Šta je novo?

Cene nekretnina

Zeljena lokacija je dosla do polulegalizovanih zgrada, okruzenih karton naseljima. Toliko o tome :) Ako su tebi mariks cene ok, kupuj brate, niko te ne koci. Saberi oduzmi, nema potrebe da ubedjujes nekoga da sad ulazi u kredit i kupuje gde god.

Samo da dodam, da je ovo odgovor i za Defketa, takodje, mrzi me da multikvoutujem :)
Meni cene nisu ok, to sam odavno i napisao, samo smatram ono što sam oduvek smatrao, ako nekome treba za život, a našao je stan koji mu odgovara i ima uslova da kupi, nek kupuje. Idu godine, ide kirija... Nije svaka kupovina investiciona i ne čekaju svi da kupe u roditeljskom stanu bez kirije, a nekome ne smeta i ako nije krug dvojke iako se možda plaši da će im deca ići u školu sa rasnim beogradjanima koji će ih terati krstačama i belim lukom.
 
Ja koliko vidim ovde na temi, sem dipl.ekonomiste, svi traže stan za investiciju i kukaju kako je skupo, dok su sve mere koje pomažu kupcima prvog porodičnog stana populističke koje produbljuju problem. Al iskreno me zanima kada bi svi investicioni kupci kupili po toj njihovoj zamišljenoj ceni da li bi stavili tržišnu cenu kirije ili bi spustili max jer je nekome kirija koju traži zakupodavac skupa. Tipa kupe stan u centralnim opštinama i stave kiriju 150e da pomognu porodicama.
Po cemu to vidis tačno? Evo i mi smo podstanari jako dugo koji bas traže iole ok uknjižen stan za zivot.

BTW zaboravih da se nadovežem za BIG posto si eto njega spominjao - stanovi cak i veci 69 plus su 3200-3300.
Pre godinu i nešto su u izgradnji od investitora bili 2500 plus PDV. Sad mi tako čika rekao na broju sa njihovog sajta :)
Screenshot_2024-01-18-11-14-21-618_com.android.chrome.jpg

Te projekte iskreno nisam ni gledao jer mi je to daleko iznad mogućnosti, a i tražio sam skoro duplo manje stanove čisto da se pobegne iz kirije i negde živi u svome.

No eto čudo se niko ne pita zašto su ovde ljudi davali tolike pare?

Da li iko zna da je tu bila DEPONIJA preko puta BIGa tj na celoj toj poljanji od Pančevca tamo dole do Ada Huje i Avala Ade ( koja i sad dimi i razvaljuje više od ovih paljenja sekundarnih sirovina i smrdi na sumpor i čistu hemiju a tu je na 300ak metara)
Ta deponija se samo izravnjala i zatrpala 2000ih sa zemljom preko i laganica :)

Verovatno se i oni iz BIGa raduju kako su lepo prosli u PREMIJUM lokaciji i nisu kao ne znam npr. Sunnyvile pored užasnih zagađivača a ustvari su samo prsli još više para za isto, samo lepše upakovano, sa sve fabrikom koja dimi i zatrpanom deponijom preko puta :)
 
Eh sad, šta je tu bilo. I na Senjaku se kosilo seno, voždovac bio periferija u livadama, nbg spavaonica... A generalno je i to problem, što svi gledaju lokaciju (samo da im deca ne idu odredjenim autobusima), a mikrolokaciju niko.

Po cemu to vidis tačno? Evo i mi smo podstanari jako dugo koji bas traže iole ok uknjižen stan za zivot.
Po pisanju, ti se nisi izjasnio zašto kupuješ stan, svi drugi su se skoro pa izjasnili kao investicioni kupci. BIG je baš onda zalepio cenu. Svakako ako kupuješ za porodicu ti ne bih savetovao manji stan jer je posle muka prebacivati se, 30-40m2 baš i nije komotno za porodicu, za samca je ok.
 
Po pisanju, ti se nisi izjasnio zašto kupuješ stan, svi drugi su se skoro pa izjasnili kao investicioni kupci. BIG je baš onda zalepio cenu. Svakako ako kupuješ za porodicu ti ne bih savetovao manji stan jer je posle muka prebacivati se, 30-40m2 baš i nije komotno za porodicu, za samca je ok.
Pa o tome ti pricamo sve vreme. SVI su zalepili cenu. Big je daleeeko od kruga dvojke. I nemoj da delis savete kao iz Alane Forda, da je veci stan bolji od manjeg :) Odakle novci, mariks, odakle? A trocifrene autobuse pominjem samo da pojacam dramski momenat, posto neki ovde nemaju smisao za humor :)
 
Eh sad, šta je tu bilo. I na Senjaku se kosilo seno, voždovac bio periferija u livadama, nbg spavaonica... A generalno je i to problem, što svi gledaju lokaciju (samo da im deca ne idu odredjenim autobusima), a mikrolokaciju niko.


Po pisanju, ti se nisi izjasnio zašto kupuješ stan, svi drugi su se skoro pa izjasnili kao investicioni kupci. BIG je baš onda zalepio cenu. Svakako ako kupuješ za porodicu ti ne bih savetovao manji stan jer je posle muka prebacivati se, 30-40m2 baš i nije komotno za porodicu, za samca je ok.
Nisam toliko aktivan ali sam se itekako izjašnjavao i pričao 100 puta ranije no nebitno.

Vidi bato ne pripadam tim što se plaše trocifrenih brojeva busa (pri čemu su dvocifreni za ove krajeve i bliži su centru od mnogih predgradja al nema veze) Ja sam išao njima, mogu i moja deca (ako bude sreće da imamo). Ko što rekoh kao jako mali sam došao iz centra pa nemam te komplekse.

Ima razmazenosti za lokacije slazem se ali nije isto bila livada i e ljudi zatrpana je tu deponija gde se bacalo tone otrova i ko zna čega. I aktivno ti idalje dimi fabrika koja shuri kako smrdi i izbacuje ko zna šta.
Slažes se valjda sa tim?

Hvala na savetu no kako vreme prolazi nema nama ni 30kvadrata a ne za decu i budućnost no lagano da smo zivi i zdravi :)
To ponekad u jurbi i frustraciji ljudi zaborave da je najbitnije.
 
Ja ne nam gdje je tačno ovaj BIG Residences ali svaka čast investitoru za fasadnu stolariju i parket.
Stvarno nerealno zvuči 3+ hiljade € za m2 na Karaburmi ali makar dosta dobro ovo izgleda.
 
Pa o tome ti pricamo sve vreme. SVI su zalepili cenu. Big je daleeeko od kruga dvojke. I nemoj da delis savete kao iz Alane Forda, da je veci stan bolji od manjeg :) Odakle novci, mariks, odakle? A trocifrene autobuse pominjem samo da pojacam dramski momenat, posto neki ovde nemaju smisao za humor :)
Big nije daleko od kruga dvojke, od istog je udaljen manje od 3km, 5min vožnje ;)

Nisam toliko aktivan ali sam se itekako izjašnjavao i pričao 100 puta ranije no nebitno.

Vidi bato ne pripadam tim što se plaše trocifrenih brojeva busa (pri čemu su dvocifreni za ove krajeve i bliži su centru od mnogih predgradja al nema veze) Ja sam išao njima, mogu i moja deca (ako bude sreće da imamo). Ko što rekoh kao jako mali sam došao iz centra pa nemam te komplekse.

Ima razmazenosti za lokacije slazem se ali nije isto bila livada i e ljudi zatrpana je tu deponija gde se bacalo tone otrova i ko zna čega. I aktivno ti idalje dimi fabrika koja shuri kako smrdi i izbacuje ko zna šta.
Slažes se valjda sa tim?

Hvala na savetu no kako vreme prolazi nema nama ni 30kvadrata a ne za decu i budućnost no lagano da smo zivi i zdravi :)
To ponekad u jurbi i frustraciji ljudi zaborave da je najbitnije.
Slažem se :) Svakako sa srećom da se što pre skućite.
 
Pa zar nije udaljen toliko? ;) Kapiram Ja šta ti hoćeš da kažeš ali je činjenica da je fizički udaljen toliko i tako ljudi rezonuju. Kada sam Ja kupovao stan (zvučim kao ujak Albert) i gledao te krajeve Dunavske Terase su isto smatrane luxom tog dela. U izgradnji je m2 koštao oko 1500e+pdv, sve prodato i kasnije preprodavci prodavali za skoro 2k m2. Meni je to bilo skupo pa sam razmatrao u blizini Dunavsku padinu, malu novogradnju ali cena oko 1400e+pdv, za avans je davano i 1200+pdv. Ljudi vole velike projekte. Znaš kako se kaže, više nije bitno da imaš stan u BGu već da imaš stan u CG, Abloku, KMR, KT... :) I svi ti veći projekti su bili skuplji od manjih na istoj lokaciji. Pa KMR je startovao sa čini mi se 3k dok si još uvek mogao da nadješ male novogradnje bliže centru za 2-2,5k+pdv. Sad je umesto dunavskih terasa tu BIG, bliži centru, veliki projekat, pored TC...
 
Veliki kompleksi imaju dosta prednosti u odnosu na male investitore. Standardizovan kvalitet gradnje, sigurniju kupovinu, mnogo bolje garaže, bolje ulaze i liftove, infrastrukturu u okviru kompleksa... Jedina prednost malih investitora je mali broj stanova i stanara što povećava kvalitet života.
 
Ja ne nam gdje je tačno ovaj BIG Residences ali svaka čast investitoru za fasadnu stolariju i parket.
Stvarno nerealno zvuči 3+ hiljade € za m2 na Karaburmi ali makar dosta dobro ovo izgleda.

Investitor je to prodavao navodno za 2k, ovo 3k je u preprodaji.

Inače isti investitor sad agresivno reklamira projekat na Vidikovcu za 2400-2900 EUR m2.
 
Zasto drzava jednostavno ne otpise pdv pri kupovini novogradnje (ili dela poreza za tu i tu kvadraturu, npr kao sto je sad do 40kvm, +15kvm za svakog clana porodice)? Zasto moras da platis pdv, pa onda da trazis povrat? Mislim da bi ljudima dosta znacilo da ne moraju da skupljaju jos deset, dvadeset hiljada evra za pdv, da bi on posle svakako bio vracen. Ima li neko objasnjenje?
 
Veliki kompleksi imaju dosta prednosti u odnosu na male investitore. Standardizovan kvalitet gradnje, sigurniju kupovinu, mnogo bolje garaže, bolje ulaze i liftove, infrastrukturu u okviru kompleksa... Jedina prednost malih investitora je mali broj stanova i stanara što povećava kvalitet života.
Imaš i malih investitora koji grade kvalitetno.
 
Zasto drzava jednostavno ne otpise pdv pri kupovini novogradnje (ili dela poreza za tu i tu kvadraturu, npr kao sto je sad do 40kvm, +15kvm za svakog clana porodice)? Zasto moras da platis pdv, pa onda da trazis povrat? Mislim da bi ljudima dosta znacilo da ne moraju da skupljaju jos deset, dvadeset hiljada evra za pdv, da bi on posle svakako bio vracen. Ima li neko objasnjenje?
Zato što nema svako pravo na povrat, a oni koji imaju trebaju da dokažu da imaju. Nakon sakupljanja dokumentacije i provere istih od strane nadležnih iznos PDVa se vraća onoliko koliko treba. Neko npr bude odbijen za tih 15m2, neko nema pravo ni na 40m2, a traži... Kao i kod robe, prvo kupiš proizvod i kasnije ti se odbija PDV, ako kupuješ u inostrantvu ti prvo platiš punu cenu pa na carini tražiš povrat PDV-a.
 
Zato što nema svako pravo na povrat, a oni koji imaju trebaju da dokažu da imaju. Nakon sakupljanja dokumentacije i provere istih od strane nadležnih iznos PDVa se vraća onoliko koliko treba. Neko npr bude odbijen za tih 15m2, neko nema pravo ni na 40m2, a traži... Kao i kod robe, prvo kupiš proizvod i kasnije ti se odbija PDV, ako kupuješ u inostrantvu ti prvo platiš punu cenu pa na carini tražiš povrat PDV-a.
Meni je to sve jasno sto si ti napisao i znam kako funkcionise, ali valjda je moguce da se napravi mehanizam gde se dokumentacija podnosi prilikom kupovine. Ili ako nije moguce, koji to tacno problem to sprecava drzavu i investitora?
 
Ne može da se podnese prilikom kupovine jer ne može investitor da ti odobri povrat PDV-a već država. Cena investitora je sa PDVom bilo da imaš povrat ili ne. Tebi država posle vraća novac, a da bi vratila mora prvo da bude uplaćen. Ovako kako ti razmišljaš bi teret dokazivanja bio na investitoru tj on bi zahtevao povrat PDV-a od države i sad zamisli da on to mora da radi za svaki stan, treba mu ekipa samo za to i svakako ne bi hteo da ti proda stan dok se ne potvrdi povrat, a to je procedura, trebao bi mu iznos sa PDVom koji bi se platio, iznos povrata pdva i iznos umanjenja računa koji bi se smatrao kao avans. Dakle da bi povrat PDV-a funkcionisao on treba prvo da bude iskazan u prometu robe, PDV nije moguće naplatiti ako on nije iskazan na računu i dokazan da je plaćen. Koliko se sećam GDS je prodavao tako što ti iznos povrata PDV-a računa kao avans/depozit ali to je državna firma.
 
Jel može da se dobije povrat na garažu ako se kupuje zajedno sa stanom?
 
Ne ali mislim da ima fora da ti garažu "poklone", a cenu stana uvećaju za cenu garaže.
 
Ne može da se podnese prilikom kupovine jer ne može investitor da ti odobri povrat PDV-a već država. Cena investitora je sa PDVom bilo da imaš povrat ili ne. Tebi država posle vraća novac, a da bi vratila mora prvo da bude uplaćen. Ovako kako ti razmišljaš bi teret dokazivanja bio na investitoru tj on bi zahtevao povrat PDV-a od države i sad zamisli da on to mora da radi za svaki stan, treba mu ekipa samo za to i svakako ne bi hteo da ti proda stan dok se ne potvrdi povrat, a to je procedura, trebao bi mu iznos sa PDVom koji bi se platio, iznos povrata pdva i iznos umanjenja računa koji bi se smatrao kao avans. Dakle da bi povrat PDV-a funkcionisao on treba prvo da bude iskazan u prometu robe, PDV nije moguće naplatiti ako on nije iskazan na računu i dokazan da je plaćen. Koliko se sećam GDS je prodavao tako što ti iznos povrata PDV-a računa kao avans/depozit ali to je državna firma.
Ok, mora da bude iskazan na racunu. Kupac placa pri kupovini, jasno. Ali moze da bude iskazan kao 0% ili 2.5% itd...
PDV 10% , ali podneses dokumentaciju i smanje ti pdv procenat. Ili mora da bude fikno 10% zbog necega? Procedura traje i onda investitor izabere nekog ko placa pdv od 10%, lagano i bez gubitka vremena.
Tema za razmisljanje, hvala na odgovorima.
 
Zasto ne dodas i kontrolu porekla imovine ili zabranu prodavanja strancima?
A sta znaci ta cuvena kontrola porekla imovine? Kako bi izgledao taj mehanizam konkretno kad je kupovina stanova u pitanju.

To je jos jedan od magicnih izraza koji resava sve probleme a sustinski nijo nema pojma kako bi se sproveo i sta bi znacio.

Takodje, koji procenat kupaca cine stranci? Jel se misli na nasu dijasporu ili bas strance strance?
 
Ok, mora da bude iskazan na racunu. Kupac placa pri kupovini, jasno. Ali moze da bude iskazan kao 0% ili 2.5% itd...
PDV 10% , ali podneses dokumentaciju i smanje ti pdv procenat. Ili mora da bude fikno 10% zbog necega? Procedura traje i onda investitor izabere nekog ko placa pdv od 10%, lagano i bez gubitka vremena.
Tema za razmisljanje, hvala na odgovorima.
Ne može da bude iskazan 0% ni 2,5%, svaka roba ima svoj odredjen procenat PDV-a koja mora biti iskazana na računu, ti vraćaš deo tog procenta bilo da je u konačnici 4%, 6,2% ili 8%. Investitor mora da iskaže 10%, a kada bi to radio umesto tebe on bi taj iznos smatrao avansom kao što sam već opisao ili neisplaćenim iznosom koji bi se pokrio pri povratu PDV-a. Ne znam ni da li bi privatni investitori to i imali pravo da rade jer je GDS nešto drugo. A ako bi imali pravo ne bi hteli da se bave time, pa oni ti naplaćuju 3% manji stan (uglavnom veći investitori) jer ti računaju projektovanu površinu, a ne izvedenu.
 
Moglo bi to da se reši ukoliko ima volje, država opredeli subvenciju za učešće koja se prebije nakon povrata PDV-a. Podneseš kompletnu dokumentaciju prilikom apliciranja za kredit.

To bi baš bila podsticajna mera, pošto ima dosta ljudi koji mogu da servisiraju rate, al jednostavno ne mogu da se pokrpe za učešće. Posebno sa ovim ludim cenama.
 
Vrh