Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa i za Marinu se ceka 2027 a kosta 5500+...
Screenshot 2023-11-08 at 12.18.43 AM.png


55 m2 i nije do reke.
 
Kada trziste raste svi prodavci se lagano "zakace za jedro trzista" i rastu zajedno.
Svi siti.

Kada trziste pada, krece borba krokodila u sve manjoj bari.
Pa imamo "bolje BW nego Marina", "bolje novogradnja jer starogradnja nema energetski pasos", "izbacite Novi Sad iz fokusa, BG je tema", "101 nacin kako uzeti kredit", itd.
 

Nova.rs istraživala u kojim sve bankama možete da podignete stambeni kredit sa učešćem od 10 odsto​



Koje banke odobravaju 10 odsto učešća?
To su OTP banka, NLB Komercijalna, Eurobank Direktna, Erste banka, Bnka Intesa i Banka Poštanska štedionica.
To je isto fora, zvanicno moze a u praksi ne moze bez obzira na primanja. Mogu iz licnog iskustva da potvrdim za prve dve sa spiska. Vise se ni ne secam koje je bilo obrazlozenje, ali oduvali su nas bili odmah i to jos pre skoro tri godine. Sad tek mogu da mislim koliko to prolazi.
 
Ja sam se juče čuo sa NLB oko kredita i oni su mi rekli da je 20% učešće. Jel može neko da kaže da je uspeo da dobije kredit sa 10% učešća?
 
Mislim da samo Poštanska štedionica daje sa 10% učešća. Mada sve zavisi kako procene tvoju kreditnu sposobnost, mogu tražiti učešće i preko 30% ili te potpuno odbiti.
 
Ja sam se juče čuo sa NLB oko kredita i oni su mi rekli da je 20% učešće. Jel može neko da kaže da je uspeo da dobije kredit sa 10% učešća?
Ja sam dobio sa 0% učešća, HALK BANK.
Stavljena je hipoteka na bitno skuplji stan u mom vlasništvu.....
Znam da nije baš najbolji primer, pogotovo za ljude koji nemaju drugu nekretninu.

Bez učešća ukoliko iznos odobrenog kredita ne prelazi 65,00% vrednosti nepokretnosti koja je predmet hipoteke

 
Poslednja izmena:
Ja sam dobio sa 0% učešća, HALK BANK.
Stavljena je hipoteka na bitno skuplji stan u mom vlasništvu.....
Znam da nije baš najbolji primer, pogotovo za ljude koji nemaju drugu nekretninu.

Bez učešća ukoliko iznos odobrenog kredita ne prelazi 65,00% vrednosti nepokretnosti koja je predmet hipoteke

Zaključak je da banksteri procenjuju da pad cena nekretnina neće biti veći od 35%.
 
Ako:

-vlasnik oglasi na facebook-u da prodaje stan,
- agencija za nekretnine ga kontaktira i pita da li mogu da oglase stan na sajtu agencije i dovedu kupce da ga pogledaju,

- on usmeno da saglasnost (ništa nije potpisao, niti su mu ponudili bilo kakav ugovor, niti su predočili da uzimaju procenat),

-agencija nađe kupca za stan,

- da li agencija ima pravo da vlasniku stana naplati svoju uslugu?
 
Ako:

-vlasnik oglasi na facebook-u da prodaje stan,
- agencija za nekretnine ga kontaktira i pita da li mogu da oglase stan na sajtu agencije i dovedu kupce da ga pogledaju,

- on usmeno da saglasnost (ništa nije potpisao, niti su mu ponudili bilo kakav ugovor, niti su predočili da uzimaju procenat),

-agencija nađe kupca za stan,

- da li agencija ima pravo da vlasniku stana naplati svoju uslugu?
Agencija je duzna po Zakonu da potpise ugovor o posredovanju pre bilo kakvog oglasavanja i dovodjenja kupaca.

Screenshot 2023-11-08 at 4.56.35 PM.png


Screenshot 2023-11-08 at 4.59.16 PM.png
 
Poslednja izmena:
Ne znam za trenutnu situaciju, ali pre 18 meseci RF banka je provereno davala kredite sa 10% ucesca ako je zadovoljen sledeci uslov:
1) U pitanju je kupovina prve nekretnine

Naravno, bitno je i da procenjena vrednost nekretnine (od strane procenitelja) ne bude manja od ugovorene cene da bi efektivno ucesce zaista bilo tih 10%.
 
 
Slika i prilika istrazivackog novinarstva danas :)
Нова.рс је претрагом интернет страница банака дошли до податка да само шест банака одобрава овај проценат учешћа грађана, а то су ОТП банка, НЛБ Комерцијална, Еуробанк Директна, Ерсте банка, Банка Интеса и Банка Поштанска штедионица.
Jos gori su ostali sajtovi koji prenose takvu vest, valjda nisu u stanju da sami urade pretragu internet stranica.
Ne daj boze da nekom slucajno padne na pamet da obavi razgovor sa predstavnikom svake banke i dobije malo detaljnije informacije iz prve ruke.
 
Ako:

-vlasnik oglasi na facebook-u da prodaje stan,
- agencija za nekretnine ga kontaktira i pita da li mogu da oglase stan na sajtu agencije i dovedu kupce da ga pogledaju,

- on usmeno da saglasnost (ništa nije potpisao, niti su mu ponudili bilo kakav ugovor, niti su predočili da uzimaju procenat),

-agencija nađe kupca za stan,

- da li agencija ima pravo da vlasniku stana naplati svoju uslugu?
Ne
 
Ako:

-vlasnik oglasi na facebook-u da prodaje stan,
- agencija za nekretnine ga kontaktira i pita da li mogu da oglase stan na sajtu agencije i dovedu kupce da ga pogledaju,

- on usmeno da saglasnost (ništa nije potpisao, niti su mu ponudili bilo kakav ugovor, niti su predočili da uzimaju procenat),

-agencija nađe kupca za stan,

- da li agencija ima pravo da vlasniku stana naplati svoju uslugu?
Nema. Kad pridajes stan kao vlasnik, bez obzira da li je facebook, halo oglasi ili neki drugi portal, i kontaktira te agent koji ima svog kupca, jasno mu predocis da ne zelis usluge agencije i da moze da se naplati samo od kupca kojeg dovodi. Iz licnog iskustva i sve je proteklo bez problema.
 
Analiza tržišta - poslovnog i stambenog prostora za Q3. Pošto većinu interesuju cene stambenog prostora onda idite odmah na stranu 8.

Even though the demand for residential units is expected to decline by 20-25% on annual level, the significant downfall in the sales prices is not projected by the end of 2023, especially within carefully planned large-scale projects, developed by well-known investors and with the project financing by the bank. However, the buyer sentiment is expected to be more cautious especially housing-loan dependent buyers who are aiming to buy an apartment for their own needs. Also, the decline in the prices is expected in case of less attractive smaller residential projects of local developers, situated in the wider city area.

Pogledajte kako su perfidno formulisali projekciju pada prometa za sledeću godinu "demand for residential units is expected to decline by 20-25% on annual level", a onda kao neće biti značajnijih promena u cenama do KRAJA 2023 (znači još narednih 40tak dana)...
Mislim da i oni osete da će nešto morati da se izmeni sledeće godine...
 
Analiza tržišta - poslovnog i stambenog prostora za Q3. Pošto većinu interesuju cene stambenog prostora onda idite odmah na stranu 8.



Pogledajte kako su perfidno formulisali projekciju pada prometa za sledeću godinu "demand for residential units is expected to decline by 20-25% on annual level", a onda kao neće biti značajnijih promena u cenama do KRAJA 2023 (znači još narednih 40tak dana)...
Mislim da i oni osete da će nešto morati da se izmeni sledeće godine...

To je tako napisano zato što je ovo Q3 izveštaj. Znajući kako ovi izveštaji funkcionišu iz iskustva, većina teksta je bila u pripremi već krajem septembra, što opet ostavlja 3 meseca pre sledeće godine. Ne bih ja učitavao tu zadnju nameru.
 
Blokirala me nakon sto sam na njeno namerno ponovno trolovanje da su banksteri uzeli svaki 5. stan kreditnim duznicima napisao kratko i jasno "Netacno".
 
Vrh