Šta je novo?

Cene nekretnina

BW Nota planula u jednom danu.
Pustaju BW Rima sada za 3 dana.
Prethodni PR tekstovi su im bili vrlo kvalitetni, na primer ovaj ispod za Viktoriju.
Zato pokušavam da shvatim koji je razlog energičnosti koja je na ivici agresije u promo tekstu za Rima. Da li je samo u pitanju loš kliše PR tekst, ili je poslovna klima uticala na tekst. Saznaćemo.
 
Gledam danas HO i znacajno je manji broj oglasa nego do skoro, pao ispod 11k za prodaju i 3.5k za izdavanje. Da li je sezonski ili se prodavci lagano povlace?
pao je za skoro 1500 za nedelju dana i palo samo na HO. Drugi Sajtovi imaju isti broj oglasa.
Za to mogu samo agencije da budu odgovorne.Sasvim sigurno oglasi nisu obnovljeni ili skroz izbrisani.
Možda je neka agencija pukla ili su u fazonu ''ne vredi, neće pa neće''
 
Upravo zbog toga -> stampanje novca sada je daleko opasnije i nikako ne bi islo na ruku ekonomiji na duzi period. Verujem da su i FED i ECB na istim pozicijama
A predvidjanja su, ne da ce FED i ECB ponovo upumpati novac, nego da ce pasti njihova vrednost prema azijskim valutama i da je Azija ta koja ce diktirati trendove u godinama sto dolaze (prebacivanje privrednih aktivnosti na istok).

Trenutno je za US prioritet broj 1 stvaranje novih poslova i prebacivanje privrede i proizvodnje nazad u US i sto veca "nezavisnost" od Kine koja im je problem broj 1. Ovde se to itekako primecuje
Vec 10ak i vise godina se govori o propasti Americkog drustva i ekonomije, a sada se vidi samo koliko su snazniji od Evrope :)
Evropa ako nastavi da ih sluša uskoro postaje stara izanđala baba koju niko više za ozbiljno neće shvatati. Ionako više nemaju ni jednog ozbiljnog lidera koji uliva poverenje, čak je i ona Merkelova imala neku čvrstinu i stav, ovo sad sve neki fićfirići kojima su pede...a prava uslov za kredite i dr. Mislim suludo koliko su sebe degradirali!
Ok, čak i da samo obore valute bez štampanja, ali kako će uopšte funkcionisati, samo USA treba 1000 ili 1500 milijardi $ svake godine...gde će naći tolike pare? A posvađali se sa celim muslimanskim svetom, rusijom i kinom usput...!? Lepo si rekao da će Azija lagano preuzimati primat, ali ne verujem da se Aziji isplati da održava USA i EU, stalno kupujući njihove obveznice i ostalo...možda još neko vreme dok im budu velika tržišta, ali čim još malo ubrzaju recesija i štednja topiće se i interes...
Nezgodne su inflacija i stagnacija kad idu zajedno, baš nezgodne. Ako recimo krenu valute da se tope sredinom sledeće godine ili neposredno posle USA izbora, mene najviše zanima kako bi se to moglo odraziti na naš finansijski sistem. Verujem, da će ljudi prvo posegnuti da izvade svoju deviznu štednju sa banaka, a pošto je to opasno za finans.sistem biće odmah ograničeno (kao što je pre nekoliko godina bilo u EU, na Kipru, na 300 eur dnevno!). Onda jedino preostaje da se novac transferiše kupujući nekretnine...
 
Gledam danas HO i znacajno je manji broj oglasa nego do skoro, pao ispod 11k za prodaju i 3.5k za izdavanje. Da li je sezonski ili se prodavci lagano povlace?

Baš sam hteo da pitam ovde da li neko prati. Imam osećaj već nedeljama da ponuda opada. Oglasi se povlače, a novih ima manje.

Neki stanovi koje sam pratio su povučeni, a nema zabeleženih transakcija na tim lokacijama na cenenekretnina.rs, tako da ili nema interesovanja za kupovinu po toj ceni ili su se prodavci predomislili iz drugih razloga.
 
pao je za skoro 1500 za nedelju dana i palo samo na HO. Drugi Sajtovi imaju isti broj oglasa.
Za to mogu samo agencije da budu odgovorne.Sasvim sigurno oglasi nisu obnovljeni ili skroz izbrisani.
Možda je neka agencija pukla ili su u fazonu ''ne vredi, neće pa neće''

Nijedna agencija ne drži sama 1500 oglasa, ako je toliki pad, nisu obnovljeni iz nekog razloga, ali se sigurno nisu prodali u novembru. Videćemo statistiku uskoro, ali nema šanse :)
 
Hm, mislio sam da ce to biti deo velikog "IMT" projekta ali sad vidim da tu ima par manjih parcela koje su u privatnom vlasnistvu. Sigurno bi spustili cenu za 10ak posto ali treba zaraditi neto bar cenu placa - 2.4 mio eur. Nategnuto je
Ima i za skoro 750.000 eur/ar kod Botaničke bašte...
 
Kad vec poredite cene stanova po gradovima i plate, postoji index koji se zove "Price To Income Ratio". Ukratko, pokazuje koliko je prosecnih godisnjih plata potrebno da se isplati stan prosecne cene. U Beogradu je trenutno taj index 20.6, sto znaci da vam treba 20 godina da prosecnu platu celu odvajate sa strane da bi isplatili stan i trenutno je 3. u Evropi.

Link: https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150

1700739159443.png
 
Dvosoban stan u Kelnu 3000/m2, prosecna bruto plata u Kelnu 4100 evra, a u Beogradu 1,400 evra.

Kakva je situacija u Stokholmu zna li se sta?
 
U pomenutom Kelnu, taj index je 8.3 sto je skoro 3x manje nego u BG.

Pogledajte prilog 181449
Bilo bi zanimljivo da navedeš koji procenat stanovnika Kelna je vlasnik nepokretnosti u kojoj živi. To bi dalo malo jasniji kontekst ovome što pišeš ovde, jer pretpostavljam da je odnos 3x manji nego u Beogradu, uprkos ovim cenama i platama koje si naveo.
 
Za taj kontekst ti treba i podatak koliko je vlasnika stanova u BG stan dobilo od drzave, nasledilo stan dobijen od drzave a koliko kupilo i taj % u Kelnu...
 
Za taj kontekst ti treba i podatak koliko je vlasnika stanova u BG stan dobilo od drzave, nasledilo stan dobijen od drzave a koliko kupilo i taj % u Kelnu...
U Nemačkoj ne postoji zakon o nasleđivanju nepokretnosti? Kakve veze ima osnov sticanja sa bilo čim? Da li si platio stan novcem teško stečenim mukotrrpnim radom ili si ga dobio na poklon od tetke iz Kanade, zakon ne prepoznaje razliku.
 
Kad vec poredite cene stanova po gradovima i plate, postoji index koji se zove "Price To Income Ratio". Ukratko, pokazuje koliko je prosecnih godisnjih plata potrebno da se isplati stan prosecne cene. U Beogradu je trenutno taj index 20.6, sto znaci da vam treba 20 godina da prosecnu platu celu odvajate sa strane da bi isplatili stan i trenutno je 3. u Evropi.

Link: https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings_current.jsp?region=150

Pogledajte prilog 181447
Za Dubrovnik i Prag razumem zašto su cene nekretnina tako visoke jer su u pitanju turističke atrakcije par ekselans.

Dubrovnik je predivan grad na moru, mnogo istorijskih znamenitosti.

U odnosu na ova dva grada, Beograd je obična ludnica. Ne zaslužuje da bude na vrhu ove liste.
 
Poslednja izmena:
Za taj kontekst ti treba i podatak koliko je vlasnika stanova u BG stan dobilo od drzave, nasledilo stan dobijen od drzave a koliko kupilo i taj % u Kelnu...

jel moze neko da da malo veci kontekst za ovo. tj ja sam stalno slusao kako su ljudi otkupljavali stanove od drzave za sto maraka. sada naravno posto niko u mojoj familiji nikada nista nije dobio od drzave, ovo mi zvuci far fetched. ali posto sam skorije saznao da na primer u bloku 23 stanari pre 90-tih nisu bili vlasnici tih stanova, nego stanari (koji su imali obaveze kako da se ponasaju i slicno, de moze teoretski drzava da ih izbaci) onda mi nije jasan proces kako je to preslo u fizicko vlasnistvo
 
Količina drskosti, primitivizma, neznanja koje vladaju u agencijama za nekretnine se retko gde sreće. Advokat sam po struci i taj svet nekretnina mi je jako poznat. Ja nemam ništa protiv postojanja agencija, one imaju svoju svrhu, već protiv metoda i načina njihovog rada. Proviziju agenciji može da plati samo onaj ko je njen nalogodavac, tj. ona strana koja ima zaključen ugovor o posredovanju. Sretao sam u poslu id**** koji su pokušavali da mi objasne kako ih zakon obavezuje da moraju da imaju ugovor sa obema stranama, da bi realizacija kupoprodaje uopšte bila moguća. Zamislite situaciju u kojoj se kupac javi na oglas, zainteresovan je za stan i onda bolid iz agencije hoće da mu poturi da potpiše ugovor o posredovanju ili mu neće ni pokazati stan. Dakle, on direktno radi protiv interesa svog nalogodavca, jer na taj način uništava posao.
 
Vrh