Šta je novo?

Cene nekretnina

Kopaonik je kao skijalište dosegao zenit. Daljeg prostora za širenje skijališta ima vrlo malo. I dalje se nekontrolisano gradi. Mislim da su zlatne godine za rentijere iza nas. Ustalom pogledajte kamere, a skijalište zapravo i začudo sasvim dobro funkcioniše obzirom na količinu snega.
Konaci trenutno: (ne nisu svi na skijama ako ste to pomislili)

Pogledajte prilog 190305


A ako je neko spreman da ulupa 100k i više u studio, samo napred...
Kopaonik je specifičan, baš skijaško mesto. Kada je sezona decembar-januar sve je prepuno i preskupo (zato ga sada neki i izbegavaju jer za te pare mogu ići negde bolje), van sezone, pogotovo leti, hoteli i apartmani su jeftiniji nego na Zlatiboru. Problem je što nema ništa za decu, a ni potrebne infrastrukture za njih tako da je prazno jer ljudi koji bi došli sa decom tu nemaju šta da traže. Tu je malo labud i u pravu, na Zlatiboru je sezona duža zbog raznih sadržaja.
 
Labude kako ti ovo računaš? Od Mirijeva do Borče npr sat vremena a od Beograda (npr Karaburme) do Zlatibora 1.5h? Čak i da živiš u Surčinu koji je najbolja moguća polazna tačka iz Beograda do Zlatibora ti treba trenutno oko 2.5h. Sa AP koji kad bude došao do Mačkata (a neće doći sledećih 5god) imaćeš min 2h vožnje u idealnim slučajevima. ~180km AP-a, plus 15 min od Mačkata do nekog apartmana na Zlatiboru (idealno) i 15 min sa neke tačke Beograda (opet idealno) do Miloša Velikog (naravno ko kreće iz Mirijeva, njemu ova računica pada u vodu).
Znači kad se završi AP do Mačkata trebaće u idealnim uslovima oko 2h iz stana na NBGD-u do apartmana na Zlatiboru što i nije loše. Ali nikad nećeš moći da stigneš za 1.5h čak i dobro da voziš preko ograničenja. Ako računaš opština-opština to može ali to ti i ne vredi mnogo. Šta mi vredi op-op sat i 30 min ako ja iz pomenutog Mirijeva imam do Miloša V. sat i 20 min.

Zlatibor - Jahorina za pola sata je izazov i helikopterom. Kad završe autoput trebaće minimum 1.5h, iliti 1h za ~120km AP-a, Pale-Jahorina 15min i Zlatibor-Mačkat 15min. Sveukupno ideala 1.5h kad bude ceo AP gotov, realno za deset god.
Sada se stiže za oko 2h35min

Ne ulazim sad u to gde ko živi, Beograd je veliki, u tom smislu će možda čak neko iz NS pre stići do Zlatibora nego neko iz Mirijeva. Izlaz Mačkat se najverovatnije ipak pomera bliže samom Zlatiboru (traži se projektno rešenje), a odatle će biti brzom saobraćajnicom u više traka za 5-7 min do samog ulaza u turist.mesto. Ukupno 191km AP se može preći za nekih 85 min. Sada već postoji brza saobraćajnica od Tošinog bunara do AP Miloš Veliki kojom se stiže za 6-7 min.
Pazi ne bih se sada bavio raznim BG naseljima, ali je suština da ćeš moći i petkom posle posla da kreneš ili čak subotom ujutru i odmoran stići na Zlatibor (verovatno si vozač pa ti ne moram objašnjavati koja je razlika voziti po AP i po običnom, i po pitanju odmora i po pitanju uživanja u krajoliku). Već od oktobra kad puste deo do Požege, zaobilazeći ovčarsko-kablarsku klisuru stizaće se za oko 2h
Što se tiče kraka autoputa do Jahorine biće oko 63km

Suština je da sa tim autoputem Beograd dobija "pluća", dobija taj tako dugo traženi ventil, jer će mnogo više ljudi da odlazi kad zna da im treba do 1.5h i to bez gužvi kao danas.
Rok za ovu deonicu do samog Zlatibora je kraj 2026

Što se tiče Air Shuttle-a BGD-Ponikve ta kratka vazdušna ruta iznosi oko 20-ak min, tako da će gosti Expa imati komociju da biraju šta im najviše odgovara
 
... u vikend naselju koje nema ni kanalizaciju...

Evo ja se razmisljam da kupim studio u novom porjektu Rozeta (centar, pored Zupe), cene su 4.2-4.8k za opremljen apartman (ukljucujuci kuhinju i namestaj) sto je zapravo odlicna cena. Jedino sto ce biti gotovo za sezonu 2027, ali zato i jeste niza cena, 2027 ce biti 7-8k ako preostane ista.
Inače kada kreneš tim putem od Olge prema Župi fekalije teku asfaltom.
 
Slazem se, niko ne moze da pogodi precizno vreme ni 48h unapred a ne 5 godina. Govorimo o verovatnocama samo. Pre neki dan sam procitao podatak da je od 6 najtoplijih godina od kada se meri i belezi vreme, 4 od tih 6 su od 2018 pa do danas. Znaci od poslednjih 100 godina 4 od 6 najtoplijih su od 2018 pa na ovamo. Stavi sve na papir ako je ikako moguce. Koja je verovatnoca da ne bude snega ili da bude. Kao neko ko skija tamo u zadnjih 7 godina mogu ti reci da izvesno da ako ovako nastavi snega biti nece. Ova godina ce sigurno uci u istoriju kao godina sa najmanje sneznih padavina od kada se meri. Ovo sto je padalo od decembra do evo sad kraja februara je ranije padalo za jedan dan. E sada se postavlja pitanje koja je cena apartmana sa ili bez snega na planini. Leti mozes kolima da se provozas odakle god hoces ne mora da budes u centru kao sto je to prakticno zimi da budes.
Ne znam ko još puši tu priču o klimatskim promenama. Taj narativ služi samo da bi se plašilo i kontrolisalo pučanstvo, a zna se da su korporacije najodgovornije. Ali da neće niti snega za 5 godina je najsmelija tvrdnja.
 
Malj, glas iz naroda. 😂

Btw. Neko ovde je već izneo informaciju da je evropska banka za obnovu i razvoj tipa još pre 10 godina obustavila finansiranje zimskih centara na ispod 2500 metara. Iz ove perspektive bili su u pravu, itekako.
 
Kako prihodi od kirija mogu da se povećavaju u godinama pred nama? Stanovništvo nestaje, uvoze se migranti, nepalci, kirgistanci, albanci...jel mislite da oni rade za 600 eura, a plaćaju zakup 350+ troškove? Svaki mesec sve više oglasa za izdavanje, i tek će biti sve više, a time i pad cena stanarina.
 
Kako prihodi od kirija mogu da se povećavaju u godinama pred nama? Stanovništvo nestaje, uvoze se migranti, nepalci, kirgistanci, albanci...jel mislite da oni rade za 600 eura, a plaćaju zakup 350+ troškove? Svaki mesec sve više oglasa za izdavanje, i tek će biti sve više, a time i pad cena stanarina.

Oglasavan nekoliko dana, drugar izdaje, izdat za 350 eur bez problema posle 7 dana. Cene su mnogo otisle u nebesa, i izdavanje i prodaja, ne znam kako, ali ima narod para, samo ili dobro glumi/laze ili se pretvara da nema.
 
Kako prihodi od kirija mogu da se povećavaju u godinama pred nama? Stanovništvo nestaje, uvoze se migranti, nepalci, kirgistanci, albanci...jel mislite da oni rade za 600 eura, a plaćaju zakup 350+ troškove? Svaki mesec sve više oglasa za izdavanje, i tek će biti sve više, a time i pad cena stanarina.

Pa i nema previše dobrih stanova za izdavanje. Oglasa kao ima, ali kad pogledaš dosta stanova su budževine, u lošem stanju, ili jezivo opremljeni. Mislim da je tražnja za dobrim stanovima u najam u BG i dalje znatno veća nego ponuda i biće tako još dugo.
 

Oglasavan nekoliko dana, drugar izdaje, izdat za 350 eur bez problema posle 7 dana. Cene su mnogo otisle u nebesa, i izdavanje i prodaja, ne znam kako, ali ima narod para, samo ili dobro glumi/laze ili se pretvara da nema.

Ako ovo ode za 350 onda šta pričamo... Inače pogledajte par grupa na fejsu za BG izdavanje, tone ljudi traže stalno, neki i sa dosta pristojnim budžetima.
 
Ako ovo ode za 350 onda šta pričamo... Inače pogledajte par grupa na fejsu za BG izdavanje, tone ljudi traže stalno, neki i sa dosta pristojnim budžetima.

Ne znam zaista za te grupe po fejsu, ne gledam ih, nemam toliko slobodnog vremena kao ranije. Racunaj da je parking mesto minimum 50 evra, do nekih 70 evra, sto znaci da je samo stan oko 280 do 300 evra. Mnogi i zele/traze parking mesto, jer u danasnje vreme parking je postao veliki problem, a ljudi zele komoditet.
 
Kako prihodi od kirija mogu da se povećavaju u godinama pred nama? Stanovništvo nestaje, uvoze se migranti, nepalci, kirgistanci, albanci...jel mislite da oni rade za 600 eura, a plaćaju zakup 350+ troškove? Svaki mesec sve više oglasa za izdavanje, i tek će biti sve više, a time i pad cena stanarina.
lelee tek nam onda sledi rast kirija, 10 migranata u stanu, svaki po 600e leleee.
 
Nema pada kupo-prodaje u Zemunu. Beleži YoY solidan rast cena, kao i broj ugovora.
Nema veceg pada u Zemunu u odnosu na proslu godinu, ali ako se ne unese jos ugovora, prodaja je i dalje dosta losija u odnosu na januar 2017, 2018, 2019..
 
Poslednja izmena:
Sto se Zemuna tice:



Zemun - oktobar 2023
1708636467543.png


Zemun - novembar 2023
1708636520764.png


Zemun - decembar 2023
1708636551954.png


Zemun - januar 2024
1708636583415.png




Na ovaj deo se odnosi:
1708636695450.png
 
Ne znam ko još puši tu priču o klimatskim promenama. Taj narativ služi samo da bi se plašilo i kontrolisalo pučanstvo, a zna se da su korporacije najodgovornije. Ali da neće niti snega za 5 godina je najsmelija tvrdnja.
Pazi prirodnog snega ce biti vrlo malo ako ista. Mozda sam pesimista ali licno mislim da se blizimo tome da prirodnog snega nece biti (ili ce ga biti vrlo malo tipa 5-10cm). Mozda ce biti u mogucnosti da naprave nesto vestackog ali pogledaj trenutnu situaciju. Prognoza je sledeca: do kraja februara se ne ocekuju nikakve padavine. Sad pogledaj decembar slab, januar slab, februar slab. Gledano ukupno u tih 100 dana ako je palo ~35cm snega sve zajedno, sto mu dodje ~3mm po danu. Ranije je toliko padalo u malo boljem danu. Secam sezona kada sam dolazio na Kop sa metar snega a sada sve zeleno osim staza.

Pitanje da li vredi ulagati u bilo sta vezano za sneg. Ko je pokupovao te apartmane od 7-10K se tako zeznuo da je to strasno. Mozda je u pitanju neka easy money ekipa ali da je neko izracuna da mu se to isplati tesko. Inace ono sto sam spomenuo za najtoplije godine mislio sam na vreme u Srbiji, ne na globalnom nivou.
 
Pazi prirodnog snega ce biti vrlo malo ako ista. Mozda sam pesimista ali licno mislim da se blizimo tome da prirodnog snega nece biti (ili ce ga biti vrlo malo tipa 5-10cm). Mozda ce biti u mogucnosti da naprave nesto vestackog ali pogledaj trenutnu situaciju. Prognoza je sledeca: do kraja februara se ne ocekuju nikakve padavine. Sad pogledaj decembar slab, januar slab, februar slab. Gledano ukupno u tih 100 dana ako je palo ~35cm snega sve zajedno, sto mu dodje ~3mm po danu. Ranije je toliko padalo u malo boljem danu. Secam sezona kada sam dolazio na Kop sa metar snega a sada sve zeleno osim staza.

Pitanje da li vredi ulagati u bilo sta vezano za sneg. Ko je pokupovao te apartmane od 7-10K se tako zeznuo da je to strasno. Mozda je u pitanju neka easy money ekipa ali da je neko izracuna da mu se to isplati tesko. Inace ono sto sam spomenuo za najtoplije godine mislio sam na vreme u Srbiji, ne na globalnom nivou.
Ne mora da znaci. Ovaj sport je mozda i lukrativniji od zimskih sportova. Kopanik je idealan da se pretvori u solidan "bike park", ali treba investirati.

Nije jeftin sport, ali je velika navlaka. Kao i skijanje. Plus imam neki osecaj da bi vise stranaca doveo na planinu u Srbiju nego skijanje.

whistler-bike-park-berms.jpg
 
Poslednja izmena:
Što se tiče kraka autoputa do Jahorine biće oko 63km
Untitled.png


Labude savet, pogledaj prvo na netu ako nisi siguran nemoj pisati nešto što nema veze sa životom. 63 km može ako instaliraju dva vremenska portala pa uđeš kod Kotromana i teleportuješ/stvoriš se negde iza Goražda. 97 km je prava linija kao strela Pale-Mačkat, AP bi izašao nekih 120km za istu deonicu.
 
Poslednja izmena:
Vrh