Šta je novo?

Cene nekretnina

4 cele opstine nisu unele podatke do sad, dve su unele samo za jednu nedelju, ne bih ja toliko zurio sa 'skoro 100% sigurnosti' procenama.
Zato sam u inicijalnom postu množio tih 300 stanova prodanih do 16.avgusta sa faktorom 3 i opet dolazimo na 900 tj ispod 1000 jedinica. Čista magija može da prebaci preko 1000. Videćemo oko 10.septembra šta je stvarno stanje. Ali pogledajte BW, oni upisuju ODMAH. Vidi samo njihovu prodaju pa povuci paralelu s ostalim mesecima. Naravno da čekamo rezultate. Ako hoćeš baš naučno da se izrazim, onda s sigurnošću od 95% tvrdim da promet neće preći preko 1000 jedinica u toku avgusta:)
 
Zato sam u inicijalnom postu množio tih 300 stanova prodanih do 16.avgusta sa faktorom 3 i opet dolazimo na 900 tj ispod 1000 jedinica. Čista magija može da prebaci preko 1000. Videćemo oko 10.septembra šta je stvarno stanje. Ali pogledajte BW, oni upisuju ODMAH. Vidi samo njihovu prodaju pa povuci paralelu s ostalim mesecima. Naravno da čekamo rezultate. Ako hoćeš baš naučno da se izrazim, onda s sigurnošću od 95% tvrdim da promet neće preći preko 1000 jedinica u toku avgusta:)
Savski Venac ima ugovore samo do 10.08. i otprilike i jeste na trecini jula.
Palilula i Cukarica su unesene otprilike skroz (mada neki ugovor sigurno kasni) i oni su na 50% jula. Novi Beograd i Vozdovac su na preko 50% jula. Pri tom je pitanje koliko su i ove opstine koje su kao kompletne, zapravo kompletne, i da li ima nekog kasnjenja.

NIje ni ovako sigurno da prelazi 1000, ali sanse su mislim vece od 5%.
 
Savski Venac ima ugovore samo do 10.08. i otprilike i jeste na trecini jula.
Palilula i Cukarica su unesene otprilike skroz (mada neki ugovor sigurno kasni) i oni su na 50% jula. Novi Beograd i Vozdovac su na preko 50% jula. Pri tom je pitanje koliko su i ove opstine koje su kao kompletne, zapravo kompletne, i da li ima nekog kasnjenja.

NIje ni ovako sigurno da prelazi 1000, ali sanse su mislim vece od 5%.
Po meni još jedina opcija što imaju investitori, a sa ne smanjuju cene je da uspore gradnju. Pa umesto da radi 50 ljudi radiće 20 i na taj način sporija prodaja po postojećim cenama može. Ali tako mogu da kupe 6-12 meseci max.
 
Upravo sa terena, pošto gledam nešto za rođake:
Tašmajdan i ispod, ul.Kraljice Marije i sl...cene većih stanova 3000-3400, manji 3300-4000. Od predratnih do zgrada iz 60-ih, ove novije nisam smeo ni da gledam
Ali možda još veći problem, što nema dobrih stanova/zgrada! Sve što dobro izgleda i ima dobru funkcionalnost/orijentaciju i dalje se prodaje svetlosnom brzinom...
Kaže agent neka nova zgrada odmah ispod Kraljice Marije 5000-6000...
 
Greda je prodavala u Ilije Garasanina za tako neku sumanutu cifru secam se, to je taj kraj. Skoro se pojavio odlican stan, doduse u soliteru, u Karnegijevoj. To je soliter koji gleda na mali Tasmajdan, 95kvm za 310000. Nisam sigurna da li je izdrzao 5 dana na oglasu. Obelezila sam ga bila i sledeci put kad sam pogledala, vec je bio otisao.
 
Ali da, vecina starogradnje na oglasima u tom kraju je losa prica, sutereni ili potkrovlja, u najboljem slucaju prizemlje. Zato sve iole dobro sto se pojavi ode odmah i dalje.
 
Republički zavod za statistiku objavio je danas nove rezultate popisa iz oktobra prošle godine o stanovima.

Kako se navodi u zvaničnim rezultatima popisa, od više od 3,6 miliona stanova u 2,3 miliona slučajeva ljudi žive u svojim stanovima, skoro 170.000 su pod zakupom, a 156.000 živi u nekretninama svojih rođaka.

Više od trećine podstanara živi u Beogradu, tačnije ima 63.038 stanova koji se koriste po ovom osnovu, potom u Vojvodini – 53.137, a najmanje Južnoj i Istočnoj Srbiji gde je svega 22.297 pod kirijom. Gledajući po oblastima, najmanje je podstanarskih stanova u Pirotskoj oblasti – 1.126.

Kada je reč o beogradskim opštinama, najviše ljudi plaća kiriju na Zvezdari – u 9.655 stanova, potom na Novom Beogradu 8.286, pa na Paliluli 8.190, pokazuje popis.

U Novom Sadu je 24.935 stanova pod kirijom, Nišu 7.027, a u Kragujevcu 3.983, prenosi N1.

 
Tako da i ako se dogovoriš oko prodaje s nekim usmeno, da potpišeš umesto u avgustu najverovatnije ćeš to uraditi u septembru jer nema "termina"... To je jedno od objašnjenja...

Usmen dogovor oko kupo-prodaje stana? Aha, važi.

Ovde ti nije sigurno i kad je 100% papirološki ispravno. Ako ne može jedan notar, ima uvek drugi koji radi.
 
To su ti Piroćanci, neće da daju pare za kiriju 😜

Ali kao i uvek u takvim člancima, besmisleni podaci. Ništa relativni procenti u odnosu na broj stanovnika, ništa poređenje sa prethodnim periodom, ništa o visini kirije upravo na tim lokacijama (Zvezdara = jeftino)...
 
S obzirom da gomila podstanara nije prijavljena tako, ne znam da li ista vrede cak i ove sture brojke.
 
Zvezdara je veoma sarolika opstina, sa 4 KO.
Zapravo sama KO Zvezdara je takodje relativno sarolika jer obuhvata kako Crveni krst tako i Zeleno brdo, dok su Mirijevo, MML i VML KO sa potpuno drugim cenama i ja ih i ne racunam u Zvezdaru.
Sto se tice najtrazenijih delova KO Zvezdara (Lion i Lipov lad, Crveni krst ispod V. Supljikca te BKA oko Djerma i Zahumska do Ruzveltove) cene starogradnje (novogradnje prakticno i nema trenutno) i dalje rastu. Ne tom brzinom kao 2020-2022 ali rastu. Prosle godine sam se cudio kad sam video prvi stan iz 70-tih na Lionu (za renoviranje) koji je dostigao 3k po kvadratu, danas se ta cena cesto probija i komotno ide do 3.5k. Ne govorim o realizovanim, vec o oglasenim cenama ali poredim oglasene sa oglasenima i vidim rast. Nazalost na Wolfovom sajtu se ne mogu odabrati mikroceline (npr. Lion) gde sam siguran da nema govora ni o stagnaciji a nekmoli o padu, dok druge mikroceline beleze pad ali posto se vise prodaju aritmeticka sredina daje stagnaciju.
Danas sam prvi put video novogradnju kod Kluza za koju traze 4k po kvadratu. Stan jeste sjajno opremljen ali 4k za stan na sinama pored "Alepo" zgrade... Mislim neverovatno. Evo link ko ne veruje:
Mislim naravno da se taj stan nece prodati po toj ceni ali ljudi zaista preteruju.
 
Podaci za avgust su ažurirani na cenenekretnina.rs!
Promet ocekivano mali, ne verujem ce preci 900 stanova avgusta meseca.
Cene zvanicno rastu, ali verovatno uglavnom zato sto BgH2O cini oko 20% prometa, a obicno cini manje od 10%. Da li je to zato sto druge opstine kasne u odnosu na BgH2O ili zato sto se sad uglavnom kupuju kvalitetnije ili skuplje nekretnine, saznacemo verovatno za 2 nedelje kad budemo imali manje-vise kompletan avgust.
Uglavnom, sto se mene tice, manje-vise ocekivani podaci, s obzirom da mi je trentuno bitan samo promet.
 
Logično je da prosečna cena raste kad se promet smanjuje.
 
Zvezdara, Vracar, Rakovica i Stari Grad i dalje ne unose nista (Zvezdara jeste kao unela nesto ali samo 9).

Cukarica ne unosi nista od 11.08.

Savski Venac poceo da unosi i vec sad vise prodaja nego u julu. Novi Beograd isto blizu. Vozdovac vec sad izjednacen sa julom.

50% sanse da ce biti preko 1000 u avgustu. Zapravo, pre je 70% sanse.
 
Zvezdara, Vracar, Rakovica i Stari Grad i dalje ne unose nista (Zvezdara jeste kao unela nesto ali samo 9).

Cukarica ne unosi nista od 11.08.

Savski Venac poceo da unosi i vec sad vise prodaja nego u julu. Novi Beograd isto blizu. Vozdovac vec sad izjednacen sa julom.

50% sanse da ce biti preko 1000 u avgustu. Zapravo, pre je 70% sanse.
I za jul si rekao da ce biti preko 1000 :)
Zemun recimo deluje da ne kasni, a ima duplo manji promet nego jula. Palilula 35% slabija nego jul, a takodje deluje da ne kasni. Ne moramo bas da cherry pick-ujemo samo ono sto nam odgovara :)
 
Poslednja izmena:
I za jul si rekao da ce biti preko 1000 :)
Zemun recimo deluje da ne kasni, a ima duplo manji promet nego jula. Palilula 35% slabija nego jul, a takodje deluje da ne kasni. Ne moramo bas da cherry pick-ujemo ono sto nam odgovara :)
Imas tri opstine koje su vec nadmasile prethodni mesec, dve opstine koje verovatno nece nadmasiti sledeci mesec (mada Palilula je blizu), i cetiri opstine koje nisu uopste unesene. Tu je i iedna koja je unesena trecinu i u toj trecini je vec na 40% prethodnog meseca.

Naravno u ove cetiri opstine svasta moze biti ali iz onoga sto imamo do sada, vise ih je prebacilo nego podbacilo.

Jos kad se uzme u obzir sansa da i ove sto su kao unesene nisu uvek bas u dan azurne i da verovatno fali koji ugovor, vise preteze na over nego na under.
 
Nebitno je da li će biti malo preko ili ispod. Sve je u granicama. Jedino ako ode na preko 1100 ili preko 1150. To je već za red veličine veći promet, nije oscilacija.
 
BW razbija sa prodajom do sada je prodao 66 novih stanova i od toga 54/66 je prodano po "specijalnoj dnevnoj ponudi" što govori da ljudi koji imaju para opet čekaju akcije. Ali BW prodaja ide jako dobro.
 
Vrh