Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedna stvar me interesuje. Ako se investiciona kupovina isplati, zasto investitori prodaju stanove i ne zadrze ih za sebe pa da izdaju te stanove. Zbog ekonomije obima imaju mnogo bolju racunicu nego individualni investitori. Ili su mozda procenili da se ne isplti bas mnogo, ali se isplati da prodaju nekom i uvale mu pricu kako se ipak isplati?
Zato što se to ne isplati, tj. u pravu si. Kupiti stan zbog rentiranja je još uvek neisplativo i pravno nesigurno. Za razliku od rezidencijalnih zgrada, većina novobeogradkih novijih poslovnih zgrada su za iznajmljivanje i vlasnici su im velike medjunarodne kompanije u domenu nekretnina.
Jedna zgrada kada sam Ja bio da pitam dok sam tražio stan je pravljena samo za izdavanje od strane investitora, a druga pored je bila za prodaju. Ne želi svako da se bavi izdavanjem, prodaš, zaradiš i ideš dalje. To je kao da si pitao zašto postoje placevi automobila za prodaju umesto za rentiranje.
Ja još nisam čuo da kod nas postoji i jedna jedina zgrada izgrađena po ovome modelu. Znam da je u nekim stranim državama ovo uobičajeno, ali evo, ne vjerujem da u Beogradu postoji ijedna jedina rezidencijalna zgrada izgrađena radi dugoročnog renta (niti kratkoročnog - mada sam ovo naveo više radi distinkcije sa npr. hotelima), pa mi reci gde je ta zgrada da proverim? Pri tome, da je iznajmljivanje isplativo, ovo bi bio mnogo isplativiji model nego iznajmljivanje pojedinačnih stanova jer možeš tu imati i kućepazitelja koji će da radi manje popravke i održavanje stanova, što ti smanjuje cenu održavanja, samu zgradu možeš da održavaš u boljem stanju čime ćeš bolje čuvati cenu nekretnina i visinu rente nego što to radi prosečan savet stanara koji dopušta da se zbog nebrige i za sitne popravke stanje zgrade već posle 10ak godina znatno naruši....
 
Ja još nisam čuo da kod nas postoji i jedna jedina zgrada izgrađena po ovome modelu. Znam da je u nekim stranim državama ovo uobičajeno, ali evo, ne vjerujem da u Beogradu postoji ijedna jedina rezidencijalna zgrada izgrađena radi dugoročnog renta (niti kratkoročnog - mada sam ovo naveo više radi distinkcije sa npr. hotelima), pa mi reci gde je ta zgrada da proverim?

Skyline, 2. stambena zgrada.
 
N
Ima li taj poznati tajkun svoj lanac trgovina?
Kad smo kod tajkuna eto recimo slučaj izvoza meda za Norvešku. Ispravan ovde. Norvežani kažu da nije za ljudsku upotrebu jer ima previše antibiotika. Vrate ga nazad. U povratku svrati do njihove laboratorije u Austriji. Oni kažu sve ok. Vrati se nazad i spakuje u teglice. Greh je bacati med.
Nema lanac trgovina.
 
Ja još nisam čuo da kod nas postoji i jedna jedina zgrada izgrađena po ovome modelu. Znam da je u nekim stranim državama ovo uobičajeno, ali evo, ne vjerujem da u Beogradu postoji ijedna jedina rezidencijalna zgrada izgrađena radi dugoročnog renta (niti kratkoročnog - mada sam ovo naveo više radi distinkcije sa npr. hotelima), pa mi reci gde je ta zgrada da proverim? Pri tome, da je iznajmljivanje isplativo, ovo bi bio mnogo isplativiji model nego iznajmljivanje pojedinačnih stanova jer možeš tu imati i kućepazitelja koji će da radi manje popravke i održavanje stanova, što ti smanjuje cenu održavanja, samu zgradu možeš da održavaš u boljem stanju čime ćeš bolje čuvati cenu nekretnina i visinu rente nego što to radi prosečan savet stanara koji dopušta da se zbog nebrige i za sitne popravke stanje zgrade već posle 10ak godina znatno naruši....
Stjepana Ljubise 31 npr.
Svi stanovi u toj zgradi se od prvog dana izdaju kao stan na dan. A ima 10ak godina da je napravljena cini mi se.
Ima toga po Beogradu.
 
Ovo je pravo pitanje, na mestu.

Mnogo više od 10 % svakako.
 
Nisam zalazio u racunicu, samo sam pokazao da moze da se izracuna tako sto sam uzeo vrednosti za decembar i podelio, nisam gledao za prethodne mesece koj i su preprezentativniji, ne znam zasto je to slozena matematika da svako moze da izracuna.
Prethodnih meseci/kvartala je broj prometa bio 20% ukupnog prometa, a vrednost prometa i vise od toga (posto su stanovi skuplji).
Recimo, u Q4 je skoro 50% vrednosti novogradnje bilo u BgH2O. Inace je oko 30-40%.
 
[/QUOTE]
Ok
Stjepana Ljubise 31 npr.
Svi stanovi u toj zgradi se od prvog dana izdaju kao stan na dan. A ima 10ak godina da je napravljena cini mi se.
Ima toga po Beogradu.
Isti investitor je napravio zgradu i u Stjepana Ljubiše 27 ali ju je prodao. Mislim da je na kraju prodao i ovu stariju na broju 31 - radi Korone - kada je izdavanje stana na dan potpuno zamrlo. Jako lijepe i kvalitetne su mu zgrade. Za svaku pohvalu.
 
Prešao sam pre neki dan stari most pešaka.
Karcinom koji se širi.
1000048010.jpg
 
Stjepana Ljubise 31 npr.
Svi stanovi u toj zgradi se od prvog dana izdaju kao stan na dan. A ima 10ak godina da je napravljena cini mi se.
Ima toga po Beogradu.
Ovo je više hotel/apartmani sa sve 24h recepcijom -

Zato sam i spominjao dugoročno iznajmljivanje u prvom postu.
 
u Srb definitivno znacajno bolja? Ne razumem. To samo nasi ljudi dozivljavaju US kao na filmu a ne shvataju da je to samo film i marketing.

Nego zasto kod nas ljudi moraju bas sve naopako da shvate?
Ako je tamo sve gore, od ekonomije, ljudi, hrane, vladavine prava šta te još tamo drži?
Gotov ti je i stan, valjda si 9 godina nakon početka gradnje dobio šta si želeo, ide sad građevinski i ekonomski bum 2024-27, ako ti je do ekonomije da dodatno zaradiš, ako ti je do dobrog života da ga proživiš.

Ako su problem avionske karte javi, možda nešto može da se sredi.
 

U narednom periodu očekuje se dalja stabilizacija tržišta, očekivanja su da će pad cena iznosti od 10 do 20 odsto u zavisnosti od lokacije i kvaliteta gradnje.

Nekretnine.rs počeo da najavljuje pad od 10-20%. Ovaj sajt je inače, prema mom iskustvu, jako konzervativan u procenama tržišta.
 
I usput budi rečeno, jedan od agenata s kojim smo komunicirali je rekao da je problem tržišta koji traje već neko vreme jako loša ponuda bez obzira na cenu, i da nemaju mnogo šta da ponude klijentima.

Ovo je i neki moj lični osećaj poslednjih 6 meseci gledanja oglasa, da je jako malo kvalitetnih stanova čak i za jače cifre. A izgleda i to malo što valja je precenjeno, pa teško nalazi kupca.
 
@sutraw posto pazljivo pratis trziste, da li znas kakvo je stanje za iznajmljivanje stanova u odnosu na pre godinu dana na primer?

Rast cena nekretnina stvara manje mogucnosti za kupovinu, pa se povecava pritisak na visinu rente i tako ona raste. < ovo sam procitao pre par meseci za US, izgleda da i Srbiji vazi isto, jer su rente, koliko vidim visoke, a mozda i dodatno porasle.
 
@sutraw posto pazljivo pratis trziste, da li znas kakvo je stanje za iznajmljivanje stanova u odnosu na pre godinu dana na primer?

Rast cena nekretnina stvara manje mogucnosti za kupovinu, pa se povecava pritisak na visinu rente i tako ona raste. < ovo sam procitao pre par meseci za US, izgleda da i Srbiji vazi isto, jer su rente, koliko vidim visoke, a mozda i dodatno porasle.

Ne pratim toliko situaciju sa iznajmljivanjem, mogu samo anegdotalno da ti kažem iskustva oko mene :) U principu mi ljudi govore ono što već jako dugo važi za BG, a to je da su cene nabijene, da je tražnja velika, a dobrih stanova malo, te da ono što se oglasi da je u pristojnom stanju i da nije nerealno visoka cena, ode istog momenta. Imam osećaj doduše da ovo važi za BG zadnjih 15 godina.

Ja sam u jednom momentu u drugoj polovini prošle godine razmatrao da batalim kupovinu nekretnine i da pređem u veći stan pod zakup (dok se ova situacija na tržištu ne promeni), ali kad sam video kakva je ponuda, vratio sam se na kupovinu.

Mislim da su cene kod nas udarile plafon sa dolaskom Rusa i da su se otad smanjile, ali ne značajno.
 
Jako slicna situacija 2009, nema stanova u ponudi, a i to sto ima po skroz random nepredvidivim cenama. Rekao bih da su bar polovina oglasa pravi prodavci, videcemo koliko agenti mogu da izdrze slabiji promet pre nego sto pocnu da savetuju ljude da malo spuste cene.

Agenti ih već savetuju da spuste cene, ali još uvek vlada ideja među prodavcima da se može prodati po cenama iz 2022. Mislim da ljudi jako teško prihvataju da je njihov komšija prodao za 150k, a oni sad moraju za 130k. Još treba uzeti u obzir da ti prodavci posle toga treba da kupe nešto, pa će se teško odvažiti prodavac da spušta kad mora posle da kupuje po višoj ceni.

Mora, po mom mišljenju, novogradnja da padne makar malo da bi spuštanje krenulo. Zadnja 3 kvartala prosečna cena starogradnje u BG je konstantna. Ne verujem da će se to mnogo mrdati u trenutnim uslovima. Mora ozbiljna kriza da udari da bi cene padale, ali to nas možda i čeka uskoro.
 
Vrh