Šta je novo?

Cene nekretnina

Linkovao sam ti direkt studiju iz clanka. Pink novinari su samo nespretno preveli sta se u njoj navodi.

Pogledajte prilog 168837
Jasno se navodi da je u pitanju prosecan godisnji rast na vise mesta u tekstu.
Ispravio sam komentar. Slazem se da su nasi lose preveli. A sad sam proceni koliko su realne te prognoze za nas slucaj.
Ako u nemackoj rastu po stopi od 7% godisnje, to znaci da ce im se cene duplirati za 10 godina, sto znaci da ce opet biti jeftiniji od nas u odnosu na plate.
A ovo za istocnu i juznu Evropu vazi mozda za Grcku, Italiju, Bugarsku, gde su takodje nekretnine daleko jeftinije nego kod nas.
 
Ispravio sam komentar. Slazem se da su nasi lose preveli. A sad sam proceni koliko su realne te prognoze za nas slucaj.
Ako u nemackoj rastu po stopi od 7% godisnje, to znaci da ce im se cene duplirati za 10 godina, sto znaci da ce opet biti jeftiniji od nas u odnosu na plate.
A ovo za istocnu i juznu Evropu vazi mozda za Grcku, Italiju, Bugarsku, gde su takodje nekretnine daleko jeftinije nego kod nas.
Pa mece ni plate stajati u mestu i rasti svuda istom brzinom.

Ali svidja mi se kako se naslo brdo rupa i nerealnih procena u studiji cim se ispostavilo da ne govori ono sto ti zelis da govori.
 
Može biti jedno, može biti drugo, može da pada, može da raste. Jedno je sigurno, vladajućim ljudima ne odgovara "sigurnost". Nije nemoguće da će držati cene i blago ih povećavati, jer kome treba stanovnik koji ima sigurnost, ko će biti jeftina radna snaga?. Pa pogledajte samo koliko sada automobili koštaju i kako forsiraju elektriku, a uskoro očekujem i neku vrstu pretplate na isti. Mnogo nekontrolisanog novca se skupilo u društvu iako taj novac nažalost nije došao do običnog čoveka, koliko god se to nama nesvidjalo. Čak i Sava je jednim delom u pravu, hrana poskupljuje, a samim tim i troškovi života. Prognozirati šta će biti za 10 godina je ravno Baba Vangi.
 
Pa mece ni plate stajati u mestu i rasti svuda istom brzinom.

Ali svidja mi se kako se naslo brdo rupa i nerealnih procena u studiji cim se ispostavilo da ne govori ono sto ti zelis da govori.
Ko kaze da ovo sto su nasi (pogresno) preveli neke biti tacno? :)
 
Ispravio sam komentar. Slazem se da su nasi lose preveli. A sad sam proceni koliko su realne te prognoze za nas slucaj.
Ako u nemackoj rastu po stopi od 7% godisnje, to znaci da ce im se cene duplirati za 10 godina, sto znaci da ce opet biti jeftiniji od nas u odnosu na plate.
A ovo za istocnu i juznu Evropu vazi mozda za Grcku, Italiju, Bugarsku, gde su takodje nekretnine daleko jeftinije nego kod nas.
Ja tebe ništa ne razumem. Nemačka će biti priuštivija od Srbije u odnosu na plate? Jel to zaista vest, da je kupovna moć stanovnika prve ekonomije Evrope veća nego u Srbiji koja je jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope. Međutim, uprkos tome što smo siromašni, cene raznoraznih stvari od hrane do nekretnina su u Beogradu nesrazmerne lokalnoj kupovnoj moći i to se neće promeniti ni danas ni sutra ni u doglednoj budućnosti. Kako ti ne dosadi da pišeš stvari kojima demantuješ sam sebe. Prvo kažeš cene neće rasti i postaviš izvor u kome se baš tvrdi da će cene stanova rasti u celoj Evropi. Hajde prvo da vidimo kada će taj famozni pad od 30% koji si ovde najavljivao do besvesti, ili je sada priča drugačija pa su cene pale samim tim što rastu manje od inflacije?
 
vradovic (deklarisao se ne pitaj me za prvi milion iz Srbije) se oduševljava rastom cena nekretnina, iako ne namerava da prodaje to sto ima i planira dalje kupovine , malo kontraverzan pristup…
Defke je tek legenda, deklarisan sef u IT i senior, kupio prvi stan na kredit u nekom zapećku Zemuna , ako sam dobro razumeo na kredit uz celu frku sa euriborom i oduševljen daljim rastom cena nekretnina , kao da ne želi da možda za par godina kupi veći stan ili na boljoj lokaciji, još kontraveznije …
mada je malo smalaksalo sa novim egzotičnim članovima
 
vradovic (deklarisao se ne pitaj me za prvi milion iz Srbije) se oduševljava rastom cena nekretnina, iako ne namerava da prodaje to sto ima i planira dalje kupovine , malo kontraverzan pristup…
Defke je tek legenda, deklarisan sef u IT i senior, kupio prvi stan na kredit u nekom zapećku Zemuna , ako sam dobro razumeo na kredit uz celu frku sa euriborom i oduševljen daljim rastom cena nekretnina , kao da ne želi da možda za par godina kupi veći stan ili na boljoj lokaciji, još kontraveznije …
mada je malo smalaksalo sa novim egzotičnim članovima
Niki, koji ne razume razliku izmedju zelja i komentarisanja realnosti. Voleo bih da kazem da si legenda ali postovi su ti takav genericki dragstor stil da nijedan nisam ni upamtio.
 
Rusi batalili Beograd, sad idu u Tajland :)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: LP1
Jedan od svojih najunosnijih poslova napravio je prošle godine kada je ruski kupac kupio 16 vila

A ovde tvrde da je 30.000 Rusa sto i dalje nece da odu iz Srbije mali broj...
 
Ne neki odavde, nego roditelji tih nekih odavde. Ti neki odavde samo troluju trenutno sa nekim glupostima, dok mama i tata kupuju gajbe po belom svetu i gledaju kako im firma raste sa 200k na 600k.
 

„Posle rekordnog nivoa u poslednjem kvartalu 2020. godine od 32,7 odsto, čak devet kvartala u nizu je dolazilo do sukcesivnog smanjivanja udela finansiranja stanova iz zajmova, te je u prvom tromesečju 2023. godine on opao na ‘svega’ 18 odsto“, kaže Molnar.

investitori rade za procenat od 15 do 20 odsto u odnosu na ono što su uložili, pa bi snižavanje cena dovelo do toga da investitori prodaju stanove samo kako bi izmirili dugovanja i ostali na nuli“, objašnjava Živković.

Prepoznaje i dva glavna razloga trenutnog zastoja ekspanzije građevinskog sektora u Srbiji.

„Prvi je poskupljenje kredita, jer, prema mom iskustvu, oko 20 odsto ljudi kupuje stanove na kredit, a 80 odsto za keš.

„Problem su i mediji koji najavljuju krizu, pa ljudi čekaju u nadi da će kriza proći i cene pasti, ali to ne može da se dogodi u velikoj meri, jer su ljudi već uložili novac i sazidali zgradu, pa ne može da se ode u minus“, smatra ovaj projektant i investitor.

Teško je izvući zaključke, jer prodavci često individualno i subjektivno gledaju na nekretnine koje prodaju i teže spuštaju cene, ali recimo da su one sada niže između 10 i 20 odsto“, priča ona.
Ipak, Vještica Kličković za ovo kretanje smatra da „faktički nije ni spuštanje, jer treba da znamo da je to pad u odnosu na cene koje su prošle godine bile nerealne“.

„Prodavci za sada ne spuštaju cene, iako je jasno da je značajan broj potencijalnih kupaca ostao ‘van igre’ zbog pogoršanja uslova finansiranja.

„Posledica ove situacije može da bude usporavanje nove gradnje i smanjenje ponude novoizgrađenih stanova, a ta kombinacija će tržište dovesti u novu ravnotežu, gde će cene ostati na postojećem, visokom nivou“, pojašnjava ekonomista.
 
Ne neki odavde, nego roditelji tih nekih odavde. Ti neki odavde samo troluju trenutno sa nekim glupostima, dok mama i tata kupuju gajbe po belom svetu i gledaju kako im firma raste sa 200k na 600k.
I ti radiš na žetone, a često otaljavaš posao sa chatGPT-om pa ti niko ništa ne kaže.
 
Kakav je ovo clanak o nekretninama bez Kace Lazarevic, jel legalno uopste to?

Generalno, dobar tekst, skupili su ljude sa vise strana i sa razlicitim perspektivama. Sa druge strane, sve sto pricaju je neko u nekom trenutku pisao i na ovoj temi za nekoga ko prati nema nista novo.
 

1690879894715.png
 
Perica rece da ce narednih 10 godina cene nekretnina u Evropi rasti 10% godisnje (u SEE regionu i vise), cak i link ostavio kao dokaz.
 
Ja bih rekao da neko sa b92 cita ovu temu i namerno vas troluje tekstovima jer zna da ce neko izbaciti link ovde. A tekstovi samo za lozane: Danas pada cena, sutra skace na rekordan nivo, prekosuta opet pada, zatim BnV najskuplji kvadrat a za par dana nije vise Bnv vec Dorcol.........Kad vec linkujete b92 za neki "merodavan" izvor onda kacite i linkove sa kurira, alo, trece oko, zona sumraka.....
 
Ja bih rekao da neko sa b92 cita ovu temu i namerno vas troluje tekstovima jer zna da ce neko izbaciti link ovde. A tekstovi samo za lozane: Danas pada cena, sutra skace na rekordan nivo, prekosuta opet pada, zatim BnV najskuplji kvadrat a za par dana nije vise Bnv vec Dorcol.........Kad vec linkujete b92 za neki "merodavan" izvor onda kacite i linkove sa kurira, alo, trece oko, zona sumraka.....
Izgleda da nikada necu saznati da li ce cene da padnu ili skoce, i da li su jaja i slanina zdrava ili ne 🤣
 
Kakav je ovo clanak o nekretninama bez Kace Lazarevic, jel legalno uopste to?

Generalno, dobar tekst, skupili su ljude sa vise strana i sa razlicitim perspektivama. Sa druge strane, sve sto pricaju je neko u nekom trenutku pisao i na ovoj temi za nekoga ko prati nema nista novo.

Ima tu mnogo foliranja od strane investitora u tekstu. Npr ovaj deo:

„Ali, investitori rade za procenat od 15 do 20 odsto u odnosu na ono što su uložili, pa bi snižavanje cena dovelo do toga da investitori prodaju stanove samo kako bi izmirili dugovanja i ostali na nuli“, objašnjava Živković.

Ovo nema šanse da je istina. Kvadrat u širem centru BG novogradnje se kreće od 2500-3500 EUR. Ako on zaradi samo 20% na tome, to znači da oni grade po ceni od bar 2000 po kvadratu, što sigurno nije tako, pogotovo zato što je ta novogradnja izuzetno naglo poskupela u poslednjih godinu-dve.
 
Ima tu mnogo foliranja od strane investitora u tekstu. Npr ovaj deo:

„Ali, investitori rade za procenat od 15 do 20 odsto u odnosu na ono što su uložili, pa bi snižavanje cena dovelo do toga da investitori prodaju stanove samo kako bi izmirili dugovanja i ostali na nuli“, objašnjava Živković.

Ovo nema šanse da je istina. Kvadrat u širem centru BG novogradnje se kreće od 2500-3500 EUR. Ako on zaradi samo 20% na tome, to znači da oni grade po ceni od bar 2000 po kvadratu, što sigurno nije tako, pogotovo zato što je ta novogradnja izuzetno naglo poskupela u poslednjih godinu-dve.
Ide uskoro odgovor. Neki od razloga koji će biti navedeni:
Cena zemljišta
Cena lokacije
Cena materijala
Cena ugradnje ili "podmazivanja"

Na kraju će zaključak biti da investori prave komunalne stanove.
 
Vrh