Šta je novo?

Cene nekretnina

Slazem se, ali nisam pisao za sebe, nego za druga kome od 2.3-2.4k evra mesecno ne ostane skoro nista :)

Inace, sad sam se sokirao kad sam naisao na ovaj klip:
Evropa, Kina i Japan su vec pocele da dozivljavaju opadanje radno sposobne populacije od 25 do 64 godina (u Japanu taj proces traje vec odavno), koja istovremeno najvise trosi i time generise ekonomski rast. Do 2050. ce izgubiti oko 20% radno sposobnog stanovnistva, sto znaci ne samo demografski, nego i potencijalni ekonomski kolaps.
SAD su u dosta boljoj situaciji, jer im se i dalje prognozira blagi rast radno sposobnog stanovnistva, mada "ne cveta cvece ni u njihovo preduzece".
Pogledajte prilog 175440
Manje ce se proizvoditi, manje ce se trositi, manje ce se kupovati nekretnine i automobili koji imaju najznacajniji multuplikatorni efekat na celu ekonomiju, drzave ce prihodovati manje poreza, a sve ce to uticati na rast ucesca duga u gdp-u. Znaci, prvi put u istoriji, barem ovoj novijoj od recimo WWII cemo imati smanjivanje radno sposobnog stanovnistva. Sve ce opadati. Jedino sto ce rasti su troskovi zdravstvene zastite za sve stariju populaciju. Kako ce to uticati na ekonomiju, niko ne moze da zna. Sigurno ne moze da bude dobro, samo je pitanje kako ce to handle-ovati, morace da se menja ekonomski model. A kako ce to uticati na cene nekretnina, procenite sami. Evo jednog clanka na tu temu: https://www.riskconcern.com/post/de...l-estate-developments-still-a-good-investment,
Ljudi mi NE MOŽEMO da se poredimo sa USA! Oni samo da otvore jedne godine granicu za npr. 2 miliona ljudi od 18-22 godine oni bi tu kvotu ispunili za 3 meseca!!! O čemu vi pričate. Oni BUKVALNO mogu da biraju ne samo nacije koje im se doseljavaju, već i starosnu strukturu, obrazovnu strukturu pa i boju očiju i broj cipela!! Ne brinem se ja za USA da neće imati radne snage... Samo ovih koji preskaču preko zida ima na milione, a gde su sve druge države sveta.
Pogledajte samo statistike za Green Card... Milioni!!! I da stave kriterijum 18-22 opet će imati milione da biraju.
 
Rekao sam da je kod nas situacija slicna kao u Evropi, ne slicna onoj u Japanu. Imamo vecu emigraciju od Evrope, ali se to "neutralise" dejstvom gastarbajtera na trziste. I kod nas se trziste tek sad preokrece. Beograd ima zanemarljivo mali rast populacije u odnosu na prosli popis (to sto ima vise kola ne znaci da ima vise ljudi), a proteklih godinu-dve dana populacija pada.
Inace:
Tokio i dan danas ima stabilan rast stanovnistva a ti tvrdis da je balon nekretnina tamo pukao 1990. zbog demografije.
 
Gde to leba ti? Pa to bi pokupovali svi investitori i gradili stanove od 5-6k po kvm jer to su cene koje idu za novogradnju. A da je starogradnja 6x jeftinija? Mozda da je podrum, nelegalizovan bez struje i vode u nekom dvoristu... Onda mozda da.
Sve je legit:
Продаје се хотел "Славија" – почетна цена скоро 25 милиона евра
Почетна цена је 24,9 милиона евра.
Хотел има око 30.000 квадрата...


Moze da ostane hotel a i ne mora ;) bitno je da kupac ima 25mil. Moze i fizicko lice. To je 830e po metru kvadratnom, i sad da investiras 2000 po m2 i dalje si cenovno ispod onog sto se trazi za starogradnju za komplet renoviranje :D
 
Sve je legit:


Moze da ostane hotel a i ne mora ;) bitno je da kupac ima 25mil. Moze i fizicko lice. To je 830e po metru kvadratnom, i sad da investiras 2000 po m2 i dalje si cenovno ispod onog sto se trazi za starogradnju za komplet renoviranje :D
Ha, Ha, ha... Pa i da imas taj kes! Jel ti MISLIS da ti smes to da kupis?!?! Pa to ce da kupi Matijevic... Pa to se pravi za nekoga... Tu i da imas pare a da se kojim slucajem javis, prvo bi ti dosli decki u crnom audiju u posetu da ti "savetuju" da je najpametnije da se povuces... A ako to ne uradis onda vec opcija ima raznih...
 
@G.I.Joe naravno, kupac je vec odredjen. Samo kao primer kako "burazerska drzava" funkcionise.
Toga ima svuda! Za takve kupovine naravno da je tako. ALi i Matijevic sto kupi nije to bas 800 e po kvm. Mora i on da doplati neku razliku u kasu kod nekoga... Nije to bas neto cena :) I ti sto mu nameste to ne rade za dz.
Mi ovde pricamo o normalnim kupovinama stanova. To je liga koja nije za obicne ljude...
 
Tokio i dan danas ima stabilan rast stanovnistva a ti tvrdis da je balon nekretnina tamo pukao 1990. zbog demografije.
1696494699969.png

 
A vi mislite toga na zapadu nema, samo ovde postoji burazerska ekonomija a tamo sve pošteno :)
Ma naravno da ima, ali koliko?
Ja sam iznenadjen da je kod nas samo 31% 'neformalne' ekonomije. U Evropi smo u rangu Albanije, Moldavije...itd. Pa opet i ovo ne verujem da je ceo prikaz, samo vrh ledenog brega. Previse naglo smo dobili gomilu ljudi koji 'ne znaju sta ce s parama' pa kupuju nekretnine na tonu.
 
Ma naravno da ima, ali koliko?
Ja sam iznenadjen da je kod nas samo 31% 'neformalne' ekonomije. U Evropi smo u rangu Albanije, Moldavije...itd. Pa opet i ovo ne verujem da je ceo prikaz, samo vrh ledenog brega. Previse naglo smo dobili gomilu ljudi koji 'ne znaju sta ce s parama' pa kupuju nekretnine na tonu.
Po ovoj listi blizi smo Italiji i Sloveniji nego Moldaviji, ali bombastije zvuci kad se kaze da smo u istom rangu kao Moldavija. I pored toga sto pise da je kvalitet podataka dobar, ti 'ne verujes da je ceo prikaz' iako ne znas ni koja je metodologija ni sta se tacno prikazuje, ali mora da je gore, a kod svih ostalih bolje.

Pri tom shadow economy je vise 'svercujem TV preko kupujemprodajem' nego 'namestam tender svom drugaru'.
 
Poslednja izmena:
Nije bahat, nego objašnjava srž kapitalizma. Pokriješ se koliko ti je dugačko ćebe. Zato imaš auto od 20 i od 200 hiljada, cipele od 50 evra kao i od 1000 evra. Ja prvi, mnogo više volim da živim lepo, nego da slažem neke pare na gomilu ili da ih investiram u cigle ili neke imaginarne assete.
Štednja od 2k podrazumeva da je apsolutno sve drugo u životu sređeno, da nisu potrebne nikakve druge investicije i da se osim prostora za život i eventualno auta, nema nikakva druga imovina, niti obaveze.

Ovde neko pomenu da je samcu dovoljno 30-35 kvadrata. Na to stvarno nemam komentar nikakav......Ko je primoran ili ne zna za bolje, da, dovoljno je i 20kvm. Opet neko reče da je infostan 100e. Gde su: struja, kablovska i internet, mobilni i fiksni telefoni, godišnji porez. Ovom logikom nam ne treba ni to, čemu fiksni priključak pored mobilnih. I tako........mesečni računi su oko 26000, nije sve u infostanu.

Onda, jedno je neto plata od poslodavca, drugo je bruto gde se plate i doprinosi razni.

Pa gde je kućni ljubimac.

Ja razumem i one koji bi i s 2k primanja sebi nastavljali da kupuju osnovno i najjeftinije, kako bi sve stavljali na gomilu i čuvali, razumem i one koji ne žele auto, pa im ne treba 100e mesečno za gorivo, ni za društveni život, ručak, večeru s prijateljima. Sve razumem, ljudi su različiti.
 
Po ovoj listi blizi smo Italiji i Sloveniji nego Moldaviji, ali bombastije zvuci kad se kaze da smo u istom rangu kao Moldavija. I pored toga sto pise da je kvalitet podataka dobar, ti 'ne verujes da je ceo prikaz' iako ne znas ni koja je metodologija ni sta se tacno prikazuje, ali mora da je gore, a kod svih ostalih bolje.

Pri tom shadow economy je vise 'svercujem TV preko kupujemprodajem' nego 'namestam tender svom drugaru'.
Mozda smo blizi Sloveniji geografski, ako se vozis preko autoputa bratstva i jedinstva. Nadji mi u Sloveniji ili Italiji slucajeve tipa Jovanjica, gde predsednik kaze - pa dobro, niko nije ubio coveka. Nadji mi slucaj da neko kupi Geneks, na isti nacin kao kod nas. Pa cirkusijade sa Veljama Nevoljama i najuzim vrhom vlasti. Ok, opet, ne bih da se raspravljam i da sirim pricu. Al ko su kupci krsh stanova od 200k evra u Bg? Kad smo vec zakljucili da je cak i programerima koji zaradjuju 2000 i jedu hleb i kacamak problem da ustede za ucesce? (ok, Defke, znam da si bukvalista, nemoj da mi searchujes cene hleba i kacamaka :) )
 
Mozda smo blizi Sloveniji geografski, ako se vozis preko autoputa bratstva i jedinstva. Nadji mi u Sloveniji ili Italiji slucajeve tipa Jovanjica, gde predsednik kaze - pa dobro, niko nije ubio coveka. Nadji mi slucaj da neko kupi Geneks, na isti nacin kao kod nas. Pa cirkusijade sa Veljama Nevoljama i najuzim vrhom vlasti. Ok, opet, ne bih da se raspravljam i da sirim pricu. Al ko su kupci krsh stanova od 200k evra u Bg? Kad smo vec zakljucili da je cak i programerima koji zaradjuju 2000 i jedu hleb i kacamak problem da ustede za ucesce? (ok, Defke, znam da si bukvalista, nemoj da mi searchujes cene hleba i kacamaka :) )
Sam si okacio listu, komentarisem listu. Koja pri tom ne prikazuje to o cemu ti govoris nego ‘neformalnu’ ekonomiju.

U Italiji bi moglo da se nadje svakakvih primera, Slovenija verovatno teze.

Sta sad tvrdis, da kriminalci kupuju krs starogradnje po Bg?
 
Ne znam, pitam... Da znam, ne bih pitao :) al nesto se ne slaze. Saberi, oduzmi...
 
Složila bih se sa p3ricam89......primanja od 2,5-3k definitivno nisu dovoljna za štednju za učešće i kasnije kredit. 2k dovoljno jednoj osobi da opušteno preživi mesec i eventualno uštedi koju stotinu eura. Daleko nedovoljno za sakupljanje dovoljno novca za učešće i kasniji kredit. Očigledno da uz totalno odricanje, po trenutnim cenama prihodi moraju biti makar 3k mesečno. Uopte ne znam koliki broj ljudi u Beogradu ima 3k mesečno. Zna li neko?
Totalno odricanje, sta to znaci?
Ljudi da li ste vi svesni koliko je 2000e i na sta ih tako olako trosite, ako nemate decu, ne kapiram te troskove.
Evo voleo bih da cujem taj brejkdaun troskova jednog samca, koji onemogucavaju da se ista ustedi sa tolikom platom.

Nadam se da necu cuti i trosak da se sa ajfon14 predje na ajfon15, jer to je ziva nuzda. Kao sto vec rekoh, zivotni stil pojedinaca im stvara osecaj da su siromasni.
 
Poslednja izmena:
Ovo je užas, ponor, kataklizma nazovite ga kako hoćete, da jedna država poveća svoj dug 3,3 puta za manje od 15 godina,...i to ne bilo kakav dug, mislim na ukupnu količinu od 33.000.000.000.000$!! Strašno koliko su para naštampali! I plus imaju deficit od skoro 2.500.000.000.000$ svake godine!
Što je najgore vojno-industrijski kompleks im je glavni, a on bez rata izgleda ne funkcioniše!

@vradovic šta misliš šta se može dešavati sa našom dijasporom ako dolar krene naglo da gubi vrednost, s obzirom na već visoku inflaciju...hoće li samo berza biti uzdrmana ili će se proširiti i dalje...
 
Totalno odricanje, sta to znaci?
Ljudi da li ste vi svesni koliko je 2000e i na sta ih tako olako trosite, ako nemate decu, ne kapiram te troskove.
Evo voleo bih da cujem taj brejkdaun troskova jednog samca, koji onemogucavaju da se ista ustedi sa tolikom platom.
Navike su razlicite i to je ok. Samo 250 eura za hranu, mozda ako se grebe o roditelje ili nekoga...Ja sam u jednoj fazi imao prijatelja koji je imao odlicnu platu i kupio 2 stana za kratko vreme. Nista nije trosio na bilo koga, hranio se kod roditelja, kad izadje nikad nema da plati (nije promenio eure...) dok svi to nismo provalili pa ga polako otkacili. Lepo se ozenio, zena neradnik i rastrosna, nista od novih stanova. Zivot...
 
Totalno odricanje, sta to znaci?
Ljudi da li ste vi svesni koliko je 2000e i na sta ih tako olako trosite, ako nemate decu ne kapiram te troskove.
Evo voleo bih da cujem taj brejkdaun troskova koji onemogucavaju da se ista ustedi.
Ti si u svom primeru naveo budžet za hranu od 250 eur mesečno. Ne znam kako je odraslom čoveku dovoljno 1000 dinara dnevno za sve obroke, i troškove. Samo kapućino i kisela izađu 500 dinara dnevno, sa preostalih 500 dinara treba da pojedem tri obroka i preguram dan? Veoma teško.
Mesečni računi za stan od 50 m2 sa Inforstanom, strujom, kablovskom televizijom i optičkim internetom su oko 15000 dinara. Da napunim rezervoar mog automobila niže srednje klase košta blizu 100 eur i trošim jedan i po rezervoar mesečno. Kada platim godišnji redovan servis, registraciju i kasko za isti taj auto niže srednje klase, taj fiskni trošak izađe preko 100 eur mesečno. Dakle to su neke bazične stavke, da ne govorim da mlad čovek ili žena nekad požele sebi da kupe neki odevni predmet ili da otputuju.

Na osnovu podataka svetske banke, 10% svetske populacije, odnosno peko 700 miliona živi sa manje od 2 dolara dnevno, tako da je sve pitanje konteksta. Za neki uslovno rečeno "normalan" život u Srbiji 2000 eur je neka donja granica za single osobu.
 
ja ne znam sta vi ljudi pisete, single osoba 2000e kako da prezivi. porodice zive na minimalcu u celoj srbiji, a vi kao kako da prezivite za 2000e, e nemam za kapucino
Dečko, stotine miiona ljudi na ovom svetu preživljavaju sa 2 usd dnevno, a kamoli na srpskom minimalcu. Ako su kapućino i kisela odraza luksuznog i bahatog života onda nam je kolektivni mindset u u potpunom autu.
 
Na osnovu podataka svetske banke, 10% svetske populacije, odnosno peko 700 miliona živi sa manje od 2 dolara dnevno, tako da je sve pitanje konteksta. Za neki uslovno rečeno "normalan" život u Srbiji 2000 eur je neka donja granica za single osobu.
Dobro, pretera ga sad :) al covek sa porodicom, koji iznajmljuje stan za oko 400 evra, placa racune oko 150, za hranu ako izgura 350 to je extra, plus u zavistnosti kolika su deca, moras da im dajes oko 100 evra dzeparac. U sustini, moze da se ustedi, ali ako ti deca treniraju neki sport, sviraju insturment itd... pojedu te skriveni troskovi. U sustini, moze dobro da se zivi, ali da se ustedi 50k evra za ucesce, malo teze.
 
Vrh