Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je, ja ne vidim kako agencija može tražiti proviziju ako nije dovela kupca već je kupac sam došao.
 
.. sa licem koje mu je POSREDNIK doveo kao potencijalnog kupca,ili sa srodnicima tog lica, ili licima koja su bila sa njim na razgledanju, dužan je da POSREDNIKU plati..
...
Ali nije došlo takvo lice nego random Laza koji je čuo od prodavca lično na poslu ili Đura sa drugog sprata.😃
Kažem ti, ovo je ublažena varijanta člana 6. Ima i ugovora gde se dodaju komšije i prijatelji + zagarantovana provizija.
 
.. sa licem koje mu je POSREDNIK doveo kao potencijalnog kupca,ili sa srodnicima tog lica, ili licima koja su bila sa njim na razgledanju, dužan je da POSREDNIKU plati..
...
Ali nije došlo takvo lice nego random Laza koji je čuo od prodavca lično na poslu ili Đura sa drugog sprata.😃 koji nemaju veze sa pomenutim likovima.
Ili ajd nek dokažu da Pera koji je razgledao i Laza koji je kupio imaju nekakve veze.
Tako je, nema šanse da dokažu bilo šta. Međutim, pošto je prodavac potpisao takav ugovor, retko kada hoće da ulazi u priču gde mu prete sudske parnice zbog par hiljada evra.
 
Kažem ti, ovo je ublažena varijanta člana 6. Ima i ugovora gde se dodaju komšije i prijatelji + zagarantovana provizija.
Zagarantovanu proviziju agencija ima samo ako je u pitanju ekskluzivno pravo za prodaju stana. Provizija onda bude obično oko 1%. Videla sam da neke agencije nude i tu varijantu ugovora. Kupac treba da bude dobro udaren da bi pristao na tako nešto. Toliko je glupo da nemam reči.
 
Tako je, nema šanse da dokažu bilo šta. Međutim, pošto je prodavac potpisao takav ugovor, retko kada hoće da ulazi u priču gde mu prete sudske parnice zbog par hiljada evra.
Pozovi sutra bilo koju agenciju i pitaj da li možeš da napraviš njima ugovor vezano za prodaju stana i da li u tom slučaju imaš mogućnost da paralelno prodaješ stan i bez posredovanja agencije.
Reći će ti da može i da nema nikakvih problema oko toga.
 
Zagarantovanu proviziju agencija ima samo ako je u pitanju ekskluzivno pravo za prodaju stana. Provizija onda bude obično oko 1%. Videla sam da neke agencije nude i tu varijantu ugovora. Kupac treba da bude dobro udaren da bi pristao na tako nešto. Toliko je glupo da nemam reči.
Ovde pričam isključivo o prodavcu jer oni uglavnom prvi potpisuju ugovor. Kupac nema nikakve obaveze prema agenciji sve dok ga ista ne uceni da potpiše ugovor ukoliko želi da kupi stan koji je video.
 
Tako je, nema šanse da dokažu bilo šta. Međutim, pošto je prodavac potpisao takav ugovor, retko kada hoće da ulazi u priču gde mu prete sudske parnice zbog par hiljada evra.
Nema parnice, jedino ako će agencija da se smara i dokazuje da se Pera i Laza poznaju. Bilo koji pravnik njihov će da odustane odmah od parnice jer gubi
Ono što može da se desi češće je agencijsko uznemiravanje i pretnje prodavcu "gde je naš deo" itd. Neko ko neće da se kači sa njima pristane pa im plati, nizašta realno
 
Nema parnice, jedino ako će agencija da se smara i dokazuje da se Pera i Laza poznaju. Bilo koji pravnik njihov će da odustane odmah od parnice jer gubi
Ono što može da se desi češće je agencijsko uznemiravanje i pretnje prodavcu "gde je naš deo" itd. Neko ko neće da se kači sa njima pristane pa im plati, nizašta realno
Kakvo uznemiravanje i pretnje kad nisu oni doveli kupca, već je prodavac našao nekog random lika mimo njih? Kako da naplate posredovanje kad nisu oni posredovali?

Može da ih prijavi policiji zbog uznemiravanja, plus dobiju gratis reklamu u Kuriru i Skandalu zbog neprofesionalnosti.
 
Što se tiče "plata koje prate inflaciju od samim tim i rat cena stanova".

Plate u javnim preduzećima i administraciji i penzije kobajagi rastu.

Od njih jedini mogu da od plate misle da kupe stan pripadnici specijalnih jedinica, ako im je Vučić stvarno dao 3000€ kao što je najavljivano.

Bračnom paru dva državna uhlebljenika koji žive kao podstanari i koji sada umesto 200,000 imaju 230,000 kombinovano su starogradnje od 2500+ i novogradnje od 3500+ podjednako nepriuštive bez obzira na sva povećanja plate.

Sem ako imaju babin stan u blokovima da prodaju ili dedinih 20 hektara dobre zemlje negde.

U "privatnom sektoru" imamo domaće gazde gde svi rade za minimalac i pare na ruke. Gde će im gazde vrlo teško davati povišice "jer je kriza".

I strane kompanije gde su van unapređenja i pre krize povišice za dobre radnike bile 2 do 5 procenata.

Tako da je random dobrom korporacijskom dronu koji zadnjih par godina ima te prosečne povišice plata realno 15-20% manja.

Znam ljude da daleko boljim platama u bivšim i aktuelnim startapima gde su plate zamrznute. Slavina besplatnih para je zatvorena.

Za kupovinu prvog drugog ili trećeg stana, treba skupiti ceo novac ili samo učešće uz plaćanje trenutnih kredita ili kirija. Ok ko kupuje treći ima pare od Rusa koji iznajmljuju drugi... Ali suština poente je da se sada i od velikih plata štedi daleko manje nego ranije. Toliko je sve poskupelo.
 
Što se tiče "plata koje prate inflaciju od samim tim i rat cena stanova".

Plate u javnim preduzećima i administraciji i penzije kobajagi rastu.

Od njih jedini mogu da od plate misle da kupe stan pripadnici specijalnih jedinica, ako im je Vučić stvarno dao 3000€ kao što je najavljivano.

Bračnom paru dva državna uhlebljenika koji žive kao podstanari i koji sada umesto 200,000 imaju 230,000 kombinovano su starogradnje od 2500+ i novogradnje od 3500+ podjednako nepriuštive bez obzira na sva povećanja plate.

Sem ako imaju babin stan u blokovima da prodaju ili dedinih 20 hektara dobre zemlje negde.

U "privatnom sektoru" imamo domaće gazde gde svi rade za minimalac i pare na ruke. Gde će im gazde vrlo teško davati povišice "jer je kriza".

I strane kompanije gde su van unapređenja i pre krize povišice za dobre radnike bile 2 do 5 procenata.

Tako da je random dobrom korporacijskom dronu koji zadnjih par godina ima te prosečne povišice plata realno 15-20% manja.

Znam ljude da daleko boljim platama u bivšim i aktuelnim startapima gde su plate zamrznute. Slavina besplatnih para je zatvorena.

Za kupovinu prvog drugog ili trećeg stana, treba skupiti ceo novac ili samo učešće uz plaćanje trenutnih kredita ili kirija. Ok ko kupuje treći ima pare od Rusa koji iznajmljuju drugi... Ali suština poente je da se sada i od velikih plata štedi daleko manje nego ranije. Toliko je sve poskupelo.
Ja sam sračunala da od izdavanja dvosobnog stana u Miljakovcu sada možeš da kupiš samo 30 pizza lošijeg kvaliteta u nekoj No Name piceriji. Ne računam troškove poreza, opremanja stana, krečenja, popravki i ostalog.
 
Da li sa bankom može da se ispregovara nešto malo veća kamata, u koliko se na štednju stavlja veći depozit (50k+)? Recimo, kamata veća za 0,2%?
Да! Не бих да рекламирам банку, али добио сам понуду изнад очекивања, и далеко изнад рекламиране.
 
Što se tiče "plata koje prate inflaciju od samim tim i rat cena stanova".

Plate u javnim preduzećima i administraciji i penzije kobajagi rastu.

Od njih jedini mogu da od plate misle da kupe stan pripadnici specijalnih jedinica, ako im je Vučić stvarno dao 3000€ kao što je najavljivano.

Bračnom paru dva državna uhlebljenika koji žive kao podstanari i koji sada umesto 200,000 imaju 230,000 kombinovano su starogradnje od 2500+ i novogradnje od 3500+ podjednako nepriuštive bez obzira na sva povećanja plate.

Sem ako imaju babin stan u blokovima da prodaju ili dedinih 20 hektara dobre zemlje negde.

U "privatnom sektoru" imamo domaće gazde gde svi rade za minimalac i pare na ruke. Gde će im gazde vrlo teško davati povišice "jer je kriza".

I strane kompanije gde su van unapređenja i pre krize povišice za dobre radnike bile 2 do 5 procenata.

Tako da je random dobrom korporacijskom dronu koji zadnjih par godina ima te prosečne povišice plata realno 15-20% manja.

Znam ljude da daleko boljim platama u bivšim i aktuelnim startapima gde su plate zamrznute. Slavina besplatnih para je zatvorena.

Za kupovinu prvog drugog ili trećeg stana, treba skupiti ceo novac ili samo učešće uz plaćanje trenutnih kredita ili kirija. Ok ko kupuje treći ima pare od Rusa koji iznajmljuju drugi... Ali suština poente je da se sada i od velikih plata štedi daleko manje nego ranije. Toliko je sve poskupelo.
Prosecna plata raste koji frtalj iznad inflacije. Inflacija je potcenjena kao i svuda ali nominalni skok plata je svakako preko 10% na godisnjem nivou.
Vidi se lepo i po javnom i po privatnom sektoru pa se moze uporediti.
Ako je nekome i zamrznuta plata u startapu ili dignuta samo 2-5%, nekome drugom je onda porasla vise od proseka. Nema sta tu da se frljamo anegdotalnim primerima, imamo statistiku.
 
@nensav ti si bio agent, koliko su validni ovi ugovori što ih agencije poturaju?
Nisam bila agent, a nisam ni pravnik, međutim, mogu da odgovorim sa stanovišta obične logike.

Meni nema logike da ja potpišem sledeće: ,, ja, Hristiana, garantujem svojim potpisom da članovi moje porodice neće kupiti stan koji sam ja gledala posredstvom agencije."

Logički je besmisleno da ja garantujem da neka druga osoba neće uraditi nešto. Mogu da garantujem samo za samu sebe. Ako se desi da moj muž kupi stan koji sam ja gledala preko agencije, da vidim ko će da dokaže da on nije sasvim slučajno preko poznanika saznao da se taj stan prodaje i mimo agencije stupio u kontakt sa prodavcem.

Ne može osoba X da garantuje da osoba ipsilon nešto neće uraditi.
 
Nisam bila agent, a nisam ni pravnik, međutim, mogu da odgovorim sa stanovišta obične logike.

Meni nema logike da ja potpišem sledeće: ,, ja, Hristiana, garantujem svojim potpisom da članovi moje porodice neće kupiti stan koji sam ja gledala posredstvom agencije."

Logički je besmisleno da ja garantujem da neka druga osoba neće uraditi nešto. Mogu da garantujem samo za samu sebe. Ako se desi da moj muž kupi stan koji sam ja gledala preko agencije, da vidim ko će da dokaže da on nije sasvim slučajno preko poznanika saznao da se taj stan prodaje i mimo agencije stupio u kontakt sa prodavcem.

Ne može osoba X da garantuje da osoba ipsilon nešto neće uraditi.
Hvala na odgovoru, ali pitao sam @nensav
 
Ma ok, čisto sumnjam da taj lik uopšte redovno prati ovu temu. Ako radi kao agent i dalje, 100% ti neće odgovoriti iskreno. Pitanje je pre za pravnike iz te oblasti. Meni deluje kao logički nonsense.
Pa pazi tvoj muž ako kupi a ti gledala to je providno i mogu da te ganjaju.
Ali ako zamoliš prijateljicu Lelu e idi pogledaj molim te, Lela kaže super uzimaj to, evo ti adresa i ime i telefon,
ajd nek dokažu da ti i Lela imate veze.
 
Prosecna plata raste koji frtalj iznad inflacije. Inflacija je potcenjena kao i svuda ali nominalni skok plata je svakako preko 10% na godisnjem nivou.
Vidi se lepo i po javnom i po privatnom sektoru pa se moze uporediti.
Ako je nekome i zamrznuta plata u startapu ili dignuta samo 2-5%, nekome drugom je onda porasla vise od proseka. Nema sta tu da se frljamo anegdotalnim primerima, imamo statistiku.
Činjenično plate rastu, ali to se reflektuje kroz statistiku za minimalac ili eventulno prosečnu platu koja je porasla u skladu sa infacijom. U korporacijama gde su plate generano više, rast je bio minimalan. Recimo, meni je plata u odnosu na 2021 sada viša nekih 6-7% (cost of living adjustment), a cene stanova su više verovatno 60 ili 70%. Slična je situacija i sa većinom drugih ljudi koje poznajem, time stanovi nisu više toliko priuštivi kao nekad, naručito ako kupuješ kao investiciju.
 
Pa pazi tvoj muž ako kupi a ti gledala to je providno i mogu da te ganjaju.
Ali ako zamoliš prijateljicu Lelu e idi pogledaj molim te, Lela kaže super uzimaj to, evo ti adresa i ime i telefon,
ajd nek dokažu da ti i Lela imate veze.
Moje laičko mišljenje je da isti stan obično prodaje po nekoliko agencija i onog trenutka kada se stan proda, agencije se više ne osvrću za njim i teraju dalje. Prodavac im pošalje cirkularnu poruku da je stan prodat i na tome se sve završava.

Takođe, ne znam za slučaj da je agencija snosila bilo kakvu odgovornost ako se ispostavi nakon kupovine da sa stanom posoje bilo kakvi problemi. Njihove obaveze se završavaju sa rečima ,, evo, ovo sa leve strane vam je kuhinja, a ovo desno je terasa". Pa znam i bez njih i ne bih baš da informaciju o tome plaćam 2.000 EUR.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se oslonio na te ugovore. Bitan je notar. Ako je kupoprodaja sumnjiva angažuj i advokata kao dodatna zaštita. Većina agencija je ok, ali postoje i one druge.
Advokata ima smisla angažovati pre potpisivanja posredničkog ugovora. Za eventualne ispravke.
 
Dobro da pojasnim kada se pravite naivni. U ozbiljnim stranim firmama su povećanja uvek bila mizerna sem ako ne napreduješ za klasu iznad. Ili ako je reč o transferu.

U ukupnoj masi plata 90% nisu plate od 2000+ evra na koje se ovo iznad odnosi tako da je statistički rast plata naravno toliki koliko navodite.

Ali tih 90% plata koje su porasle za 10+% i vode nad inflacijom, nisu plate koje kupuju novogradnju u Beogradu ni za keš ni za kredit.

Magacioner u Crnoj Travi kome je zarada porasla sa 40,000 dinara na 60,000 je presrećan. Ali on nije relevantan za ovu diskusiju. L4 inžinjer u NCR koji sa 1500€ ide na 1550€ jeste.
 
Vrh