Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa zavisi. Može da izadje i jeftinije kada nema ničega umesto da rušiš pa sve ispočetka, i opet nije kako treba. Osim ako hoćeš svesno da živiš u rupi dok ne renoviraš. Sad imaš i glOvO pa ne moraš da prelaziš trake da kupiš jogurt, a nekad i prija kratka šetnja :) Jedino gde starogradnje mogu imati prednost je lokacija, ukoliko nema novogradnji. Nekako mi je nelogično da neko želi neizolovanu, neodržavanu, oronulu... zgradu naspram novogradnje za isti novac, no nismo svi isti pa su i takve stvari moguće.
 
Pa zavisi. Može da izadje i jeftinije kada nema ničega umesto da rušiš pa sve ispočetka, i opet nije kako treba. Osim ako hoćeš svesno da živiš u rupi dok ne renoviraš. Sad imaš i glOvO pa ne moraš da prelaziš trake da kupiš jogurt, a nekad i prija kratka šetnja :) Jedino gde starogradnje mogu imati prednost je lokacija, ukoliko nema novogradnji.
Slažem se.
Samo hoću da kažem da nije ista perspektiva nekog od 25god, nekog od 40g sa dvoje male dece, i nekog od 60g.
Životno doba i vreme je najograničavajući resurs, pored novca..
 
Poslednja izmena:
Može da izadje i jeftinije kada nema ničega umesto da rušiš pa sve ispočetka, i opet nije kako treba. Osim ako hoćeš svesno da živiš u rupi dok ne renoviraš.
Dobro vecina ljudi koje znam i koji su kupovali starogradnju nisu rusili sve pa kretali od nule. Zato se i stavlja veliki akcenat na raspored prostorija u stanu. Neko dodatno pregradjivanje ili zazidavanje ok, ali to uglavnom ne pravi toliku razliku. Mi smo radili npr. zazidavanje lodje. Sve ostalo se onbovi. Naravno lepse je ziveti u novoj zgradi, sa novim liftom, prolazeci kroz nove mirisljave hodnike i slicno, ali unutar samog stana lepsi mi je stan koji smo renovirali po svom ukusu nego npr. kod prijatelja koji su u novogradnji i nisu imali opciju da biraju koje ce plocice, koji parket i sl.
 
Iskreno, umesto 50K u renoviranje i napucavanje radije bi dao 25K na najosnovnije a za 25K lepo putovao narednih pet šest god.
U starosti ću se jednog dana valjda sećati kako sam te 2024 bio na Kubi i otišao u šta znam Brazil, kako nam je bilo lepo,
sigurno se u uspomenama neću sećati da li sam stavio Grohe ili Diplon slavine 😂 i listati fotoalbum "spušteni plafon 24", koga bre briga.
(Moje izdvojeno mišljenje)
 
E, ali ti ćeš otići jednom na Kubu, ali ćeš u stanu živeti celog života :) Na stvari koje nas čine srećnim ne treba štedeti, bilo da su putovanja ili pločice :)
I to se donekle slažem ali ako ulupaš sve pare u detalje cigle, Kubu nećeš videti 😂
Ima gastarbajtertera eto spucaju 100K u auto a da nisu videli ništa od sveta i života, vole ljudi kola, šta ćeš.
Ćeif nema cenu, što bi rekli Bosanci. Ima nas razni 😃
 
Razumem poentu, ali iskreno mi dosta znaci okruzenje u kome zivim, dosta mi srece donosi kad zivim u lepom, udobnom, dobro oprenljenom stanu. A misljenja sam da se moze i stan i Kuba. E sad ko ne zeli ili ne moze da uzme kredit pa treba da skupi da ima na gomili toliko kesa, to je priznajem dosta tesko za ljude koji rade u Srbiji i nemaju neko nasledje ili razvijen biznis.
Mi bas to i planiramo - skupili smo za ucesce i renoviranje, i cim se zavrsi planiramo da pored rate za kredit sve pare trosimo na putovanja 😃
 
Iskreno, umesto 50K u renoviranje i napucavanje radije bi dao 25K na najosnovnije a za 25K lepo putovao narednih pet šest god.
Za najosnovnije renoviranje je dovoljno i 2k. Srede se i okrece zidovi, parket se hobluje i stavi se sokla, zamene lusteri, prekidači... To je nekih 80-90% prostora stana, a dovede se u dobro stanje za ne tako veliki novac.
Kuhinja i kupatilo mogu odneti mnogo novca, ali opet gore pominjanje cifre su ili iživljavanje ili dranje preduzimača.
 
Za najosnovnije renoviranje je dovoljno i 2k. Srede se i okrece zidovi, parket se hobluje i stavi se sokla, zamene lusteri, prekidači... To je nekih 80-90% prostora stana, a dovede se u dobro stanje za ne tako veliki novac.
Kuhinja i kupatilo mogu odneti mnogo novca, ali opet gore pominjanje cifre su ili iživljavanje ili dranje preduzimača.
Jooj javi gde sve to ima za 2k da unajmim 😃 Mozda pricas o stanovima koji nisu ruinirani pa sa toliko moze da se upristoji da bude ok. Mi smo kupili stan u kome dugo niko nije ziveo, vlasnici su u inostranstvu, i mora se raditi sve od poda do plafona.
 
Sve se može srediti ako stan nije devastiran poplavom ili vlagom. Krečenje je 1-3e po m2, a ako treba i gletovanje 4-6e (okvirno ima 3 puta više zidova od kvadrature stana). Hoblovanje parketa sa materijalom i postavljanjem sokle je 15-20e m2. Prekidači, utičnice su par evra po komadu, a možete i sami da ih zamenite...
 
Za najosnovnije renoviranje je dovoljno i 2k. Srede se i okrece zidovi, parket se hobluje i stavi se sokla, zamene lusteri, prekidači... To je nekih 80-90% prostora stana, a dovede se u dobro stanje za ne tako veliki novac.
Kuhinja i kupatilo mogu odneti mnogo novca, ali opet gore pominjanje cifre su ili iživljavanje ili dranje preduzimača.
Pa care ovo sto si naveo NIJE renoviranje nego higijensko odrzavanje ili umivanje stana ;)
Renoviranje znaci u bukvalnom prevodu ponovo novo... Dakle strujna, vodna, grejna instalacija (ne samo steker maskice), nov parket (ne smirglanje), nov glet i krec (stari se skida), nova stolarija, nove sanitarije,.... I to kosta cca 350e po m2.
 
Evo da dodam iz prve ruke, upravo renoviramo stan 75kv. Unajmljen preduzimac, porodicni prijatelj, radi se sve komplet od poda do plafona. Zamena stolarije, novi parketi, strujne i vodovodne instalacije, pomeranje jednog zida, zastakljivanje dve terase, kaskadni plafon u dnevnoj sobi, unutrasnja i ulazna vrata... Sve zajedno oko 30k +/- 15%. U cenu uracunati materijali srednjeg cenovnog ranga, parket prve klase, pvc stolarija, granitna keramika, modularne uticnice...

Sent from my 2209116AG using Tapatalk
 
Pa ti si pitao za stan, a stan je u zgradi. Moraš da imaš neki hodnik, lift i stepenište da bi došao do njega, pa neku garažu da parkiraš auto...ili si mislio negde da nadogradiš stan umesto golubarnika...


Meni deluje logično da su za zgradu svi parametri složeniji nego za običnu kuću, složenije operacije, masivnije grede, ipak je to projekat. Koliko znam običan majstor ne može tek tako da gradi zgradu a kuće gradi ko stigne
Slazem se ali sto veca zgrada to jeftiniji kvadrat...
 
Evo da dodam iz prve ruke, upravo renoviramo stan 75kv. Unajmljen preduzimac, porodicni prijatelj, radi se sve komplet od poda do plafona. Zamena stolarije, novi parketi, strujne i vodovodne instalacije, pomeranje jednog zida, zastakljivanje dve terase, kaskadni plafon u dnevnoj sobi, unutrasnja i ulazna vrata... Sve zajedno oko 30k +/- 15%. U cenu uracunati materijali srednjeg cenovnog ranga, parket prve klase, pvc stolarija, granitna keramika, modularne uticnice...

Sent from my 2209116AG using Tapatalk
Koliko je stara zgrada?
 
Iskreno, umesto 50K u renoviranje i napucavanje radije bi dao 25K na najosnovnije a za 25K lepo putovao narednih pet šest god.
U starosti ću se jednog dana valjda sećati kako sam te 2024 bio na Kubi i otišao u šta znam Brazil, kako nam je bilo lepo,
sigurno se u uspomenama neću sećati da li sam stavio Grohe ili Diplon slavine 😂 i listati fotoalbum "spušteni plafon 24", koga bre briga.
(Moje izdvojeno mišljenje)
Mozda bolje za 10k putovati a za 15k staviti kontejner na neku čuku u prirodi sa lepim pogledom i odlaziti tamo vikendom radi čišćenja pluća i smanjivanja dioptrije od života u 4 zida.
 
Pa care ovo sto si naveo NIJE renoviranje nego higijensko odrzavanje ili umivanje stana ;)
Renoviranje znaci u bukvalnom prevodu ponovo novo... Dakle strujna, vodna, grejna instalacija (ne samo steker maskice), nov parket (ne smirglanje), nov glet i krec (stari se skida), nova stolarija, nove sanitarije,.... I to kosta cca 350e po m2.
Zasto bi bilo ko skidao postojeću instalaciju za svetla sa plafona osim ako ne zeli da pomeri istu a to se moze odraditi produzivanjem kabla?
Razumem npr u kuhinji kad želiš da pomeriš potrošače ali i to se da doraditi jer se preko toga lepe plocice ili neki paneli. Ovi sto im treba za grejanje na struju mogu da provuku trofazni, zagletuju i okrece ceo stan. Tabla sa topljivim osiguracima se lako promeni u ovu sa automatskim itd
Ljudi hoce vise uticnica ne zbog vece potrosnje vec zbog vise potrosaca tako da postojeci kabl ima dovoljnu propusnu moc. Samo je potrebno ištemati tj povećati rupu za više utičnica.
Kablovi sa platnenom izolacijom se moraju zameniti ali to je korišćeno u starim zgradama - 50te prošlog veka. Za kablove sa plastičnom izolacijom nema zime.
 
Evo da dodam iz prve ruke, upravo renoviramo stan 75kv. Unajmljen preduzimac, porodicni prijatelj, radi se sve komplet od poda do plafona. Zamena stolarije, novi parketi, strujne i vodovodne instalacije, pomeranje jednog zida, zastakljivanje dve terase, kaskadni plafon u dnevnoj sobi, unutrasnja i ulazna vrata... Sve zajedno oko 30k +/- 15%. U cenu uracunati materijali srednjeg cenovnog ranga, parket prve klase, pvc stolarija, granitna keramika, modularne uticnice...

Sent from my 2209116AG using Tapatalk
to je 350-400e po m2 što je relativno korektna cifra. Može to da se naguma i na 500e al što reče chiki po meni potpuno nepotrebno,
Idi za tih 7-8K putuj, vidi Kubu, Brazil a ostane ti i za Zlatibor :)
 
Sve se može srediti ako stan nije devastiran poplavom ili vlagom. Krečenje je 1-3e po m2, a ako treba i gletovanje 4-6e (okvirno ima 3 puta više zidova od kvadrature stana). Hoblovanje parketa sa materijalom i postavljanjem sokle je 15-20e m2. Prekidači, utičnice su par evra po komadu, a možete i sami da ih zamenite...
A ne moze se u nekom trenutku srediti cak i da nije devastiran poplavom. Jednostavno stvari dotraju. Npr. U ovom stanu nista nije ulagano od kad je zgrada sagradjena u 90tim, godinama niko u stanu nije ziveo, stolarija dotrajala, parket se rasusio i poispadao, hidroizolacija propala. Raditi samo ponesto je po meni bacanje para u takvim situacijama, jer rizikujes da ulozis u nesto da bi posle otkrio da zbog nekog drugog problema sve treba da se polupa i radi ispocetka.
Ne kazem da svaki stan ima takvu situaciju, prvi stan koji sam kupila na kredit je bio odmah useljiv, nisam cak ni krecila odmah jer je bio u ok stanju, ali realno da sam ga okrecila i zamenila uticnice i dalje ne bi bio renoviran.
 
U sustini razumem da ljudi po prirodi imaju potrebu da generalizuju na osnovu sopstvenih navika, zelja, okolnosti, da rasporedjuju drugima novcanik, odredjuju da li su nesto preplatili ili nisu, da li ih je neko zaj... ili nije, pa cak i da im biraju destinacije za putovanja 🙂
Ali sustina svega je da razliciti ljudi imaju hiljadu i jedan razlicit razlog zasto kupe ovaj ili onaj stan, starogradnju, novogradnju, salonac, na jednoj, drugoj ili petoj lokaciji...nasi kumovi su u nov stan u A bloku spucali jos 30 hiljada da ga srede po svom ukusu. Njihov novcanik, njihova stvar. Renoviranje stana kosta, ko god je to prolazio zna, a raspon cena je ogroman u zavisnosti od toga ko sta hoce. Nekome je ok pvc, nekome alu, nekome drvo alu, cene plocica variraju od dzabe do basnoslovno skupih. Nasa zgrada je iz 2005. godine, u stanu niko nikad nije ziveo pa smo mi opet menjali sve, vodu, struju, izvlacili kroz zgradu poseban kabl za protocni, samo to je pre dve godine bilo 50 evra po spratu. Sve u svemu, stan od 87 kvm nas je pre dve godine kostao 50, renoviranje sa opremanjem namestajem i tehnikom. To je podrazumevalo malo bolju klasu svega sto uzimate (alu drvo, grohe, malo visa klasa plocica, malo skuplja bela i ostala tehnika itd.) ali nista ekstravagantno, super lux i ostala sr...nja. Da li nas je neko zaj... ili ne, ne znam, samo znam da ja u svom stanu uzivam za sve pare.
A sto se tice raspodele kucnog budzeta i zavirivanja u tudj novcanik, iskreno i bez laznog palamudjenja, ko da 50 hiljada za sredjivanje stana, obicno ima i za tu famoznu Kubu, nije to vise neka bog zna kako egzoticna destinacija.
 
Evo da dodam iz prve ruke, upravo renoviramo stan 75kv. Unajmljen preduzimac, porodicni prijatelj, radi se sve komplet od poda do plafona. Zamena stolarije, novi parketi, strujne i vodovodne instalacije, pomeranje jednog zida, zastakljivanje dve terase, kaskadni plafon u dnevnoj sobi, unutrasnja i ulazna vrata... Sve zajedno oko 30k +/- 15%. U cenu uracunati materijali srednjeg cenovnog ranga, parket prve klase, pvc stolarija, granitna keramika, modularne uticnice...

Sent from my 2209116AG using Tapatalk
Treba uzeti u obzir da preduzimači po Beogradu uzimaju i duplo! Ali naravno dosta zavisi i od veličine renoviranja. Mi smo za 80-ak m2 negde s proleća plaćali majstore na dnevnicu a mi kupili sve od materijala. Zgrada novija oko 30god stara, održavana. Stan nikad pre renoviran, na početku je izgledao ipak nekako baš zapušteno a na kraju, ali stvarno, spreman za izdavanje na dan kod Knez Mihajlove :). I to je neka srednja klasa po izgledu a srednje-niža klasa po ceni, jedino što su porodični "savetnici" ali i sami prodavci, znali da predlože i izaberemo boje i dezen i da se pravilno uklope boje i elementi pa to sad izgleda savršeno. Naravno uvek može skuplje ako misliš da najbolje znaš ili čak da sve treba drugi da ti biraju
Bez menjanja instalacija osim utičnica i sl, bez posebnog gletovanja osim na mestima gde je baš bilo oštećeno. Nov parket 1 klase, lajsne, novi PVC prozori, komplet keramika i sanitarije za jedno kupatilo i jednu kuhinju sa hidroizolacijom, nova ulazna vrata. Krečenje. Bez rušenja i pomeranja zidova
Sve ukupno oko 16.000 evra, znači oko 200 E/m2.
Jedino što se čekalo na majstore da se usaglase oko termina, oko 3-4 meseca, svi su zauzeti. Sve završeno za 3 nedelje
 
Evo da dodam iz prve ruke, upravo renoviramo stan 75kv. Unajmljen preduzimac, porodicni prijatelj, radi se sve komplet od poda do plafona. Zamena stolarije, novi parketi, strujne i vodovodne instalacije, pomeranje jednog zida, zastakljivanje dve terase, kaskadni plafon u dnevnoj sobi, unutrasnja i ulazna vrata... Sve zajedno oko 30k +/- 15%. U cenu uracunati materijali srednjeg cenovnog ranga, parket prve klase, pvc stolarija, granitna keramika, modularne uticnice...

Sent from my 2209116AG using Tapatalk
Upravo tako, to sto ste naveli je 400 EUR/m2 i to podrazumeva dubinsko renoviranje sa svim novim instalacijama i podnim oblogama i materijale srednje klase. Ukoliko se ide na neke stvarno luksuznije varijante, lako se potrosi mnogo vise. Veliki uticaj na cenu ima i rusenje/pomeranje pregradnih zidova ukoiko je neophodno. Zatim zavisi i na kom je spratu stan i koliki je lift. Ukoliko je visok sprat a mali lift to znaci cesce angazovanje fizikalaca za iznosenje suta i materijala sto na kraju utice na cenu.
Par hijada evra treba i za projekat rekonstrukcije da bi stvari tekle glatko i da bi se izbegle prepravke.
Jedna od bitnih stavki za kreiranje budzeta je i lokacija stana. Obzirom da cena renoviranja ne zavisi od lokacije, tamo gde je npr. kvadrat stanogradnje 3000 EUR se isplati uloziti vise, a tamo gde je 1000 EUR ne isplati jer se trzisna cena stana ne moze podici nakon renoviranja za sumu novca koja se ulozila.
Iz mog iskustva, elementi koji znacajno podizu cenu (u odnosu na pomenutih 400 EUR/kvm) su:
- rusenje i zidanje novih zidova sa malterisanjem i armiranjem (mrezica, gradjevinski lepak, itd.)
- Prelazak sa PVC na drvo-aluminijum stolariju, pogotovu velike povrsine gde se nekad mora angazovati i auto dizalica za podizanje velikih elemenata, ugradnja motorizovanih roletni, itd.
- Visok sprat i mali lift jer iziskuju drasticno vise radnih sati fizikalaca
- izvodjenje elektroinstalacija po PS-u, znaci sa buzirima/crevima tako da se svaki kabl moze izvuci u slucaju potrebe bez stemovanja i/ili provuci dodatni kabl kroz buzir u buducnosti, upotreba FID sklopki, itd. itd.
- fugovanje plocica epoksi fug masom umesto cementne
- izvodjenje radova na termoinstalacijama koje podrazumevaju izmene na cevima i angazovanje atestiranog varioca i zamenu radijatora/armature
- postavljanje pravog parketa/masiva od plemenitog tvrdog drveta koje iziskuje upotrebu specificnih lepkova, prajmera, lakova, itd. te postavljanje lajsni i vinerica, itd.
- svi visinski radovi koji zahtevaju alpinistu
- projekat arhitekte koji podrazumeva sve radove ali i ugradni namestaj (kuhinja, americki plakari, itd.)
 
Sve se može srediti ako stan nije devastiran poplavom ili vlagom. Krečenje je 1-3e po m2, a ako treba i gletovanje 4-6e (okvirno ima 3 puta više zidova od kvadrature stana). Hoblovanje parketa sa materijalom i postavljanjem sokle je 15-20e m2. Prekidači, utičnice su par evra po komadu, a možete i sami da ih zamenite...
A promaja kroz stolariju nek duva, bitno da se samo okrecilo…a ovaj slucaj pricamo o vecini starogradnji.
 
Po svakoj logici, cena dobre starogradnje bi u vecini slucajeva trebala biti visa od cene novogradnje na istoj/slicnoj lokaciji.

Tesko da neko moze da napravi bolje okruzenje od bloka 21, ili bloka 70 ako imas malu decu. Skola u bloku, nema saobracaja, parkovi, basket tereni, bicikli... 25.maj je i dalje san neke srednje generacije, naselje iznad Sumarskog fakulteta (fasadna cigla) je i dalje san mnogim mojim poznanicima koji su sa Brda..
E sad kako se odrzavaju zgrade, to nije univerzalno pravilo.

Developeri su u prednosti jer prave kondominijume, koji su neki moderni koncept, pa se takvi kompleksi prodaju trenutno najskuplje. Belvil kad se gradio, trziste nije prepoznavalo tu vrstu projekata, secam se komentara ljudi koji su gledali da kupe..:D

Sad kad dominiraju kompleksi, to je najtrazenije, a BNW je dodatno digao tu lestvicu.

Skoro sam imao uvid u jedan biznis plan za jedan popularan projekat, koji je spreman za banku oko projektnog finansiranja.
Nulta cena neto m2 je oko 2.650 eura bez troskova banke (kamata i ostali troskovi). Lokacija NBG. Prodajna cena 3200-3600 plus PDV. Kamata banke na skoro 8%..Vreme gradnje 36meseci.
Tesko da oni mogu da idu sa cenom koja je 15% niza, nema tu vise matematike.

Uslov da bi pala cena novogradnje ( drasticnije) je da pre svega pojeftine lokacije ( tesko ce se desiti ), da pojeftini naknada za gradjevinsko zemljiste ( nece se desiti skoro, poskupece i sledece godine ), da pojeftini cena materijala i izgradnje generalno ( nece se desiti skoro ) i da krenu da padaju plate u privatmom sektoru ( nema sanse da se desi, i ove plate su premale a radnika nema ).

Sa druge strane, realni razlozi zasto bi cena novogradnje trebala da padne su kamate na stambenjake i starenje nacije, odnosno pad broja stanovnika.
Beogradu ne pada broj stanovnika, polako raste.

Jedini realan razlog ( i trenutno dosta jak ) je kamata odnosno vrednost euribora trenutno. S obzirom da Beograd verovatno ima najvise kes kupaca i Evropi, kada pricamo o milionskim gradovima, to vam je odgovor zasto cene nisu pale.

Jos jedan razlog su dobre kamate na stednju. Cim krene euribor dole, nema vise tih kamata na stednju, to je bar svima jasno.
Cene mogu da padnu do 7-8% sto se tice novogradnje u apsolutnim ciframa, da zanemarimo inflaciju.

Kupujes stan za zivot, nasao si dobar stan.. Kupuj!
Hoces investiciono da kupis stan.. Imas i bolje opcije!
 
Poslednja izmena:
Nulta cena neto m2 je oko 2.650 eura bez troskova banke (kamata i ostali troskovi). Lokacija NBG. Prodajna cena 3200-3600 plus PDV. Kamata banke na skoro 8%..Vreme gradnje 36meseci.
Tesko da oni mogu da idu sa cenom koja je 15% niza, nema tu vise matematike.
Kakva je ovo jeres, valjda je aksiom da je cena izgradnje 800e maks.
 
Vrh