Šta je novo?

Cene nekretnina

Ma najjači smo. Zašto? Jer smo Srbi.

Upravo ti ovim postom pripisuješ magijska svojstva srpskoj hrani, zato što je srpska. Još će ispasti da smo mi izmislili pršut i supu.
Meni drugar, koji je putovao svuda po Evropi, kaže da je hrana severno od Bavarske i Francuske generalno užasna. Tu misli na njihovu tradicionalnu hranu i ono što se jede po restoranima za izuzetkom uvozne kuhinje.
 
Svako ima neko poreklo. Niko nije poseban, ni bolji niti gori zbog svog porekla.

Drugim rečima, poreklo je kao dupe. ;)
Kako onda neke populacije imaju veći iq i druge osobine različite? Da mogu da piju mleko, a drugi ne mogu i slično. Poreklo nam određuje maksimum koji možemo da dostignemo i najvažnija ograničenja.
 
Ovo bi bilo tačno za slučaj kada kontrola kvaliteta utvrđuje različite nivoe kvaliteta.
Nažalost kod nas to nije slučaj, jer ne radi ni ona osnovna binarna kontrola ispravno/neispravno(za ljudsku upotrebu/ nije za ljudsku upotrebu)
Ne preterujmo sad
 
I mi potičemo od Jamnaja ljudi, kao i svi Evropljani, neko manje, neko više, a došli su mnogo ranije na ostrvo.
Neki manje neki malo više, naravno. Pogledaj mapu r1b haplogrupe, sve je jasno. Dolazili su u naletima, pise ti kad su došli u UK(a i kasnije po nekim izvorima), ako mislis da je drugačije, daj link.
I nisu turske nego ruske i ukrajinske stepe Evrope. Turci kao etnička grupa nisu ni postojali tada.
Naravno da nisu postojali tada Turci. Ali danas gledano, glavni nosioci r1b haplogrupe(sa najvise udela u odnosu na okolne narode) u zapadnoj aziji su Turski narodi.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240123_140142_Chrome.jpg
    Screenshot_20240123_140142_Chrome.jpg
    102,8 KB · Pregleda: 75
Ovo bi bilo tačno za slučaj kada kontrola kvaliteta utvrđuje različite nivoe kvaliteta.
Nažalost kod nas to nije slučaj, jer ne radi ni ona osnovna binarna kontrola ispravno/neispravno(za ljudsku upotrebu/ nije za ljudsku upotrebu)
Zašto onda ja pri uvozu stalno plaćam za sanitarni pregled? Hoćeš da kažeš da mi naplate pregled, a laboratorija nasumice pošalje neke vrednosti? Pišu iz glave, a uzorke ni ne uzimaju?

I zašto onda za jednu poznatu firmu za koju sam uvozio traže dodatni pregled koji moja firma plaća i još plus rade pregled u njihovoj laboratoriji? Vlasnik je poznati tajkun koji se ne meša u posao kontrole kvaliteta.
 
Neki manje neki malo više, naravno. Pogledaj mapu r1b haplogrupe, sve je jasno. Dolazili su u naletima, pise ti kad su došli u UK(a i kasnije po nekim izvorima), ako mislis da je drugačije, daj link.

Naravno da nisu postojali tada Turci. Ali danas gledano, glavni nosioci r1b haplogrupe(sa najvise udela u odnosu na okolne narode) u zapadnoj aziji su Turski narodi.
Neću da idem dalje u off, i završavam sa ovim, ali nije tako. R1b je jako široka grana. R1b je pronađena i u lepenskom viru, a Turci osmanlije imaju R1a uglavnom. Moraju da se gledaju vrlo specifične grane da bi se povezale sa narodima. Već u dalekoj praistoriji su glavna stabla haplogrupa već bila pomešana u raznim populacijama. A u autosomalnoj genetici tek Jamnaje nemaju mnogo veze sa današnjim Turcima. Od Jamnaja ljudi su Evropljani dobili gene da mogu da piju mleko i posle 3-4 godine života, verovatno i za viši rast. Što se ide dalje od Evrope, sa izuzetkom Saudijaca i nekih drugih stočarskih naroda ljudi imaju manje mogućnosti da piju mleko bez posledica posle tog doba. S tim da su Saudijci i ostali drugačije evoluirali na tu temu.
 
Koliko te ograničava poreklo, a koliko društveni kontekst?
To je jako stara dilema u društvenim naukama, ali slučajevi jednojajčanih blizanaca koji su bili razdvojeni kao bebe i rasli u veoma različitim porodicama, različitog društvenog statusa, pokazuju da je genetika glavna stvar jer su postigli vrlo sličan društveni uspeh i imali su slične afinitete u vezi raznih drugih stvari. Ima slučajeva da su postigli identičan akademski uspeh a jeno dete raslo kod bogatih, drugo kod ispodprosečnih. Naravno to važi za stabilna društva. U uslovima stalnih ratova i kriza stvari su nešto drugačije.
 
Nema sta drugar da ti kaze, vize nam ne trebaju - imas jeftine letove. Sedi i odi negde na produzeni vikend i probaj, vidi, iskusi (eto imas wizz do Ajndhovena recimo)
Baš sam planirao u Holandiju ove godine :). Imaš neki njihov specijalitet da preporučiš?
 
To je jako stara dilema u društvenim naukama, ali slučajevi jednojajčanih blizanaca koji su bili razdvojeni kao bebe i rasli u veoma različitim porodicama, različitog društvenog statusa, pokazuju da je genetika glavna stvar jer su postigli vrlo sličan društveni uspeh i imali su slične afinitete u vezi raznih drugih stvari. Ima slučajeva da su postigli identičan akademski uspeh a jeno dete raslo kod bogatih, drugo kod ispodprosečnih. Naravno to važi za stabilna društva. U uslovima stalnih ratova i kriza stvari su nešto drugačije.
Ok. Navedi mi nacije koje bi trebale da se stide svog porekla?
 
Zašto onda ja pri uvozu stalno plaćam za sanitarni pregled? Hoćeš da kažeš da mi naplate pregled, a laboratorija nasumice pošalje neke vrednosti? Pišu iz glave, a uzorke ni ne uzimaju?

I zašto onda za jednu poznatu firmu za koju sam uvozio traže dodatni pregled koji moja firma plaća i još plus rade pregled u njihovoj laboratoriji? Vlasnik je poznati tajkun koji se ne meša u posao kontrole kvaliteta.
Onda neke vrednosti ne budu dobre i batica tajkun kaže da je laboratorija pogrešila jer ima papir i gle čuda, laboratorija superanalizom stvarno pogrešila ;) Zato je kod manjih sigurnija kupovina, oni nemaju papir.
 
Baš sam planirao u Holandiju ove godine :). Imaš neki njihov specijalitet da preporučiš?
Sirevi (kackavalji) i generalno jela od teletine su im odlicna (bar ja to uvek ciljam kada sam tamo). I naravno piva :) i eto ribe, ali ja nisam fan morskih jela :)
 
Ne mislim da neko treba da se stidi svog porekla. Samo smatram da nije sve isto. Iz čisto medicinskih razloga na primer. Neke populacije češće oboljevaju od različitih bolesti, odgovara im drugačija hrana, klima i slično.
To je drugo. Neko je ovde spomenuo svoje neprikosnoveno poreklo kao osnov za ponos. Od toga je krenulo.

Ako postoje kvalitetna i nekvalitetna porekla, tada su neka za ponos, a neka shodno tome za sramotu.

P.S. Poreklo kao istorijsko/društveni konstrukt je bio u pitanju, ali si ti onda ubacio biološku komponentu. Tako da sad imamo babe i žabe.
 
Onda neke vrednosti ne budu dobre i batica tajkun kaže da je laboratorija pogrešila jer ima papir i gle čuda, laboratorija superanalizom stvarno pogrešila ;) Zato je kod manjih sigurnija kupovina, oni nemaju papir.
Meni su jednom vratili robu, jer nije bila u parametrima. Zapadnoevropski proizvođač. Bila je zdravstveno ispravna, ali nije bila dovoljno dobra za tu domaću firmu. Proizvođač je prihvatio reklamaciju.
 
Zašto onda ja pri uvozu stalno plaćam za sanitarni pregled? Hoćeš da kažeš da mi naplate pregled, a laboratorija nasumice pošalje neke vrednosti? Pišu iz glave, a uzorke ni ne uzimaju?

I zašto onda za jednu poznatu firmu za koju sam uvozio traže dodatni pregled koji moja firma plaća i još plus rade pregled u njihovoj laboratoriji? Vlasnik je poznati tajkun koji se ne meša u posao kontrole kvaliteta.
Ima li taj poznati tajkun svoj lanac trgovina?
Kad smo kod tajkuna eto recimo slučaj izvoza meda za Norvešku. Ispravan ovde. Norvežani kažu da nije za ljudsku upotrebu jer ima previše antibiotika. Vrate ga nazad. U povratku svrati do njihove laboratorije u Austriji. Oni kažu sve ok. Vrati se nazad i spakuje u teglice. Greh je bacati med.
 
Sirevi (kackavalji) i generalno jela od teletine su im odlicna (bar ja to uvek ciljam kada sam tamo). I naravno piva :) i eto ribe, ali ja nisam fan morskih jela :)
Одличан мени, још ко воли. Али зато останеш сув, кракат и живиш 100 година. Вреди.
 
Vrh