 0 prosek 3500.
 
Ovo jednostavno nije tacno.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u BG okrugu (a tu spada, je li, npr. i Mladenovac i Grocka) je 1050 EUR neto.
Prosecna plata isplacena u Decembru 2023 u centralnim BG opstinama (gde svi zele da kupe stan i o cemu se i prica uglavnom na ovom forumu) je 1480 EUR (Stari grad), 1450 EUR Vracar te 1400 EUR NBG. Podaci RZS.
Na gornje cifre treba dodati i novac koji se isplacuje "na ruke", postoji gomila ljudi koji imaju 800 EUR na racun i jos 800 EUR na ruke, zatim prakticno sve zanatlije koje zaradjuju 2-3k EUR na crno a prijavljeni na 500 EUR.
Tako da je upliv sive ekonomije jako tesko uproseciti, ali realno je dodati bar 20% na gornje cifre koje daje RZS.
Znaci mozemo zakljuciti da stanovnici centralnih opstina u BG zaradjuju oko 1800 EUR u proseku mesecno, sto je daleko vise od 800 EUR.
Krajnje nerealna procena sa proizvoljnim dodavanjem 20% i ne uzimanjem u obzir da se u decembru isplacuju godisnji bonusi.
 
Kao sto neko napisa neko kupus neko meso u proseku jedemo sarmu lol
Realno u pitanju je veliko raslojavanje stanovnistva a to je u Beogradu posebno zanimljivo jer sirotinje ima svuda u svakom kraju i svim opstinama mozda je eto zato Bg malo drugaciji od ostalih gradova zap Evrope gde je dzentrifikejsn strong
 
U Beogradu je 81638 za novembar
Edit:
zarada.png
 
Niko ne ubija u pojam, više čuđenje.
Od plate 1300, nakon kredita 500 (pitanje da li je tolika rata), održavanja (50), struje 30, interneta i kablovske (25), telefona (20), infostana, ostane u najboljem slučaju 600€.
I to bez da je opremio stan.

Mislim da mu se odmaže ako se podstrekuje da kupi taj stan na toj lokaciji u ovom trenutku.

Ako on ima neku drugu računicu, može da je dopuni (dodatni novac koji dobijaju od roditelja na mesečnom nivou, ženu čeka siguran posao za xmeseci) ili tako nešto slično. Porodica koja ima primanja 1300€ mesečno nije u stanju da kupuje stan na kredit u Beogradu u ovom trenutku. A tek nije u stanju da kupi na NBG u novogradnji.

A koliko ostane kad od plate 1300 oduzmes 700 za kiriju?
 
Vidim da moramo podhitno u Azerbejdzan, Zemlju vatre kod Rakocevica... ko jos moze da prezivi stagflaciju u Srbiji. @NRakocevic komsija daj neki kontakt ko zavrsava radne dozvole kod bata Ilhama Alijeva da i nas malo ogreje azersko sunce kad vec Jermene nije :) Daj neki info jos koliko je renta stana u Bakuu, porezi, mesecna plata... da vidimo nas nekoliko da predje a svakog meseca saljemo zeni i deci lovicu Western Unionom.. :)
 
Jel ovo medijalna neto zarada? Ako jeste onda je ovo ogroman napredak - jer moja supruga, kao inzenjer tehnologije u fabrici u Bg-u (pre nego sto smo otisli za US) nije imala ovu platu (januar 2023)
Ne, medijalna neto plata je znatno niza sto je posledica normalne raspodele. Nemam poslednje podatke za medijalnu platu u BG.
 
Vrh