Šta je novo?

Cene nekretnina

Zašto kačiš ovog ljigavog? :) Taj nije usta otvorio, a da nije širio neke prazne priče i propagandu o tržištu, pritom ne zaboravljajući da hvali svaki projekat gde Kadena radi prodaju.
 
Uvek bih predložio starogradnju, ali pošto će se uvoditi energetski razredi NE. Nas u starudijama će da ošišaju ko ovce, kada to uvedu. Ne smem ni da pomislim koliko će pasti cena, jer već sada mnogi ne plaćaju račune i troškove, a troškovi zamene stolarije i izolacije koštaće najmanje ko pola stana.
Nije mi jasan taj energetski razred jel se to odredjuje na nivou zgrade ili stana, jer ako ja zamenim stolariju a komsija ne zameni, jel mi imamo isti ili razlicit energetski razred?
Plus npr zgrada ima fasadnu ciglu, nece valjda da stavljaju stiropor preko fasadne cigle da bi je dodatno ususkali?
 
Sava verovatno misli na to da po novom zakonu i stare zgrade moraju polako da počnu sa uvođenjem energetskog pasoša jer će u roku od 10 godina biti nemoguće overiti ugovor kod notara, a da zgrada nema energetski pasoš
A sta bi sa onim propisom da klime ne mogu da stoje na fasadi nego moraju da se izmeste? O tome se isto pricalo pre par meseci.
 
Srbija je to. Ili kako si napisao bio, Srbi niza rasa. Jel da?

Pravac EPS i nalog za ISKLJUČENJE struje! Pa neka živi u stanu bez struje na -10 ili +35. Nema šanse da se priključi na mrežu bez vlasnika!
 
Baš tako, a niko ne može da spreči EPS da sam ugasi struju zbog neplaćanja računa, vlasnik samo promeni mesto dostave računa :) Doduše prežvakali smo kako stanodavci mogu da se zaštite, to je kad izdaš stan na "poverenje".
 
Od nove godine, za ovih mesec dana broj stanova u Halo oglasima je porastao sa 8700 na 9800, skok za 1100 stanova, tj 12.7%. Ako se uzme u obzir prosecan broj stanova prodatih na mesecnom nivou od 1100, mi trenutno imamo months of supply od 9. Tj bilo bi potrebno 9 meseci da se sve rasproda, ova metrika se koristi u USA da pokaze ravnotezu trzista. Months of supply od 6 meseci je balansirano traziste, sve iznad kupci imaju prednost tj ponuda je veca od traznje, sve ispod prodavci imaju moc tj traznja je veca od ponude. Nemamo istorijske podatke za Srbiju nazalost.
 
Pricao sam danas sa agentom dobrih pola sata-sat, vezano za trenutnu situaciju oko starogradnje, i kakvo je stanje na trzistu. Moram priznati da sam malo i uzivao u razgovoru, malo i tugovao, bilo je tu i zanimljivih anegdota sa terena. Elem,...
Vec je neko pisao ovde da agencije pocinju da gube strpljenje sa nerealnim prodavcima stanova, i da ne zele da drze "na lageru" stanove za koje znaju da se dugo vec nece prodati.
To mi je i ovaj agent potvrdio, i da su kontaktirali u poslenjih par meseci prodavce sa "toliko mi treba" cenama, da im daju zuti karton da ili snize cene, ili ce raskinuti saradnju, jer im se ne isplati. Epilog je tuzan, te je jedva par njih bilo spremno za korekciju cene po njegovim recima. Da li ima i do toga da narod veruje agencijama dok cene rastu, a misle da ih lazu dok cene padaju, videcemo.
U svakom slucaju, ne siri optimizam da ce doci do ozbiljnije korekcije medju starogradnjom skoro. Navodi da je najveci problem sto ni sami prodavci ne znaju sta hoce, i nisu svi u prodaju usli sa jasnom racunicom, pa je saradnja sa takvima veca muka nego dobit.
 
Kupci mozda imaju prednost ali i ponuda stanova je vrlo slaba. Samo isti oglasi se vrte i moram da kazem da je gotovo nemoguce uci u neku pravilnost koliko gde okvirno kosta kvadrat i da li ima pada ili ne.
 
Pricao sam danas sa agentom dobrih pola sata-sat, vezano za trenutnu situaciju oko starogradnje, i kakvo je stanje na trzistu. Moram priznati da sam malo i uzivao u razgovoru, malo i tugovao, bilo je tu i zanimljivih anegdota sa terena. Elem,...
Vec je neko pisao ovde da agencije pocinju da gube strpljenje sa nerealnim prodavcima stanova, i da ne zele da drze "na lageru" stanove za koje znaju da se dugo vec nece prodati.
To mi je i ovaj agent potvrdio, i da su kontaktirali u poslenjih par meseci prodavce sa "toliko mi treba" cenama, da im daju zuti karton da ili snize cene, ili ce raskinuti saradnju, jer im se ne isplati. Epilog je tuzan, te je jedva par njih bilo spremno za korekciju cene po njegovim recima. Da li ima i do toga da narod veruje agencijama dok cene rastu, a misle da ih lazu dok cene padaju, videcemo.
U svakom slucaju, ne siri optimizam da ce doci do ozbiljnije korekcije medju starogradnjom skoro. Navodi da je najveci problem sto ni sami prodavci ne znaju sta hoce, i nisu svi u prodaju usli sa jasnom racunicom, pa je saradnja sa takvima veca muka nego dobit.
To sam i ja pitao i sasvim je logično. Neće nijedna agencija da gubi vreme i novac reklamirajući nerealno preskupe stanove ako odma vidi da tu nema leba. Nego mu kažu brate plaćaj sam oglas i primaj "šetače" razgledače narednih pet godina, dabogda ne prodao nikad.
Problem je što taj neće spustiti ni sto evra nego će slagati žalopojke kako su svi drugi krivi (kupci cicije) što eto ne moze da uvali stan. U međuvremenu prođe život.
 
To sam i ja pitao i sasvim je logično. Neće nijedna agencija da gubi vreme i novac reklamirajući nerealno preskupe stanove ako odma vidi da tu nema leba. Nego mu kažu brate plaćaj sam oglas i primaj "šetače" razgledače narednih pet godina, dabogda ne prodao nikad.
Problem je što taj neće spustiti ni sto evra nego će slagati žalopojke kako su svi drugi krivi (kupci cicije) što eto ne moze da uvali stan. U međuvremenu prođe život.
Da, mada su sada i agencije u problemu sto je ponuda losa, te ne mogu da izbace sve sa nerealnim cenama, vec pocinju od najproblematicnijih, primera radi onih izvornih na periferiji sa cenom preko 2k.
Al sto kazu, sreca se okrece, nisu se bunili 2021 i 2022 kad su neki izvorni oglasi bili skoro 3k
 
Kupci mozda imaju prednost ali i ponuda stanova je vrlo slaba. Samo isti oglasi se vrte i moram da kazem da je gotovo nemoguce uci u neku pravilnost koliko gde okvirno kosta kvadrat i da li ima pada ili ne.

Nije da je nemoguće, može da se izvuče neki prosek na osnovu podataka iz registra. Međutim, ja sam i tu rezervisan jer mislim da su se prosečni kupci povukli donekle, a da se prometuju skuplje nekretnine, što stvara ostalim prodavcima iskrivljenu sliku o tržištu (i tako u krug).

Više agenata mi je potvrdilo da je ponuda katastrofa već 6 meseci, tako da nas oči ne varaju.
 
Nije da je nemoguće, može da se izvuče neki prosek na osnovu podataka iz registra. Međutim, ja sam i tu rezervisan jer mislim da su se prosečni kupci povukli donekle, a da se prometuju skuplje nekretnine, što stvara ostalim prodavcima iskrivljenu sliku o tržištu (i tako u krug).

Više agenata mi je potvrdilo da je ponuda katastrofa već 6 meseci, tako da nas oči ne varaju.
2 stana u poslednjih par meseci koja su nam se svidela su dosla preko preporuke, i nisu u oglasima do dana danas zavrsili (nisam siguran dal su se prodali).
Verujem da kvalitetnih dosta i ne zavrse u oglasima, ako se medju komsijama procuje i neko pazari pre nego sto je uopste vest "izasla iz zgrade".
To je neki prvi krug prodaje, i ako si umrezen sa dosta ljudi, moze da se naidje na kvalitetan. Od oglasa nema vajde.
 
Nije ti to EU da tako nasilno resavas probleme. Srbija je pravna drzava i podstanar ima pravo da te tuzi pa ces po hitnom postupku sve to da prikljucis o svom trosku. Mislim da smo ovu temu vec prezvakali pre par stotina stranica.
Bas bi to voleo da vidim po "hitnom postupku" isto bi islo kao i "izbacivanje po hitnom postupku". Mislim da bi pre se sve meso pokvarilo u frizideru nego sto bi on dobio Sud po hitnom postpuku.
Čak ni ubistva ne idu po hitnom postupku a ne isključenje s mreže :)) Dajte ljudi budite realni.
 
Bas bi to voleo da vidim po "hitnom postupku" isto bi islo kao i "izbacivanje po hitnom postupku". Mislim da bi pre se sve meso pokvarilo u frizideru nego sto bi on dobio Sud po hitnom postpuku.
Čak ni ubistva ne idu po hitnom postupku a ne isključenje s mreže :)) Dajte ljudi budite realni.

Verovatno misli na ometanje prava državine, što se u Srbiji zaista rešava po hitnom postupku.
 
Verovatno misli na ometanje prava državine, što se u Srbiji zaista rešava po hitnom postupku.
Ja sam moga podstanara tako izbacio kad sam imao problem. A evo iz zakona šta znači hitno:
"Državinski sporovi rešavaju se u posebnoj vrsti parničnog postupka, veoma su kratki i brzi. Pri određivanju rokova i ročišta sud će voditi računa o potrebi hitnog rešavanja. Rok za ispunjenje dužnosti koje su naložene strankama sud određuje prema okolnostima pojedinačnog slučaja, dok je rok za podnošenje žalbe osam dana.."

Znači i da tuži to pa žalba pa sve to je 10 dana. KO će živeti 10 dana bez struje?! Plus tu ide i vikend što je 2 nedelje +++.

A taj koji je unutra zna da gubi svaki sud...

Da li iko veruje da taj koji neće da izađe iz tuđeg hoće da ide na Sud da traži pravdu?! I to još po hitnom postupku?! Pa on zna da je u prekršaju od prvog dana... I onda da ide u Sud da traži pravdu za sebe?! Ha ha. Možda ima i takvih mudraca. Ali obično da podnese tužbu to odmah košta tipa 150-200e plus advokatski troškovi plus sve... On da ima te pare ne bi se pravio lud već bi plaćao račune kao čovek.
 
Poslednja izmena:
Nemas prava da nekom iskljucujes struju niti da mu razvalis vrata, menjas bravu i sl. Te si resio jer nisu znali sta ti kao stanodavac smes zakonski da uradis i koje su im opcije, kao sto ni vecina ne zna. Taj sto ne placa stanarinu bas ce da ima pun zamrzivac mesa. Sem toga sada se u velikim gradovima sve kupuje na kilogram, ne kolje se svinja u sred Beograda, bar ne u svim delovima grada 😄
Znaci da su potegli zakon vratio bi sve kako je bilo po hitnom postupku, a na sudu je kasnije da utvrdjuje da li placaju svoje obaveze i ostalo, a to vec zna da potraje.
Elem neki krimos koji se tako navukao jednom liku je cak i struju sproveo od komsije, u dogovoru. Sude se ljudi vec godinama sa njim i ne mogu da ga se rese.
 
Poslednja izmena:
Nemas prava da nekom iskljucujes struju niti da mu razvalis vrata, menjas bravu i sl. Te si resio jer nisu znali sta ti kao stanodavac smes zakonski da uradis i koje su im opcije, kao sto ni vecina ne zna. Taj sto ne placa stanarinu bas ce da ima pun zamrzivac mesa. Sem toga sada se u velikim gradovima sve kupuje na kilogram, ne kolje se svinja u sred Beograda, bar ne u svim delovima grada 😄
Znaci da su potegli zakon vratio bi sve kako je bilo po hitnom postupku, a na sudu je kasnije da utvrdjuje da li placaju svoje obaveze i ostalo, a to vec zna da potraje.
Elem neki krimos koji se tako navukao jednom liku je cak i struju sproveo od komsije, u dogovoru. Sude se ljudi vec godinama sa njim i ne mogu da ga se rese.
Ajde samo pročitaj šta si napisao. Sproveo je struju od komšije... Može da sprovede 1 ili max 2 produžena kabla i da tu uključi frižider i možda TV. Ne može sprovesti trofaznu struju za šporet. Ako uključi mali rešo misliš da će ta utičnica kod komšije da izdrži 3-5 potrošača kod tebe plus 1-2 kod njega?!
Inače znali su oni vrlo dobro zakon pa su i rekli "ne možete da izbacite porodicu zimi"! Dobro. Pa ipak EPS može...
Plus "hitan" postupak i da dobije a to je diskutabilno. Sada je EPS uveo da ne možeš da se prikljuciš odmah na mrežu već mora proći mesec ili 3 ne znam tačno!!
Plus tvoj stan tvoja imovina možeš da radiš šta hoćeš. Ne isključuješ ti tamo nekom već sebi!!! A njemu ako se ne svidja nek ide.
Ova tema je skroz off topic. Mislim da su tu Ameri (Taxas) pogotovo to lepo rešili. Mnogo bolje od svih evropskih država zakonski. 2 weeks notice I posle ili napolje ili sačmarica. Pa se ti kod Svetog Petra raspravljaj.
No pošto ti živiš u socijalnom stanu u Švedskoj onda nema zime za tebe. Ne može te isterati niko dok si živ. Uživaj u sivom vremenu i državnom stanu i eto prepričavaj priče iz crne hronike šta si čuo i kako to "krimosi" rešavaju.
 
Vrh