Šta je novo?

Cene nekretnina

Malog procenta ? Uso sam u hiljade stanova, nisam samo na teritorijama bio, proso od BC preko prerija, Ontarija, Quebec, ne znam vise ni sam. Ove novije zgrade, vecina njih ima masinu, ali tu je stan od 700k CAD pa na gore jednosoban, rentanje isto jako skupo.
Ja bih prvi voleo da se svi Srbi presele malo u Kanadu i da zive taj zivot. Nasi ljudi nisu ni svesni sta imaju dok to neizgube onda je naravno kasno.
Hocete da zapocinjem sad ovde kako vecina u Kanadi nije videla parket a moja tetka u tom golubarniku na NBG imala parket 1980.
Opet vam kazem vecina Srba nije ni svesna na dnevnom nivou koje sve prednosti ima u odnosu na prosecnog kanadjana.
Imate gomilu nasih ljudi u Kanadi koji su prodali kuce po Torontu i Vankuveru za milione kad je krenuo ovaj nagli skok. Dosta njih znam koji su kupili BGH2O.
Niko nije lud od njih da zavrsi u kanadskim logorima za penzose.
Izvinjavam se ako sam malo iskocio iz teme.
Lep pozdrav forumasi
Zaboravio si na grtalicu, i oni g***** sto pada
 
Pa Novi Beograd je definicija upravo toga, jeftini stanovi u sivim oblakoderima, klasicni golubarnici.

Ako cemo jos jeftinije i prostije od tog onda smo pukli kao drustvo totalno.

Pa izgleda da mora jer prosečna nekretnina u golubarniku na NBG košta 2600 EUR/m2.
 
Kanada ima očajnu imigracionu politiku što je kod njih nakon mnogo godina dovelo do housing krize. Podstiču imigraciju visokoobrazovanog kadra u velikom broju, što je dovelo do formiranja mnogo privatnih univerziteta koji koriste državne subvencije za školarine kao biznis model. Njima jako mnogo ljudi dolazi na godišnjem nivou da kao "studira", a u stvari sa planom da se trajno nasele u Kanadi.

Na terenu nekretnina, to se prikazuje kao ogromna disproporcija tražnje i ponude, a kompleksni zoning propisi kod njih onemogućavaju da se to dovede u neki ekvilibrijum.

Paralelno s tim, koliko je ljudi pobeglo u nekretnine po niskim kamatnim stopama pre nekoliko godina, sad nemaju nikakav motiv da prodaju jer ne mogu da kupe bolje, a bilo bi im skuplje. Kanada je hipotekarno tržište, gde preko 60% vlasnika kupuje na kredit, što trenutno jako utiče na ponudu.
 
Malo je cudno ipak sto se vradovic i ekipa bune kad neko poment Stokholm, al zato ne prestaju da seruju klipove iz Kanade i USA :) Ako Stokholm nije relevantan za ovu nasu pricu, ne znam zasto prekookeanske drzave jesu. Takodje, skacu ko opareni ako uporedis Srbiju sa Bugarskom, Rumunijom, ili nedajboze Spanijom, to je sve blasfemija, al zato je nama vrlo bitno kako kanadski student ide na fax.
 
Malog procenta ? Uso sam u hiljade stanova, nisam samo na teritorijama bio, proso od BC preko prerija, Ontarija, Quebec, ne znam vise ni sam. Ove novije zgrade, vecina njih ima masinu, ali tu je stan od 700k CAD pa na gore jednosoban, rentanje isto jako skupo.
Ja bih prvi voleo da se svi Srbi presele malo u Kanadu i da zive taj zivot. Nasi ljudi nisu ni svesni sta imaju dok to neizgube onda je naravno kasno.
Hocete da zapocinjem sad ovde kako vecina u Kanadi nije videla parket a moja tetka u tom golubarniku na NBG imala parket 1980.
Opet vam kazem vecina Srba nije ni svesna na dnevnom nivou koje sve prednosti ima u odnosu na prosecnog kanadjana.
Imate gomilu nasih ljudi u Kanadi koji su prodali kuce po Torontu i Vankuveru za milione kad je krenuo ovaj nagli skok. Dosta njih znam koji su kupili BGH2O.
Niko nije lud od njih da zavrsi u kanadskim logorima za penzose.
Izvinjavam se ako sam malo iskocio iz teme.
Lep pozdrav forumasi
Ne znam koji je procenat u pitanju. Cak i da je veci procenat, opet je cudno kako mnogi idu tamo, a retko ko se vraca, kad je mnogo lakse vratiti se nego otici. Moguce da i pored te mane drzava jeste daleko bolja za zivot, pa ljudima to manje smeta nego to sto ovde nemaju nikakav sistem.
 
Ne znam koji je procenat u pitanju. Cak i da je veci procenat, opet je cudno kako mnogi idu tamo, a retko ko se vraca, kad je mnogo lakse vratiti se nego otici. Moguce da i pored te mane drzava jeste daleko bolja za zivot, pa ljudima to manje smeta nego to sto ovde nemaju nikakav sistem.

Treba uzeti u obzir da ljudi koji se odluče na emigraciju to rade zato što im je situacija u matičnoj državi bez perspektive. Oni da imaju čemu da se vrate, ne bi ni odlazili :)
 
Za BG bi najzdravije bilo da se lansira nekoliko velikih gradilišta za socijalno stanovanje...te zgrade po NBG što niču služe investiranju i čuvanju para u ciglama.

Beogradu treba gradnja za život običnog čoveka koji živi i radi u gradu, a to je iz nekog razloga postalo potpuno sekundarno.
Pa kad bi nikla neka soc gradnja na nekoj opet nepoželjnoj lokaciji opet niko ne bi kupovao tamo, a i kad bi kupio taj bi digao cenu da preproda x2.

Elem evo nešto za razmišljanje

dAYQMsT.jpeg


1.5mil stanovnika 64g+
1.2mil 18-

ima nas 6.647mil prema popisu. U drugom kvartalu 2023. godine broj zaposlenih iznosio je 2 876 600, a broj nezaposlenih 306 600

Javni sektor 612148
Državna uprava i odbrana; obavezno socijalno osiguranje 158407

Jedan normalan radnik hrani sebe i jos dvoje i po... A pošto je takvo stanje neodrživo zadužujemo se kreditima. E sad dokle će to moći...
 
Pa kad bi nikla neka soc gradnja na nekoj opet nepoželjnoj lokaciji opet niko ne bi kupovao tamo, a i kad bi kupio taj bi digao cenu da preproda x2.

Može da se blokira preprodaja na nekoliko godina da se demotivišu investicioni kupci. A mislim da, ako bi se projekat dizajnirao smisleno, sa svim potrebnim sadržajima, ljudi ne bi imali problem da žive malo dalje od centra.

Primer je Stepa, koja je bogu iza nogu, a sad se oko naselja novogradnje prodaju za 3000 EUR/m2 jer se smatra zahvalnom lokacijom za život.

Kontra primer je Sanivil, koji iako ima predispozicije da bude lepo malo naselje, dizajniran je kao spavaonica na brdu bez ičega drugog osim stambenih zgrada. A tu se opet dobro prodaju stanovi jer je jeftinije od svih ostalih novogradnji u gradu.
 
Pa kad bi nikla neka soc gradnja na nekoj opet nepoželjnoj lokaciji opet niko ne bi kupovao tamo, a i kad bi kupio taj bi digao cenu da preproda x2.

Elem evo nešto za razmišljanje

dAYQMsT.jpeg


1.5mil stanovnika 64g+
1.2mil 18-

ima nas 6.647mil prema popisu. U drugom kvartalu 2023. godine broj zaposlenih iznosio je 2 876 600, a broj nezaposlenih 306 600

Javni sektor 612148
Državna uprava i odbrana; obavezno socijalno osiguranje 158407

Jedan normalan radnik hrani sebe i jos dvoje i po... A pošto je takvo stanje neodrživo zadužujemo se kreditima. E sad dokle će to moći...
1995. godine smo imali 103.635 prvaka (https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=08&dd=31&nav_category=206&nav_id=316265), to je generacija rodjena 1988. godine, koja sad ima 35-36 godina. Prema ovim podacima u toj generaciji sada imamo 85.000-86.000 ljudi, a mozda i manje ako racunamo one koji vise i ne zive ovde, ali se vode kao da zive. Znaci do 30-40. godine zivota barem 15-20% ljudi napusti zemlju.
 
Problem sa potencijalnim "socijalnim" stanovima je sto je dobro za prosecnog coveka, ali lose za demografiju na duze staze, jer i ovako bez jeftinih stanova ogroman broj ljudi dolazi iz manjih mesta za Beograd. Skoro pa 1/3 Srbije ce ziveti u jednom gradu sto nije ni odrzivo niti dobro. Naravno da ovo ne znaci da sam protivnik tih socijalnih stanova, poput Austrije.
 
Problem sa potencijalnim "socijalnim" stanovima je sto je dobro za prosecnog coveka, ali lose za demografiju na duze staze, jer i ovako bez jeftinih stanova ogroman broj ljudi dolazi iz manjih mesta za Beograd. Skoro pa 1/3 Srbije ce ziveti u jednom gradu sto nije ni odrzivo niti dobro. Naravno da ovo ne znaci da sam protivnik tih socijalnih stanova, poput Austrije.

Razumem, ali nećeš demotivisati doseljavanje skupim nekretninama. Ljudi se doseljavaju u velike gradove jer u malim mestima nema posla. Tu je potrebna neka politika koja bi podsticala ekonomski razvoj unutrašnjosti, što mi nemamo.
 
Pa kada se prave putevi u unutrašnjosti to je nepotrebno i populizam, kada se prave fabrike u unutrašnosti to je nepotrebno i populizam. Prvo trebamo mi sebe da sredimo pa onda da razvijamo plan. Evo plana, preduzetnicima koji se registruju van područja Beograda i ostalih većih gradova dati neke subvencije i umanjenje poreza do neke godine.
 
Ljudi se doseljavaju u velike gradove jer u malim mestima nema posla. Tu je potrebna neka politika koja bi podsticala ekonomski razvoj unutrašnjosti, što mi nemamo.
Power to the people. Mozda bi decentralizovanija politika dala bolje rezultate. Ne rezumem se u tematiku, tj koliko vlasti i samostalnosti imaju opstine u Srbiji. Ali recimo, ako bi opstine i narod(ne lokalni politicari) imali uticaj na lokalnu politiku u vecoj meri, imali bi utisak da mogu vise i smislenije da doprinesu svom kraju, time i na pravac razvoja i buducnost. Na osnovu toga bi mogli kvalitetnije da donesu odluku da zive ili migriraju, ako zele.
 
Problem sa potencijalnim "socijalnim" stanovima je sto je dobro za prosecnog coveka, ali lose za demografiju na duze staze, jer i ovako bez jeftinih stanova ogroman broj ljudi dolazi iz manjih mesta za Beograd. Skoro pa 1/3 Srbije ce ziveti u jednom gradu sto nije ni odrzivo niti dobro. Naravno da ovo ne znaci da sam protivnik tih socijalnih stanova, poput Austrije.
Mogli bi tada socialni stanovi da se grade i u manjim gradovima. Na zalost, cak i tamo zive ljudi kao podstanari. Nis, Novi Sad, Kragujevac, Zrenjanin, sve je to poskupelo... Ipak je ravnomeran razvoj opstina glavna stvar. Ja sam ubedjen da bi jedan veliki broj ljudi ipak izabrao svoj grad kao mesto za zivot. Svajcarska je primer toga, ima manjih gradova sa jakom industrijom u kojima se prakticno zivi bolje nego u Cirhu.

Ja bih voleo kada bi drzava mogla da da neku garanciju gradjanima da se udruze i direktno plate gradjevinske firme za izgradnju stanova. Npr, drzava anagazuje gradjevinsku firmu, raspise konkurs sa projektom, npr iza bloka 45, pa se ljudi koji imaju para javljaju, naravno postojali bi neki kriterijumi za rangiranje (koliko ko ima dece, koliko para moze da ulozi odmah). Da bi se izbegao investitor. Naravno, nasoj drzavi su vazniji arapski partneri. (Pre nego sto se braniterlji investicija dignu na zadnje noge o ceni gradnje, siguran sam da je mnogo manje nego trzisne cene.)
 
Ja bih voleo kada bi drzava mogla da da neku garanciju gradjanima da se udruze i direktno plate gradjevinske firme za izgradnju stanova. Npr, drzava anagazuje gradjevinsku firmu, raspise konkurs sa projektom, npr iza bloka 45, pa se ljudi koji imaju para javljaju, naravno postojali bi neki kriterijumi za rangiranje (koliko ko ima dece, koliko para moze da ulozi odmah). Da bi se izbegao investitor. Naravno, nasoj drzavi su vazniji arapski partneri. (Pre nego sto se braniterlji investicija dignu na zadnje noge o ceni gradnje, siguran sam da je mnogo manje nego trzisne cene.)
Mozda da drzava podeli ljudima radnicke slemove, mesalicu za beton, kran, da se zaobidje i gradjevinska firma :)
Salu na stranu, to je ozbiljna utopija i za mnoge uredjenije i sigurnije zemlje od ove.
Socijalni stanovi bi bili ok iskorak ka tom pitanju, ali opet, nek svako stavi ruku na srce i nek prizna sam sebi da li bi verovao da bi ti stanovi bili podeljeni pravedno, ili zavrsili opet preko veze ko zna kome.

Da se ne siri dalje tema, ne vidim da ima neko novih iskustava ovde sa terena?
 
Poslednja izmena:
npr iza bloka 45
Cija je to zemlja?

Znas ono kada se kaze "lokacija", to lokacija znaci $$$ u vrednosti zemlje i to je ogroman trosak. Zasto bi neko nekome poklanjao zemlju, tj $$$?

Podrzavam tvoj predlog, samo sa dodatkom, da svako ko podrzava takve ideje, donira za kupovinu zemlje tim ljudima za koje bi drzava zidala po povlascenoj ceni.

A vreme je pokazalo da su ponekad najbahatiji ljudi ti kojima su drzava, drustvo(narod) najvise pomagali.
 
Cija je to zemlja?

Znas ono kada se kaze "lokacija", to lokacija znaci $$$ u vrednosti zemlje i to je ogroman trosak. Zasto bi neko nekome poklanjao zemlju, tj $$$?

Podrzavam tvoj predlog, samo sa dodatkom, da svako ko podrzava takve ideje, donira za kupovinu zemlje tim ljudima za koje bi drzava zidala po povlascenoj ceni. Vreme je pokazalo da su ponekad najbahatiji ljudi ti kojima su drzava, drustvo(narod) najvise pomagali.
Znam da je utopija, ali nisam pominjao poklanjanje zemlje :) Naravno u nasoj drzavi kakva je sad, tesko bi bilo pravedne raspodele. Dobijali bi stanove i mrtvi i nerodjeni, samo da ne dodje stan do srednje radnice klase i postene inteligencije :)
 
Šta se ovo dešava sa prometom za januar?
Zemun 20, NBG 82, stari grad 3 🙂. Vidim, nije kompletan mesec ali ipak....
 
VukSaWS je pre par dana pomenuo problem vezan za krizu komercijalnih nekretnina. Nisam ekonomista niti sam u toku sa tim, ali sam sad slucajno naisao na neke clanke koji govore bas o tome.
Izgleda je zbog rastucih kamatnih stopa i masovnijeg rada na daljinu postalo previse skupo posedovati komercijalne nekretnine koje vrlo cesto znaju biti i prazne, pa ih sada mnogi ili prodaju po snizenoj ceni ili ih refinansiraju po visokim kamatnim stopama. Ovo moze dovesti do finansijske krize, gubitka od nekoliko stotina milijardi USD i oko 300 regionalnih banaka u SAD je u riziku. Cene komercijalnih nekretnina su vec pale 11% u odnosu na 2022. Pitanje je i da li ce ocekivano smanjivanje kamatnih stopa u narednom periodu resiti ovaj problem.
Sta ce biti sa ovim, da li ce stvarno doci do krize, do domino efekta, kako ce to uticati na ekonomiju, a izmedju ostalog i na cene nekretnina, ostaje videti.
Neki cak predlazu i pretvaranje nekih od tih komercijalnih objekata u stambene, sto u sustini ne bi bilo lose sa aspekta priustivosti nekretnina, jer bi povecalo ponudu.
 
Vrh