Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve je propisano ali pitanje je šta se u praksi radi. I ovaj Pravilnik je u nekim djelovima prevaziđen (npr. stepenište 80 cm, kuhinja 170), a u nekim previše rigorozan (dnevna soba u malim stanovima 320, a i u velikim gdje mora biti srazmjerno veća sve do 380 i "prava" spavaća od 280).
 
Kod mene postoji nada za neku eventualnu korekciju za ne više od 10% tek tamo negde od nekog momenta sledeće godine…sve do tad, jedan investitor vuče drugog po sistemu što njegova trava da bude zelenija od moje-kad on može, mogu i ja!

To je tako kad se prodaje. Kad je tržište mrtvo, prodaja slabo ide, kapital stoji zarobljen. To je efektivno isto kao da gube pare.

Korekcija će se desiti kod svakog investitora individualno onda kad proceni da prodaja previše traljavo ide za njegove potrebe. Ne znamo kako tačno stoje stvari sa novogradnjom zbog predugovora itd. ali po statistici koju imamo vidi se stalan pad prometa u novogradnji - a to su "zakasnele" informacije, ko zna kako je sad.

I kao što je neko rekao gore, centar grada je jedno a sve ostalo je drugo. BW i druge novogradnje po centru su tržište za sebe. Isključiš centar iz kalkulacije, situacija je depresivna za novogradnju. Koliko projekata po gradu koji imaju očajnu dinamiku prodaje trenutno, a pre par godina su mogli da uvaljaju sve pre nego što se prvi radnik pojavi na parceli. Sad ih pozoveš, ima svega, biraš sprat, strukturu, stranu sveta... :)
 
I da se razumemo, ovo "testiranje" tržišta kao što rade Lastavice sad, na fazon hajde da dam popust 10% da vidim hoće li neko da zagrize - to je nešto što je bilo nemoguće videti kod novogradnji (pogotovo na NBG) prošle ili pretprošle godine. Da ih pitaš za 10% popusta prošle godine, nasmejali bi ti se u facu i zalupili slušalicu, a sad nude sami.

Skoro je Sanivil davao besplatno garažno mesto uz stan, i to je pretpostavljam jer je trava zelena kod investitora? :)

Po mom mišljenju, sve su to signali da je situacija na tržištu počela da ih pritiska, samo je pitanje koliko koji investitor može da trpi ovu dinamiku.
 
Po mom mišljenju, sve su to signali da je situacija na tržištu počela da ih pritiska, samo je pitanje koliko koji investitor može da trpi ovu dinamiku.
Mislim da je izraz trpi malo prejak u ovoj situaciji.:) Pre bih rekao koliko trenutno zeli da spusti svoj profit. Troskovi gradnje, sad izbacujem onako iz glave bez provere, 700-800€ za nizi kvalitet, 1000 za prosek i do max. 1300 za luksuz.

Ako uzmemo 1300 i dodamo 40% na kompenzacije i ostale skrivene troskove to je 1800. Koliko moze da se trpi od 1800 do 3500? :)
 
I da se razumemo, ovo "testiranje" tržišta kao što rade Lastavice sad, na fazon hajde da dam popust 10% da vidim hoće li neko da zagrize - to je nešto što je bilo nemoguće videti kod novogradnji (pogotovo na NBG) prošle ili pretprošle godine. Da ih pitaš za 10% popusta prošle godine, nasmejali bi ti se u facu i zalupili slušalicu, a sad nude sami.

Skoro je Sanivil davao besplatno garažno mesto uz stan, i to je pretpostavljam jer je trava zelena kod investitora? :)

Po mom mišljenju, sve su to signali da je situacija na tržištu počela da ih pritiska, samo je pitanje koliko koji investitor može da trpi ovu dinamiku.
a moram biti iskren u smislu da mi lokacije i projekti poput sanivil nisu nikada bile nikakav reper, i neće biti i dalje. tamo ne znam ni kakve su čak bile cene. isto mogu da primenim i na ostale prigradske delove. tamo svakako svi možemo da očekujemo veće korekcije i ustupke. ono što mi je u fokusu i na osnovu čega merim situaciju na tržištu su "opšte poželjni" projekti na istim takvim lokacijama na kojima vidim da ne da nema usporavanja već čak šta više i rasta cena (lastavice su redak izuzetak zbog svoje lične kilave situacije). kada budem video da se cena u wellportu vratila na 2700 eur, na vračaru na 3300 eur na top lokacijama čitaj loznička i radoslava grujića, za crveni krst čitaj dravska 2500 eur, a gročanska 2200 eur, đeram pijaca čitaj đuke dinić 2400 eur, e onda ću moću da smatram da su cene pale. sve ovo što sam naveo su bile za mene dobijene cene od investitora tokom 2021 godine.
 
Pa svakako je očekivano da će prve korekcije da se vide na daljim lokacijama pre nego što se budu videle na bližim.

Ipak, treba biti realan kada su centralne opštine u pitanju (Vračar, Dorćol, Stari grad, Savski venac), jer tu i ponuda nije velika zbog nedostatka placeva, a tu se koncentrišu svi koji imaju ikakve pare u ovoj državi. Na tim opštinama će svakako pad biti najmanji, ako ga i bude.
 
Mislim da je izraz trpi malo prejak u ovoj situaciji.:) Pre bih rekao koliko trenutno zeli da spusti svoj profit. Troskovi gradnje, sad izbacujem onako iz glave bez provere, 700-800€ za nizi kvalitet, 1000 za prosek i do max. 1300 za luksuz.

Ako uzmemo 1300 i dodamo 40% na kompenzacije i ostale skrivene troskove to je 1800. Koliko moze da se trpi od 1800 do 3500? :)
Građevinske firme su firme. Imaju zaposlene i na terenu i u kancelarijama koji zarađuju platu i doprinose svaki mesec.
 
a moram biti iskren u smislu da mi lokacije i projekti poput sanivil nisu nikada bile nikakav reper, i neće biti i dalje. tamo ne znam ni kakve su čak bile cene. isto mogu da primenim i na ostale prigradske delove. tamo svakako svi možemo da očekujemo veće korekcije i ustupke. ono što mi je u fokusu i na osnovu čega merim situaciju na tržištu su "opšte poželjni" projekti na istim takvim lokacijama na kojima vidim da ne da nema usporavanja već čak šta više i rasta cena (lastavice su redak izuzetak zbog svoje lične kilave situacije). kada budem video da se cena u wellportu vratila na 2700 eur, na vračaru na 3300 eur na top lokacijama čitaj loznička i radoslava grujića, za crveni krst čitaj dravska 2500 eur, a gročanska 2200 eur, đeram pijaca čitaj đuke dinić 2400 eur, e onda ću moću da smatram da su cene pale. sve ovo što sam naveo su bile za mene dobijene cene od investitora tokom 2021 godine.
Povratak za stare cene nemojte očekivati ali popuste od 10tak % u odnosu na TRENUTNE to da! I to je onda pad cena. Povratak na cene iz 2021 nije uopšte realno očekivati! Niko nema više ni platu iz 2021!
 
Nije im bilo puno složeno kada su u tih par godina naštampali para kao NIKADA DO SADA U ISTORIJI, to su činjenice, ali dobro, neko naivan bi pomislio da im je bila baš legla korona kriza, a oni su je ustvari već spremni dočekali i samo upalili štamparske mašine na maksimum!
Upravo zbog toga -> stampanje novca sada je daleko opasnije i nikako ne bi islo na ruku ekonomiji na duzi period. Verujem da su i FED i ECB na istim pozicijama
A predvidjanja su, ne da ce FED i ECB ponovo upumpati novac, nego da ce pasti njihova vrednost prema azijskim valutama i da je Azija ta koja ce diktirati trendove u godinama sto dolaze (prebacivanje privrednih aktivnosti na istok).

Trenutno je za US prioritet broj 1 stvaranje novih poslova i prebacivanje privrede i proizvodnje nazad u US i sto veca "nezavisnost" od Kine koja im je problem broj 1. Ovde se to itekako primecuje
Vec 10ak i vise godina se govori o propasti Americkog drustva i ekonomije, a sada se vidi samo koliko su snazniji od Evrope :)
 
Povratak za stare cene nemojte očekivati ali popuste od 10tak % u odnosu na TRENUTNE to da! I to je onda pad cena. Povratak na cene iz 2021 nije uopšte realno očekivati! Niko nema više ni platu iz 2021!
Pa sad... Nekretnine su u tom period skocile mnooogo vise nego plate u proseku. A uzmimo u obzir i koliko su bile povoljnije kamatne stope nego sad. Da li nekome ista znaci sto mu je plata veca za 50ak evra, ako su nekretnine skocile skoro 30% i ako je euribor sada preko 4?

Ne znam kako egzatno proracunavamo da ce pasti 10% i ni korak dalje? Ja cenim da ce cene padati dokle god je euribor visok, tj. na nivoima iz 2008 i dok je prodaja u padu. Kad prodaja ponovo skoci na nivoe iz 2022, onda moze da se prica o rastu.
 
Povratak za stare cene nemojte očekivati ali popuste od 10tak % u odnosu na TRENUTNE to da! I to je onda pad cena. Povratak na cene iz 2021 nije uopšte realno očekivati! Niko nema više ni platu iz 2021!
stvarno se ne bih složio da rast plata u srbiji i rast cena nekretnina mogu da se stave u bilo kakvu međusobnu vezu...nažalost :)
 
Најбоље је што ће се пљачкашка пракса инвеститора продаје станова по "тржишној" цени чак и пре добијања локацијских услова њима обити о главу па ће следеће године сами себи драстично спустити цену пласирањем на тржиште огромне количине непродатих квадрата. До сада су кретали у изградњу са 100% продатим комплексима а од ове и следеће године то тешко да прелази и 50%, судећи по "акцијама и попустима".
 

Ja ću samo dodati što sam više puta napisao. Dok god je rat u Ukrajini ECB NEĆE SMANJIVATI kamatne stope!! NEĆE i ne mogu i ne smeju nezavisno od ekonomske situacije.
FED i US su nešto drugo.
 
Povratak za stare cene nemojte očekivati ali popuste od 10tak % u odnosu na TRENUTNE to da! I to je onda pad cena. Povratak na cene iz 2021 nije uopšte realno očekivati! Niko nema više ni platu iz 2021!
Nema značajne korelacije između cene kvadrata i prosečne zarade. Cena kvadrata zavisi samo i jedino od ponude i potražnje. Kad nema potražnje, ide na dole i to je to.

Celo tržište nekretnina zavisi od kredita i cena novogradnje. Kad vidite da novogradnja naveliko daje popuste od 10 li 15%, to znači game over. Svako će pre kupiti kvalitetnu novogradnju za 15.000 EUR manje nego starogradnju u koju mora da uloži još 20.000 EUR.

2014 je Vučić smanjio platu državnim službenicima 15%, a do tad je pad cena nekretnina iznosio oko 40%.

Praktično te dve stvari nemaju veze jedna s drugom.
 
LOL, Paunov breg dvosoban 36m2
Po propisanim normativima za stambene zgrade i stanove mislim da dvosoban stan mora imati min. 48m2.
Ovo je ispod min. jednoiposobnog - 40m2,
Zlatila se starogradnja

ima i od 33m za japance
 

Prilozi

  • F_h1-EgXYAA4hTk.png
    F_h1-EgXYAA4hTk.png
    143,3 KB · Pregleda: 145
LOL, Paunov breg dvosoban 36m2
Po propisanim normativima za stambene zgrade i stanove mislim da dvosoban stan mora imati min. 48m2.
Ovo je ispod min. jednoiposobnog - 40m2,
Zlatila se starogradnja

ima i od 33m za japance
Po staroj nomenklaturi je ovo jednosoban stan. Nije idealna kvadratura 34kvm , ali nije ni toliko retka. Veci mi je problem povrsina sobe.
 
Da li sa bankom može da se ispregovara nešto malo veća kamata, u koliko se na štednju stavlja veći depozit (50k+)? Recimo, kamata veća za 0,2%?
 
@Wolf kad možemo da očekujemo ažurirane podatke za novembar?
 
Poslednja izmena:
LOL, Paunov breg dvosoban 36m2
Po propisanim normativima za stambene zgrade i stanove mislim da dvosoban stan mora imati min. 48m2.
Ovo je ispod min. jednoiposobnog - 40m2,
Zlatila se starogradnja

ima i od 33m za japance

Imamo i ovakve 4.5 u starogradnji :)
 
LOL, Paunov breg dvosoban 36m2
Po propisanim normativima za stambene zgrade i stanove mislim da dvosoban stan mora imati min. 48m2.
Ovo je ispod min. jednoiposobnog - 40m2,
Zlatila se starogradnja

ima i od 33m za japance
To i na slici nije dvosoban stan, vec jednoiposoban
 

Imamo i ovakve 4.5 u starogradnji :)

Ja sam video četvorosoban od 60ak kvadrata, kreativno pregrađivanje...Uslovno rečeno sobe, ali realno 2.0 ili 2.5 stan pretvoren u 4.0 (kvazi)... Nekome to radi posao, kad je veća porodica.

Ali novogradnja kad se reklamira na taj način, to mi je daleko gore. Oni su u projektu predvideli ćumeze i još lažno reklamiraju.
 
Vrh