Šta je novo?

Cene nekretnina

Složila bih se sa p3ricam89......primanja od 2,5-3k definitivno nisu dovoljna za štednju za učešće i kasnije kredit. 2k dovoljno jednoj osobi da opušteno preživi mesec i eventualno uštedi koju stotinu eura. Daleko nedovoljno za sakupljanje dovoljno novca za učešće i kasniji kredit. Očigledno da uz totalno odricanje, po trenutnim cenama prihodi moraju biti makar 3k mesečno. Uopte ne znam koliki broj ljudi u Beogradu ima 3k mesečno. Zna li neko?
Tacno, od ljudi koji rade za platu veoma mali procenat.

Ali, ima ljudi sa malim/srednjih firmama koji zaradjuju vise od tih 3k mesecno.
Evo bas gledao sa drugarom, neka firma iz bg sto radi sa sanitarijama, bruto dobit u 2022 300k evra.
Takvi lagano ustede za stan za nekoliko godina.
 
Recimo, ako imas platu 2k evra tebi u Beogradu i zivis sam, tebi samo na stan, hranu i ostale troskove ode barem 1.5k evra, tj. mesecno moze da ustedi samo 500 evra
Sa ovakvim lajfstajlom takva osoba nikad nece ni kupiti stan.
Od 2000e kao samac ti ostane 500e, a nemas stan i zelis to da resis. Pa reci cu ti jednostavno, radis nesto debelo pogresno.

Ako si samac, 30-35m2 ti je dovoljno, iznajmis za 300e na mestu van centra, hrana 250e mesecno, infostan 100e, 200e dodatni troskovi za razonodu (mislim ne moras da kupujes patike i farmerke i kosulje svaki mesec).

Ostane ti 1150e za tri godine imas 41k. I sta je problem?
E sad ako 3 godine ne moses da se disciplinujes, pa ko te sisa, nema nista lako u zivotu.
 
Sa ovakvim lajfstajlom takva osoba nikad nece ni kupiti stan.
Od 2000e kao samac ti ostane 500e, a nemas stan i zelis to da resis. Pa reci cu ti jednostavno, radis nesto debelo pogresno.

Ako si samac, 30-35m2 ti je dovoljno, iznajmis za 300e na mestu van centra, hrana 250e mesecno, infostan 100e, 200e dodatni troskovi za razonodu (mislim ne moras da kupujes patike i farmerke i kosulje svaki mesec).

Ostane ti 1150e za tri godine imas 41k. I sta je problem?
E sad ako 3 godine ne moses da se disciplinujes, pa ko te sisa, nema nista lako u zivotu.
zvala te 2016 da joj vratis cene nazad.
A možda i usput da napises članak za neki od naših portala tipa sistem tri koverte, dugo nije bilo.
 
Sa ovakvim lajfstajlom takva osoba nikad nece ni kupiti stan.
Od 2000e kao samac ti ostane 500e, a nemas stan i zelis to da resis. Pa reci cu ti jednostavno, radis nesto debelo pogresno.

Ako si samac, 30-35m2 ti je dovoljno, iznajmis za 300e na mestu van centra, hrana 250e mesecno, infostan 100e, 200e dodatni troskovi za razonodu (mislim ne moras da kupujes patike i farmerke i kosulje svaki mesec).

Ostane ti 1150e za tri godine imas 41k. I sta je problem?
E sad ako 3 godine ne moses da se disciplinujes, pa ko te sisa, nema nista lako u zivotu.
Slazem se, ali nisam pisao za sebe, nego za druga kome od 2.3-2.4k evra mesecno ne ostane skoro nista :)

Inace, sad sam se sokirao kad sam naisao na ovaj klip:
Evropa, Kina i Japan su vec pocele da dozivljavaju opadanje radno sposobne populacije od 25 do 64 godina (u Japanu taj proces traje vec odavno), koja istovremeno najvise trosi i time generise ekonomski rast. Do 2050. ce izgubiti oko 20% radno sposobnog stanovnistva, sto znaci ne samo demografski, nego i potencijalni ekonomski kolaps.
SAD su u dosta boljoj situaciji, jer im se i dalje prognozira blagi rast radno sposobnog stanovnistva, mada "ne cveta cvece ni u njihovo preduzece".
1696459080203.png

Manje ce se proizvoditi, manje ce se trositi, manje ce se kupovati nekretnine i automobili koji imaju najznacajniji multuplikatorni efekat na celu ekonomiju, drzave ce prihodovati manje poreza, a sve ce to uticati na rast ucesca duga u gdp-u. Znaci, prvi put u istoriji, barem ovoj novijoj od recimo WWII cemo imati smanjivanje radno sposobnog stanovnistva. Sve ce opadati. Jedino sto ce rasti su troskovi zdravstvene zastite za sve stariju populaciju. Kako ce to uticati na ekonomiju, niko ne moze da zna. Sigurno ne moze da bude dobro, samo je pitanje kako ce to handle-ovati, morace da se menja ekonomski model. A kako ce to uticati na cene nekretnina, procenite sami. Evo jednog clanka na tu temu: https://www.riskconcern.com/post/de...l-estate-developments-still-a-good-investment,
 
Poslednja izmena:

Kada ce ljudi u Srbiji da se osveste da je istocna Evropa a vala i ovo gde su Arapi najbolje mesto na planeti trenutno. To sto u nekim prozapadnim medijima kao Vankuver je najbolji je sve laz fora i prevara. Sami sebe ocenjuju da su najbolji. A u stvari Kanada u realnosti zemlja treceg sveta.
Beograd je posebno dobro mesto za zivot.
 

Kada ce ljudi u Srbiji da se osveste da je istocna Evropa a vala i ovo gde su Arapi najbolje mesto na planeti trenutno. To sto u nekim prozapadnim medijima kao Vankuver je najbolji je sve laz fora i prevara. Sami sebe ocenjuju da su najbolji. A u stvari Kanada u realnosti zemlja treceg sveta.
Beograd je posebno dobro mesto za zivot.
Vidiš ti dokle to ide Vradovicu, uhapsiše čoveka samo zato što govori istinu. I ti se čuvaj.
 
zvala te 2016 da joj vratis cene nazad.
A možda i usput da napises članak za neki od naših portala tipa sistem tri koverte, dugo nije bilo.
Ako postoje ljudi koji u Bg rade za 500e i zive u centru, i ocigledno ne trose vise od toga za zivot, ne znam sta nije jasno? Smanji prohteve i ako zaradjujs 2000e. Nemam simpatije za takve koji kukaju da nemaju i kako im je tesko, dok im je plata 2000e. Takvi kukaju i kada imaju 5000e mesecno jer kad ce tim tempom kupiti auto od 100k e.

Poznajem jednog takvog sto ima 2000e mesecno, ne moze da ustedi, a nosi patike od 250e, jer kako ce ljudi znati moju vrednost ako je ne prikazem jasno. A hoce stan od 200k evra, daleko bilo da kupi za 100k nesto dalje od centra. I onda treba da kukamo nad onima koji zaradjuju 2000e+. Mislim ovo da cita prosecan covek koji zaradi 500e prevrnuo bi se...
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ali nisam pisao za sebe, nego za druga kome od 2.3-2.4k evra mesecno ne ostane skoro nista :)

Inace, sad sam se sokirao kad sam naisao na ovaj klip:
Evropa, Kina i Japan su vec pocele da dozivljavaju opadanje radno sposobne populacije od 25 do 64 godina (u Japanu taj proces traje vec odavno), koja istovremeno najvise trosi i time generise ekonomski rast. Do 2050. ce izgubiti oko 20% radno sposobnog stanovnistva, sto znaci ne samo demografski, nego i potencijalni ekonomski kolaps.
SAD su u dosta boljoj situaciji, jer im se i dalje prognozira blagi rast radno sposobnog stanovnistva, mada "ne cveta cvece ni u njihovo preduzece".
Pogledajte prilog 175440
Manje ce se proizvoditi, manje ce se trositi, manje ce se kupovati nekretnine i automobili koji imaju najznacajniji multuplikatorni efekat na celu ekonomiju, drzave ce prihodovati manje poreza, a sve ce to uticati na rast ucesca duga u gdp-u. Znaci, prvi put u istoriji, barem ovoj novijoj od recimo WWII cemo imati smanjivanje radno sposobnog stanovnistva. Sve ce opadati. Jedino sto ce rasti su troskovi zdravstvene zastite za sve stariju populaciju. Kako ce to uticati na ekonomiju, niko ne moze da zna. Sigurno ne moze da bude dobro, samo je pitanje kako ce to handle-ovati, morace da se menja ekonomski model. A kako ce to uticati na cene nekretnina, procenite sami. Evo jednog clanka na tu temu: https://www.riskconcern.com/post/de...l-estate-developments-still-a-good-investment,
Amo te je ovo tek sad sokiralo, onda ne cudi sto si mislio da ce inflacija da se ispegla samo sa malo smanjenja deficita i povecanjem poreza.

Demografski problemi sa kojima se suocava razvijeni svet su vrlo inflatorni.
 
Kako se ovo definiše u APR-u?
Radio sam kao preduzetnik, kao eksterni konsultant i developer na par projekata za razlicite klijente, i par njih me je zvalo da budem deo njihovog tima, a i otvoreno su me uvek tako i predstaljali. Rec je o ljudima sa kojima se privatno znam celog zivota.
Amo te je ovo tek sad sokiralo, onda ne cudi sto si mislio da ce inflacija da se ispegla samo sa malo smanjenja deficita i povecanjem poreza.

Demografski problemi sa kojima se suocava razvijeni svet su vrlo inflatorni.
Da, tako isto demografski problemi u Japanu izazivaju inflaciju iako su im niske kamatne stope :)
Znao sam ja za demografske probleme, ali ono sto me je iznenadilo je cinjenica da upravo sada pocinje pad broja radno sposobnih. Prethodnih decenija je ova grupacija ljudi rasla i rasle su i cene nekretnina, a sad ova populacija pocinje da opada, tako da je pitanje da li ce i jos koliko dugo vaziti pravilo da "nekretnine uvek idu gore". U Japanu je trziste nekretnina puklo jos pre par decenija i jos se nije opravilo, verovatno "zahvaljujuci" toj demografiji.
1696488331660.png

1696488354038.png

Ako nas interesuje kako ce izgledati trziste nekretnina u buducnosti, mozda treba gledati u Japan. Verovatno su i oni do 1990. pricali kako cene nekretnina idu gore, istorijski je uvek bilo tako, nisu verovali njihovim pericama, pa eto sta se desilo :) Otprilike se krah trzista nekretnina u Japanu vremenski poklapa sa trenutkom kad je pocela da im opada radno sposobna populacija (par godina gore-dole ne menja sustinu).
1696488626088.png
 
Poslednja izmena:
Ne poklapa se, i jedna cela decenija vrlo menja sustinu. Procitaj malo o japanskim izgubljenim decenijama pre nego sto krenes da napamet potvrdjujes ono sto si vec zeleo da zakljucis.
 
Ne poklapa se, i jedna cela decenija vrlo menja sustinu. Procitaj malo o japanskim izgubljenim decenijama pre nego sto krenes da napamet potvrdjujes ono sto si vec zeleo da zakljucis.
Japan je decenijama imao rast, i privredni i demografski negde do 1990. To je za posledicu, izmedju ostalog, imalo i balon na trzistu nekretnina koji je centralna banka "resila" podizanjem kamatnih stopa. Posle toga su spustili kamatne stope i sad su jako niske, ali to nije dovelo do oporavka trzista nekretnina jer je demografski pad vec poceo. Naravno, okolnosti sada i tada nisu iste, ali situacija dosta podseca na ovo sto trenutno imamo kod nas, pa nije iskljuceno da se isto ovo desi i kod nas u nekoj blazoj varijanti.
 
Japan je decenijama imao rast, i privredni i demografski negde do 1990. To je za posledicu, izmedju ostalog, imalo i balon na trzistu nekretnina koji je centralna banka "resila" podizanjem kamatnih stopa. Posle toga su spustili kamatne stope i sad su jako niske, ali to nije dovelo do oporavka trzista nekretnina jer je demografski pad vec poceo. Naravno, okolnosti sada i tada nisu iste, ali situacija dosta podseca na ovo sto trenutno imamo kod nas, pa nije iskljuceno da se isto ovo desi i kod nas u nekoj blazoj varijanti.
Ti mislis da mi tek sad dozivljavamo demografski pad koji je Japan doziveo tad?
 
Ovo je bas bahat jedan komentar 🙃
Nije bahat, nego objašnjava srž kapitalizma. Pokriješ se koliko ti je dugačko ćebe. Zato imaš auto od 20 i od 200 hiljada, cipele od 50 evra kao i od 1000 evra. Ja prvi, mnogo više volim da živim lepo, nego da slažem neke pare na gomilu ili da ih investiram u cigle ili neke imaginarne assete.
 
Ti mislis da mi tek sad dozivljavamo demografski pad koji je Japan doziveo tad?
Nemam podatke za Srbiju, ali tako je u Evropi.
1696489824600.png

Rekao bih da je situacija kod nas slicna. Mi imamo nizak prirodni prirastaj isto kao i Evropa, imamo vecu emigraciju, ali se to "neutralise" efektom gastarabajtera, tako da bih rekao da smo tu negde kao i Evropa. A kao sto vidis, upravo sada, tj. ovih godina se desava okretanje trenda.
 
@p3ricam89 Ovo je isto interesantan grafik... Ako sam dobro razumeo, luksuzne nekretnine u kondomnijumima su dozivele rast cene vise nego kuce i ostali stanovi.

1696489930808.png
 
@p3ricam89 Ovo je isto interesantan grafik... Ako sam dobro razumeo, luksuzne nekretnine u kondomnijumima su dozivele rast cene vise nego kuce i ostali stanovi.

Pogledajte prilog 175463
Da, to se ocigledno poklapa sa predvidjanjem iz ovog teksta koji sam takodje share-ovao https://www.riskconcern.com/post/de...l-estate-developments-still-a-good-investment
As the population starts to decline worldwide, we are very likely to see a decline in prices of low-cost & midrange homes, and increased demand for luxury houses.
Uglavnom, predvidjanja i logika su da ce biti manje radno sposobnih koji su uglavnom i kupci nekretnina (jer penzioneri generalno ne kupuju, a cinice vecinu stanovnistva), ali ce oni zaradjivati dovoljno da mogu da imaju veci izbor za kupovinu, pa ce birati luksuznije i kvalitetnije nekretnine.
 
Nemam podatke za Srbiju, ali tako je u Evropi.
Pogledajte prilog 175462
Rekao bih da je situacija kod nas slicna. Mi imamo nizak prirodni prirastaj isto kao i Evropa, imamo vecu emigraciju, ali se to "neutralise" efektom gastarabajtera, tako da bih rekao da smo tu negde kao i Evropa. A kao sto vidis, upravo sada, tj. ovih godina se desava okretanje trenda.
Nije slicna nego je gora. Mi gubimo stanivnistvo duze od Japana plus veliku emigraciju pa nije doslo do te propasti trzista. Pucanje balona u Japanu 90ih nema mnogo veze sa demografijom. Kao sto rekoh, procitaj malo o toj jako kompleksnoj temi i smanji confirmation bias. Nije mi jasno kako na fakultetu niste ucili nesto o tom periodu.
 
Cene su pukle u Bg-u evo na Slaviji kvadrat starogranje 830e.
Gde to leba ti? Pa to bi pokupovali svi investitori i gradili stanove od 5-6k po kvm jer to su cene koje idu za novogradnju. A da je starogradnja 6x jeftinija? Mozda da je podrum, nelegalizovan bez struje i vode u nekom dvoristu... Onda mozda da.
 
Radio sam kao preduzetnik, kao eksterni konsultant i developer na par projekata za razlicite klijente, i par njih me je zvalo da budem deo njihovog tima, a i otvoreno su me uvek tako i predstaljali. Rec je o ljudima sa kojima se privatno znam celog zivota.
To veze nema sa preduzetništvom. Koliko se sećam rekao si kako su neki tvoji drugari pokrenuli nešto ali nisi bio zainteresovan i oni su propali. Dakle, otvori firmu, sam nalazi poslove, zaposli radnike, pa da pričamo o robovlasnicima ;)
 
Nije slicna nego je gora. Mi gubimo stanivnistvo duze od Japana plus veliku emigraciju pa nije doslo do te propasti trzista. Pucanje balona u Japanu 90ih nema mnogo veze sa demografijom. Kao sto rekoh, procitaj malo o toj jako kompleksnoj temi i smanji confirmation bias. Nije mi jasno kako na fakultetu niste ucili nesto o tom periodu.
Rekao sam da je kod nas situacija slicna kao u Evropi, ne slicna onoj u Japanu. Imamo vecu emigraciju od Evrope, ali se to "neutralise" dejstvom gastarbajtera na trziste. I kod nas se trziste tek sad preokrece. Beograd ima zanemarljivo mali rast populacije u odnosu na prosli popis (to sto ima vise kola ne znaci da ima vise ljudi), a proteklih godinu-dve dana populacija pada.
Inace:
 
Vrh