Šta je novo?

Cene nekretnina

Hahaha, "masovni egzodus".

Ok.
Upravo ta reč adekvatno opisuje trenutno stanje stvari kada se govori o Ontariu I BC. Nemoj da te drug iz Toronta laže da sa prosecnom platom može da prehrani decu, a ne nešto više. Tamo nema varijanti kao kod nas gde kvadrat stana košta 5k u centru, a 3-4km dalje u Višnjičkoj banji 3-4x puta manje. Tamo je svuda nerealno skupo.
 
Upravo ta reč adekvatno opisuje trenutno stanje stvari kada se govori o Ontariu I BC. Nemoj da te drug iz Toronta laže da sa prosecnom platom može da prehrani decu, a ne nešto više. Tamo nema varijanti kao kod nas gde kvadrat stana košta 5k u centru, a 3-4km dalje u Višnjičkoj banji 3-4x puta manje. Tamo je svuda nerealno skupo.
a plate krs. Zdravstveno koje su toliko hvalili je uzas.

Sve u svemu najvise zapravo smeta to sto prodaju maglu o nekakvoj bajnoj i sjajnoj drzavi a kad odes pogotovo tipa Vankuver smoris se posle 3-4 godine (dok shvatis).
 
Mazohisti? Sta drugo covek da pomisli za nekog ko se odlucuje da zivi u Kenjadi.
Нису мазохисти, људи избегли из Сарајева 1992. Немају где да се врате, деца им од рођења тамо, зашто да се прилагођавају дивљем систему државне управе, лошем школству, здравству, гњаважом са неефикасним судовима, општинама, катастрима, корумпираним политичарима, локалним кабадахијама и бахатим појавама. Зашто да пукну силне паре за стан у Београду на води да им комшије буду Ђани, Маца дискреција која оргија и сличан полусвет.
 
Sve u svemu najvise zapravo smeta to sto prodaju maglu o nekakvoj bajnoj i sjajnoj drzavi a kad odes pogotovo tipa Vankuver smoris se posle 3-4 godine (dok shvatis).
Baš je tako opisao i neki Ukrajinac IT-jevac na YT koji priča o životu u Kanadi. Kaže da Kanada ima efikasan marketing, pa je imigracija velika. Međutim, kad doseljenici ostanu malo da žive, vide da to nema veze sa onim šta su očekivali. Tada pristaju na plate koje ih ne zadovoljavaju, ali se nadaju napretku zarade. Napretka u zaradi i nema, jer ima novih imigranata, i tako u krug.

Takođe je rekao da je 10 godina tamo i da su cene nekretnina bile povoljne tada, a odnos plate i troškova odličan.
 
A realno, zasto je IT-jevac uopste isao u inostranstvo. Njima je svuda manje vise slicno 😝 Vise bih voleo da cujem nekog ne-IT-jevca, da vidim da li i on misli da je samo marketing.
 
U pravu su i Analiticar i vradovic!!

Pusti te Kanade, Amerike, Nemacke ili Australije, ipak je najbolje u Srbiji, jer, ni u jednoj ovoj zapadnoj zemlji ne moze da se zivi od ljubavi, za razliku od Srbije.
Ljubav ti garantuje dnevno sok i sendvic, besplatni obilazak Srbije uz hranu i dnevnicu, siguran posao od bar 300e, upis dece u zeljeno obdaniste, besplatne karte za koncerte, bez cekanja zdravstveni pregled, legalizaciju bespravno podignute kuce.... + Miroljub Petrovic ti free life coach!!

Imal' gde bolje?
 
Нису мазохисти, људи избегли из Сарајева 1992. Немају где да се врате, деца им од рођења тамо, зашто да се прилагођавају дивљем систему државне управе, лошем школству, здравству, гњаважом са неефикасним судовима, општинама, катастрима, корумпираним политичарима, локалним кабадахијама и бахатим појавама. Зашто да пукну силне паре за стан у Београду на води да им комшије буду Ђани, Маца дискреција која оргија и сличан полусвет.
Tačno je nisu mazohisti, došli su tu trbuhom za kruhom...ali su se stvari značajno promenile u međuvremenu, njihov zdravstveni sistem, loš školski sistem, plus ti neko ubeđuje dete i šalje ga kod psihologa što misli da je muško/žensko pre punoletstva, jer tako Agenda kaže, "propovednici" iz Vašingtona, Brisela i dr centara moći. Gde ne smeš mami da kažeš da je mama i tati da kažeš da je tata, već ih zoveš Roditelji br.1 i b.2, gde možeš za vreme parade srama da gledaš kako jedan drugom na ulici-javno rade one gadne stvari...itd itd. E sve je to dozlogrdilo i normalnom svetu na zapadu a kamoli nama balkancima! O skupoći da ne pričamo. Možda će parovima bez dece samo ekonomska strana zasmetati ali porodice sa decom brinu i o svim ovim drugim životnim aspektima. Onda prostitucija najgore vrste (koju su i nama izvezli sa demokratijom) itd itd...mi (kao i sva deca) se ovde bar zezamo na temu Mace diskrecije i sličnih spodoba, a tamo su im dali zvanje "seksualnih" ili "event" radnika, legalizovali ih, dali im čak i određeno poštovanje, uključili u sistem...
Kad se sedne sve sabere i oduzme nije ni čudo što sve više ljudi razmišlja da ode u neke druge zemlje, proda svoje nekretnine i kupi nove

Samo politički nezadovoljni i nezainteresovani, slabo načitani ljudi mogu da poveruju u te pričice o idealnom zapadu. Treba biti realan i pošten u životu, šta god to bilo. Organizacija je dobra i to treba preuzeti i auf wiedersehn...vielleicht sogar auf Zlatibor :cool:
 
Ko je radio na zapadu, pa dosao ovde da kupi stan, realno nema prava da prica kako je na zapadu lose. Sta mislite, zasto ljudi idu tamo? :) U price o "idealnom zapadu" ne znam ko veruje. Da li znate uopste kako to populaciji ovde zvuci? Otisao sam na taj truli zapad, vratio se, kupio stan, al NE, nemoj ti ici, zivi bolje ovde ko podstanar nego tamo :) Velika je razlika ako ovde na kraju meseca ustedis 300 evra, a tamo 1300. I znamo svi nekoga ko zivi preko, ne treba nam forum da bi znali sta je.
 
Ko je radio na zapadu, pa dosao ovde da kupi stan, realno nema prava da prica kako je na zapadu lose. Sta mislite, zasto ljudi idu tamo? :) U price o "idealnom zapadu" ne znam ko veruje. Da li znate uopste kako to populaciji ovde zvuci? Otisao sam na taj truli zapad, vratio se, kupio stan, al NE, nemoj ti ici, zivi bolje ovde ko podstanar nego tamo :) Velika je razlika ako ovde na kraju meseca ustedis 300 evra, a tamo 1300. I znamo svi nekoga ko zivi preko, ne treba nam forum da bi znali sta je.
Upravo si dao argument da na zapadu nije dobro. Vratio si se, jer je dobar zapad da se zaradi, a pare da se uloze u Srbiji i da se zivi u Srbiji. Ne bih imao kontra argument. Nigde nijie idealno.
 
Ne, ne, ne decko, nisi dobro procitao :) Ja nisam ni bio na zapadu. Nego gledam oko sebe ljude koji su se vratili, kupili stanove, ponovo otisli i sve vreme pricaju kako im je tamo lose.
 
Upravo si dao argument da na zapadu nije dobro. Vratio si se, jer je dobar zapad da se zaradi, a pare da se uloze u Srbiji i da se zivi u Srbiji. Ne bih imao kontra argument. Nigde nijie idealno.
Ne, ne, ne decko, nisi dobro procitao :) Ja nisam ni bio na zapadu. Nego gledam oko sebe ljude koji su se vratili, kupili stanove, ponovo otisli i sve vreme pricaju kako im je tamo lose.
 
Ok, nismo se razumeli. Moja dalja baba mi je isto pricala pre 30 godina kako je tesko, a provela 30 godina u Nemackoj.

Svako treba posteno da se bori za sebe i da trazi sto bolj ii placeniji posao i zivot, gde god. Pa i takve odluke da menja, kad god, ako se promene okolnosti.
 
Da li stanovi u Stockholmu zaista treba da vrede vise od Bg? Kuku.

1701859803767.png


Nadam se da se nasi iz Osla i Stockholma vrate hitno za Srb. Sto je sigurno sigurno.
 
Poslednja izmena:
Ok, nismo se razumeli. Moja dalja baba mi je isto pricala pre 30 godina kako je tesko, a provela 30 godina u Nemackoj.

Svako treba posteno da se bori za sebe i da trazi sto bolj ii placeniji posao i zivot, gde god. Pa i takve odluke da menja, kad god, ako se promene okolnosti.
E bas o tome ti pricam :) Dnevana doza prosecnog gastosa.
 
Od ove teme na forumu i Bog digao ruke. Nekad je stvarno moglo da se dođe i pročita neka zanimljiva diskuja i razmena mišljenja. Sada je 99% komentara totalno van teme. Molba za admina da preduzme nešto, ukoliko i dalje želi da održi postojanje ove teme i zadrži ponetu.
 
Lako je pričati i posmatrati neke novinarske članke.
Apsolutno sam siguran da ima povratnika, čak moja sestra od ujaka, je sa mužem prešla u okolini Beograda iz Kanade (rodila se u Kanadi, sada ide 3-4x godišnje tamo). Oni su napustili Kanadu jer su uspeli da zadrže dobru platu i da dalje rade full remote.
Ali oni uopšte nisu ni hteli u Bg da žive, već su u VP, a opet su blizu. Ipak to su izuzeci, ali i dalje je daleko veći broj onih koji idu van zemlje, od onih koji se vraćaju.

Ja ne planiram skoriji povratak, jer mi je dosta lakše i život mi je kvalitetniji (naravno novac koji zarađujem dodatno doprinosi tome i pozicija u firmi). Supruga se isto fenomenalno uklopila, ćerkica tek.. Sa komšilukom smo u odličnim odnosima i oduševljeni smo njihovim toplim ponašanjem i pomoći koju smo dobili na početku

Ali evo, od ponedeljka sam u Varšavi i sada se vraćam nazad na Floridu. To može da nam bude primer - grad je prelep i definitivno odmah osetiš da dosta bolje funkcioniše od našeg glavnog grada, plus cene po restoranima su prihvatljivije, a primetno je veći standard (znači ne mora da se uvek gleda na zapad, hajde da malo vidimo i gde smo u odnosu na istok).
Da ne pominjem da imaju direktne letove do svih bitnih svetskih destinacija

Srbija i Bg imaju itekako potencijala. Ne moramo da pljujemo na svoje, ali moramo i da realno sagledamo gde smo i šta smo
 
Da li stanovi u Stockholmu zaista treba da vrede vise od Bg? Kuku.

Pogledajte prilog 182914

Nadam se da se nasi iz Osla i Stockholma vrate hitno za Srb. Sto je sigurno sigurno.
Da se nasi vrate hitno na terapiju osiromasenim uranijumom 99 da im ojaca imuni sistem! Pa onda nazad da zarade za stan u kuli i magnoliji i ariji i sl.
 
Evo da se vratimo na temu


Zato je ključno pitanje da li će cene pasti i koliko? Iskustvo drugih zemaljla pokazuje da cene nekretnina padaju samo u slučajevima masovne intervencije države (socijalno stanovanje, stanovi za mlade, itd), zatim na turističkim destinacijama gde su cene veštački održavane i, konačno, kada dođe do generalne stagnacije ili negativnog rasta u privredi. Srbija nije blizu nekog od ovih scenarija, a čak i ako bi došlo do stagnacije ili privrednog pada, to se ne bi odrazilo više od 10% na cene stanova. Zašto?
Razlog je to što vlasnici novih stanova u Srbiji nisu podložni tome da zbog privremenog smanjivanja prihoda gube stanove jer ne mogu više da otplaćuju kredite, a upravo je to mehanizam zbog koga u svetu najčešće dolazi do pada cena stanova. Vlasnici novih stanova u Srbiji obično imaju određene rezerve, tako da se neće dogoditi da veći broj vlasnika ostane bez stana i da banke imaju stanove kojih žele da se reše. Što se tiče mogućnosti pada cena usled povećavanje ponude, to se takođe neće dogoditi, jer tempo nove gradnje nije tako veliki da bi to uticalo na cenu.

Kao što smo mogli da pretpostavimo, na vrhu članka piše PROMO :)
 
Lako je pričati i posmatrati neke novinarske članke.
Apsolutno sam siguran da ima povratnika, čak moja sestra od ujaka, je sa mužem prešla u okolini Beograda iz Kanade (rodila se u Kanadi, sada ide 3-4x godišnje tamo). Oni su napustili Kanadu jer su uspeli da zadrže dobru platu i da dalje rade full remote.
Ali oni uopšte nisu ni hteli u Bg da žive, već su u VP, a opet su blizu. Ipak to su izuzeci, ali i dalje je daleko veći broj onih koji idu van zemlje, od onih koji se vraćaju.

Ja ne planiram skoriji povratak, jer mi je dosta lakše i život mi je kvalitetniji (naravno novac koji zarađujem dodatno doprinosi tome i pozicija u firmi). Supruga se isto fenomenalno uklopila, ćerkica tek.. Sa komšilukom smo u odličnim odnosima i oduševljeni smo njihovim toplim ponašanjem i pomoći koju smo dobili na početku

Ali evo, od ponedeljka sam u Varšavi i sada se vraćam nazad na Floridu. To može da nam bude primer - grad je prelep i definitivno odmah osetiš da dosta bolje funkcioniše od našeg glavnog grada, plus cene po restoranima su prihvatljivije, a primetno je veći standard (znači ne mora da se uvek gleda na zapad, hajde da malo vidimo i gde smo u odnosu na istok).
Da ne pominjem da imaju direktne letove do svih bitnih svetskih destinacija

Srbija i Bg imaju itekako potencijala. Ne moramo da pljujemo na svoje, ali moramo i da realno sagledamo gde smo i šta smo

Mislim da se ovde mešaju pojmovi. Svi težimo da živimo "dosta lakše I kvalitetnije" ali za različite ljude to znači različite stvari. Ako je recimo prosečan stan od 75m2 u gradskom jezgru Beograda vredi 300k eur, a za taj isti novac možeš da dobiješ kuću od 200+ m2 sa ogromnim dvorištem i garažom za 2 automobila u nekom Tallahassee-u, gde se živi lakše I kvalitetnije? Drugo, u Americi je potpuno normalno seliti se u skladu sa poslom i u skladu sa tim ljudi nisu vezani za neki lokalitet I promene prebivalista su česte. Pođi od sebe, nisi došao tu gde si sada jer ti je to životni cilj, to ti je samo usputna stanica. Moji roditelji, kao i stotine hiljada drugih ljudi su došli u ovaj grad jer su istinski želeli da budu baš ovde, to čini dinamiku potpuno drugačijom i neuporedivom.
 
Vrh