Šta je novo?

Cene nekretnina

Ljudi koji su pricali godinama da ce cene nekretnina padati, mozda nisu pratili sta se desava, imali su pravo da to kazu i cistom logikom cene su morale da padaju, vise puta u proteklih 13-14 godina. Mi nismo imali normalan ciklus u nekretninama zato sto nemamo slobodno trziste. Ljudi danas prate par institucija i kako ce oni reagovati na date situacije i na osnovu toga mi odlucujemo sta cemo raditi sa novcem, to nije normalno trziste a covek koji ne prati sta se desava ce pogledati u svom dvoristu i videti da cene nekretnina ne padaju i imace taj narativ da cene nikada ne mogu da padnu i da vremenom to ide samo gore. Kada imamo takav super ciklus od 13-14 godina, sta mislite kakav ce efekat toga biti kada vise ne bude moglo da se odrzava novim novcem u sistemu?
Kada smo se razboleli, trebali smo da legnemo i da odmorimo i da pustimo sve da protekne kako ce proteci ali mi stalno dobijamo brufen samo da bi nastavili da radimo, kakvi cemo biti kada efekat tog leka prestane?
Kad tad cemo morati da se suocimo sa tim i to ce biti velika katastrofa za sve samo ljudi koji to ne prate nema sanse da to vide.
Ove godine cemo saznati kakve ce nam sledece 3 godine biti u finansijskom smislu i dva jedina scenarija koja imamo su podjednako strasna.
To "kad tad" ce biti kada pukne ovaj sadasnji finansijski sistem a dotle moze da prodje ceo zivot. (naravno moze da se desi i ranije). Poenta je da sadasnje zapadne vlasti ce pre umreti od hiperinflacije nego sto ce da puste recesiju. To ti je isto kao da hoces da se smoubijes odmah ili da uzimas lekove do smrti. Evo pustili su malo neko vreme da prodje bez brufena i ne ide. Mora da se proguta barem par pilula ove godine :)
 
Koja su to dva strašna scenarija?
Ponavljao vise puta. Kada nas udari recesija, nezaposlenost krene da raste, ili cemo opet popiti brufen, cene svega ce opet ici gore cime ce standard zivota biti jako tezak ili cemo legnuti da odmorimo, cene svega ce padati ali ce nezaposlenost biti veca, ljudi ce biti pazljiviji sa novcem i ljudi sa dugovima ce biti u najvecem problemu.
 
To "kad tad" ce biti kada pukne ovaj sadasnji finansijski sistem a dotle moze da prodje ceo zivot. (naravno moze da se desi i ranije). Poenta je da sadasnje zapadne vlasti ce pre umreti od hiperinflacije nego sto ce da puste recesiju. To ti je isto kao da hoces da se smoubijes odmah ili da uzimas lekove do smrti. Evo pustili su malo neko vreme da prodje bez brufena i ne ide. Mora da se proguta barem par pilula ove godine :)
Vrlo moguc scenario nazalost.
 
Najrealnije je da ovog puta spuste kamate na -3%. U tom slucaju Americki dug bi postao "profit" :)
Posto ja ne vidim drugo resenje kako ce da se izvuku. Osim da proglase federalni bankrot.

Zbog visokih kamata servisiranje duga postaje pakleno i to ne samo za drzave vec i za firme.
Mnogi ne znaju ali Apple, Google, Amazon, Facebok na primer zajedno imaju 300B dug. Nije isto kad ti je kamata 0.1% i kad ti je kamata 5%.
Zato kamate moraju da se spuste sto pre kako ne bi te firme morale drasticno da otpustaju i ne samo te firme nego globalno sve firme.
 
Koja novogradnja daje mogućnost kupovine na 7 rata? Koliko je meni poznato svi traže avans 100%. Pretpostavljam da si ti kao investicioni kupac u cenu stana zaračunao i troškove vezivanja novca bez prinosa (vreme od uplate prve tranše avansa, pa do dobijanja ključeva).
Pa sve skoro velike novogradnje! Počevši od BW, Lastavice, Soul 64, WellPort, Vozdove Kapije, itd...
Bukvalno ti svi nude na 6-7 rata bez kamata. Imaš na svim sajtovima i ne treba 100% avans. Raspitaj se ili barem otidji na sajtove tih većih projekata pa vidi.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-01-27-10-09-44-93_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    Screenshot_2024-01-27-10-09-44-93_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    61,6 KB · Pregleda: 57
2008. kad je bila kriza dopustili su da pukne par banaka i da ceo ekonomski i finansijski sistem dozivi kolaps. Mozda je bas to bio kljuc progresa koji je trajao narednih 10-ak godina nakon toga. Ponekad je sistemu potreban reset, koliko on god bio bolan, kao racunaru. Ako sada ne budemo imali neku vrstu reseta, makar "soft" reseta (ove visoke kamatne stope i jesu neka vrsta reseta u nekoj meri, ali ne mogu same za sebe da budu reset), nesto sto bi moglo da postavi sistem koliko-toliko na zdrave noge, mislim da bi sve drugo samo odlagalo reset i da sto se vise odlaze taj reset moze biti sve bolniji i bolniji. Mislim, ja licno ne vidim progres u tome da se stampa novac i da meni plata raste 10% godisnje dok sve ostalo poskupljuje 20%, to nije resenje, nego produbljivanje problema, iako to nekima odgovara.
 
Sadasnje stanje je dobro za inflaciju sto je dobro za stanovnike ali je lose za drzavni budzet i za firme (jer placaju nenormalne kamate). Pa sta je realnije da ce izabrati?
 
Najrealnije je da ovog puta spuste kamate na -3%. U tom slucaju Americki dug bi postao "profit" :)
Posto ja ne vidim drugo resenje kako ce da se izvuku. Osim da proglase federalni bankrot.

Zbog visokih kamata servisiranje duga postaje pakleno i to ne samo za drzave vec i za firme.
Mnogi ne znaju ali Apple, Google, Amazon, Facebok na primer zajedno imaju 300B dug. Nije isto kad ti je kamata 0.1% i kad ti je kamata 5%.
Zato kamate moraju da se spuste sto pre kako ne bi te firme morale drasticno da otpustaju i ne samo te firme nego globalno sve firme.
Ili spustanje kamata ili rat. Obicno u momentu kada ekonomija treba da se preokrene na stranu druge zemlje, zemlja koja je status "glavne" izaziva drugu zemlju i to se obicno zavrsi ratom.
Ima jedan jako dobar dokumentarac od Ray Dalio gde objasnjava kako se menja svetski poredak.
Cak spominje kako u teskim vremenima moze doci i do civilnog rata a upravo se u USA desava ovaj problem sa migrantima.

 
Migranti su odlican nacin da se smanji deficit. Povecas populaciju u Evropi i USA za recimo po 100M oni ce uticati ako nista drugo na kupovinu hrane, neki posao, neki promet i tako ce firme imati veci promet i u teoriji placati vise poreza. Zato se i pustaju toliki migraniti. Ideja od pocetka je bila: dignemo kamate i uvezemo 100M migranata i nadamo se da ce deficit da bude manji ali slabi rezultati za sada.

Prosto ne funkcionise jer ulazi jedva po 250-300k migranata mesecno i moraju malo da olabave kamate.
 
Ima logike sve to sto pricas, ali ne zurim se iz vise razloga. Glavni razlog jeste taj sto bih morao da uzimam kredit za preskupe nekretnine po visokim kamatnim stopama, a sve manje sam siguran da zelim da zivim u ovoj zemlji.

Ta mogucnost otplate nije na 10-20-30 godina, nego na 2-3 godine dok traje izgradnja, tako da je to moguce samo za one koji imaju kes, ali se plase da se zgrada mozda nece zavrsiti, pa placaju po fazama.
Čuj ako se razmišljaš da li živeti u Srbiji ili negde u inostranstvu onda je to druga priča u odnosu na kupovinu stana! Onda ne moraš ni gledati stanove ni da su 1000 e kvm! Onda se fokusiraj na posao u inostranstvu. Opet ces i da odeš posle 10-15 godina biti u istoj situaciji i kupovati u Srbiji... Moj primer i još 3 iz mog najbližeg okruženja. Svi smo oko 45 godina plus minus par godina i svi smo u zadnjih 2-3 godine uzeli ili uzimamo nešto u Srbiji.
Kamate su OK za sadašnje uslove i opet su niže nego 2009 eto kažem ti. Sve kamate bankarske su ok. Pa ne zaduzuješ se ti kod zelenaša da ti lome kosti odmah ili naplaćuju kamatu na kamatu i ne znam šta.
Ne nagovaram te na nista ali ako imaš za učešće, i možeš isplaćivati kredit, najgori ali najgori scenario je da ćeš možda morati par meseci kod roditelja da se hraniš ako izgubiš posao pa dok ne nađeš novi da bi imao za ratu. Dok imaš žive roditelje nema razloga za brigu!
 
Da li neko ima informaciju ili iskustvo ste se tice pregovaranja i spustanja cene kvadarata nekretnine u novogradnji?

Cuo sam da je za kes kupce kod nekih investitora moguca korekcija cene m², ali me zanima da li je neko imao iskustva ili zna nekog ko je tako kupio stan.

Konkretno mene zanima je nekretnina 120-130k€ u novoj gradnji gde bih dao 50-70% i ostatak kreditno finansiranje. Da li u tom slucaju postoji sansa za nizu cenu? Koje su tehnike pregovaranja prilkom kupovine novogradnje?
Nisam mogao da nadjem da je diskutovano na forumu.
 
Da li neko ima informaciju ili iskustvo ste se tice pregovaranja i spustanja cene kvadarata nekretnine u novogradnji?

Cuo sam da je za kes kupce kod nekih investitora moguca korekcija cene m², ali me zanima da li je neko imao iskustva ili zna nekog ko je tako kupio stan.

Konkretno mene zanima je nekretnina 120-130k€ u novoj gradnji gde bih dao 50-70% i ostatak kreditno finansiranje. Da li u tom slucaju postoji sansa za nizu cenu? Koje su tehnike pregovaranja prilkom kupovine novogradnje?
Nisam mogao da nadjem da je diskutovano na forumu.
Vrlo mali popust se dobije i nema sta da pregovaras. Samo pitas odmah ce ti reci. Znam da je za BNV bilo 2% ako platis sve unapred.
Najveci popust koliko znam je davao investiror Zoned ako platis bas sve unpared a imali su i tu neku miks kombinaciju.
 
Kamate su OK za sadašnje uslove i opet su niže nego 2009 eto kažem ti. Sve kamate bankarske su ok. Pa ne zaduzuješ se ti kod zelenaša da ti lome kosti odmah ili naplaćuju kamatu na kamatu i ne znam šta.
Ne nagovaram te na nista ali ako imaš za učešće, i možeš isplaćivati kredit, najgori ali najgori scenario je da ćeš možda morati par meseci kod roditelja da se hraniš ako izgubiš posao pa dok ne nađeš novi da bi imao za ratu. Dok imaš žive roditelje nema razloga za brigu!
Ne bih da zvučim morbidno, ali vecina stanovnika u BG stekne nepokretnost u vlasništvu tek nakon što im roditelji preminu. Ljudi ovde spominju 2008. kao neki referetni period kada su cene padale, ali ljudi koji su 2008 isli u srednju školu danas imaju 30+ godina i svoje porodice i potpuno drugačiju životnu dinamiku. Možda će cene nekada ponovo pasti, mozda se dogodi neki oruzani konflikt ili kriza svetskih razmera, sve je moguće. Međutim, svi lokalni pokazatelji ukazuju na to da se i dalje ulaze ogroman novac u gradjevinsku industriju, država ulaze novac u sopstvene projekte poput BW, i globalne projekte kao što je Expo, tako da nekog pada, makar u Beogradu nema ni na vidiku. E sad, da li platiti skupo sada ili čekati famozni pad koji će možda nekada doći, je pitanje ličnog pristupa. Medjutim, šta vredi i da kupiš kada bude bilo pada kada će čitav život proći do tog trenutka.
 
Da li neko ima informaciju ili iskustvo ste se tice pregovaranja i spustanja cene kvadarata nekretnine u novogradnji?

Cuo sam da je za kes kupce kod nekih investitora moguca korekcija cene m², ali me zanima da li je neko imao iskustva ili zna nekog ko je tako kupio stan.

Konkretno mene zanima je nekretnina 120-130k€ u novoj gradnji gde bih dao 50-70% i ostatak kreditno finansiranje. Da li u tom slucaju postoji sansa za nizu cenu? Koje su tehnike pregovaranja prilkom kupovine novogradnje?
Nisam mogao da nadjem da je diskutovano na forumu.
Ja sam kupio stan u Central Palace (Dimitrija Tucovića 6), popust od oko 7% za isplatu 90% cene po predugovoru. Preostalih 10% cene se isplaćuje po dobijanju upotrebne dozvole.
 
Ne mora da se desi rat da bi pale cene, ni 2008. nije bilo rata, pa su cene pale. A kriza moze da bude i dobra, kao sto rekoh mozda je dobro sto se desila prosla kriza jer je mozda ona omogucila progres narednih godina. Inace, to sto drzava ulaze u projekte koji prakticno spadaju u gradjevinski sektor, to je zato sto je to najalksi nacin da se ogromne kolicine novce prebace u privatne dzepove, a da istovremeno nekom ko nema 2 mozda sa strane to izgleda kao da se nesto gradi. Jednog trenutka ce stati ovolika gradnja, stace i hajp. I tad ce biti pravo vreme za kupovinu. Da li ce biti cene pasti i biti bolji uslovi za kupovinu za godinu dana, 3, 5 ili vise, mozemo nagadjati. Naravno, ko ne moze da ceka, neka kupi sada, slazem se da je bolje placati ratu za stan nego kiriju.
 
Sadasnje stanje je dobro za inflaciju sto je dobro za stanovnike ali je lose za drzavni budzet i za firme (jer placaju nenormalne kamate). Pa sta je realnije da ce izabrati?
Pa kako je inflacfija dobra za stanovnike majke ti. Baš je inflacija ta koja je porez na sirotinju i sa inflacijom se dolazi do još većeg jaza između bogatih i siromašnih. Jedino duboka recesija može dovesti do nekog oporavka za prosečnog stanovnika, koliko god to bilo kontradiktorno. Ovako se samo kroz inflaciju i dalje produbljuje jaz i nikada neće moći doći do krova nad glavom.
 
Možda će cene nekada ponovo pasti, mozda se dogodi neki oruzani konflikt ili kriza svetskih razmera, sve je moguće. Međutim, svi lokalni pokazatelji ukazuju na to da se i dalje ulaze ogroman novac u gradjevinsku industriju, država ulaze novac u sopstvene projekte poput BW, i globalne projekte kao što je Expo, tako da nekog pada, makar u Beogradu nema ni na vidiku. E sad, da li platiti skupo sada ili čekati famozni pad koji će možda nekada doći, je pitanje ličnog pristupa. Medjutim, šta vredi i da kupiš kada bude bilo pada kada će čitav život proći do tog trenutka.
Kakav sad oruzani konflikt? Kakve revolucije? Da je neko pricao 2022 da ce u decembru 2023 prodaje pasti za oko 32% i obim prometa za 38%, verovatno bi ste mislili da je lud i da ce izbiti treci svetski rat. Ovog decembra je u nekretnine ulozeno preko 90 M nego lani. Gde su tenkovi, gde je rat? Hocete da kazete da ako u proseku padne prodaja za jos 10% da je jedini razlog WW3?

Inace, verujem da u ozbiljnijim zemljama obicni gradjani i ne znaju kad se kod njih odrzava Expo. Al ne, kod nas je Expo sve i svja, posle ekspa ide kvantni skok, onaj sto cekamo od 2012.
 
Migranti su odlican nacin da se smanji deficit. Povecas populaciju u Evropi i USA za recimo po 100M oni ce uticati ako nista drugo na kupovinu hrane, neki posao, neki promet i tako ce firme imati veci promet i u teoriji placati vise poreza. Zato se i pustaju toliki migraniti. Ideja od pocetka je bila: dignemo kamate i uvezemo 100M migranata i nadamo se da ce deficit da bude manji ali slabi rezultati za sada.

Prosto ne funkcionise jer ulazi jedva po 250-300k migranata mesecno i moraju malo da olabave kamate.
A eto neki republikanci kažu da je demokrate hoće da uvezu migrante i daju im pravo glasa...
 
Priča čovek, kako je prodao kvadrat stana u Ivanjici za 1700 eura, kad ga.pitah kome, kaže šiptaru. Eno ga vija na ledinama za te pare da kupi kvadrat. Dok se ne rasproda bg pašaluk, biće cene kakve takve...a onda geto i kolera.
 
Kakav sad oruzani konflikt? Kakve revolucije? Da je neko pricao 2022 da ce u decembru 2023 prodaje pasti za oko 32% i obim prometa za 38%, verovatno bi ste mislili da je lud i da ce izbiti treci svetski rat. Ovog decembra je u nekretnine ulozeno preko 90 M nego lani. Gde su tenkovi, gde je rat? Hocete da kazete da ako u proseku padne prodaja za jos 10% da je jedini razlog WW3?

Inace, verujem da u ozbiljnijim zemljama obicni gradjani i ne znaju kad se kod njih odrzava Expo. Al ne, kod nas je Expo sve i svja, posle ekspa ide kvantni skok, onaj sto cekamo od 2012.
Ti očigledno ne čitaš ono što je napisano. Ja sam naveo primer izbijanja nekog sukoba kao nešto što u ovom momentu na zalost može da se dogodi, bilo na globalnom nivou bilo na Kosovu, a što bi svakako moglo da utiče na cenu stanova. Niko normalan to ne priželjkuje, mada na ovom forumu ima svakakvih stavova. Isto tako ta famozna 2008. godina na koju se se zaista dogodio pad je bio posledica svetske ekonomske krize. Današnje globalne ekonomske okolnosti uopšte nemaju veze sa tom 2008, smanjenje kamatnih stopa je cinjenica, kao što je cinjenica da su projekcije svih relevatnih činilaca na tržištu nekretnina, investicionih banaka itd ukazuju na postepeni rast nekretnina svuda u Evropi.
Ok je nadati se, navijati za pad ili sta god ali konstatno prenebregavanje cinjenica je vec komicno. Isto tako, uopšte nije isključeno da će se nekad dogoditi neki pad, ali samo za onog ko ima vremena da pusti da mu život teče i da dočeka tu 2038 ili koja je već godina koja odgovara onome što se desilo 2008. Čekati takav rasplet samo da ne bismo "pretplatili" stan je svakako ne može biti dobro za bilo čije mentalno zdravlje.
 
Vrh