Šta je novo?

Cene nekretnina

To kaze i rgz i dva nasa sajta koje pratimo ovde na forumu, za cene i za prodaju. Aj odjavljujem se iz dalje srednjoskolske rasprave, bok!
 
Ok, prema analiticarima znaci imamo rast cena do sada, i moguca nova poskupljenja u 2024.
 
Nista, posto najavljuju poskupljenja, da kupimo sada odmah, dok jos ima i dok nije nestalo? Lepo ja kazem, FOMO ne sme da stane :)
Inace, ovaj CBRE nisu nikavi analiticari, tj. mozda se bave i nekom analitikom, ali su klasicna agencija za nekretnine, a svi znamo koji je njihov narativ.
 
Ja koliko sam ispratio ti nisi kupac, ovde si razonode radi. Sto bi kupovao?
 
Reci mi da nisi kupac bez da mi kazes da nisi kupac :ROFLMAO:
Ne znam sta neko ko je zadovoljan ovim cenama i ima love za bacanje radi na ovom topicu? :) Ovo sto si rekao nije analiza, niti je neki opipljivi ekonomski parametar, cist emotivni izliv, kao da ne razumes sta covek hoce da ti kaze. Ako si zadovojan stvarno nema potrebe za tim, kupuj na kilo, pardon 'pazari' kvadrate i uzivaj. Nemoj samo da ubedjujes sve nas da je i nama dobro, imamo vec jednog takvog sto iskace iz frizidera svaki dan.
 
Ovi iz RGZ inače ja ne znam jel su debili ili su u šemi sa investitorima i agentima da šire dezinformacije.

Ona Štrbac tvrdi da je promet u četvrtom kvartalu isti kao 2019., a ja gledam Wolfov sajt i vidim sledeće

Q4 2019 - ukupno ugovora 4849
Q4 2023 - ukupno ugovora 3504

Znači 27% manji promet nego 2019, dok gospođa na televiziji mrtva hladna kaže da je isti.
 
Ovi iz RGZ inače ja ne znam jel su debili ili su u šemi sa investitorima i agentima da šire dezinformacije.

Ona Štrbac tvrdi da je promet u četvrtom kvartalu isti kao 2019., a ja gledam Wolfov sajt i vidim sledeće

Q4 2019 - ukupno ugovora 4849
Q4 2023 - ukupno ugovora 3504

Znači 27% manji promet nego 2019, dok gospođa na televiziji mrtva hladna kaže da je isti.
Mogu da primenjuju razne modele, i da oblikuju podatke na sto načina, tako da uvek imaju nešto crno na belo iza svojih izjava

Zato ne verujem ni u kakve državne podatke vezano za bdp, popis, inflaciju, nezaposlenost, prosečnu platu, ma ništa živo.

Prvo što su uradili kad su došli na vlast pre deset godina je da su izmenili metodologije za sve o čemu se izveštava na dnevnoj bazi.
 
Ipak sam pogodio koja je tvoja poenta. Ja sam iz Krusevca, zivim u njemu, ali nema mnogo perspektiva za dalji razvoj. Srecom, radim remote, ali sem tog sto mogu da zaradim malo vise od proseka, ima malo perspektive. Razmatram Nis, Beograd i inostranstvo, ali sve opcije mi deluju skupe za ono sto se nudi, osim inostranstva.
Inace, moguce je da nesto bude najtrazenije i prenaduvano, to nisu izrazi suprotnog znacenja.
 
Sta bi znacilo to sto razmatras BG za kupovinu stana? Jesi li otisao nekad neki stan da pogledas u bg?

Sto ne kupis u Stokholmu?
 
Za sad se samo informisem i planiram svoju buducnost. Nije mi ideja da kupim stan ako nisam siguran da cu tamo da zivim. Ako resim da zivim u Bg-u kupicu u Bgu, ako resim da idem u inostranstvo, kupicu u onoj zemlji u koju se budem preselio. Nema potrebe da gldam stanove kad vidim da svi prodavci misle da se im stanovi nalaze na Menhetnu, bolje neka ih realnost za par godina ubedi da nisu u pravu nego da ja gubim zivce da ih u to ubedjujem :)
 
Žena od našeg stanodavca drži firmu koja prodaje građevinski materijal. Kaže da preko 30 godina nije bilo ovako slabe prodaje građevinskog materijala. Izgradilo se mnogo, samo u komšiluku ima nekoliko desetina zgrada koje su u nekoj završnoj fazi gradnje. Skoro niko ne započinje novu gradnju.
 
Žena od našeg stanodavca drži firmu koja prodaje građevinski materijal. Kaže da preko 30 godina nije bilo ovako slabe prodaje građevinskog materijala. Izgradilo se mnogo, samo u komšiluku ima nekoliko desetina zgrada koje su u nekoj završnoj fazi gradnje. Skoro niko ne započinje novu gradnju.

Pa nece niko u Mirijevo, Zaklopacu i ostale ca-ca-ca krajeve. Sad je svi zele samo nekoliko centralnih opstina par gradova u Srb.

Gazdarica Mica ispala iz igre, gradjevinske dozvole se samo stancuju... Evo link gde mozes da vidis i kako raste kolicina novca na stednji i broj gradj. dozvola:


Btw, sto si utihnula u prethodnom periodu, nije valjda jos jedan ban bio?
 
Ne znam sta neko ko je zadovoljan ovim cenama i ima love za bacanje radi na ovom topicu? :) Ovo sto si rekao nije analiza, niti je neki opipljivi ekonomski parametar, cist emotivni izliv, kao da ne razumes sta covek hoce da ti kaze. Ako si zadovojan stvarno nema potrebe za tim, kupuj na kilo, pardon 'pazari' kvadrate i uzivaj. Nemoj samo da ubedjujes sve nas da je i nama dobro, imamo vec jednog takvog sto iskace iz frizidera svaki dan.
Prva recenica znaci da bi na ovaj topic trebalo da dolaze samo ljudi nezadovoljni cenama i oni bez love za bacanje?
Ovo naravno nije bila nikakva analiza nego sala. Cak ima i smajli na kraju.
Nikoga ne ubedjujem ni u sta. Iznosim misljenje na osnovu toga sto sam relativno skoro kupio nekretninu u Bgu (plus verovatno uskoro kupujem u inostranstvu gde i zivim). Dakle, delim informacije iz prve ruke.
Vrlo cesto pisem da upravo ne treba ulaziti emotivno u procenu toka kretanja cena. Niti na osnovu statistike. Niti prica iz druge ruke. Sve vreme govorim krenite da se raspitujete i stvarno trazite nekretninu i sve ce vam postati mnogo mnogo jasnije. Shvatili biste da ne postoje nerealne cene. Shvatili biste koliko je potraznja veca od ponude. I ja sam prvo mislio da cene "samo sto nisu pale" i "sledeca x-y meseca su presudna" ali realnost je drugacije i tu nema emocija.

Meni je iz aviona jasno ko na forumu pise samo na osnovu "informacija" a ko na osnovu ozbiljne potraznje za nekretninom.
 
Tražnja je trenutno pala jer su cene previsoke, nema tu neke filozofije. To je klasičan tržišni mehanizam. Ostvarenih transakcija ima znatno manje nego godinama unazad.

Ranije su cene u Beogradu padale zbog slabe tražnje, ne bi bio presedan ako bi pale sad.

Koliko god je nerealno reći "cene samo što nisu pale" toliko je nerealno reći "cene neće pasti nikad jer je ponuda slaba", jer imamo primer od ranije da se to upravo desilo kad je tražnja pala. Može ponuda da bude slaba do prekosutra ako ni za tu slabu ponudu nema kupaca.
 
Prva recenica znaci da bi na ovaj topic trebalo da dolaze samo ljudi nezadovoljni cenama i oni bez love za bacanje?
Ovo naravno nije bila nikakva analiza nego sala. Cak ima i smajli na kraju.
Nikoga ne ubedjujem ni u sta. Iznosim misljenje na osnovu toga sto sam relativno skoro kupio nekretninu u Bgu (plus verovatno uskoro kupujem u inostranstvu gde i zivim). Dakle, delim informacije iz prve ruke.
Vrlo cesto pisem da upravo ne treba ulaziti emotivno u procenu toka kretanja cena. Niti na osnovu statistike. Niti prica iz druge ruke. Sve vreme govorim krenite da se raspitujete i stvarno trazite nekretninu i sve ce vam postati mnogo mnogo jasnije. Shvatili biste da ne postoje nerealne cene. Shvatili biste koliko je potraznja veca od ponude. I ja sam prvo mislio da cene "samo sto nisu pale" i "sledeca x-y meseca su presudna" ali realnost je drugacije i tu nema emocija.

Meni je iz aviona jasno ko na forumu pise samo na osnovu "informacija" a ko na osnovu ozbiljne potraznje za nekretninom.
Mozda je sala, ali jako pasivno agresivna, decko je vrlo jasno objasnio svoju situaciju. Ne postoje nerealne cene, niti nerealna ocekivanja od partnera - dokle god uspevas nadjes to sto trazis. E, kada prodaja pada, moze se desiti da se neko preracunao, mladozenja ili mlada, videcemo jos...

Drugo, sam sam do skoro i zivkao i isao i gledao stanove. Bas bih voleo da cujem sta si to tako mudro naucio iz pregovaranja sa agentima? Sta je to sto je tebi vise otvorilo oci nego statistika? Da li stu ti agenti rekli da stanovi idu kao alva, da ne mogu sve da postignu? Da li su te vodili na razgledanje zajedno sa jos nekim (navodnim) kupcima? Znam, meni takodje jos od kad trazim, a i pre desetak god kad sam isto razgledao... Ista meta, isto rastojanje. Al da, vec sam rekao da postoje ljudi koji vise veruju autoritetima koji su im reki da su 'strucni', nego da pogledaju statistiku.

A pitanje sa pocetka, to je bio samo moj savet, uzivaj, zbrisao si odavde, dobro ti ide, cim prije ako ti nije do statistike i razgovora sa nama naivcinama koje su ostale ovde.
 
Vrh