Šta je novo?

Cene nekretnina

U BG je jako mali rizik za investitora. Kad je neko od vas čuo da investitor nije uspeo da proda stanove u BG? To se nikad ne dešava.
 
Kakav rizik za investitora kad smo malo pre dobili informaciju da takav stan ide nazad u prodaju po 4% većoj ceni?
Ok recimo ti si investitor. Gradis zgradu od 30 stanova.
Ja ti potpisem da platim tih 10-20% unapred i uzmem svih 30 stanova a za ostatak dogovorimo se da ti isplatim kada bude "tehnicki prijem".

Znaci ti kao investitor moras kupca da kreditiras jer ti moras da izgradis zgradu celu da bi dosao do tehnickog prijema.
Najcesce se ide na projektno finansiranje i tu se dogovoris sa bankom za kredit na 3 godine i da joj isplatis sve kada bude tehnicki prijem a ako kasnis onda zelenaske kamate.

Dodje tehnicki prijem ja kao kupac kazem "ups preracunao sam se" ajde mi ovo sto sam dao pretvori u 3 stana a ostalih 27 ti vracam.

Ti onda kao investitor em si kreditirao kupca em tek tada kreces u prodaju (kad prodje tehnicki prijem). Prodaces ti ali ce ti potrajati malo a dotle banci moras da isplatis kako znas i umes?

Zato je za obe strane ubedljivo najbolje fazno placanje kako bi investitor smanjio rizik plus vracao kredit banci.
 
U BG je jako mali rizik za investitora. Kad je neko od vas čuo da investitor nije uspeo da proda stanove u BG? To se nikad ne dešava.
Ja zivim u nekretninu propalog investitora. Bila je dogovorena prodaja, ali u medjuvremenu su kupci odustali i doslo je do bankrota.
Nekretnine su prodate na licitaciji. U pitanju su nekretnine vece kvadrature, tako da ih je bilo tesko preprodati.
 
Ja zivim u nekretninu propalog investitora. Bila je dogovorena prodaja, ali u medjuvremenu su kupci odustali i doslo je do bankrota.
Nekretnine su prodate na licitaciji. U pitanju su nekretnine vece kvadrature, tako da ih je bilo tesko preprodati.

Zanimljivo, jel možeš da podeliš koja je opština u pitanju?

Ja znam za slučajeve gde ostane 1 ili 2 stana u zgradi, velike kvadrature, ili im nešto fali (kosi krov na poslednjem spratu itd.), ali nisam čuo da investitor u BG propadne jer ne može da proda stanove.
 
Zanimljivo, jel možeš da podeliš koja je opština u pitanju?

Ja znam za slučajeve gde ostane 1 ili 2 stana u zgradi, velike kvadrature, ili im nešto fali (kosi krov na poslednjem spratu itd.), ali nisam čuo da investitor u BG propadne jer ne može da proda stanove.
Palilula, V. Banja.

Ne znam da li je bilo slicnih slucajeva, ili je ovo slucaj samo sa drzavnim bankama.

 
To je staro. Drzava je radila restrukturiranje zbog onog nekog Vehbo Papica koji je napravio haos. Posle je bila valjda nova agrobanka ili tako nesto pa je preuzeo neko.
 
Ne brinem za nase trziste. Linija ce ici samo gore! Imamo jake igrace koji nam pomazu da KASIRKE POSTANU PROSLOST U SRBIJI! I SINISU!

I ono sto svi misle da ce se desiti u SRBIJI, oporezivanje druge, trece, stotrece nekretnine - NECE SE DESITI! NE MOZE NAM NIKO NISTA JACI SMO OD PORESKE!
 
Vise se ne isplati biti kasirka, ali eto cuh da satnice kucnih pomocnica idu do 1000 dinara. To je 8000 dnevno za 8h, 160.000 mesecno 20 radnih dana,
 
Los je primer. Nemaju tih problema kasirke, jer ima previse posla. Drugo, samousluzne kase se nisu pokazale bas sjajno, jer se krade vise i uvek je neki operater potreban da nadgleda i ima jos mana, mada su meni kul.

I izvikani AI i je nova magla kapitalizma, da izgleda da ima novog konja za kladjenje. Setite se onih chat-botova od pre par godina, nalazili su se u cosku sajta, pa kao nesto cetuju sa korisnicima. Tada se govorilo da ce to da zameni support radnike, a u realnosti ti chat-botovi su gotovo nestali.

Ovaj novi trend oko AI je dosta ozbiljniji alat (koji postoji godinama i nije mu se nije pridavala paznja kao sada), ali ipak ne ocekujem da ce ukinuti radna mesta, vec ce pomoci mnogima. Proslo je vise od godinu dana od GPT-3 modela, i ne vidim da se nesto drasticno promenilo u bilo kom poslu, sem copywriting industrije, koju je AI bas osakatio.
 
Poslednja izmena:
Ima previše posla, kasirki sve manje, samouslužnih kasa sve više iako ne volim da ih koristim. Kada si video da nije gužva na kasama u Rodi ili Maksiju jer od 10 traka rade najviše dve, ostalo su samouslužne kase? Za AI videćemo, za sada sam zadovoljjan funkcijama. Pomogao mi je dosta puta.
 
Ok recimo ti si investitor. Gradis zgradu od 30 stanova.
Ja ti potpisem da platim tih 10-20% unapred i uzmem svih 30 stanova a za ostatak dogovorimo se da ti isplatim kada bude "tehnicki prijem".

Znaci ti kao investitor moras kupca da kreditiras jer ti moras da izgradis zgradu celu da bi dosao do tehnickog prijema.
Najcesce se ide na projektno finansiranje i tu se dogovoris sa bankom za kredit na 3 godine i da joj isplatis sve kada bude tehnicki prijem a ako kasnis onda zelenaske kamate.

Dodje tehnicki prijem ja kao kupac kazem "ups preracunao sam se" ajde mi ovo sto sam dao pretvori u 3 stana a ostalih 27 ti vracam.

Ti onda kao investitor em si kreditirao kupca em tek tada kreces u prodaju (kad prodje tehnicki prijem). Prodaces ti ali ce ti potrajati malo a dotle banci moras da isplatis kako znas i umes?

Zato je za obe strane ubedljivo najbolje fazno placanje kako bi investitor smanjio rizik plus vracao kredit banci.
Kako sada da neko ozbiljno shvati vradovica nakon ovog.
Oduzmite mu 10 bambija. Ode u minus kao Slavoljub iz Slagalice.
 
ti ocigledno ne mozes da razumes ali investitorima nije bitno da 'zadrze depozit' vec da dobiju isplatu na vreme i po dogovoru jer ih posle boli mnogo vise nego recimo ako je 10% depozit. (20% je vec znacajnije). Cak i BNV ne radi tako nego fazno placanje po izgradnji. Imaju opciju za neke specijalne situacije ako znaju da je kupac pouzdan tipa vec kupovao ranije i nisu imali problema mogu da mu daju 20-80% ali ne na tehnickom prijemu nego dosta ranije da bi imali sansu da prodaju ponovo pre isteka roka kod projektnog finansiranja.

Vrlo je logicno ali onima koji nisu u tome moze da zvuci nelogicno.
 
To je staro. Drzava je radila restrukturiranje zbog onog nekog Vehbo Papica koji je napravio haos. Posle je bila valjda nova agrobanka ili tako nesto pa je preuzeo neko.
Ja sam ostao bez novca uloženog u akcije Agrobanke, država ništa nije uradila da zaštiti male akcionare, kao sto ništa ne radi ni da zaštiti kupce staniva od bankrotstva investitora…
 
Ja sam ostao bez novca uloženog u akcije Agrobanke, država ništa nije uradila da zaštiti male akcionare, kao sto ništa ne radi ni da zaštiti kupce staniva od bankrotstva investitora…
Razumem te i zao mi je sto si ostao bez ulozenog novca. Sa druge strane da je drzava zastitila male akcionare to bi se svelo na nesavesno postpupanje. Ne bi bilo fer prema gradjanima Srbije da su obestetili akcionare. Ne mozes ti imati 'garanciju' kada investiras u akcije. Ako firma propada propadaju i akcije. Zamisli ja otvorim firmu izadjem na berzu a drzava garanrtuje akcionarima ako odem u stecaj :))))
Zato sto dalje od berze. Cigla je cigla :) Imas tapiju i znas gde su tvoja cetiri zida. Ako pocne rat sacekas da prodje rat i samo malo okrecis. :)

Inace stecajevi se u US desavaju dnevno i investitori pucaju pare od akcija na dnevnom nivou i naravno nema nikakvog obestecenja.
 
ti ocigledno ne mozes da razumes ali investitorima nije bitno da 'zadrze depozit' vec da dobiju isplatu na vreme i po dogovoru jer ih posle boli mnogo vise nego recimo ako je 10% depozit. (20% je vec znacajnije). Cak i BNV ne radi tako nego fazno placanje po izgradnji. Imaju opciju za neke specijalne situacije ako znaju da je kupac pouzdan tipa vec kupovao ranije i nisu imali problema mogu da mu daju 20-80% ali ne na tehnickom prijemu nego dosta ranije da bi imali sansu da prodaju ponovo pre isteka roka kod projektnog finansiranja.

Vrlo je logicno ali onima koji nisu u tome moze da zvuci nelogicno.
BW investitori su bas nezasiti. Dobiju zemljiste za dzabe, cene kvadrata kao u Stokholmu i jos traze pare unapred.
Nece znacajan broj kupaca da odustane ako sve ide po planu, cene su razumne i nije doslo do ogromne krize i masovne nezaposlenosti. Da cena nekretnina masovno padne onda vec ima smisla da kupci olako odustanu od depozita.
Ali razumem, naravno da svakom investitoru vise odgovara da mu kupci finansiraju projekat nego da se nateze sa bankom kroz projektno finansiranje, ako uopste ispuni uslove da dobije pare.
To placanje u etapama je samo omogucilo da svakakvi salabajzeri udju u zidanje. Zato i imamo tako nekvalitetne zgrade gde svako zida sta i kako hoce.
 
Razumem te i zao mi je sto si ostao bez ulozenog novca. Sa druge strane da je drzava zastitila male akcionare to bi se svelo na nesavesno postpupanje. Ne bi bilo fer prema gradjanima Srbije da su obestetili akcionare. Ne mozes ti imati 'garanciju' kada investiras u akcije. Ako firma propada propadaju i akcije. Zamisli ja otvorim firmu izadjem na berzu a drzava garanrtuje akcionarima ako odem u stecaj :))))
Zato sto dalje od berze. Cigla je cigla :) Imas tapiju i znas gde su tvoja cetiri zida. Ako pocne rat sacekas da prodje rat i samo malo okrecis. :)

Inace stecajevi se u US desavaju dnevno i investitori pucaju pare od akcija na dnevnom nivou i naravno nema nikakvog obestecenja.
Ma da sam ja izgubio novac nije problem, nego niko nije otišao u zatvor zbog malverzacija i pronevera koje su dovele do bankrotstva, ta ista država od mog poreza vrlo sirokogruo isplacuje pomoć mladima ili penzionerima , ja bih očekivao bar da od tog poreza izgradi kanalizacija u BW, recimo ili nešto slično ….
“Stecajevi” u Srbiji su doveli do toga da ne postoji berza i tržište kapitala, možda i jedina država u Evropi, Albaniju nisam proveravao…
 
Ma da sam ja izgubio novac nije problem, nego niko nije otišao u zatvor zbog malverzacija i pronevera koje su dovele do bankrotstva, ta ista država od mog poreza vrlo sirokogruo isplacuje pomoć mladima ili penzionerima , ja bih očekivao bar da od tog poreza izgradi kanalizacija u BW, recimo ili nešto slično ….
“Stecajevi” u Srbiji su doveli do toga da ne postoji berza i tržište kapitala, možda i jedina država u Evropi, Albaniju nisam proveravao…
Zar nije Vehbo uhapsen?

Inace ako dovedu do bankrostva firmu i u US niko ne odgovara. Svodi se pod "los menadzment" neko novi preuzme, malo preimenuju i teraj pod novim imenom.
Nebuloza kako to sve funkcionise iskreno.
 
Ja sam ostao bez novca uloženog u akcije Agrobanke, država ništa nije uradila da zaštiti male akcionare, kao sto ništa ne radi ni da zaštiti kupce staniva od bankrotstva investitora…
Jos je država pomogla hostaplere npr
Rodjak ima stan u zgradi koja je ne završena 15 god upisan u katastar isplatio zgrada ne useljiva
Dodje stečaj dobili papir da je izluceno iz stečajne mase .Preko noći dodje novi stečajni upravnik kaze taj papir ne važi necu nista da vam priznam ocu da vidim uplatnice uzimam vam stanove .Bez obzira što su uknjizeni katastar ne vrši upis prava na ne isplaćenom stanu ...u prevodu neko bacio oko na lokaciju ....
 
ti ocigledno ne mozes da razumes ali investitorima nije bitno da 'zadrze depozit' vec da dobiju isplatu na vreme i po dogovoru jer ih posle boli mnogo vise nego recimo ako je 10% depozit. (20% je vec znacajnije). Cak i BNV ne radi tako nego fazno placanje po izgradnji. Imaju opciju za neke specijalne situacije ako znaju da je kupac pouzdan tipa vec kupovao ranije i nisu imali problema mogu da mu daju 20-80% ali ne na tehnickom prijemu nego dosta ranije da bi imali sansu da prodaju ponovo pre isteka roka kod projektnog finansiranja.

Vrlo je logicno ali onima koji nisu u tome moze da zvuci nelogicno.
Dakle, svodi se na to da kupac mora da snosi sav rizik. Koji investitor u Srbiji ima bankarsku garanciju da će projekat da završi? Da li neki prihvata escrow, tu nema šanse da ne dobije pare.
Zašto je normalno da Mercedes sam finansira pravljenje automobila od 200 hiljada evra, a investitor zahteva da ja finansiram izgradnju stana? Ako ja finansiram izgradnju i ja snosim rizik, onda sam ja u stvari investitor, jedino što u slučaju našeg tržišta, rizik snosim ja, a profit uzima on.
Ne morate da mi pišete "tako svi rade", vidim i znam kako se radi. Samo ne prihvatam da je to normalno i koristim ovaj forum da skrenem i drugima pažnju da razmisle šta rade sa svojim novcem.
 
Dakle, svodi se na to da kupac mora da snosi sav rizik. Koji investitor u Srbiji ima bankarsku garanciju da će projekat da završi? Da li neki prihvata escrow, tu nema šanse da ne dobije pare.
Zašto je normalno da Mercedes sam finansira pravljenje automobila od 200 hiljada evra, a investitor zahteva da ja finansiram izgradnju stana? Ako ja finansiram izgradnju i ja snosim rizik, onda sam ja u stvari investitor, jedino što u slučaju našeg tržišta, rizik snosim ja, a profit uzima on.
Ne morate da mi pišete "tako svi rade", vidim i znam kako se radi. Samo ne prihvatam da je to normalno i koristim ovaj forum da skrenem i drugima pažnju da razmisle šta rade sa svojim novcem.
Vrlo jednostavno - Zato što Mercedes je sad novi, a sledeće godine ima nove farove i onaj "novi" je već stari model i ide za 40% nižu cenu. Isto kao tehnika. Još sad s dolaskom kineskih auta nadam se da će cene auta konačno da dođu na normalne osnove. Pogotovo nemački auti koji su počeli da naplaćuju kao dodatnu opremu sve osim volana i guma.
Da li se tebi nešto sviđa opet Klisko ili ne su dve različite stvari. Realnost je realnost. Možeš da je prihvatiš ili ne. Kukanje na forumu ne pomaže ti da kupiš stan. Niti to da li ćeš nešto nazvati akontacionim plaćanjem, plaćanjem na rate ili u delovima ili "milestone payments" skroz nebitno. To su po meni sve sinonimi. Plaćaš u ratama ili delovima.
A taj mercedes što košta 200k, proizvodnja košta oko 15-20k max. Sve ostalo je profit čisti. Zato auto industrija umesto da snižava cene neprodanih auta masovno uništava nova vozila na lageru. MASOVNO! Isto kao i proizvođači tehnike, i proizvođači odeće - što uopšte ne podržavam ali tako rade!
 
Dakle, svodi se na to da kupac mora da snosi sav rizik. Koji investitor u Srbiji ima bankarsku garanciju da će projekat da završi? Da li neki prihvata escrow, tu nema šanse da ne dobije pare.
Zašto je normalno da Mercedes sam finansira pravljenje automobila od 200 hiljada evra, a investitor zahteva da ja finansiram izgradnju stana? Ako ja finansiram izgradnju i ja snosim rizik, onda sam ja u stvari investitor, jedino što u slučaju našeg tržišta, rizik snosim ja, a profit uzima on.
Ne morate da mi pišete "tako svi rade", vidim i znam kako se radi. Samo ne prihvatam da je to normalno i koristim ovaj forum da skrenem i drugima pažnju da razmisle šta rade sa svojim novcem.
Alternativa je da čekate završetak gradnje pa ako šta ostane, ostane. Ili da kupite starogradnju. Možda čak i da sami izgradite nešto. "Kupovina stana u izgradnji" je kupovina nečeg što još nije gotovo. I taj Mercedes ćete čekati 6 mjeseci+ ukoliko birate boju i opremu, a platićete ogroman iznos da bi Vam ga poručili i može Vam se desiti prolongiranje rokova u odnosu na prvobitni dogovor, pa čak i da Vam podignu cijenu sve iako ste isplatili 50%+ po prvobitno dogovorenoj.
 
Vrh