Šta je novo?

Cene nekretnina

To je poznata strategija problem-reaction-solution. Prvo napravis problem vezan za stanovanje a onda ponudis populisticko resenje koje jos vise pogorsava problem, spolja izgleda kao resavanja problema, a u praksi je samo pomaganje svojim drugarima iz gradjevinskog sektora da se jos vise obogate, cime se jos vise pogorsava problem.
Znaci cene ne dizu sumnjivi biznismeni koji kupuju 20 stanova nego mladi parovi sa subvencijama zaposleni u javnom sektoru kojima Vucic dize plate i ne da da bankrotiraju? Kakva dijabolicna sema.
 
Na stranu i zakon o konverziji zemljista koji zapravo povecava ponudu (a realno jos i nemamo projekte po njemu), kako to dodatno dize cene ostaje misterija ali mora da ih dize nekako lol.
Jeste tako u teoriji, ali nije u praksi. Povracajem/smanjenjem PDV-a se samo dodatno dize cena jer svi racunaju na cenu nakon povratka PDV-a.
Na stranu i zakon o konverziji zemljista koji zapravo povecava ponudu (a realno jos i nemamo projekte po njemu), kako to dodatno dize cene ostaje misterija ali mora da ih dize nekako lol.
Isto i u ovom slucaju, kad nekom das besplatno zemljiste, on ne smanji cenu zato sto su mu manji troskovi, omogucuje mu veci profit i vise prostora da drzi cene visokim i da ih ne spusta.
Ukratko, sve ove mere uticu na rast cena.
 
Znaci cene ne dizu sumnjivi biznismeni koji kupuju 20 stanova nego mladi parovi sa subvencijama zaposleni u javnom sektoru kojima Vucic dize plate i ne da da bankrotiraju? Kakva dijabolicna sema.
Isto kao i ovi turisticki vauceri, izgledaju kao pomoc stanovnistvu, a ustvari je pomoc drugarima koji drze hotele i ostale vrste smestaja.
Poenta jeste da su sve ove mere populisticke i ne resavaju problem ni malo, nego eto pomazu nekom da malo duze ostane finansijski rob, umesto da se nadju mere kojima ce se lakse osloboditi ropstva.
 
Jeste tako u teoriji, ali nije u praksi. Povracajem/smanjenjem PDV-a se samo dodatno dize cena jer svi racunaju na cenu nakon povratka PDV-a.

Taj zakon je na snazi od 2006. nije neka novotarija koja je tek pocela da utice na cene. Vazi samo za ljude koji kupuju prvi stan u novogradnji i samo za 40m2 + 15m2 po clanu stanovnistva. Znaci ne mozes da racunas na tu cenu u dosta slucajeva.
Isto i u ovom slucaju, kad nekom das besplatno zemljiste, on ne smanji cenu zato sto su mu manji troskovi, omogucuje mu veci profit i vise prostora da drzi cene visokim i da ih ne spusta.
Ukratko, sve ove mere uticu na rast cena.
Znaci treba da naplate zemljiste trostruko i to ce spustiti cene.

Isto kao i ovi turisticki vauceri, izgledaju kao pomoc stanovnistvu, a ustvari je pomoc drugarima koji drze hotele i ostale vrste smestaja.
Poenta jeste da su sve ove mere populisticke i ne resavaju problem ni malo, nego eto pomazu nekom da malo duze ostane finansijski rob, umesto da se nadju mere kojima ce se lakse osloboditi ropstva.
Jeste, i lekovi na recept deluju kao pomoc stanovnistvu a u stvari su pomoc farmaceutskoj industriji. Prokletnici!
 
Ko je ovde pazario pod hitno kod lekara po lekarsko uverenje.
Moj rodjak pazario :) Mi smo bili do njih sada kada smo bili u Srb, naravno bilo je vece i 60% Bg-a je bilo van istog, pa te probleme tada nismo videli. Meni se naselje svidja, bas mi je bilo lepo zamisljeno i vidim da vec ima market, apoteku, restoran... On je pre toga ziveo na Mirijevu, pa posle u Trgovackoj (tu se ocigledno navikao na "zasticene"). Napomenuo je na veceru da imaju problema sa tim nehigijenskim naseljem, ali kao ovako je skroz zadovoljan pozicijom.

Tek su se uselili i veoma su srecni, ispunili su neki svoj san da se konacno skuce u prostoru kakav su trazili, nadam se da ce grad najzad da uradi nesto sa tim nehigijenskim naseljima koji su svuda po Bg-u
 
Taj zakon je na snazi od 2006. nije neka novotarija koja je tek pocela da utice na cene. Vazi samo za ljude koji kupuju prvi stan u novogradnji i samo za 40m2 + 15m2 po clanu stanovnistva. Znaci ne mozes da racunas na tu cenu u dosta slucajeva.
Zar ne važi i kad kupuješ starogradnju tj za porez na prenos apsolutnih prava (2.5%)?
 
Taj zakon je na snazi od 2006. nije neka novotarija koja je tek pocela da utice na cene. Vazi samo za ljude koji kupuju prvi stan u novogradnji i samo za 40m2 + 15m2 po clanu stanovnistva. Znaci ne mozes da racunas na tu cenu u dosta slucajeva.
Pricam generalno, da nema te mere traznja bi bila manja jer su cene vise, pa bi cene morale da budu malo nize.
Znaci treba da naplate zemljiste trostruko i to ce spustiti cene.
Mogu da naplate zemljiste i od dobijenog novca da se ulozi u infrastrukturu i recimo isplaniraju celi novi kompleksi sa jeftinijim kvadratima, pa bi to spustalo cene jer bismo imali jeftinije alternative.
Jeste, i lekovi na recept deluju kao pomoc stanovnistvu a u stvari su pomoc farmaceutskoj industriji. Prokletnici!
To jeste tacno, ali nije relevantno poredjenje. Lekovi su mnogo jeftiniji (vecina onih na recept), niko ih ne kupuje za potrebe izdavanja ili preprodaje i ne mozes kupiti koliko hoces.
 
Pricam generalno, da nema te mere traznja bi bila manja jer su cene vise, pa bi cene morale da budu malo nize.
To je jedna od retkih mera koja pomaze tacno grupi kojoj i treba da se pomogne, ljudima koji kupuju prvi stan da bi se skucili. I to treba da se ukine, da bi se oni izjednacili sa investicionim kupcima?
Mogu da naplate zemljiste i od dobijenog novca da se ulozi u infrastrukturu i recimo isplaniraju celi novi kompleksi sa jeftinijim kvadratima, pa bi to spustalo cene jer bismo imali jeftinije alternative.
Pre ukidanja placanja naknade za konverziju mizeran broj firmi je to zapravo platio. Te pare su nepostojece. Samo bi imao jos manje stanova na trzistu.
To jeste tacno, ali nije relevantno poredjenje. Lekovi su mnogo jeftiniji (vecina onih na recept), niko ih ne kupuje za potrebe izdavanja ili preprodaje i ne mozes kupiti koliko hoces.
Vecina ovih mera i povlastica ne moze da se iskoristi koliko puta hoces vec ima jednom, a i tad samo pod odredjenim uslovima.
 
Svako ko misli da izgradnja M2 u gradjevinskom smislu košta 500-800 € lako može da napravi jedan test - renovira svoje kupatilo i zamjeni stolariju i sobna vrata u svom stanu. Da vidi samo sa tim do koje će cifre doći. Neka gadjaju nivo kvaliteta BGH2O koji je po njima katastrofalan. Dovoljno je samo da zatraže ponude od firmi koje se sa time profesionalno bave, a ne Pera/Žike koji to rade u fušu nakon radnog vremena u Parking servisu npr. Već samo sa tim radovima ćete doći do nekoliko stotina € po ukupnom M2 stana. Cijene izgradnje su se "normalizovale" za armaturu i drvnu gradju. To je sada na nivou od prije 2-3 godine. Sve ostalo je katastrofalno poskupilo i nastavlja da poskupljuje. Rad je kategorija koja najviše skače. Više nema fizikalaca ni za 50 € dnevno. Dobar majstor može da računa na dnevnicu od 200 € vjerovali ili ne.
Tačno je da su stanovi precjenjeni i preskupi. Ali i sve ostalo je isto tako. Podjite u salone pa pogledajte cijene novih auta. Kineski SUV-ovi srednje veličine koštaju preko 30.000 € i njihovi kupci smatraju da su jeftino prošli!
 
Ja mislim da problem leži u onome što kaže Kaća Lazarević ( :) ), a to je da je ponuda prejadna i preplitka i da većina novogradnji gađa neki segment bogatijih kupaca ili investicionih kupaca iz dijaspore/regiona.

Beogradu treba nekoliko ozbiljnih projekata od više hiljada stanova koji će gađati "običnog" čoveka sa cenom, tek tad se može očekivati neka normalizacija cena u BG.

Trenutna ponuda ne može da zadovolji tražnju koja nastaje zbog funkcionalnih potreba stanovništva. Investicioni segment tržišta ostaviti da se sam sobom bavi, njima ide super svakako.
 
To je poznata strategija problem-reaction-solution. Prvo napravis problem vezan za stanovanje a onda ponudis populisticko resenje koje jos vise pogorsava problem, spolja izgleda kao resavanja problema, a u praksi je samo pomaganje svojim drugarima iz gradjevinskog sektora da se jos vise obogate, cime se jos vise pogorsava problem.
Ja koliko vidim ovde na temi, sem dipl.ekonomiste, svi traže stan za investiciju i kukaju kako je skupo, dok su sve mere koje pomažu kupcima prvog porodičnog stana populističke koje produbljuju problem. Al iskreno me zanima kada bi svi investicioni kupci kupili po toj njihovoj zamišljenoj ceni da li bi stavili tržišnu cenu kirije ili bi spustili max jer je nekome kirija koju traži zakupodavac skupa. Tipa kupe stan u centralnim opštinama i stave kiriju 150e da pomognu porodicama.
 
Da li neko zna u kojoj meri dijaspora učestvuje u kupovini stanova, pošto su promenili interesovanje sa Beograda na planinske centre i nekoliko gradova po unutrašnjosti
u gradovima po unutrasnjosti uzimaju samo ljudi koji su iz tih krajeva, vrv... Posto sam sada i sam u tom "sosu", naravno da je pametnije da se uzme apartman na planini/banji - jer kad dolazim u Srb to je mahom kada sam na odmoru i ne zelim da taj isti provedem u gradu, a zelim da posetim Srbiju.
E sad problem sa dijasporom je sledeci, tj bice u buducnosti - mene dosta toga veze za Srbiju, ali moji cerku nece nista toliko vezivati kada odraste. Pa vrv cemo ja i supruga i dalje da dolazimo, a ona tesko osim na neki veoma kratak period samo da se formalno vidi sa rodjacima.
To je vec problem sa dijasporom koju su duze vreme u inostranstvu i tamo dobili decu/unuke. Ovi iz Evrope ce doci jednom godisnje, a ovi malo dalje slabije i to...

Na zalost i medju onima koji bastine ocuvanje tradicije i nasledja (https://www.serb-fest.com) ima dosta njih koji nikada nisu otisli u Srb :(

I po meni je to veliki problem, jer imate dosta njih (starije generacije) koji kupuju nekretnine i te nekretnine stoje prazne, ali bukvalno se ne izdaju. Kupili pa neka stoji, a to samo pravi probleme na trzistu (i u smislu kupovina, ali pre svega na trzistu podstanara/rentiranja stanova)
 
Određeni agenti su rekli da procenat učešća dijaspore i regiona na tržištu BG ide do 50%.
Apsolutno verujem u to. Vecina nasih ljudi u inostranstvu su ljudi slabijeg obrazovanja, koji u Srbiji nisu uspeli da se snadju (sto nedovoljnim pocetnim resursima, sto neadekvatnim obrazovanjem - jer te neke pozicije su u Srb veoma slabo placene) - a od malena su odgajani da je najbitnije ulagati u beton (kucu).
Oni se ne razbacuju i stezu kais gde god stignu, mnogi ne idu na letovanja, bilo kakva putovanja - ali stan/auto moraju da kupe. Kazem ovo nije generalizacija, imas ogroman broj nasih inzenjera, naucnika, lekara koji su u dijaspori, ali njihovo razmisljanje je totalno drugacije i retko ko od njih ima prioritet da kupi nekretninu u Srb (a vec poseduju nesto sto im je ostalo)
 
Bukvalno je tako. 50% dijaspora, a drughih 50% 'uspestni biznismeni', za koje niko ne zna cime se bave. Bg je postao preskup za Beogradjane.
Kako sad ovo, evo na prethodnoj stranici vidimo da su najveci uzrok skoka cena mladi parovi kojima se daju subvencija i vraca PDV, pa ih jos drzava stiti od skoka kamata, pa onda kao slag na torti ne da im ni da posteno bankrotiraju i vrate stan banci, ccc.

Mislim 15 ljudi je lajkovalo post, znaci imamo konsenzus da nam je to glavni problem.
 
Kako sad ovo, evo na prethodnoj stranici vidimo da su najveci uzrok skoka cena mladi parovi kojima se daju subvencija i vraca PDV, pa ih jos drzava stiti od skoka kamata, pa onda kao slag na torti ne da im ni da posteno bankrotiraju i vrate stan banci, ccc.

Mislim 15 ljudi je lajkovalo post, znaci imamo konsenzus da nam je to glavni problem.
Ne znam sta me pitas konkretno Defke, ja mogu da ti odgovorim na ono sto sam ja napisao, nismo udruzeni zlocinacki projekat koji samo zeli da te zbuni. Ja tvrdim da nisu cista posla, jer u svojoj okolini imam gomilu ljudi sa barem duplo vecim prihodima od onoga sto je zvanican prosek, pa ni oni nemaju sanse da kupe stan. A bas da li drzavi odgovara da njihov kljucni projekat izgubi cenu, za to takodje nisam siguran.
 
Ja iskreno ne mislim da država uopšte ima bilo kakav plan osim BW, Sajma i ostalih giga projekata gde stranka petlja i daje zemljište budzašto.

Sve ostalo su neki sitni interesi.
 
Kako sad ovo, evo na prethodnoj stranici vidimo da su najveci uzrok skoka cena mladi parovi kojima se daju subvencija i vraca PDV, pa ih jos drzava stiti od skoka kamata, pa onda kao slag na torti ne da im ni da posteno bankrotiraju i vrate stan banci, ccc.

Mislim 15 ljudi je lajkovalo post, znaci imamo konsenzus da nam je to glavni problem.
S druge strane kirija 150e u centralnim opštinama nije dobilo lajk, znači da kirija ne može da bude skupa :cry:
Ne znam sta me pitas konkretno Defke, ja mogu da ti odgovorim na ono sto sam ja napisao, nismo udruzeni zlocinacki projekat koji samo zeli da te zbuni. Ja tvrdim da nisu cista posla, jer u svojoj okolini imam gomilu ljudi sa barem duplo vecim prihodima od onoga sto je zvanican prosek, pa ni oni nemaju sanse da kupe stan. A bas da li drzavi odgovara da njihov kljucni projekat izgubi cenu, za to takodje nisam siguran.
Nemaju šanse da kupe stan je malo preterano rečeno. Nemaju šanse da kupe stan ili nemaju šanse da kupe željenu kvadraturu na željenoj lokaciji.
 
Ne znam sta me pitas konkretno Defke, ja mogu da ti odgovorim na ono sto sam ja napisao, nismo udruzeni zlocinacki projekat koji samo zeli da te zbuni. Ja tvrdim da nisu cista posla, jer u svojoj okolini imam gomilu ljudi sa barem duplo vecim prihodima od onoga sto je zvanican prosek, pa ni oni nemaju sanse da kupe stan. A bas da li drzavi odgovara da njihov kljucni projekat izgubi cenu, za to takodje nisam siguran.
Kad bi se ukinuo povrat PDV-a, ogranicenje kamata i uvela mogucnost za licni bankrot onda bi se i ti tvoji poznanici konacno skucili.
 
S druge strane kirija 150e u centralnim opštinama nije dobilo lajk, znači da kirija ne može da bude skupa :cry:

Nemaju šanse da kupe stan je malo preterano rečeno. Nemaju šanse da kupe stan ili nemaju šanse da kupe željenu kvadraturu na željenoj lokaciji.
Zeljena lokacija je dosla do polulegalizovanih zgrada, okruzenih karton naseljima. Toliko o tome :) Ako su tebi mariks cene ok, kupuj brate, niko te ne koci. Saberi oduzmi, nema potrebe da ubedjujes nekoga da sad ulazi u kredit i kupuje gde god.

Samo da dodam, da je ovo odgovor i za Defketa, takodje, mrzi me da multikvoutujem :)
 
NIje pitanje da li su cene ok ili nisu ok, vec zasto nisu ok.

A objasnjenje 'drzava dize cenu tako sto gradi 10000 novih stanova i ucenjuje platezno sposobne kupce da kupuju tu a ne drugde' mi ne pije vodu nikako.

Takodje je i pitanje kako doci do stanja u kome su cene ok.

A plan 'ukinuti povlastice koje pogadjaju upravo one koji su i stambeno najugrozeniji' mi takodje ne pije vodu.
 
Vrh