Šta je novo?

Cene nekretnina

Najveći problem je što je ovo toliko siromašna država, da taj prodavac neretko ima neku smešnu ušteđevinu i on može da se slika da kupi nešto drugo kad proda.
 
Agenti ih već savetuju da spuste cene, ali još uvek vlada ideja među prodavcima da se može prodati po cenama iz 2022. Mislim da ljudi jako teško prihvataju da je njihov komšija prodao za 150k, a oni sad moraju za 130k. Još treba uzeti u obzir da ti prodavci posle toga treba da kupe nešto, pa će se teško odvažiti prodavac da spušta kad mora posle da kupuje po višoj ceni.

Mora, po mom mišljenju, novogradnja da padne makar malo da bi spuštanje krenulo. Zadnja 3 kvartala prosečna cena starogradnje u BG je konstantna. Ne verujem da će se to mnogo mrdati u trenutnim uslovima. Mora ozbiljna kriza da udari da bi cene padale, ali to nas možda i čeka uskoro.
Ko zna... Ja bas imam teoriju da ce prvo poceti da padaju periferija i starogradnje, posto su najvise precenjeni i najvise zavise od kreditnih kupaca. Ako promet nastavi da pada, mislim da ce tu prvo agneti krenuti da urgiraju.
 
Ako nemas nekretninu koju mozes da prodas, ako nemas jako jako dobru platu ili ako ne zaradjujes novac na sumnjiv nacin tesko se moze kupiti bilo koja nekretnina (da, znam mozes kupiti kucu za 10k e u nekoj sumi bogu iza nogu, ali nije to tema). Svuda je manje vise tesko, sem sto oni im je ipak potrebna malo manja plata, a i manje im je izrazen ovaj treci faktor, pa im je ipak lakse nego nama.
 
Poslednja izmena:
Izgleda je kriza i pad cena u NL gotov i kreće ponovo rast cena!

Slično izgleda možemo očekivati i u Srbiji do kraja godine. Mada kod nas nije došlo do pada kad su ovde pale cene. Zanimljiva godina počinje!
 
Izgleda je kriza i pad cena u NL gotov i kreće ponovo rast cena!

Slično izgleda možemo očekivati i u Srbiji do kraja godine. Mada kod nas nije došlo do pada kad su ovde pale cene. Zanimljiva godina počinje!
U Holandiji je numbeo property price index vise nego duplo nizi nego kod nas, a kamatne stope po pravilu nize (zbog nizih marzi banaka), tako da ne brinem za Holandjane :)
 
U Holandiji je numbeo property price index vise nego duplo nizi nego kod nas, a kamatne stope po pravilu nize (zbog nizih marzi banaka), tako da ne brinem za Holandjane :)
Ne brinem se ni ja, nego mi nije jasno u kom mehuru mi živimo pa se globalni trendovi ne reflektuju na naše tržište. Svuda u EU najavljuju smanjenje kamatnih stopa, rast tražnje i posledično rast cena u periodu narednih 12-18 meseci. Samo će u Beogradu rast tražnje dovesti do pada cena, zanimljiva logika.
 
Ne brinem se ni ja, nego mi nije jasno u kom mehuru mi živimo pa se globalni trendovi ne reflektuju na naše tržište. Svuda u EU najavljuju smanjenje kamatnih stopa, rast tražnje i posledično rast cena u periodu narednih 12-18 meseci. Samo će u Beogradu rast tražnje dovesti do pada cena, zanimljiva logika.
Pa ni sad pad traznje (jos uvek) nije doveo do pada cena, tako da je sve moguce. Kod nas su cene padale dok su kamatne stope padale tokom prosle krize.
 
Ne znam šta se neki čude oko ovih fensi lokacija kao Bg na vodi i slično. To i jeste iz ugla tih koji kupuju stanove za rentiranje odlična prilika da izdaju Baki prasetu, Chodi, uspešnim influenserima, ovim kuravama sa onlyfensa. Tu kasirke iz Maxija neće živeti, niti profesori, a verovatno ni bilo ko iz neke srednje klase. Biće mesta i za neke sportiste, biznismene, vlasnike menjačnica, kladionica i splavova, fantomskih firmi za trgovinu oružijem i gradnju takvih zgrada, povezanih sa vođama navijača. Oni imaju love da to rentiraju i to je sa ekonomskog aspekta opravdano. Sad, kakve su moralne posledice i strane takve investicije, to svako za sebe može dati odgovor. Svakako to je neki novi sloj i elita koja isplivava iz našeg društva, to sami kreiramo.
 
Ne znam šta se neki čude oko ovih fensi lokacija kao Bg na vodi i slično. To i jeste iz ugla tih koji kupuju stanove za rentiranje odlična prilika da izdaju Baki prasetu, Chodi, uspešnim influenserima, ovim kuravama sa onlyfensa. Tu kasirke iz Maxija neće živeti, niti profesori, a verovatno ni bilo ko iz neke srednje klase. Biće mesta i za neke sportiste, biznismene, vlasnike menjačnica, kladionica i splavova, fantomskih firmi za trgovinu oružijem i gradnju takvih zgrada, povezanih sa vođama navijača. Oni imaju love da to rentiraju i to je sa ekonomskog aspekta opravdano. Sad, kakve su moralne posledice i strane takve investicije, to svako za sebe može dati odgovor. Svakako to je neki novi sloj i elita koja isplivava iz našeg društva, to sami kreiramo.
Zasto bi takvi rentirali kad mogu da kupe?
 
Agenti ih već savetuju da spuste cene, ali još uvek vlada ideja među prodavcima da se može prodati po cenama iz 2022. Mislim da ljudi jako teško prihvataju da je njihov komšija prodao za 150k, a oni sad moraju za 130k. Još treba uzeti u obzir da ti prodavci posle toga treba da kupe nešto, pa će se teško odvažiti prodavac da spušta kad mora posle da kupuje po višoj ceni.

Mora, po mom mišljenju, novogradnja da padne makar malo da bi spuštanje krenulo. Zadnja 3 kvartala prosečna cena starogradnje u BG je konstantna. Ne verujem da će se to mnogo mrdati u trenutnim uslovima. Mora ozbiljna kriza da udari da bi cene padale, ali to nas možda i čeka uskoro.
Nema ništa od pada cena u novogradnji, narucito na dobrim lokacijama. Možda eventualno stagnacija, da zakucaju cene i čekaju da se isprži žaba
 
Evo porekla novca za preskupe nekretnine. Dok je ovog novca nijedna nekretnina nije preskupa :)
1706205308243.png
 
@sutraw posto pazljivo pratis trziste, da li znas kakvo je stanje za iznajmljivanje stanova u odnosu na pre godinu dana na primer?

Rast cena nekretnina stvara manje mogucnosti za kupovinu, pa se povecava pritisak na visinu rente i tako ona raste. < ovo sam procitao pre par meseci za US, izgleda da i Srbiji vazi isto, jer su rente, koliko vidim visoke, a mozda i dodatno porasle.
Izdali smo stan pre 3 nedelje, u jeku praznika. Iskreno stavili smo cenu za koju smo mislili da je mozda malo visa ali sa namerom da je spustimo tokom pregovora. Ljudi kojima smo izdali su se javili odmah nakon par sati, rekli da ce da se jave za dan, dva, javili su se ipak za pola sata da potvrde da hoce, i insistirali da daju neku rezervavaciju jer je stan bio tek useljiv za 10 dana. Nakon toga smo ostavili ukljicen taj telefon i drugi ljudi su zvali svakog dana i delovali vrlo zainteresovano, cak nas neki pitali da upisemo broj ako dogovor sa ovim prvima otpadne. Licni utisak mi je da je rentiranje i dalje burno.
 
Izdali smo stan pre 3 nedelje, u jeku praznika. Iskreno stavili smo cenu za koju smo mislili da je mozda malo visa ali sa namerom da je spustimo tokom pregovora. Ljudi kojima smo izdali su se javili odmah nakon par sati, rekli da ce da se jave za dan, dva, javili su se ipak za pola sata da potvrde da hoce, i insistirali da daju neku rezervavaciju jer je stan bio tek useljiv za 10 dana. Nakon toga smo ostavili ukljicen taj telefon i drugi ljudi su zvali svakog dana i delovali vrlo zainteresovano, cak nas neki pitali da upisemo broj ako dogovor sa ovim prvima otpadne. Licni utisak mi je da je rentiranje i dalje burno.
Koliki stan na kojoj lokaciji za koliko novca? To bi dalo kontekst da li su investicione nekretnine još uvek isplative I samim tim da li ce taj nivo traznje u kupoprodajnim transakcijama nastaviti.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Izasli podaci o broju rodjenih u 2023. Ne bas optimisticno.

Ova betonska rupa bez dna se i dalje izdaje, bolje da je kupio vise manjih stanova.
 
Ovo je skroz normalna procena s obzirom da se do 9.januara nije radilo. Tako da to je više sezonska oscilacija nego stvarni pad. Ali videćemo.
Tako je. Prošli januar je i dalje reflektovao promet iz 2022. Pad je počeo tek kasnije, tako da će tek ovaj januar imati promet debelo manje od 1000.

Ako bi promet bio manji od tipa 700 to bi značilo da smo u novoj fazi dodatnog pada. Isto, kada bi promet bio kao prethodnog januara to bi značilo da se tržište oporavlja.
 
Za realno stanje prometa najbolje sačekati februar, a januar baciti u vodu. Biće slabiji mesec, ali od februara očekujem vraćanje na prosek od oko 1000-1100 jedinica kao što je bilo prethodnih 6 meseci.
 
Vrh