Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam da li se ovo nešto značajno razlikuje od dosadašnje ponude pošto nisam pratio ovaj konkretni projekat
Pogledajte prilog 189397

Nije to baš tako kako piše. Kad odeš na njihov sajt, tu stoji razjašnjenje da je u pitanju cena za kupce prve nekretnine nakon što izvrše povrat PDV-a. Tako da realna cena je zapravo 10% veća.
 
Koliko je uopste relevantna ta dinarska stednja? 144 milijarde dinara mu dodje oko 1,2 milijarde evra, aj da pretpostavimo da SVE ide u stanove u BG i NS.

Nesrecnog proslog meseca je na stanove u BG potroseno 167M, a u NS oko 46M, sto ce reci samo na stanove u Bg i Ns je potroseno oko 210 milona evra. Koliko bi dugo trajala ta nesrecna dinarska stednja, ako pretpostavimo da sve ide u beton? Sracunajte podel'te, pomnozite, kod mene na digitronu kaze da nije ni za 6 meseci... Da ne nagadjam kolio je tu ove devizne koja se slila u dinarsku, jer je neko primetio da je bolja zarada da zalozi svojih 100k dinara tesko ustedjenih.

Koliko je relevantna ako pretpostavimo da sve ide u ucesce za kredit beton?
 
Ako nekoga zanima kako se radi filtriranje, ovo ispod je uklonjeno na oblasti koju trenutno posmatrate.

I ponavljam još jednom, mapa uvek prikazuje sve, samo su prosečne cene korigovane. Mislim da ću i mapu "dopraviti". Uvek biram da izbacim nešto što pre makar i ne bilo savršeno.

licensed-image~2.jpeg
 
Koliko je relevantna ako pretpostavimo da sve ide u ucesce za kredit beton?
Ne mnogo vise, rekao bih, to je 181 evro po njusci stanovika, nek samo 5% stedi na ovaj nacin, to je oko 3600 evra po racunu, itd..itd.. Ja iskreno ne verujem da ni desetina svih tih para ne ide u beton. Sad mozemo da se igramo parametara vako i nako, al pogledaj koji je udeo kupovina iz kredita, koliko ucesce ti je potrebno za prosecan stan, itd itd.. Po meni to je jos jedan od brojeva za nagadjanje, nista manje i nista vise. Nije cifra zbog koje bih rekao - wow, to je to, sad znam odakle novci.
 
A da li je pokazatelj koliko se sada zaradjuje vise od troskova nego pre 11 godina?
 
Ne mnogo vise, rekao bih, to je 181 evro po njusci stanovika, nek samo 5% stedi na ovaj nacin, to je oko 3600 evra po racunu, itd..itd.. Ja iskreno ne verujem da ni desetina svih tih para ne ide u beton. Sad mozemo da se igramo parametara vako i nako, al pogledaj koji je udeo kupovina iz kredita, koliko ucesce ti je potrebno za prosecan stan, itd itd.. Po meni to je jos jedan od brojeva za nagadjanje, nista manje i nista vise. Nije cifra zbog koje bih rekao - wow, to je to, sad znam odakle novci.
Ma ima medu tim ljudima i ljudi koji vec imaju stanove i ne planiraju da kupuju stanove. Pa jedan deo toga ide i tekuce potrosnje vremenom itd.
 
Jel možeš da mi pošalješ link jednog primera šta si gledao?
Evo npr, https://cenestanova.com/sombor/2023/9/20197/20356?typeId=3,6,14&smart=false

Sombor, septembar 2023.

Novogradnja - 8 prodaja. Prosecna cena 1120e/m2. Kad izbacimo ekstreme 1067e/m2.

Cene stanova su: 832, 954, 972, 1102, 1105, 1159, 1250, 1398

Prakticno je sa opcijom da se iskljuce ekstremi izbacio ovaj stan od 1398e/m2 iz racunice. Mislim, mozda tako i treba da bude, ne znam.
 
Pogledaću. Hvala ti. Na prvi pogled meni deluje da je ok, što ne znači da ne može bolje. Moram detaljno da proverim svakako, da ne nagađam.
 

A tek sto je jeftino u poredjenju sa Hong Kongom i Parizom...
 
Evo jedne kvalitetne analize na temu cene nekretnina
Kao što je čovek objasnio, samo još jači pad tražnje će naterati investitore i druge prodavce, da smanje alavost i spuste cene, ali čim opet poraste tražnja, opet rastu apetiti prodavaca, preko normalne mere. Specificnost srpskog tržišta.
 
Ne znam da li se ovo nešto značajno razlikuje od dosadašnje ponude pošto nisam pratio ovaj konkretni projekat
Pogledajte prilog 189397
Ovde su spustili cene. Tipa 2021/2022 stanovi su bili oko 3000-3600+PDV sad su od 2750€ do 3450+PDV plus daju popust za keš kupce. Lokacija je top, jedino je problem ta trafo stanica. Ićiće to još dole, onaj Tempo Tower je sad najavljen kako bi mogli malo da poguraju malo prodaju.
 
Evo jedne kvalitetne analize na temu cene nekretnina
svaka mu ko Njegoseva…ali ovo da su Djuku opomenuli da smanji doživljaj ili kad su u A-bloku opomenuli da ne pomisle da krenu prodaju po niskim cenama koje su planirali…sve strašni biznismeni dok je tržište u bull-u sto bi tekao jedan moj drug ovde…prodaj sad stan kad je trziste u skorom slobodnom padu…
 
Evo ja cu dati jednu dugorocnu prognozu pa cemo videti koliko sam u pravu.
Sobzirom na tendencije 80 posto sela , u narednih 20 godina , u Srbiji bice pusta i nenaseljena.
Sela koja ce biti bliza vecim gradovima do desetak kilometara bice naseljena.
Sobzirom na demografske-statisticke podatke veci deo stanovnistva ce izumreti a preostalo mladje stanovnistvo se iseliti u gradove.
Gradici poput Majdanpeka ,Gadzinog Hana ,Blaca ...ce biti poluzivi sa osetnim smanjenjem broja stanovnika.
Inace planovi i potsticaji razvoju sela sluze za pranje para sto je i jedan od primera u mom prvom komsiluku.Covek sa Kosova koji je kupio kucu za 10.000 evra pre 5 godina sada je prodaje za 25.000 a uz to je dobio od drzave i gradjevinski materijal za spoljasnu izolaciju koji je inace prodao..
Njegove dve cerke nikad nisu krocile na ovo imanje a on inace dolazi samo kada potencijalni kupci dodju.
Sela u okolini Pirota ,Zajecara,Bora.. bice potpuno pusta.Jedino sela blizu Morave imaju neku svetlu tacku u buducnosti zbog proizvodnje povrca..
 
Poslednja izmena:
Pranje para ili ne, trebamo ulagati u infrastrukturu sela kao i podržavati domaću poljoprivredu i zanate da bi izbegli scenario praznih i opustošenih sela. Što je jedan moj poznanik iz Majdanpeka rekao, ok je naselje samo zeznuto za ženidbu :) Kinezi već popunjavaju prazne stanove.
 
Kome je do sela, ima izbora. Da toliko valja, ne bi se iseljavali već 200 godina u Srbiji, a i tako je u celom svetu. Što @mariks kaze, šta ćemo za ženidbu/udaju? Ili zaradu, obrazovanje, slobodne aktivnosti na selu?

Ne kažem da ne treba živeti na selu, niti da je seoska industrija hrane, seoskog turizma loš izbor.

Interesantan je podatak iz istorije. Knez Miloš Obrenović je radio na izgradnji moderne države, i u okviru tog poduhvata je postojao i plan izgradnje gradova. Medjutim, Srbi nisu masovo želeli rado da se spuste sa brda i da žive po gradovima, jer su imali svoj način života (mozda i uslovljen od strane Turaka). Pa je prvo milom, a onda i silom morao da ih privoli.
 
kad su u A-bloku opomenuli da ne pomisle da krenu prodaju po niskim cenama koje su planirali
Ček, ovo nisam znao, kad se to desilo? Za koju fazu? Znam da se A blok pre 10 godina prodavao za 1800 (tada je West bio 2000, a Savada 1600). Pretpostavljam da je u pitanju novija faza (3 ili 4) kada je tržište krenulo da divlja.
 
Evo ja cu dati jednu dugorocnu prognozu pa cemo videti koliko sam u pravu.
Sobzirom na tendencije 80 posto sela , u narednih 20 godina , u Srbiji bice pusta i nenaseljena.
Sela koja ce biti bliza vecim gradovima do desetak kilometara bice naseljena.
Sobzirom na demografske-statisticke podatke veci deo stanovnistva ce izumreti a preostalo mladje stanovnistvo se iseliti u gradove.
Gradici poput Majdanpeka ,Gadzinog Hana ,Blaca ...ce biti poluzivi sa osetnim smanjenjem broja stanovnika.
Inace planovi i potsticaji razvoju sela sluze za pranje para sto je i jedan od primera u mom prvom komsiluku.Covek sa Kosova koji je kupio kucu za 10.000 evra pre 5 godina sada je prodaje za 25.000 a uz to je dobio od drzave i gradjevinski materijal za spoljasnu izolaciju koji je inace prodao..
Njegove dve cerke nikad nisu krocile na ovo imanje a on inace dolazi samo kada potencijalni kupci dodju.
Sela u okolini Pirota ,Zajecara,Bora.. bice potpuno pusta.Jedino sela blizu Morave imaju neku svetlu tacku u buducnosti zbog proizvodnje povrca..
Ne znam šta ti smatraš pod pranjem para ali program je jako dobar. E sada koliko ja znam, MORAŠ da živiš u toj kući 10 godina inače moraš da vratiš pare. Tako da ako tvoj komšija prodaje nakon 5 godina onda nije dobro čitao uslove konkursa. Posle kad bude morao da vrati pare i da li će morati 10k ili s zateznom kamatom mora da vidi šta je potpisao. NIKADA država ne daje pare lako. NIKADA!
Drugo vrlo važno je da je čovek prijavljen na toj adresi. Ako je on s Kosova, pa ima prijavu u Srbiji u tom selu, a kosovske papire i prijavu dole, je drugo. Ali zakonski mora biti na toj adresi da bi imao pravo na taj konkurs.
Ja opet znam 1 primer pozitivan gde stvarno mladi žive na selu i uzeli tako kuću. Još su puno uložili da je naprave dobrom, ali nije nikakva laž. Svaki ti program možeš da zloupotrebiš.
 
Pranje para ili ne, trebamo ulagati u infrastrukturu sela kao i podržavati domaću poljoprivredu i zanate da bi izbegli scenario praznih i opustošenih sela. Što je jedan moj poznanik iz Majdanpeka rekao, ok je naselje samo zeznuto za ženidbu :) Kinezi već popunjavaju prazne stanove.
Nisam ja protiv ulaganja u selo.Lepo je to i korisno za razvoj sela.
Medjutim ovakvi primeri su cisto pranje para i nemaju veze sa razvojem sela i dugorocnim opstankom stanovnistva sela.
Kao primer mogu ilustrovati tender za asfaltiranje ulice u jednom Leskovackom selu gde je najbolja cena bila 47.000.000 dinara da bi se posle intervencije par partijskih drugova ona povecala na 100.000.000 dinara.Sta mislite gde ce zavrsiti polovina novca ukradenih od gradjana ove zemlje.
Ako uzmemo ovaj primer kao reper onda vam moze biti jasnije zasto su sva Krusevacka sela i ulicice u kojima niko i ne zivi asfaltirane.
Posledice ovakvog ulaganja su da se razvijaju pojedinci a ne ceo narod i sela i to zloupotrebom svojih funkcija.
 
Poslednja izmena:
Ovde su spustili cene. Tipa 2021/2022 stanovi su bili oko 3000-3600+PDV sad su od 2750€ do 3450+PDV plus daju popust za keš kupce. Lokacija je top, jedino je problem ta trafo stanica. Ićiće to još dole, onaj Tempo Tower je sad najavljen kako bi mogli malo da poguraju malo prodaju.
Po meni Tempo Tower moze samo da smanji cenu, jezivo je takav projekat praviti na mestu porodicnog stanovanja i objekata niske gradnje.
Pored toga unistice jedinu prirodnu oazu u ovom delu grada - studentski sportski centar, koji se tendeciozno zapusta da bi se pojavio "spasilac" koji ce sve to da izbetonira.
 
Samo neka se stanca.
Sve ce to na duze staze omoguciti ljudima, da kupe ili iznajmne jeftinije nekretnine.
Da li ce morati da popusti staro ili novogradnja, kada imas toliku ponudu moraju da odu cene dole.
Secam se jedne godine je paradajz toliko rodio, da si maltene mogao za dzabe da ga uzimas.
Cak su ga i unistavali da bi odrzali neku cenu.
 
Vrh